КАРТОТЕКА ДИДАКТИЧНИХ ІГОР СЕНСОРНОГО ВИХОВАННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ 3-ГО РОКУ ЖИТТЯ.

Про матеріал
Сенсорне виховання дітей раннього віку спрямоване на засвоєння дітьми початкових уявлень про навколишній світ, формуванню навичок культури мислення, умінню встановлювати прості взаємозв’язки. Такий підхід гарантує ефективний розвиток сенсорних здібностей дитини, сприяє формуванню різних видів пам’яті , активізації словника. За допомогою ігор малюки можуть легко засвоїти такі складні операції, як порівняння, узагальнення, класифікація, систематизація.
Перегляд файлу

 

Картотека дидактичних ігор сенсорного виховання

для дітей 3-го року життя.

 

 

 

 

Зміст

Ігри, спрямовані на диференціацію кольорів …………………….4

Дидактична гра «Квітники розквітли»        4

Дидактична гра «Знайди предмет того кольору, який я назвала»    5

Дидактична гра «Рибки та рибалки»         5

Дидактична гра «Посади метелика на квітку»         7

Дидактична гра «Постав букет квітів у вазу»        8

Дидактична  гра  «Який кубик зник?»         8

Ігри спрямовані на ознайомлення дітей з величиною ……....9

Дидактична гра «Збудуймо будинки»         9

Дидактична гра «Сходинки»          9

Дидактична гра «Вище — нижче»         10

Дидактична гра «Вирушаймо в подорож         11

Ігри спрямовані на ознайомлення дітей із формою …………..12

Дидактична гра «Ведмедик»          12

Дидактична гра «Тактильний мішечок»         12

Дидактична гра «Веселий клоун           13

Дидактична гра «Прикрась ялинку         13

Ігри спрямовані на розвиток слухового сприйняття ………..14

Дидактична гра «Де дзвенить?»          14

Дидактична гра «Хто як кричить?»         14

Дидактична гра «Що грає?»          15

Дидактична гра «Знайди кізку в лісі»         15

 Дидактична гра «Тиха мишка»          16

Ігри, спрямовані на розвиток смакового сприймання………17

Дидактична гра «Смачні фрукти»          17

Дидактична гра «Смачні овочі»          17

Дидактична гра «Кисле чи солодке?»        18

Ігри, спрямовані на розвиток нюхового рецептора…………...19

Дидактична гра «Вгадай фрукт»          19

Дидактична гра «Духмяні овочі»          19

Дидактична гра «На що схоже?»          20

Ігри, спрямовані на розвиток просторової орієнтації………..21

Дидактична гра «Зустріч сонечка»         21

Дидактична гра «Де каченята»          22

Ігри, спрямовані на розвиток дрібної моторики ………………...23

Дидактична гра «Брязкальця для немовлятка»        23

Дидактична гра «Рибка в банці»          24

Дидактична гра «Насінини»          24

Дидактична гра «Кашовар»                25

Дидактична гра «Намисто  з макаронів»         26

Дидактична гра «Хто сховався у пісочку?»        26

Дидактична гра «Цікаві пірамідки»        26

Ігри спрямовані на розвиток тактильних відчуттів…………...28

Дидактична гра «Підемо по доріжках»         28

Дидактична гра «Що в коморі у білочки?»        28

Дидактична гра «Де сховався камінець?»        30

 

 

Період раннього дитинства — найважливіший етап на шляху пізнавального розвитку дитини. У цей час відбувається перехід до предметної діяльності , яка стає для неї провідною протягом усього цього вікового періоду. У малят формується нове ставлення до світу предметів, які вже є для них не просто об’єктами, зручними для маніпулювання, а речами ,що мають певне призначення.

Сенсорні процеси органічно входять у всі форми спілкування дитини із зовнішнім світом і становлять невід’ємну частину будь – якої змістовної діяльності дошкільника.

Сенсорне виховання дітей раннього віку спрямоване на засвоєння дітьми початкових уявлень про навколишній світ, формуванню навичок культури мислення, умінню встановлювати прості взаємозв’язки.

Такий підхід гарантує ефективний розвиток сенсорних здібностей дитини, сприяє формуванню різних видів пам’яті , активізації словника. За допомогою ігор малюки можуть легко засвоїти такі складні операції, як порівняння, узагальнення, класифікація, систематизація.

Витоки сенсорних здібностей розташовані в загальному рівні сенсорного розвитку, що досяжні в ранні періоди дитинства.

 

       C:\Users\Elena\Desktop\0_8204d_5cc338bb_xl.png

 

Дидактична гра «Квітники розквітли»

 Мета: вправляти дітей у диференціації кольорів. Закріпити назви кольорів, квітів. Розвивати мислення, мовлення, зоровий аналізатор. Виховувати любов до рослин.

Матеріал: фланелеграфи (квітники) для дорослого (демонстраційний) і для кожної дитини; предметні картки з квітами й відповідні їм фігури (у вихователя), таці з такими самими фігурами (на столі для кожної дитини).

Хід гри

Перед проведенням гри діти розглядають квіти на квітнику. Починаючи гру, вихователь нагадує їм про те, який красивий квітник є у них на території садочка, і пропонує кожному зробити свій квітник.

