Урок 4
8 клас
Тема: Класифікація карт. Способи зображення географічних об’єктів на картах.
Мета: продовжити формувати в учнів знання про карти, їх види та способи зображення на них поверхні Землі; розвивати вміння працювати з картами і читати карти; виховувати любов до географії
Місце уроку в навчальній темі: поточний
Методи та прийоми:словесний - розповідь, бесіда, робота з підручником
Обладнання: карти і атласи
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
План
Класифікація карт
Способи зображення поверхні на картах
Привітання. Перевірка присутніх.
Прийом «Вірю – не вірю»
В епоху технічного прогресу важко переоцінити вміння працювати з географічною картою. Без нього не обійтися геологам і морякам, будівельникам і пілотам і, звісно, учням, які відкривають для себе світ та проводять власні дослідження. Робота з картою сприяє не тільки глибокому осмисленню географічних процесів та явищ, але й розвитку в людини просторового уявлення, пам’яті, уміння аналізувати, узагальнювати тощо.
Розповідь вчителя про класифікацію карт з елементами бесіди
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Розповідь вчителя про способи зображення Земної поверхні на картах з елементами бесіди
Прийом «Практикум»
Учитель називає карту. Учні повинні класифікувати її за різними ознаками, вказати способи зображення Земної поверхні, картографічну проекцію та елементи карти
Прийом «Вірю – не вірю»
Карта |
Спосіб зображення |
Що зображують |
А |
1.Спосіб ізоліній
|
А.Рельєф, грунти, кліматичні пояси |
Б |
2.Спосіб ареалів |
Б.Забруднення областей, заповітні території |
В |
3.Спосіб якісного фону |
В.Площа лісів, переважання людей пенсійного, працюючого чи дитячого віку |
Г |
4.Спосіб картограм |
Г.Родовища корисних копалин, окремі форми рельєфу, рослини |
Д |
5.Спосіб картодіаграм |
Д. місця поширення певних видів тварин, корисних копалин чи рослин |
Е |
6. Локалізованих знаків |
Е. транспортні шляхи |
Ж |
7.Точковий спосіб |
Ж. точки з однаковими показниками (температура, висота, глибина) |
Є |
8.Спосіб лінійних знаків |
Є.Зображення на карті масових розосереджень обєктів |
КАРТИ — ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ.
1. Умовним знаком на картах позначають:
а) балку; б) западину;
в) урвище; г) яр.
2. Укажіть правильний варіант числового масштабу, який відповідає наведеному лінійному масштабу :
а) 1 : 20; б) 1 : 1000;
в) 1 : 2000; г) 1 : 20 000.
3. Із запропонованих карт топографічною є карта, масштаб якої:
а) 1 : 25 000; б) 1 : 250 000;
в) 1 : 1 000 000; г) 1 : 2 500 000
4. Укажіть правильне твердження щодо карт, виконаних в азимутальній проекції:
а) на ній немає спотворень довжин паралелей і меридіанів;
б) у ній виконані карти півкуль;
в) у ній виконуються карти України;
г) паралелі й меридіани в ній — взаємно перпендикулярні прямі лінії.
5. Укажіть, якими умовними знаками позначають на карті масштабу 1 : 10 000 фруктові сади:
а) масштабними (площадковими); б) лінійними;
в) позамасштабними; г) пояснювальними.
6. Якщо на карті масштабу 1 : 50 000 відстань між пунктами А і Б становить 1 см 2 мм, то на місцевості вона дорівнює:
а) 60 м; б) 600 м; в) 1100 м; г) 60 000 м.
1. Умовним знаком на картах позначають:
а) луки; б) сад;
в) вирубаний ліс; г) чагарники.
2. Укажіть правильний варіант числового масштабу, який відповідає наведеному лінійному масштабу:
а) 1 : 5; б) 1 : 5000;
в) 1 : 50 000; г) 1 : 500 000
3. Із запропонованих карт топографічною є карта, масштаб якої:
а) 1 : 20 000 000; б) 1 : 2 000 000;
в) 1 : 200 000; г) 1 : 20 000.
4. Укажіть правильне твердження щодо карти, виконаної в циліндричній проекції:
а) на ній не спотворені кути;
б) немає спотворень довжин паралелей і меридіанів;
в) на ній меридіани — дуги, а паралелі — прямі лінії;
г) у цій проекції виконана карта півкуль.
5. Укажіть, якими умовними знаками позначають на карті масштабу 1 : 10 000 джерела:
а) масштабними (площадковими); б) лінійними;
в) позамасштабними; г) пояснювальними.
6. Якщо на карті масштабу 1 : 250 000 відстань між пунктами А і Б становить 4 см 4 мм, то на місцевості вона дорівнює:
а) 1 км; б) 10 км; в) 250 км; г) 11 000 км.
Прийом «Ерудит»
Розгадування ребусів
Учні за схемою підводять підсумок уроку за схемою. Вчитель виставляє бали за роботу на уроці учням.
Опрацювати параграф вашого підручника