ТЕМА: Клімат і кліматичні пояси Південої Америки.
МЕТА: Н: охарактеризувати клімат Південної Америки; сформувати в учнів систему знань про причини формування жаркого та помірного клімату материка;
В: Виховувати цікавість до предмету, екологічне мислення, мовну і розумову культуру.
Р: удосконалити практичні навички учнів працювати з кліматичними картами і кліматодіаграмами.
Обладнання: фізична карта Південної Америки, кліматична карта Південної Америки, атласи, підручники.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
Методи роботи:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ
Прийом«Бліцопитування»
1). Розкажіть про особливості рельєфу Південної Америки.
2). Порівняйте поверхню Південної Америки з поверхнею Африки.
3). Які корисні копалини є на території Південної Америки?
4). Згадайте, що таке клімат. Назвіть кліматотворні чинники.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Вам уже відомо, що Африка-найжаркіший материк, Австралія – найсухіший, Антарктида – найхолодніший. У чому ж полягає особливість клімату Пд. Америки? Щоб відповісти на це запитання нам необхідно пригадати кліматотвірні чинники та розглянути як кожен з них діє на територію материка.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План
Розповідь вчителя (бесіда)
Географічне положення материка обумовлює надходження великої кількість сонячної радіації впродовж року. Південна Америка – найвологіший материк земної кулі. Пасатна циркуляція та вплив теплих Бразильської та Ґвіанської течій – основні передумови того, що середня річна кількість опадів на континенті приблизно вдвічі більша, ніж на будь-якому іншому материку. Разом із тим, холодна Перуанська течія та область підвищеного атмосферного тиску роблять частину західного узбережжя (пустеля Атакама) найпосушливішою територією не тільки Південної Америки, а й усієї земної кулі.
Суттєвий вплив на формування клімату материка має рельєф. Анди – найдовша гірська система на Землі – є перешкодою для проникнення сухих прохолодних тихоокеанських повітряних мас. Тут сформувався високогірний тип клімату. Рівнини на сході, навпаки, дають змогу майже безперешкодно проникати з Атлантики теплим і вологим повітряним масам вглиб материка.
На постійно спекотний і вологий екваторіальний пояс припадає західна частина Амазонської низовини та північно-західне узбережжя Тихого океану. Клімат екваторіального поясу Північної Америки формується під впливом атлантичних вологих повітряних мас та високих впродовж року температур.
Для субекваторіальних поясів характерними є жарке вологе літо, суха, жарка зима і незначна різниця літніх та зимових температур (Орінокська низовина та Ґвіанське плоскогір'я, східна і південна частина Амазонської низовини, частина Бразильського плоскогір'я).
Південно-східна частина Бразильського плоскогір'я, північна частина Ла-Платської низовини знаходяться у тропічному поясі та характеризуються більш контрастними за сезонами температурами і більшими перепадами кількості опадів у прибережних і внутрішніх областях. Дощі випадають здебільшого влітку, але їх значно менше, ніж у субекваторіальних поясах.
Субтропічний пояс характеризується істотними відмінностями різних його частин. Від теплого з рівномірним зволоженням на сході і сухого континентального у внутрішніх районах, до середземноморського клімату на тихоокеанському узбережжі із сухим літом і вологою зимою.
Помірний кліматичний пояс материка формується під впливом західного перенесення повітряних мас і характеризується чітко вираженими порами року. Значне зволоження (до 3000 мм на рік) західної частини поясу сформувало тут помірний морський тип клімату з незначним впродовж року коливанням температур та великою кількістю опадів. Східна частина поясу характеризується різкими коливаннями температури і незначною кількістю опадів (помірний континентальний тип клімату)
Завдання.
Нанесіть на контурну карту межі кліматичних поясів Південної Америки.
У районі Анд від 5 до 30 пд.ш. виділяється область високогірного клімату з низькими, але відносно рівними температурами. Температура знижується на 6 С з підняттям вгору на 1 км, а оскільки Анди сягають до 7 км. заввишки, клімат холодний.
V. Узагальнення знань та вмінь.
Прийом «Географічний практикум»
Порівняйте клімат у районі міст:
А) Каракас та Монтевідео
Б) Санта-фе-де-Богота та Асунсьйон
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
‑ територія материка розташована у шести кліматичних поясах (екваторіальний, північний та південний субекваторіальний, тропічний, субтропічний, помірний);
‑ у цілому клімат Південної Америки – теплий, вологий – сприяє розвитку сільськогосподарської діяльності. Тут вирощують тропічні культури, збираючи 2-3 врожаї на рік.
VII. Домашнє завдання.
1.Опрацювати параграф 29 у підручнику,
2.Повідомлення про. несприятливі процеси і явища за вибором.