  Вихователь показує дітям квітку на картці, діти разом із вихователем пригадують її назву, визначають колір. Після цього вихователь розміщує картку на демонстраційному фланелеграфі, промовляючи: «Тут виросла жовта-жовта кульбабка», а потім прикріплює поряд жовтий кружечок і каже: «А тут ще одна». Потім вихователь пропонує дітям посадити такі самі квіти на їхніх «квітниках».

Діти знаходять жовті круги на таці й «саджають» на своїх «квітниках» (фланелеграфах) кульбабки. Вихователь звертається до дітей із запитанням: «Де росте твоя кульбаба?», спонукаючи до відповіді «Тут», «Там». Наслідуючи вихователя, діти «саджають» кілька «квітів» (подібних до них фігур): мак, півонію тощо.

Коли квітники «розквітнуть», кожна дитина показує свій і цікавиться, який квітник у сусіда. З дітьми, які не зробили помилок, у повторній грі вихователь створює квітники за словесною вказівкою, без демонстрації зразка.

 

 

 

Дидактична гра «Знайди предмет того кольору, який я назвала»

Мета: з'ясувати рівень уміння диференціювати предмети за основними кольорами; визначити рівень знань щодо назв кольорів.

 Матеріал: іграшки різного кольору (лялька, машинка, пірамідка, брязкальце, дзвіночок тощо).

Хід гри

Дітям пропонують набір із 5—6 знайомих іграшок різного кольору (лялька, машинка, пірамідка, брязкальце, дзвіночок тощо). Вихователь повідомляє, що він забув усі кольори, а пам'ятає лише назви, і просить дітей допомогти йому. Він буде називати колір, а хтось із дітей — показуватиме іграшку відповідного кольору. Під час відповіді вихователь не виправляє дитину, й незалежно від того, як вона відповідає, дякує їй і хвалить.

 

Дидактична гра «Рибки та рибалки»

Мета: вправляти дітей у диференціації кольорів. Учити розуміти поняття «велика», «маленька», «багато». Розвивати мислення, мовлення, зоровий аналізатор. Виховувати спостережливість.

Матеріал: овали (оранжеві та інших кольорів), картинка — золоті рибки.

Хід гри

Вихователь питає дітей, чи бачили вони рибок, та пропонує їм побути рибалками.

Діти, які бажають бути рибалками, ловлять рибу. На таці лежать різні фігури. Серед них оранжеві овали — золоті рибки різного розміру. Вихователь читає рибалкам вірші й пропонує показати зображення рибок на картинці. Потім він читає перший стовпчик вірша.

Намальовані рибки

Трипки-дрибки,

Оранжеві рибки!

Якось на папері

 

Хвостиком змахнули,

Попливли за двері.

Дрипки-трипки,

Не пустуйте, рибки!

Ту, найбільшу, слухайте,

Моря не розхлюпайте.

В. Терен

Завдання на вибір дітей. Велика рибка. Маленька рибка. Багато рибок. Рибалки вибирають фігури, схожі за формою на рибок (овали). Усі роздивляються, хто що впіймав. Помилково обрану фігуру порівнюють із картинкою й повертають на тацю. Якщо не всі вибрали оранжеві фігури, то вихователь ще раз читає перший стовпчик вірша, виділяючи голосом підкреслене слово. Рибалки знову ловлять рибок. Потім вихователь разом із дітьми розглядає впійманих рибок, читає про них віршик, а діти повторюють його за дорослим.

Про рибок іншого кольору діти розповідають самі. Далі вихователь читає другий куплет вірша й просить дітей вибрати найбільшу «рибку». Після цього педагог пропонує кілька ігрових ситуацій: «Усі маленькі рибки, пливіть до найбільшої», «Малі рибки попливли за великою», «Малі рибки заховалися від великої» (діти прикривають їх долонями), «Попливли за великою — більші рибки, за ними — менші». Діти викладають свої рибки в один рядок за найбільшою. Відразу легко знайти помилку й виправити її. Потім можна «вишикувати» окремо оранжевих рибок і ще раз прочитати віршик.

Вихователь звертає увагу дітей на те, що велика рибка — одна, а маленьких — багато. Можливо, дехто з дітей правильно відповість на запитання: «Скільки великих рибок, скільки — малих?». Наприкінці гри рибалки ловлять рибок — дітей, які бігають по кімнаті.

 

 

 

 

 

Дидактична гра «Посади метелика на квітку»

 

Мета: продовжувати вчити дітей диференціювати основні кольори. Розвивати відчуття кольору; увагу, мислення, пам'ять. Виховувати почуття турботи про інших.

Матеріал: аркуш паперу зеленого кольору із зображенням 12 квіток однакової форми, двох розмірів (6 великих і 6 маленьких) і шести кольорів (по одній великій і маленькій квітці однакового кольору) — червоного, оранжевого, жовтого, синього, фіолетового, білого; 12 контурних картонних метеликів однакової форми (також двох розмірів і шести кольорів відповідно до розмірів та кольорів квітів).

Хід гри

 Вихователь звертається до дітей:

 —Погляньте на цей квітник. Якого кольору ця квітка? А ця? Вона велика чи маленька? Покажіть інші квітки такого самого кольору та розміру.

—А тепер послухайте вірш. 

Я біжу, біжу по гаю,

 Я метелика впіймаю. 

А метелик не схотів, 

Геть від мене полетів. 

Полетів він на лужок, 

Заховався між квіток.

Н. Забіла

— На наш лужок теж прилетіли метелики. Тож допоможемо їм заховатися. Для цього треба знайти квітку для кожного метелика, таку саму за кольором та величиною, як і він сам, і посадити метелика на неї. Подивіться на цього метелика. Який він — великий чи маленький? А якого

 

він кольору? А тепер знайдіть таку саму квітку. Дивіться: квітка велика, і метелик теж великий; квітка синя, і метелик синій. Якщо посадити його на цю квітку, він буде зовсім непомітний. 

 

Дидактична гра «Постав букет квітів у вазу»

Мета: вчити дітей групувати предмети по кольором.

Матеріал: Чотири вази жовтого, червоного, зеленого і синього кольорів, зроблених з пластикових пляшок, паперові квіти тих ж розквітом.

Хід гри

Вихователь показує дітям квіти, які лежать на столі або килимі довільно перемішані, і пропонує зібрати з них букети і поставити у вази. Потім, вихователь бере, наприклад, червону квітку і ставить її у вазу червоного кольору, роблячи акцент на тому, що квітка такого ж кольору, як і ваза. Те ж саме робить і з квітами інших кольорів. Далі збирати букети пропонується дітям.

 

Дидактична  гра  «Який кубик зник?»

Мета: розвивати спостережливість та увагу, вчити дитину розрізняти і називати основні кольори.

Матеріал: чотири кубики різних кольорів.

Хід гри

 Вихователь показує дітям кубики і просить назвати, якого кольору кожен із них. Після цього непомітно прибирає один із кубиків і просить малюків уважно поглянути і відповісти: Чи всі кубики на місці? Якого кольору кубик зник? Потім вихователь пропонує малюкам побудувати з цих кубиків вежу.

 

 

 

 

 

Дидактична гра «Збудуймо будинки»

 Мета: продовжувати вчити дітей вкладати вкладки у відповідні вирізи. Закріпити уявлення про величину: великий (маленький) будинок. Продовжувати вчити узгоджувати прикметники з іменниками: червоний дах, червоні дахи, червоне вікно.

 Матеріал: на картці намальовані два будинки — великий і маленький; дахи й вікна вирізані.

Хід гри

Вихователь пропонує дитині розглянути картки, назвати, що на них зображено. (Будинки.) Далі він розповідає казку: «Жили собі два веселі будинки. Один був... який? (великий), а інший... (маленький). Але незважаючи на те, що один був великий, а інший маленький, вони дуже дружили. Аж ось налетів злий і сердитий вітер, він поскидав із них дахи, повидував вікна й розкидав їх по траві. І будинки засумували: хто ж тепер їм допоможе знайти саме їхні вікна й дах і полагодити їх».

 Вихователь заохочує дитину допомогти будиночкам, ще раз звертає увагу на їхню величину. По закінченні завдання будиночки дякують дитині.

 

Дидактична гра «Сходинки»

Мета: продовжувати вчити дітей будувати ряд за величиною — від найменшого до найбільшого. Закріпити поняття «прямокутник». Розвивати увагу, зоровий та тактильний аналізатори, мислення, мовлення.

Матеріал: для кожної дитини по п'ять прямокутників однакового кольору, але різного розміру.

 

Гра-вправа. Зі спільної таці дитина вибирає прямокутники однакового кольору. Так у кожного з'являється по п'ять однакових за кольором, але різних за розміром прямокутників. Вправляйте дітей у порівнянні форм, розмірів, кольорів за допомогою прийомів прикладання та накладання; порівнюйте кольори прийомом зіставлення. 

Завдання на вибір дітей. Побудуйте сходинки для улюбленої іграшки. Разом із дітьми виберіть іграшку й виставте на столі. Вона спостерігатиме за діями дітей. Іграшка невелика, відповідно до розміру фігур.

Запропонуйте дітям починати з великого прямокутника, далі знайти менший, ще менший і так до найменшого. Іншого разу починайте будувати від найменшої фігури до найбільшої. Якщо сходинки побудовано правильно, іграшка весело й охоче піднімається чи спускається ними вгору, вниз.

Якщо дитина припустилася помилки, іграшка не бажає йти на сходинки доти, доки дитина чи всі разом не знайдуть і не виправлять помилку.

 

Дидактична гра «Вище — нижче»

Мета: продовжувати вчити дітей знаходити на малюнку зображення вищих чи нижчих предметів. Закріпити поняття «вище — нижче», «високий — низький»; назви: пірамідка, ведмежа, ведмедик. Розвивати окомір, уміння вимірювати «на Око», уміння виконувати словесну вказівку вихователя. Виховувати посидючість, інтерес до занять із дорослим.

Матеріал: площинне зображення пар «високий — низький», пірамідки та ведмежата.

Хід гри

Вихователь звертає увагу на яскравий малюнок і питає, хто завітав до малюків у гості. Діти називають малюнки. Вихователь питає, чи однакові іграшки за висотою. Просить назвати високу пірамідку, маленьке ведмежа і т. д. Заохочує малюків скласти речення: «Це ведмежа вище від цього», «Ця пірамідка нижча від цієї» і т. д.

 

Дидактична гра «Вирушаймо в подорож»

Мета: уточнити поняття «широкий», «вузький», розвивати вміння співвідносити предмети за розміром.

Матеріал: вирізані з картону різні завширшки смуги, іграшкові машинки різного розміру.

Хід гри

 Вихователь показує малюкам вузьку та широку паперові смуги і пояснює, що це – дороги для машин. Потім педагог дістає маленьку і велику машинки і просить вихованців показати, де велика машина, а де – маленька.

 Після цього вихователь спонукає малят визначити , яка дорога для якої машинки підійде. Доречно ставити малюкам запитання: чи зможе велика машинка проїхати вузькою дорогою? Чому?

 Далі вихователь пропонує дітям викласти по ширині кілька вузьких і кілька широких смужок, щоб утворилися дві довгі дороги, та «прокатити» по ним відповідні іграшкові машинки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дидактична гра «Ведмедик»

 Мета: продовжувати вчити дітей вкладати вкладки різної форми та величини у відповідні вирізи. Закріпити назви частин тіла у ведмедика (голова, вуха, тулуб, лапи); вживання прийменника «у» (у ведмедика лапи). Продовжувати вчити повторювати словосполучення як прості речення (Ведмедик хороший. Ведмедик клишоногий).

 Матеріал: на картці намальований ведмедик; усі його «деталі» — голова (коло), тулуб (великий овал), лапи (малі овали та кола) — вирізані.

 Хід гри

Вихователь загадує загадку про ведмедя:

Хоч у нього й шуба є, А як холод настає, Він не їсть тоді й не п'є, І не ходить, не гуляє, А у лігво спать лягає.

Далі вихователь пропонує розглянути, з яких частин складається ведмедик, назвати, на які геометричні фігури схожі частини його тіла.

Потім він пропонує дітям скласти ведмедика з різних геометричних фігур.

Дидактична гра «Тактильний мішечок»

Мета: вдосконалювати знання дітей про геометричні фігури. Закріпити кольори та спонукати дітей знаходити фігури відповідно до вказівки вихователя. Розвивати дрібну моторику рук, концентрацію уваги.

Матеріал: кольорові мішечки з прозорою плівкою та вмістом рису і кольоровими фігурками ( геометричні форми).

 

Хід гри

 Дитина може просто теребити мішечок в руках, тренуючи пальчики. Але можна давати відповідні завдання:

1. Візьми червоний мішечок і знайди круги.

2. Візьми синій мішечок і знайди квадрати.

Можна знаходити в червоному мішечку сині фігури. Можна робити тематичні мішечки або мішечки різної форми.

Дидактична гра «Веселий клоун»

Мета: закріпити вміння дітей диференціювати кольори, форму та розмір предметів. Розвивати зорову увагу, дрібну моторику. Збагатити словник дітей назвами кольорів, елементів одягу. Виховувати бажання допомогти, зробити приємне іншим.

Матеріал: площинна фігурка іграшкового клоуна, на якій нашиті ґудзики різної величини; комплект одягу з прорізами для ґудзиків (для дитини).

Хід гри

До дитини в гості приходить веселий клоун. Вихователь Звертає увагу, що в клоуна сірий, тьмяний одяг, і пропонує дитині одягти його у веселий, яскравий одяг. Дитина називає, який одяг вона вдягає, якого кольору й чому обрала саме ці ґудзики.

Дидактична гра «Прикрась ялинку»

Мета: продовжувати вчити дітей вкладати вкладки у відповідні вирізи. Закріпити знання про кольори. Словник: ялинка, кульки, іграшки.

Матеріал: площинна форма ялинки, іграшки.

Хід гри

Дитині дають площину форму ялинки, на якій вирізані отвори різної форми для іграшок, а також іграшки-пазли для прикрашання. Пропонують прикрасити ялинку до свята, дібравши відповідну іграшку до отвору.

 

 

 

Дидактична гра «Де дзвенить?»

 Мета: уучити дітей орієнтуватися у просторі. Розвивати слухове сприйняття; мислення, увагу, мовлення. Виховувати позитивні почуття від спільної діяльності з дорослим.

Матеріал: дзвінок.

Хід гри

Вихователь пропонує дитині пограти в піжмурки. Дитина заплющує очі, вихователь дзвонить дзвіночком. Дитина повинна словесно пояснити, де дзвенить дзвінок.

У такий самий спосіб проводять гру «Де дзвенить дзвінок?».

Дидактична гра «Хто як кричить?»

 Мета: з'ясувати рівень уміння дитини диференціювати голоси знайомих тварин і птахів. Розвивати слухове сприйняття.

Матеріал: іграшкові тварини й птахи.

Хід гри

Вихователь розглядає з дитиною іграшкових тварин і птахів, закріплює їхні назви та голоси. Потім ховає іграшки за ширму, а діти за голосом визначають, хто як кричить (півник, курочка, качечка, котик, собачка, мишка).

 

 

 

Дидактична гра «Що грає?»

 Мета: розвивати вміння дитини диференціювати звуки знайомих музичних інструментів. Розвивати слухове сприйняття. Закріпити назви музичних інструментів (піаніно, барабан, бубон, маракас тощо).

Матеріал: іграшки (піаніно, барабан, бубон, маракас).  

Хід гри

Вихователь розглядає з дитиною музичні інструменти, закріплює їхні назви та звучання. Потім ховає іграшки за ширму, а діти за звучанням визначають, що грає (піаніно, барабан, бубон, маракас). У такий самий спосіб проводять гру «Який інструмент звучить? ».

Дидактична гра «Знайди кізку в лісі»

Мета: сприяти розвитку в дітей уваги та слухового сприйняття.

Матеріал: іграшкова кізка, дзвіночок.

Хід гри

Вихователь показує дітям зображення кізки і запитує малят: «Хто це? ». Потім  дорослий звертає увагу групи на те, що у кізки на шиї дзвіночок, демонструє його звучання і пояснює, що кізка дуже прудка та непосидюча. Тож для того щоб кізку завжди можна було знайти, господарі повісили їй на шию такого дзвінкого дзвоника.

Можна прочитати малюкам віршик-потішку:

Раз, два, три, чотири,

Козі дзвоника вчепили,

Коза бігає, кричить:

Просить дзвоник відчепіть.

 Після цього вихователь розповідає дітям, що якось кізка втекла до густого дрімучого лісу, в якому було дуже темно. Щоб малюки зрозуміли, яким темним був ліс, дорослий просить їх заплющити очі. Потім вихователь спонукає дітей прислухатися. Він відходить убік і дзвонить у дзвіночок та пропонує малюкам, не розплющуючи очей, визначити і показати рукою бік, де

 

 бігає неслухняна кізка.

 Після цього дорослий просить вихованців розплющити очі, щоб перевірити, чи «знайшли» вони кізку. Потім діти знову заплющують оченята, а вихователь відходить в інший бік і знову дзвонить у дзвіночок. Гра триває.

Протягом гри можна також запропонувати малюкам побути в ролі кізки.  

Дидактична гра «Тиха мишка»

Мета: розвивати гостроту слуху та вміння правильно сприймати словесну інструкцію.

Матеріал: іграшкова мишка; різноманітні іграшки.

Хід гри

 Вихователь показує малюкам іграшку, розповідає, що сьогодні до них у гості завітала мишка, яка дуже несмілива та боязка. Мишці весь час лячно: то вона боїться кігтистої киці, то хитрої лисиці, то страшиться ненароком потрапити до мишоловки. «Тому, -- пояснює педогог, -- мишка говорить весь час дуже тихесенько – пошепки».

Вихователь читає віршик:

  Сіра мишка, мишка сива –

  Дуже-дуже полохлива.

  Щоб почути сіру мишку,

  Слід прислухатися трішки.

 Після цього вихователь говорить дітям, що мишці дуже подобаються іграшки, і вона хотіла б познайомитися із ними поближче.

Потім педагог пошепки з відстані 2 метри звертається по черзі до кожного вихованця і так само пошепки ( «від імені мишки») дає йому прості завдання, наприклад: принести м’ячика, взяти на руки ляльку, показати, як їздить іграшкова машинка тощо.

 Наприкінці гри мишка дякує малюкам за те, що вони так уважно її слухали і дуже добре все показали.

Під час гри вихователю слід говорити з дітьми тихо, але дуже чітко вимовляючи слова.

 

 

 

Дидактична гра «Смачні фрукти»

Мета: вправляти дітей у диференціації фруктів на смак. Розвивати уяву, мислення, мовлення. Закріпити в словнику назви фруктів (апельсин, яблуко, груша, абрикос тощо). 

Матеріал: різні фрукти. 

Хід гри

Вихователь в ігровій формі пропонує дітям упізнати знайомі фрукти. Дітям зав'язують очі, дають шматочки фруктів. Дитина куштує й впізнає фрукт за смаком.

 

Дидактична гра «Смачні овочі»

Мета: вправляти дітей у диференціації овочів на смак. Розвивати уяву, мислення, мовлення. Закріпити в словнику назви овочів (помідор, огірок, картопля, морква, капуста тощо). 

Матеріал: різні овочі.

Хід гри

Вихователь в ігровій формі пропонує дітям вгадати знайомі овочі. Дітям зав'язують очі, дають шматочки овочів. Дитина куштує й угадує овоч за смаком

 

 

 

Дидактична гра «Кисле чи солодке?»

Мета: продовжувати вчити дітей диференціювати смаки (кислий чи солодкий). Закріпити назви фруктів і овочів. Розвивати уяву, мислення, смакові рецептори.

Матеріал: фрукти й овочі (яблуко, банан, полуниця, лимон тощо).

 Хід гри

Цю гру проводять за принципом попередньої. У такий самий спосіб проводять інші ігри, спрямовані на розвиток смакового аналізатора.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дидактична гра «Вгадай фрукт»

Мета: вправляти дітей у диференціації фруктів за запахом. Розвивати уяву, мислення, мовлення. Закріпити в словнику назви фруктів (апельсин, яблуко, груша, абрикос тощо). 

Матеріал: фрукти. 

Хід гри

Вихователь в ігровій формі пропонує дітям упізнати знайомі фрукти за запахом. Дитині зав'язують очі, підносять до носа шматочки фруктів. Дитина вгадує фрукт за запахом.

 

Дидактична гра «Духмяні овочі»

Мета: вправляти дітей у диференціації овочів за запахом. Розвивати уяву, мислення, мовлення. Закріпити в словнику назви овочів (помідор, огірок, картопля, цибуля, кавун тощо).

Матеріал: овочі.

Хід гри

 Вихователь в ігровій формі пропонує дітям упізнати знайомі овочі. Дитині зав'язують очі, підносять до носика шматочки овочів. Дитина вгадує овоч за запахом.

 

 

 

 

Дидактична гра «На що схоже?»

 Мета: продовжувати розвивати ейдетичні відчуття (нюх). Вправляти у диференціації знайомих запахів. Розвивати увагу, мислення, мовлення. Матеріал: набір ароматного дитячого мила (полуничне, яблучне, лимонне, трояндове тощо).

Хід гри

Вихователь в ігровій формі пропонує дітям упізнати знайомі запахи. Дитині зав'язують очі, підносять мило. Дитина вгадує, на що схожий запах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дидактична гра «Зустріч сонечка»

Мета: формувати розуміння понять «високо — низько» , учити використовувати відповідні слова в мовленні. Закріпити назви тварин та їхні голоси. Учити повторювати за вихователем речення.

Матеріал: парканчик із травою; фігурки тварин та зображення сонечка, наклеєні на фланель; фланелеграф, на якому розміщені парканчик із травичкою.

Хід гри

Вихователь: «Жили собі собачка Жучка та півник — золотий гребінчик, масляна голівка, шовкова борідка (виставляє фігурки тварин на фланелеграфі). Щоранку вони виходили надвір і зустрічали сонечко. Сонечко з'являлося спочатку низько-низько, а потім піднімалося високо-високо». Накладає на фланелеграф сонечко й супроводжує свої слова діями: «Одного разу вийшли собачка Жучка та півник надвір, а сонечка немає. Зажурилися вони й голосно заплакали. Почуло сонечко й визирнуло: спочатку низько, а потім високо. Зрадів півник, стрибнув високо на паркан і заспівав: "Кукуріку!". А Жучка не могла високо підстрибнути. Вона сиділа низько на травичці й гавкала: "Гав-гав!"». Під час розповіді вихователь заохочує дітей повторювати слова «високо», «низько» - та речення з тексту.

 

 

 

 

 

Дидактична гра «Де каченята?»

 Мета: Формувати розуміння понять «далеко — близько». Учити повторювати за вихователем речення.

Матеріал: на картці (розмір — альбомний аркуш) зображений сюжет: річка й хатинка на березі. З правого боку малюнка підклеєно третю частину аркуша, де сюжет продовжується. Ця частина загинається, і її зворотний бік також входить у сюжет малюнка. На річці у двох місцях наклеєно фланель. Фігурки каченят та качки (у двох положеннях) також наклеєні на фланель. Хід гри

Вихователь виставляє картинку й пропонує дітям подивитися, що на ній намальовано. Потім розповідає: «У маленькій хатинці на березі річки жило каченятко Кряк (виставляє фігурку) разом зі своєю мамою качкою (виставляє другу фігурку). Щоранку каченятко виходило з хатинки й ішло купатися. Воно боялося далеко запливати, а тому плавало поблизу хатинки. Ось так (показує). А одного разу каченятко запливло далеко-далеко (ховає каченя за відігнутий аркуш). Немає каченятка, не видно його. Стала мама качка гукати свого синочка Кряка: "Кряк-кряк!" А він не чує, бо далеко заплив. Давайте допоможемо мамі качці, погукаємо каченятко разом: "Кряк-кряк!" (Діти гукають.) Почуло каченятко й повернулося до мами. Тепер воно не запливатиме далеко, а плаватиме лише поблизу хатинки».

Вихователь супроводжує розповідь показом, заохочує дітей повторювати слова «далеко», «близько» та речення з тексту.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дидактична гра «Брязкальця для немовлятка»

Мета: сприяти розвитку дрібної моторики та координації рухів.

Матеріал: лялька-немовля, горохова крупа, невелика пластикова баночка (з широким отвором) та пляшечка (з вузьким отвором), кришки до них.

Хід гри

Дорослий показує вихованцям ляльку-немовля і читає віршовані рядки.

Плаче зранку немовлятко.

Чим нам втішити дитятко?

Як розважити малого?

Що зробити нам для нього?

Треба брязкальце зробити.

Воно буде торохтіти,

А дитиночка радіти,

І сльозам настане край.

Нумо, справу починай!

 Вихователь розказує малюкам, як саме зробити іграшку-брязкальце: для цього слід наповнити баночку та пляшечку горошинками. Діти спочатку накладають горошинки в ємність із широким отвором, а потім – в пляшечку. Під час гри можна запропонувати кожній дитині кидати по кілька горошинок в задану ємність.

 Після того, як горошинки розсипані у відповідні посудини, дорослий

 

 

просить когось із малюків закрити кришечки на них (діти самостійно обирають потрібну кришку із двох запропонованих) і поторохтіти такими брязкальцями, щоб іграшкове немовля більше не плакало.

Дидактична гра «Рибка в банці»

Мета: знайомити дітей із властивостями предметів та розвивати дрібну моторику.

Матеріал: банки різного розміру з кришками, які відкручуються, невеличкі іграшки-рибки.

Хід гри

 Спочатку вихователь показує дітям, як відкриваються і закриваються банки. Потім дає кожному малюку по іграшковій рибці та банці і пропонує йому помістити рибку в банку, тобто спонукає дитину без допомоги дорослого «посадити рибку в акваріум».

 Після цього дорослий показує вихованцям ще кілька банок різного розміру і просить малюків перевірити, який акваріум підійде для рибки, а який – ні.

Дидактична гра «Насінини»

Мета: розвивати у дітей навички дрібної моторики та вміння класифікувати предмети, вчити малюків визначати і називати насіння овочів.

Матеріал: скринька 3 види насіння різної городини (білої та кольорової квасолі, гарбуза, соняшника тощо), порожні коробки з-під сірників.

Хід гри

 Вихователь розповідає дітям, що незабаром прийде весна – пора, коли потрібно сіяти різну городину.

 Після цього дістає скриньку, у якій знаходиться різне насіння – квасолеве, гарбузове, соняшникове. Потім вихователь розповідає малюкам, які насінини якому овочу належать, і пропонує розкласти насіння за його видами по окремих коробках: адже не можна сіяти різні овочі впереміш!

 Якщо ця гра проводиться в родині, то після того, як насінини розкладені, при можливості корисно піти з малятами на город і посіяти

 

грядки з відібраних зернин.

Дидактична гра «Кашовар»

Мета: сприяти розвитку дрібної моторики, виховувати акуратність.

Матеріал: дві каструльки, баночка, велика ложка, пшоняна крупа.

Хід гри

 Вихователь показує дітям дві каструльки, в одну з яких насипане пшоно. Потім розповідає малюкам казку про те, як вправний кашовар готував кашу, коментуючи свою розповідь відповідними рухами.

 «Усім відомо, що здоровим та сильним росте той, хто любить та добре їсть кашу. От і наші козаки дуже любили кашу, тому у кожному козацькому загоні був свій кашовар.

 Щоранку кашовар прокидався і одразу брався до справи. Спочатку він насипав в одну каструлю пшоно – крупу для каші. (Вихователь пересипає крупу з однієї каструльки в іншу.) Потім наливав водички в каструлю з пшоном, щоб його промити. (Вихователь імітує наливання води з баночки в ємність з крупою.) Кашовар занурював долоню в каструлю і перемішував крупу, щоб вона промилася добре і була чистою. (Вихователь показує, як саме це робив кашовар, обертаючи кисть руки та перебираючи пальцями, пропускаючи пшоно крізь пальці.)

 Після цього кашовар брав чисту крупу обережно, щоб не розсипати, та руками перекладав її в іншу посудину. (Вихователь перекладає з’єднаними докупи пригорщами пшоно до іншої каструлі.)

 А потім знову наливав туди чистої водички, (імітація наливання води з баночки) і, помішуючи великою ложкою (робить кругові рухи ложкою в каструлі), варив кашу. Обов’язково кашовар солив кашу. (Вихователь імітує соління, рухаючи пучкою руки.) Ох, і смачною ж вдалася у нього пшоняна каша!»

 Під час розповіді казки діти повторюють за вихователем його рухи. Потім вихователь розповідає казку ще раз, а малюки виконують роль кашовара та всі відповідні рухи намагаються виконати самостійно.

 

 

Дидактична гра «Намисто  з макаронів»

Мета: сприяти розвитку дрібної моторики та уваги.

Матеріал: макаронні вироби з крупним отвором, шнурок.

Хід гри

  Перед проведенням цієї гри доцільно показати дітям різні види намиста.

 Вихователь пропонує малюкам виготовити намисто з незвичайного матеріалу – макаронів. Для цього дорослий дістає макаронні вироби та нурок і показує дітям, яким чином можна із заданих матеріалів змайструвати намисто.

 Вихователь починає виготовлення виробу, а кожен малюк по черзі продовжує його ( нанизує кілька макаронин). Решта групи уважно стежить за діями товариша.

 Після того, як всі макаронини вже нанизані на шнурок, вихователь зав’язує його і пропонує одягти таку нетрадиційну прикрасу на якусь іграшку (ляльку або ведмедика, зайчика тощо).

Дидактична гра «Хто сховався у пісочку?»

Мета: активізувати цікавість, сприяти розвитку дрібної моторики.

Матеріал:  іграшкові ємності з розсипчастим піском (відерця, каструльки тощо), дрібні яскраві іграшки.

Хід гри

 Ця гра проводиться на ігровому майданчику, в пісочниці.

 Вихователь роздає дітям відеречка, або інші іграшкові ємності з піском, в якому заховано 1-2 дрібні іграшки або яскравих предмети, і повідомляє малюкам, що тут в пісочку є цікаві речі.

 Потім педагог спонукає малят відкопати руками та знайти на дотик речі, що «сховалися» у їхніх відерцях з піском.

Дидактична гра «Цікаві пірамідки»

Мета: сприяти розвитку дитячої фантазії та уяви, умінь класифікувати, удосконалювати дрібну моторику.

Матеріал: коробки з гудзиками різного розміру та кольору, соломинки, пластилін.

 

Хід гри

 Вихователь закріплює соломинки у вертикальному положенні, ввіткнувши їх в бруски пластиліну і роздає їх дітям. Потім педагог пояснює, що це – основи для пірамідок, які вони будуватимуть з гудзиків.

 Після цього вихователь спонукає малюків збудувати різні гудзикові пірамідки. Можна використовувати різні варіанти гри: запропонувати дітям зібрати пірамідки з гудзиків одного кольору, одного розміру, або розташувати гудзики в порядку зменшення їх розміру: від найбільшого (внизу) до найменшого (вгорі пірамідки). Можна запропонувати розмістити в пірамідці почергово гудзики двох кольорів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дидактична гра «Підемо по доріжках»

Мета: розвивати тактильні відчуття, розрізняти предмети на дотик. Активізувати словник дітей означеннями «гладенька, м’якенька, тверда». Виховувати уважність, допитливість.

Матеріал: ґудзики різного кольору, форми, величини.

Хід гри

Запропонувати дітям погратися з ґудзиками, знайти найбільший ґудзик, найменший, показати червоний, білий та інших кольорів ґудзик, знайти квадратний ґудзик.

Дидактична гра «Що в коморі у білочки?»

Мета: сприяти розвитку тактильних відчуттів дітей знайомити малят з природними матеріалами.

Матеріал: іграшкова білочка, торбинка з непрозорою тканини, три блюдечка з покладеними на них волоськими горіхами, ялиновими та сосновими шишками.

Хід гри

Вихователь приносить у групу іграшкову білочку, запитує малят, хто це завітав до них у гості та просить відгадати загадку:

Пухнаста, маленька,

Руденька, жвавенька,

Прудкі стрибають ніжки,

Їсть шишки та горішки.

(Білочка.)

 Потім педагог розповідає, що білочка живе у лісі і запасає на зиму свої

 

 улюблені ласощі – горіхи та шишки. Вихователь виставляє перед дітьми блюдечка, на яких покладені ласощі для білочки і просить назвати їх (горіхи, великі шишки, маленькі шишки). Педагог пропонує дітям спробувати ці предмети на дотик, які вони?

 Після того, як малюки дослідять горіхи та шишки на дотик, вихователь пересипає шишки та горіхи з блюдечок у непрозору торбинку, перемішує і повідомляє, що у комірчині в білочки темно і вона не може побачити, що саме там лежить, от і просить у малят допомоги.

 Потім вихователь викликає дитину, пропонує їй засунути руку в торбинку і дістати білочці шишку чи горіх.

Дидактична  гра «У світі матеріалів»

Мета: розвивати увагу, тактильні відчуття, виховувати пізнавальний інтерес до оточуючої дійсності.

Матеріал: квадратні зразки, вирізані з різних матеріалів (пластмаси, металу, пластиліну, хутра, наждачного паперу, різних тканин, дерева, картону тощо).

Хід гри

 Вихователь розкладає перед дітьми зразки різних матеріалів і розповідає малятам, що в світі дуже багато речей, і всі вони різняться між собою. Потім вихователь пропонує дітям роздивитись наочний матеріал і пояснює, з якого матеріалу той чи інший шматочок.

 Після цього педагог спонукає малюків дослідити кожен зі зразків на дотик – помацати його, погладити тощо.

 Вихователь викликає по черзі малят і пропонує їм виконати наступні завдання з предметами:

  • Визначити, які матеріали є важкими;
  • Відібрати і назвати легкі матеріали;
  • Визначити матеріали, гладенькі на дотик та ін.

 

Під час гри вихователь допомагає малятам впоратися із завдання підказками, навідними запитаннями тощо. Можна викликати малят парами і пропонувати їм виконувати ігрові вправи удвох, радячись між собою.

 

 

 

Дидактична гра «Де сховався камінець?»

Мета: сприяти розвитку тактильної чуттєвості, вчити дітей визначати вагу предмета; уточнити поняття «легкий» і «важкий».

 

Матеріал: кілька однакових картонних коробок; морський камінець.

Хід гри

 Вихователь показує дітям морський камінець і розповідає, що цей камінець лежав собі на березі моря, нудьгував, а тепер потрапив до дитячого садочка і хоче погратися з малятами в хованки.

Потім педагог викликає кількох малят і пропонує їм потримати камінець в руці і сказати, який він: гладенький чи шорсткий? Холодний чи гарячий? Легкий чи важкий?

Після цього вихователь показує дітям кілька однакових картонних коробок, звертаючи увагу групи на те, що всі вони – порожні. Педагог викликає когось із малят і пропонує непомітно для всіх сховати в одну з коробок камінець. Після того, як предмет буде захований, вихователь викликає ще двох вихованців і пропонує їм, не відкриваючи коробок, визначити в якому із них знаходиться камінчик.

Коли діти знайдуть потрібний коробок, педагог дістає з нього камінець і підводить дітей до думки: камінець важкий, і тому коробка, у якій він лежить, також важча за інші.

Після цього камінець ховають в іншу коробку, вихователь викликає наступну підгрупу малят, щоб знайти його, і гра триває. 

 

 

 

 

 

 

 

      

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 6
Оцінки та відгуки
  1. Колядіна Наталія Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Репецький Вадим
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Кротевич Ілона
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Слонська Дарія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Данілова Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Арнаутова Ирина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 3 відгука
docx
Додано
23 березня 2020
Переглядів
44145
Оцінка розробки
5.0 (6 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку