Поглибити знання учнів про складносурядні речення;
формувати вміння правильно розставляти розділові знаки та інтонувати
складносурядні речення; розвивати творчі вміння моделювати складносурядні
речення за поданим початком, а також використовувати їх в усному й
писемному мовленні; спонукати виявляти ініціативність і самостійність,
сприяти самореалізації творчого мислення; за допомогою дидактичного
матеріалу виховувати бережне ставлення до природи.
Третій урок «Природа – це казка, яку треба читати серцем»
Тема уроку. Розділові знаки між частинами складносурядного речення.
Мета уроку: поглибити знання учнів про складносурядні речення;
формувати вміння правильно розставляти розділові знаки та інтонувати
складносурядні речення; розвивати творчі вміння моделювати складносурядні
речення за поданим початком, а також використовувати їх в усному й
писемному мовленні; спонукати виявляти ініціативність і самостійність,
сприяти самореалізації творчого мислення; за допомогою дидактичного
матеріалу виховувати бережне ставлення до природи.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, картки, презентація, таблиця «Розділові знаки
в складносурядному реченні»
Хід уроку
І. Організаційний момент (слайд 1)
Зверніть увагу на екран, «Природа – це казка, яку треба читати серцем» (слайд 2). Це і є епіграф нашого уроку. До нього ми повернемося пізніше, щоб зрозуміти його суть.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Теоретична хвилинка (слайд 3)
А зараз, давайте пригадаємо, яку тему вивчаємо? (Складне речення)
Тепер, перевірю ваші знання на практиці.
2. Тест (слайд 4)
Установити відповідність між складносурядними реченнями і вжитими
в них сполучниками сурядності:
Речення |
Сполучник сурядності |
А. На горі вітер колише стрункі сосни, а вони гнуться і клоняться. |
1. Єднальний |
Б. То сонце усміхнеться нам крізь хмари, то дощик рясно землю поливає. |
2. Розділовий одиничний. |
В. На ранок рушився вітер і небо заволокло сірими розпатланими хмарами. |
3. Протиставний. |
Г. Я бачив, як вітер березу зломив. |
4. Розділовий повторювальний |
Д. Надвечір хмари опустилися нижче, хоч дощ не поспішав напоїти землю довгоочікуваною вологою. |
|
Перевірка (слайд 5):
3. Гіпотетичний прогноз
Зверніть увагу! У реченні ( На ранок рушився вітер і небо заволокло сірими розпатланими хмарами) не стоїть кома! Які у вас думки? Чи я забула поставити, чи помилилась, коли друкувала, чи навмисне не поставила?
Учні висловлюють свої думки…
Прочитайте та обдумайте завдання уроку, виділіть серед них те, що вам уже частково відоме, що невідоме. Запишіть, що ви очікуєте від уроку.
Отже, які розділові знаки ставляться у складносурядному реченні?
1. «Я дослідник» (слайд 7)
Розглянути таблицю. Сформулювати правила вживання розділових знаків у складносурядному реченні.
V. Виконання системи практичних завдань, спрямованих
на формування пунктуаційних умінь
1. Робота з підручником. Вправа 104 (слайд 8)
2. «Створи пейзаж» (слайд 9)
Завдання: продовжити речення так, щоб утворилися складносурядні речення, які складатимуть невеликий пейзаж. (Слайд на екрані, учням картки)
3. Робота в групах (слайд 10)
Скласти пазли з теми «Наша осінь»
Завдання: із запропонованих фрагментів репродукцій осінніх пейзажів
створити цілісні картини.
“Я будую” (слайди 11-13)
Завдання: за поданими схемами побудувати речення
1. [ ] - і [ ].
2. [ ], але [ ].
3. І [ ], а [ ]; і [ ].
Проектування виступу кожною групою. Відповідні записи на дошці.
Інформація перевіряється із запропонованого вчителем роздаткового матеріалу.
4. Гра «Голосуй».
Відповідають учні символічними жестами рук, визначаючи вид складносурядного речення (ССР)
Дмухнув вітер понад ставом – і сліду не стало.
Вітру на небі не було, проте клекотів сильний прибій.
То вітер говоре, то вітер шепоче.
Ніч за вікном, та не хочеться спати.
Часом в блакитній вишині пропливала біла хмара, або пролітала пташинка, або ширяв шуліка.
Скласти діалог про складносурядне речення, смислові зв’язки та розділові знаки між його частинами.
Робота з картками очікувань
Повернемося до епіграфа уроку (слайд 15)
Серцем бачив і малював природу І.Шишкін; М.Стельмах, О.Гончар, Леся Українка - описували її у своїх творах. Цей ланцюжок можна продовжувати до безкінечності. Я хочу, щоб ви природу, ніби казку читали, берегли і передали її неповторність у майбутнє. І слова поета Миколи Луківа додадуть вам настрою:
Струмок дзюрчить, роса блищить, і вогнище палає, і ліс гілками верховіть у небесах витає.
VІІІ. Домашнє завдання ( диференційовано) (слайд 16)
1 варіант. Вправа 99
2 варіант. Написати есе ««Природа – це казка, яку треба читати серцем», використовуючи складносурядні речення