Клаус Гаґеруп «Маркус і Діана". Життєві проблеми й внутрішні комплекси тринадцятирічного Маркуса. Творча фантазія хлопчика як спосіб подолання самотності і невпевненості у собі.

Про матеріал

Матеріал уроку стане в пригоді тим, хто обрав для вивчення повість Клауса Гагерупа "Маркус і Діана. Світло Сіріуса".

Це перший урок по вивченню повісті. Тема другого уроку "Тема дружби, першого кохання, взаємодопомоги, пошуку взаєморозуміння підлітків з ровесниками і дорослими, набуття життєвого досвіду", який також розміщений на платформі "На урок"


Перегляд файлу

Клаус Гаґеруп. «Маркус і Діана». Життєві проблеми й внутрішні комплекси тринадцятирічного Маркуса. Творча фантазія хлопчика як спосіб подолання самотності і невпевненості у собі. Родинні і шкільні стосунки у творі.

Мета: презентувати основні відомості життя та творчості К. Гагерупа, ознайомити із сюжетом повісті ”Маркус і Діана. Світло Сіріуса”, розвивати зв’язне мовлення здобувачів освіти, навички виразного вдумливого читання, уміти висловлювати свої думки, аргументувати їх, показати існування серйозних проблем у сучас­ній школі й можливі шляхи їх вирішення.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання:  Онлайн-платформа”Емма” до підручника «Зарубіжна література. 6 клас» авторського колективу під керівництвом Ольги Ніколенко;  портрет Клауса Гагерупа, відеоролик про письменника.

                                               Перебіг уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Шановні шестикласники. Пригадайте, які ви знаєте твори на тему школи, родини, дружби, самотності, першого кохання, пошуку себе,  взаємовідносин дітей і дорослих ?

(Анна Гавальда « 35 кіло надії», Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика» (сімейні стосунки), Марк Твен «Пригоди Тома Соєра» (дружба Тома і Гека, перше кохання до Бекі Тетчер), “Чарівний талісман” Всеволода Нестайка (тема дружби)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

Український інститут книги провів дослідження, що і скільки читають українські діти. За результатами опитування, найпопулярнішими книжками серед дітей та підлітків є:

фантастика, фентезі, книжки для дітей та підлітків, сучасні детективи, комікси, трилери, жахи.

Отже, книги для дітей і про дітей є дуже популярними серед українських школярів.

Сьогодні ми з вами познайомимося зі ще одним твором про підлітків та їхні проблеми - повістю «Маркус і Діана», будемо говорити про автора цього твору  Клауса Гагерупа. У творі  ми детально познайомимося з підлітком Маркусом Симонсеном, спробуємо дізнатися через головного героя про самих себе, адже проблеми у підлітків схожі незалежно від країни проживання, прочитаємо і обговоримо перші розділи повісті.

  ІV. Робота над темою уроку

 Автор народився в одній із скандинавських країн, а в якій саме, ми дізнаємося, розгадавши ребус. C:\Users\Марія\Downloads\rebus (2).png

Слово учня про Норвегію.

Королівство Норвегія – північноєвропейська держава на Скандинавському півострові. Столиця – м. Осло. Населення - 5,5 млн. людей. Мова - норвезька. Грошова одиниця - норвезька крона. Одна з найбагатших країн Європи завдяки природним ресурсам: нафті і газу.

У країні існує одна важлива традиція, яка полягає в тому, що норвежці щорічно дарують різдвяну ялинку Великобританії. У Лондоні на Трафальгарській площі ви побачите норвезьку ялину. Ця традиція з’явилася у 1947 році, коли Великобританія підтримувала Норвегію під час Другої світової війни. Одним із найцікавіших фактів про Норвегію є те, що тут сотні тисяч озер.

Влітку сонце на небі видно цілодобово, оскільки воно ніколи не заходить. Наприклад, у травні та липні сонце заходить лише на 3-5 годин щодня. Однак сонце в червні не зайде ні на годину.

У деяких частинах Норвегії сонце не сходить взимку. Завжди темно, особливо в північних районах. Норвегія містить найбільше стадо диких північних оленів у світі, приблизна популяція яких становить 10 000 особин.

Країна є абсолютним чемпіоном зимових Олімпійських ігор: представники цієї країни змогли завоювати найбільшу кількість золотих, срібних і бронзових медалей. Веб-браузер Opera, створили в Норвегії. Саме в цій чудовій країні 5 березня 1946 року  народився Клаус Гагеруп - відомий норвезький письменник, сценарист, перекладач, актор і режисер.

Відео про письменника https://www.youtube.com/watch?v=aNL1rNGv7NU (до 4 хв 30 сек

Вправа “Чи уважний ти слухач”

  •           Клаус Гаґеруп народився у родині …………(творчих людей, мати - геніальна норвезька поетеса, батько - відомий вчений і автор дитячих книжок, старший брат - письменник, драматург і режисер)
  •           Після закінчення Національної театральної академії Клаус Гагеруп працював………….( у провідних театрах актором, директором, сценаристом, брав участь у радіопостановках)
  •           Як літератор дебютував з поетичною збіркою “Це як я думаю про тебе”у……роки.
  •           У 1988 році Клаус Гаґеруп написав автобіографічну книжку “Все так близько до мене” про ………..(свою видатну матір)
  •           Найвідоміший персонаж Гаґерупа………………(Маркус Сімонсен)
  •           Вперше повість про Маркуса була видана у………..(1994 році)
  •           Загалом письменник написав про Маркуса ………книги (4, “Маркус і Діана”, “Маркус і дівчата, “Маркус і Зігмунд”, “Маркус і велика футбольна любов”, «Маркус і король караоке»)
  •           Маркус Симонсен живе удвох із………(батьком)
  •           Він має одного друга на ім'я………………(Сігмунд)
  •           Однокласники його прозивають…………………(Мавпус)
  •           Маркус колекціонує…………….(автографи відомих людей)

Робота в зошитах. Запис «Анкета письменника»

Прізвище, ім'я: Клаус Гаґеруп.

Дата народження і місце народження: 5 березня 1946 р. в м. Осло

Яку країну представляє: Норвегія

Освіта: Національна театральна академія

Професія: актор, сценарист, режисер

Основні твори: цикл творів про Маркуса (“Маркус і Діана”, “Маркус і дівчата, “Маркус і Зігмунд”, “Маркус і велика футбольна любов”, «Маркус і король караоке»

Тематика творів: теми дружби, першого кохання, взаємодопомоги, пошуку взаєморозуміння підлітків із ровесниками й дорослими, набуття життєвого досвіду й мудрості.

Премії, нагороди: лауреат Премії Браґе , найпрестижнішої відзнаки в Норвегії.

Дата смерті: 20 грудня 2018 року в Осло

 

Читання І розділу повісті (стор.52)

https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/wp-content/uploads/2022/12/hrestomatya_6.pdf

Бесіда за прочитаним.

  •           Опишіть зовнішній і внутрішній портрет Маркуса.
  •           Чого підліток боявся найбільше ?
  •           Розкажіть про родину хлопчика. Що спільного було у Маркуса з його батьком ?
  •           Як ви розумієте вислів “ Маркус ішов по життю, як по канату?”(як людина, що йде по канату, ризикує у будь-який момент впасти, так і Маркус вважав, що його життя сповнене небезпек)
  •           Яке захоплення було у Маркуса ?
  •           Чому, на вашу думку, воно виникло ?
  •           Яким чином Маркус отримував автографи у відомих людей ?
  •           Як це захоплення змінювало хлопчика ? (Маркус навчився жити у двох світах: один – той, де він незграба й нікчема (як вважали інші), а другий – той, який він придумав собі сам. У другому (вигаданому) світі він спілкувався з відомими людьми, писав їм листи, інколи отримував відповіді й автографи і над ним ніхто не сміявся…У цьому, вигаданому світі, Маркус був рішучий і впевнений у собі)

Читання V розділу за ролями (автор, батько, син)

https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/wp-content/uploads/2022/12/hrestomatya_6.pdf

Бесіда за прочитаним

  •           Чи можна стверджувати, що Маркус Сімонсен став жертвою булінгу ? (так, небажання йти до школи, вигадування хвороби - ознаки того, що дитину в школі ображають)
  •           Спираючись на текст, поміркуйте, що могло стати причиною його цькування у школі ? (жив з невпевненим у собі батьком, ,відлюдкуватий, нерішучий, сором'язливий, боявся усього на світі, зовнішність (“носив окуляри з товстими скельцями в рудій оправі. В них він скидався на дідка, дарма що йому виповнилося лише тринадцять”, невисокий на зріст)
  •           Чи отримав він підтримку від батька ? (батько дозволив Маркусу  не йти до школи, на прохання хлопчика залишився з ним, і вони почали грати в кості)

   V. Рефлексивно-оцінювальний етап

   -  Чи сподобася вам твір, який сьогодні ми почали читати ?

   - Чи можна сказати, що Маркус сам винен у своїх проблемах ?

   - Чи близькі вам проблеми,  порушені у творі ?

   - Чи завжди ви почуваєтеся у школі комфортно ?

   - Що найбільше вам не подобається у школі ?

   -  Маркус і його батько Монс давно живуть самі, без мами, обидва сумують за нею і обидва люблять одне одного до нестями.

 -  Чи вважаєте ви родину найбільшою своє цінністю ?

 - Пропонуйте свої шляхи вирішення проблеми булінгу у школі.

  Оцінювання діяльності учнів на уроці

VI. Домашнє завдання

Дочитати твір до кінця, стор.55-61

https://docs.google.com/document/d/1-YlftITEoBeW7SOGRtLTHIxXqfPNUQmb/edit

 

 

docx
Додано
11 січня
Переглядів
1615
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку