Клас Птахи. Риси пристосованості до польоту

Про матеріал

Це методична розробка уроку "«ПТАХИ. Риси пристосованості до польоту»" і плюс картка заняття до уроку для учнів. В цій технологічній картці відображено робота вчителя і передбачена робота учня.

Перегляд файлу

Гімназія «Гармонія»

 Галицького коледжу імені Вячеслава Чорновола

 

 

 

 

 

 

 

У природи немає нічого зайвого

( М. Монтень)

 

БІОЛОГІЯ

Методична розробка заняття

 

«ПТАХИ. Риси пристосованості до польоту»

 

Картинки по запросу лелеки

 

 

Підготувала:

Банах Світлана Володимирівна – вчитель біології

Дисципліна: біологія

Дата: 24.11.2016р.

Клас: 7

Тема уроку: Птахи. Способи пристосування до польоту.

Мета уроку:

Навчальна: Почати формувати знання учнів про птахів; ознайомити учнів з особливостями організації і зовнішньою будовою птахів; виявити пристосування до польоту у зовнішній будові; розглянути риси подібності птахів з плазунами; звернути увагу учнів на особливості будови різних видів пір'я.

Розвивальна: Розвивати уміння порівнювати біологічні особливості птахів із тваринами, що вже вивчили; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення;

Виховна: виховувати любов до природи, розуміння необхідності охорони птахів.

Поняття та терміни: теплокровність, піряний покрив, контурне перо, покривне перо, пухове перо, пух, кіль, цівка, крила, дзьоб, піддзьобок, наддзьобок, стрижень, опахало, борідка, линька.

Технології: мультимедійні, інформаційно-комунікаційні, проект.

Методи:«Установи відповідність», біологічний диктант, «Мозковий штурм», «Асоціативний кущ», робота з підручником, бесіда, демонстрація, читання поезії.

Міжпредметні звязки:

  • Біологія
  • Українська література
  • Народознавство
  • Хімія

 

Тип уроку:комбіноване, засвоєнняновихзнань.

Обладнання: інтерактивна дошка, мультимедійний проектор, екран, мультимедійні презентації, опудала птахів, набір пір’я, аудіозаписи голосів птахів, підручник з біології, червоні ручки, додаткова література з теми.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Діяльність вчителя

Діяльність учня

І етап

Організаційний

Привітання. Виявлення відсутніх, перевірка готовності учнів до уроку, організація уваги учнів.

 

В природі все буденне і святкове,

І дивне, і не звичне, і просте.

Є сенс в листку,

Є сенс в пташиній мові,

В усьому, що зів’яло і цвіте 

Привітання. Оголошення черговим відсутніх учнів.

 

 

ІІ етап

Актуалізація опорних знань

Відомо, що птахи є нащадками давньої рептилії, яка жила на деревах, яка могла стрибати по гілках і літати. Ви можете побачити на слайді, arheopteriksa-тварина розмір голуба, обєднавши ознаки двох класів: рептилії і птахів.

  • Які ознаки ви спостерігаєте? 

 

І перед тим, як ми перейдем до вивчення наступного класу, давайте пригадаємо матеріал, який вивчали раніше, але він безпосередньо має відношення до сьогоднішньої теми.

 

 

 

Виконання вправ.

В картці до заняття підпишіть малюнок «Зовнішня будова Рептилій»

 

«Установи відповідність».

Установити відповідність між зображеннями плазунів та їхніми назвами

 

 

 

 

 

 

 

 

Біологічний диктант за темою «Рептилії»

( позначте правильні твердження знаком  (+), а неправильні – (-)).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Мозковий штурм»

— Деякі види крокодилів ковтають камені. Навіщо вони це роблять?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Народознавча хвилинка

Загадка:

Прилетіли гості, сіли на помості.

Без сокири. без лопати поробили собі хати.

 

Запитання до учнів:

Яка наука вивчає птахів?

 

Учні розглядають зображення на екрані Археоптерикса

 

 

 

і дають відповідь на запитання:

рептилії - (голова нагадує голову ящірки, збереглися зуби, масивний скелет; на крилах збереглися, пальці з кігтями; довгий хвіст) і птахів (тіло покрите пір'ям, що є похідним шкіри; перетворення передніх кінцівок на крила; добре літала).

 

 

Учні підписують «німий малюнок»

 

 

 

Учні працюють з матеріалом картки до заняття:

 

1 ящірка прудка

2 вуж звичайний

3 гадюка звичайна

4 хамелеон звичайний

5 веретільниця ламка

Відповіді: 1 — Д, 2 — Г, 3 — В, 4 — Б, 5 — А.

 

 

Учні виконують вправу

1. Для розмноження на суходолі в рептилій сформувались яйцеві та зародкові оболонки (+)

2. Відділами тіла ящірки є голова, тулуб і кінцівки, шия і хвіст не виражені (-)

3.Шкіра рептилій слизька, волога, забезпечує газообмін (-)

4.Покрив заважає росту рептилій, тому вони періодично линяють (+)

5.Ящірки, змії,вужі належатьдо лускатих рептилій, оскільки вкриті лусочками (+)

6.Вужі та полози не становлять небезпеки для людини, оскільки не мають отруйних зубів (+).

7. Хамелеони – лускаті рептилії, що мешкають у мішаних лісахУкраїни (–).

8.У стоячих водоймах України поширена черепаха болотяна (+).

9.Морські черепахи розмножуються на суходолі, відкладаючи яйця в пісок (+).

10.Крокодили пристосовані до напівводного способу життя, живляться

Рослинною їжею і у воді, і на суходолі (–).

11.Отруту гадюк широко використовують в Україні як приправу до страв

(–).

12.Крокодилам загрожує вимирання, адже вони мають смачні яйця та цінну шкіру (+)

 

 

 

 

Учні дають відповідь на запитання

(Крокодили наповнюють свої шлунки не лише тваринами, яких спіймали, але й каменями. Точніше, саме тому, що в раціон звичайного крокодила входять черепахи, риба, птахи, жирафи, буйволи і навіть леви, крокодилові необхідні в шлунку камені, аби всю цю їжу перетерти. Крім того, камені служать баластом при зануренні під воду.)

 

 

 

 

Учні дають відповідь: Птахи

 

 

Орнітологія

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Чому сумують журавлі,

Коли у вирій відлітають?

Вони сумують, бо не знають

На світі кращої землі,

Ніж та одна, що покидають.

А де гніздяться журавлі?

Вони гніздяться тільки вдома,

Над річкою стара солома

Ніжніша пуху в чужині,

Тому, що та солома вдома.

 

Протягом уроку ви будете працювати над проблемним питанням:

  •                     Птахи практично єдині хребетні тварини, що здатні літати. В чому полягає пристосованість до польоту у зовнішній будові птахів? (питання записується  на дошці)

Тема уроку: Птахи. Риси пристосовановті до польоту.

Працюємо згідно плану

  1. Загальна характеристика класу  Птахи
  2. Особливості  зовнішньої будови птахів
  3.  Будова скелета птаха

«Асоціативний кущ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні записують тему і план уроку

 

 

 

 

 

 

 

Учні висловлюють свої асоціації щодо  поняття «ПТАХИ». Всі відповіді записуються до асоціативного куща, який зображено на дошці. Можливі варіанти відповідей учнів: літають, плавають, крила, піряний покрив, дзьоб,будують  гнізда, відкладають яйця тощо

 

IV. Засвоєння нового матеріалу

Розкриття питань плану

1.Загальна характеристика птахів

Бесіда за питаннями:

  • Давайте пригадаємо, які існують типи середовищ ?
  •       В якому середовищі проживають птахи?
  • А чим характеризується це середовище?

 

 

 

 

 

 

 

Розповідь вчителя

На Землі існує понад 8600 видів птахів. Загальна кількість птахів, які літають, плавають або бігають просторами Землі,  перевищує 100 мільярдів. Куди б ви не кинули погляд, ви завжди помітите птахів. Є птахи крихітні, менші за метелика, - це колібрі; є величезні, на зріст вищі за людину – це страуси. Є птахи, що вирізняються дивовижною красою і розмаїттям забарвлення.

Усі види птахів мають укорочене обтічне тіло, вкрите пір'яним покривом. Їхні передні кінцівки перетворилися на крила, і задні слугують для пересування по землі, гілках рослин або плавання у воді. Теплокровність, здатність до польоту та досить високий рівень розвитку нервової системи визначили своєрідність цієї групи хребетних тварин.

 

 

 

 

 водне, наземно-повітряне, грунтове, організмові

 

наземно-повітряному

 

У наземно-повітряному середовищі достатньо світла і повітря. Проте зволоженість і температура повітря дуже різноманітні. Болотисті території мають надмірну кількість вологи, у степах її значно менше. Відчутними є добові і сезонні коливання температури

 

2.Особливосьті  зовнішньої будови птахів

Запитання  вчителя:

На які відділи поділяють тіло птаха?

 

 

 

-Чи однакову форму дзьоба мають птахи?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Яке значення має розташування пальців на ногах?

 

 

Запитання до учнів:

— Пригадайте, яка будова покривів тіла характерна для плазунів?

 

  •           Діти, а чи звертали ви увагу на те, що коли курка потрапляє під дощ, то стає... Якою?

 

 

  •           А чому ж тоді качки та гуси, плаваючи в річці, залишаються сухими?

Проведення експерименту

 

 

 

Шкіра птахів утворює різноманітні рогові похідні: це і вже відомі вам наддзьобок і піддзьобок, а також кігті на кінцях пальців та рогові лусочки, що вкривають нижню частину ніг. Похідним шкіри птахів є й різноманітне пір’я. Пір’я, як і луски на ногах, складається з рогоподібної речовини.

У вас на столах є зразки піря. Візьміть лупу і розгляньте його.

 

 

Запитання для обговорення:

 -Що спільного із застібкою – блискавкою і пір’ям ?

 

- Чому наявність пір’яного покриву є необхідною умовою польоту птахів?

 

 

 

 

 

- А чи звертали ви увагу на те, якими стають наші домашні птахи восени?

Птахи, як ми вже говорили, опанували повітряне середовище, і всі особливості їхньої організації спрямовані на пристосуванні до польоту.

3. Будова скелета птаха

Скелет птахів характеризується легкістю, оскільки частина кісток має порожнини, заповнені повітрям. Він поділяється на череп, хребет(зростання хребців грудного, поперекового і крижового відділів), скелет кінцівок (передніх — крил і задніх) та їхніх поясів.

Череп птахів легкий, складається з тонких, міцно з’єднаних кісток, має великі очні ямки. Це забезпечує легкість і міцність черепної коробки, що так важливо під час польоту. Щелепи значно зредуковані та позбавлені зубів. Верхня щелепа вкрита роговим наддзьобком, нижня — піддзьобком.

У більшості видів птахів грудина має плаский виріст, що виступає уперед – кіль. До нього прикріпляються грудні мязи, які забезпечують рухи крил під час польоту. Більшість кісток стопи зростаються між собою та утворюють довгу кістку – цівку, яка надає нозі міцності, стійкості.

Підшкірні м’язи рухають окремі пера. Якщо температура повітря знижується, вони скорочуються і пера птаха настовбурчуються. При цьому прошарок повітря між пір’ям та шкірою збільшується, що забезпечує збереження тепла тіла.

 

Отже, зробіть висновок, щодо особливості будови скелета птахів, пов’язані з польотом:

 

 

 

 

 

 

Інтерактивна вправа на закріплення матеріалу про пристосування скелета до польоту

 

 

 

Учні  називають відділи тіла птаха, оскільки вони відповідають відділам тіла рептилій. Називають органи, які є на відділах тіла.

 

Розглядаючи зображення на екрані учні порівнюють форми дзьобів птаха і роблять висновок, що форма залежить від складу їжі, способу добування і поїдання.

 

Це дає змогу птахам хапатися за гілки та створює опору під час пересування по землі

 

 

плазуни, мають суху шкіру, позбавлену залоз

 

 

Дуже мокрою і вислів є «мокра, як курка»

 

Діти висловлюють свої гіпотези

 

 

Користуючись посудиною з водою і колекцією пір’я учні визначають яке пір’я куряче

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Самостійна робота учнів підручником

Користуючись підручником (сторінка 85 мал.126) вияснюють особливості будовиконтурного пера.

Складання опорної схеми в картці до заняття

 

 

 

 

Учні розглядають піря за допомогою лупи, роблять висновки щодо побаченого

 

 

 

Учні висловлюють свої гіпотези стосовно зєднань борідок другого порядку і механізму застібки-блискавки

 

Цей покрив робить тіло птахів обтічним. Махові пера збільшують площу крила, створюють тягу та підйомну силу, а рульові забезпечують регуляцію напрямку польоту. Птах використовує рульові пера і для гальмування під час посадки.

 

Гублять пір’я, линяють

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні слідкують за поясненням матеріалу, звертають увагу на інтерактивну дошку, роблять відповідні записи в зошити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні формулюють висновок:

 l.Скелет легкий.

2.Наявність повітряних порожнин у кістках.

3.Наявність кіля.

4.Кисть із трьома пальцями.

5.Цівка.

 6.Зростання хребців грудного, поперекового і крижового відділів.

 

Учні на інтерактивній дошці виконують вправу

 

 

V. Узагальнення і закріплення знань

 

Отже, скелет і мускулатура птахів, разом з оперенням, створюють досконалий апарат, який забезпечує політ. Про інші пристосування птахів до польоту ми дізнаємось згодом.

 

Закріплення вивченого матеріалу Інтерактивна гра

«Звернись до сусіда»

1.  На які відділи поділяється тіло птахів?

2.   Які органи розташовані на голові?

3.   Якими повіками захищене око птахів?

4.   З яких частин складається дзьоб?

5.   Чим вкрите тіло птахів?

6.   Що являють собою пера?

7.   На які групи можна  поділити контурні пера в залежності від функцій, які вони виконують?

8.   Що таке линька?

9.   Яку роль відіграє куприкова залоза?

 

Відношення людини до пернатих в процесі еволюції змінювалось. Давні люди поклонялись птахам як богам, використовували їх як символи в своєму мистецтві, полювали на них заради м’яса і пір’я, і стали приручати деяких.

Найулюбленішими тваринними символами України є птахи. 

Учням було дане завдання на випередження підготувати матеріал про «Птахи – символи України»

 

Біологічна задача

1.Синиця за добу поїдає стільки комах, скільки важить сама. За 

місяць вона знищує 600 г комах. Скільки важить синиця?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні діляться на дві команди. Отримують готові запитання, ставлять їх одне одному

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виступ керівника творчої групи з доповіддю-фрагментом проектом.

 

 

 

 

Учні рішають задачу: 600г:30=20г

VІ. Підведення підсумків

«Асоціативний кущ»

Назвіть асоціації, які виникають у вас щодо поняття «ПТАХИ», але використовуючи терміни з нового матеріалу

 

Запитання до учнів:

  • Діти, а чи досягнуто мети на сьогоднішньому уроці?

 

 

В століття освоєння космосу і атомної енергії птахи відіграють важливу роль. Вони наші друзі і помічники в боротьбі з шкідливими комахами, надихають поетів, художників, вчать любити прекрасне.

 

Оголошення домашнього завдання

  • Опрацювати §20
  •   Продовжити роботу в групах над підготовкою міні-проектів на теми «Різноманітність птахів», «Роль птахів у природі та житті людини»
  • У віртуальному кабінеті біології на сторінці «Учнівський простір» помістити кросворди про птахів, прикмети, які повязані із птахами, легенди про птахів

 

 

Учні називають асоціації ( кіль, цівка, контурне перо….)

 

 

 

 

Учні розказують, що мету досягнули. Вияснили які пристосування є у птахів до польоту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біологія                                   7 клас

Тип Хордові

 

 

 

Тема: Клас Птахи.

Риси пристосованості до польоту.

 

 

 

 

 

 

 

 Гімназиста(-ки)    ________________________________

Класу          _________________________________

 

 

 

Вправа 1.

Назвіть частини тіла ящірки, позначені цифрами.

_____________________                         ____________________

_____________________                        _____________________

_____________________                        _____________________

_____________________                        _____________________

 

Вправа 2.

«Установи відповідність».

Установити відповідність між зображеннями плазунів та їхніми назвами:

 

1 ящірка прудка_________________

2 вужзвичайний_________________

3 гадюка звичайна_______________

4 хамелеон звичайний____________

5 веретільницяламка_____________

 

А

Б

В

http://zdravotvet.ru/wp-content/uploads/2015/03/dthtntybwf.jpg

Картинки по запросу гадюка степова

Г

Д

Е

http://enc.cap.ru/pics/%D1%83%D0%B6.gif

Картинки по запросу ящірка прудка

 

Картинки по запросу тритон

 

 

 

Вправа 3

Біологічний диктант за темою «Рептилії»

( позначте правильні твердження знаком  (+), а неправильні – (-)).

  1. Для розмноження на суходолі в рептилій сформувались яйцеві та зародкові оболонки
  2. Відділами тіла ящірки є голова, тулуб і кінцівки, шия і хвіст не виражені
  3. Шкіра рептилій слизька, волога, забезпечує газообмін
  4. Покрив заважає росту рептилій, тому вони періодично линяють
  5. Ящірки, змії,вужіналежатьдо лускатих рептилій, оскільки вкриті лусочками
  6. Вужі та полози не становлятьнебезпеки для людини, оскільки не маютьотруйнихзубів
  7. . Хамелеони – лускаті рептилії, що мешкають у мішаних лісахУкраїни
  8. У стоячихводоймахУкраїнипоширена черепаха болотяна
  9. Морські черепахи розмножуються на суходолі, відкладаючияйця в пісок
  10. Крокодилипристосовані до напівводного способу життя, живлятьсярослинноюїжею і у воді, і на суходолі
  11.      Отруту гадюк широко використовують в Україні як приправу до страв
  12. Крокодилам загрожує вимирання, адже вони мають смачні яйця та цінну шкіру .

 

Вправа 4

— Деякі види крокодилів ковтають камені. Навіщо вони це роблять?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

«Птахи. Риси пристосованості до польоту»

План

_________________________________________________________

___________________________________________________

___________________________________________________

 

Зовнішня будова птаха

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

___________________

 

 

Складання опорної схеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Будова пір’я

_______________________               ______________________

_______________________               ______________________

 

 

 

 

 

Скелет птаха

http://cs4.pikabu.ru/images/previews_comm/2016-06_4/146613806115312490.jpg

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Запитання

1.  На які відділи поділяється тіло птахів?

2.   Які органи розташовані на голові?

3.   Якими повіками захищене око птахів?

4.   З яких частин складається дзьоб?

5.   Чим вкрите тіло птахів?

6.   Що являють собою пера?

7.   На які групи можна  поділити контурні пера  в залежності від функцій, які вони виконують?

8. Яку роль відіграє куприкова залоза?

 

 

 

Інтерактивні вправи

Розв’язати вправи

  1. Синиця за добупоїдаєстільки комах, скількиважить сама. За місяць вона знищує 600 г комах. Скількиважитьсиниця?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

  1. Зозуля живе 24 р. За один день вона поїдаєблизько 100  гусениць, у тому числі і волохатих. Скількигусенізнищує зозуля за один сезон (травень, червень, липень, серпень) і за 24 роки?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Домашнє завдання

  • Опрацювати §20.
  •  Продовжити роботу в групах над підготовкою міні-проектів на теми «Різноманітність птахів», «Роль птахів у природі та житті людини»
  • У віртуальному кабінеті біології на сторінці «Учнівський простір» помістити кросворди про птахів, прикмети, які пов’язані із птахами, легенди про птахів.

 

Порвіняльна характеристика Раптилій і Птахів 

Ознаки

Рептилії

Птахи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Понагайба Людмила
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Булима Ліля
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Біологія 7 клас (Довгаль І.В., Ягенська Г. В., Жолос О. В., Ходосовцев О. Є., Костіков І. Ю., Волгін С. О., Додь В. В., Сиволоб А. В., Скрипник Н.В., Толстанова Г. М.)
Додано
7 лютого 2018
Переглядів
12026
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку