Тема: Київська держава (Русь - Україна) за Ярослава Мудрого
Мета: вияснити перебіг міжусобної боротьби між синами Володимира Великого та прихід до влади Ярослава Володимировича; охарактеризувати правління Ярослава Мудрого, визначивши його особливості та становище Київської держави; розвивати в учнів вміння встановлювати причинно - наслідкові зв'язки між історичними подіями; формувати у школярів критичне мислення; вдосконалювати набуті навички та вміння учнів працювати з історичними картою і джерелами, контурною картою, складати схему; виховувати національно - патріотичні почуття
Обладнання: карта «Київська держава в ІХ - ХІ ст.», атласи, контурні карти, Гісем О.В., Мартинюк О.О. «Історія України / Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів», Х.: Видавництво «Ранок», 2015, відеофільм із серії «Обличчя української історії. Ярослав Мудрий», ілюстративний та дидактичний матеріал
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Основні дати: 1015-1019рр. - міжусобна боротьба між синами князя Володимира; 1019-1054 рр.и- князювання Ярослава Мудрого; 1036рр.- розгром Ярославом печенігів під Києвом; 1051 р. - перша літописна згадка про Києво - Печерський монастир
Основні терміни та поняття: правові норми, митрополит, єпископ, лавра
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: Його вважають найвідомішою особою України (за результатами національного телевізійного опитування, яке проводилось в нашій державі у 2007 - 2008рр.), його портрет, зображений на двох гривневій купюрі, одна із найвищих державних нагород України - орден носить його ім'я. Ви здогадались - це Ярослав Мудрий.
( оголошує тему уроку)
Вправа «Мої очікування»
Очікувана відповідь
Вияснити як прийшов до влади Ярослав Володимирович;охарактеризувати внутрішню та зовнішню діяльність Ярослава Мудрого; показати князя Ярослава як особистість і державного діяча; проаналізувати становище Русі - України за часи князювання Ярослава.
IІІ. Вивчення нового матеріалу
План
1. Міжусобна боротьба між синами великого київського князя Володимира.
2. Прихід до влади Ярослава Мудрого.
3. Внутрішня політика князя Ярослава.
4. Церковне та культурно - освітнє життя в Київській державі.
5. Зовнішня діяльність Ярослава Мудрого.
Питання: - Якою була Русь - Україна в останні роки князювання Володимира Великого?
Очікувана відповідь
Це була східноєвропейська імперія, яку визнали на Заході та Сході. Для її зміцнення князь Володимир Святославович провів реформи - адміністративну, дві релігійні, грошову, судову, містобудівну, військову, оборонну...
Вчитель: Після смерті Володимира Великого розпочинається братовбивча боротьба між синами князя. В результаті якої племінник Святополк Ярополкович наказав вбити двоюрідних братів Бориса і Гліба (вони пізніше були зараховані до лику святих), Святослава. За що його було прозвано Окаянним. У боротьбі за владу він спирався на печенігів та отримував допомогу від свого тестя - польського короля Болеслава Хороброго. Розпачалась боротьба Святополка та Ярослава, який отримував підтримку від варяг.
Робота за документом с. 52 та розгляд питань 1 -3 с. 53 підручника
Робота в міні - групах:
1-ша – довести, що князь Ярослав був державний будівничий(с.53 - 55 підр.)
2-га – показати яким був Ярослав Мудрий полкововцем (с.53, документ с.54 підр.)
3-тя – проаналізувати культурно – освітню діяльність князя (с.55 -56 підр.)
4-та – показати діяльність князя як дипломата(с.56- 58 підр.)
Звіт від роботи в міні – групах та заповнення схеми: «Діяльність великого київського князя Ярослава Мудрого»
Очікувана відповідь
Державний будівничий
Культурно - освітній діяч
Полководець
- В 1019р. розбив військо Святополка Окаянного в битві на р. Альті.
- У битві під Листвином (1024р.) отримав поразку від Мстислава Тмутараканського.
- Перемога над печенігами в 1036р.
- Русько – візантійська війна 1043р.
Дипломат
В першу чергу через шлюбну дипломатію:
Словникова робота с. 54 -55 підр.
Робота за контурною картою: позначити міста засновані князем Ярославом
Перегляд відеофільму із серії «Обличчя української історії. Ярослав Мудрий»
Питання: -Що нового ви дізнались про правління даного князя ?
- Які риси характеру притамані цій особистості?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Метод «Коло ідей»: Якою стала Русь – Україна за часи правління князя Ярослава
Очікувана відповідь
Русь –Україна при Ярославі Мудрому досягла свого найвищого розквіту.
Метод «Асоціативний ряд»: з якими справами життя, об’єктами асоціюється ім’я та прізвисько князя
Я |
Р |
О |
С |
Л |
А |
В |
|
М |
У |
Д |
Р |
И |
Й |
Очікувана відповідь
Я- Ярославль( місто засноване князем)
Р- розгром печенігів
О – опорою стали князю бояри
С – собор Святої Софії
Л – лавра, такий статус пізніше отримає Києво – Печерський монастир
А – Анна – королева Франції, донька князя
В – відкрив першу бібліотеку
М – митрополит Іларіон
У – утримував школи
Д – дипломатія за допомогою шлюбів родичів
Р – «Руська правда»
И – розбудова Києва
Й – йшла війна з Віззантією
V. Підсумок уроку
Оцінювання навчальних досягнень учнів
Домашнє завдання: § 7 – опрацювати; письмова робота – «Ви літописець, складіть похвалу Ярославу Мудрому»