Картини природи, народні образи і традиції у повісті В.Короленка «Сліпий музикант»

Про матеріал
Дана розробка уроку дозволить повторити факти біографії письменника,які вказують на його зв'язок з Україною; визначити національний колорит твору; розвивати вміння та навички аналізу художнього тексту, усне зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов і повагу до культури й традицій рідного краю.
Перегляд файлу

Тема уроку. Картини природи, народні образи і традиції у повісті В.Короленка «Сліпий музикант»

Мета уроку: повторити факти біографії письменника,які вказують на його зв'язок з Україною; визначити національний колорит твору; розвивати вміння та навички аналізу художнього тексту, усне зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов і повагу до культури й традицій рідного краю.

Тип уроку: урок узагальнення вивченого матеріалу

Обладнання: відеоряд «Природа України»

 

Хід уроку

І.Актуалізація знань і умінь учнів

  Усне опитування

1.Чому мати Петра, Ганна Попельська,не отримала в маєтку фортепіано ?

2. За що Максима Яценка не любили матері його товаришів?

3. Де вперше зустрілися Евеліна і Петро ?

4. Чому подружжя Яскульських так сильно любили свою доньку Евеліну ?

5.Як Евеліна Яскульська ставилася до синів поміщика Ставрученка ?

6.Перекажіть історію сліпого бандуриста Юрка.

7.Чим відрізнялись долі дзвонарів Романа і Єгорія ?

8.Хто такий Федір Кандиба? Яким чином він пов'язаний з Максимом Яценюком ?

9.Чим старший  Ставрученко нагадував Тараса Бульбу ?

10. Чи став Петро Попельський відомим музикантом ? Чому ви так вважаєте ?

11.Мотиви яких пісень лунали у музиці Петра Попельського під час його виступу  на

     концерті ?

12.Як ви розумієте слова М.Яценка про те, що Петро все таки прозрів ?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

    Доля Володимира Галактіоновича Короленка тісно пов’язана з Україною. І хоча писав письменник писав свої твори російською мовою, але він  завжди пам’ятав про своє українське коріння.

  • Пригадайте з якими українськими містами пов’язана біографія Володимира Короленка ?

(Житомир –народився і проживав до 13 років.

Дубно – перевели батька по службі.

Рівне – навчався у гімназії,знайомство з Веніаміном Авдєєвим.

Полтава – проживав останні 20 років життя, налагодив дружні стосунки з діячами української культури – Панасом Мирним, М.Коцюбинським, І.Тобілевичем, Х. Алчевською, Г. Хоткевичем)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

ІY. Робота над матеріалом уроку

  1. Перегляд відеоряду «Природа України»
  2. Бесіда після перегляду
  • Яке враження у вас залишились після перегляду?
  • Як у живописі називається зображення природи?
  • Чи вплинув перегляд на зміну вашого настрою ? Як саме ?
  1. «Мозковий штурм»
  •  За якими ознаками  визначається національний колорит твору ?

(Опис природи, імена персонажів, одяг, історичні факти, речі побуту, музичні інструменти, традиції  тощо)

  • Наведіть приклади мови, одягу персонажів твору.

(Панич, хлоп, пика, свитка,шапка зі смушок, чоботи, вишивана сорочка, цур тобі тощо)

 

  1. Слово вчителя

Роль описів природи у художньому тексті не обмежується лише створенням певного національного колориту твору. Природа допомагає читачеві повніше зрозуміти внутрішній світ героїв.

 

  1. Робота з текстом твору
  • Які пори року описані автором у повісті ?
  • Який внутрішній стан головного героя вони передають ?
  • Чому автор порівнює природу з храмом ?
  • Чому сліпий хлопчик відчуває дисгармонію, коли вперше побував на природі?
  • Чому з часом міняється ставлення героя до природи: «Несмотря на свою сліпоту, Петр отлично чувствовал природу..?»
  • Знайдіть і зачитайте описи природи, які ви знайшли вдома. Як авторові вдалося передати внутрішні переживання свого героя через опис стану природи ?
  1. Перегляд фрагменту кінофільму «Сліпий музикант» (1960)

Перше знайомство Петруся з природою (00:04:18 до 01:14:15)

 

  1. Робота у загальному колі

Заповнення таблиці

 

Народні образи

Історія України

Традиції

Слуга Іохім, старий козак, Хведько, Федір Кандиба

Запорізька Січ, гайдамака Ігнат Карий,сліпий поет-козак Юрко, булава, бунчук, сагайдак, Садик-Паша, кошевий, убогі співці, бандуристи

Народний танець «Козачок», пісні «Ой, там на горі женці жнуть», «З-за крутої гори..», корчма,вечорниці, сопілка з верби, чуприна

 

  1. Робота в парах
  • Визначте і запишіть риси характеру, які об’єднують образи слуги Іохіма, старого козака Хведька, Федора Кандиби
  1. Мудрість
  2. Розважливість
  3. Доброта
  4. Справедливість
  5. Чуттєвість
  6. Любов до рідного краю

 

Y. Підведення підсумку уроку

doc
Додано
28 лютого 2021
Переглядів
1371
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку