Розробка відкритого уроку "Книги за княжих часів"
Тема уроку. Книги за княжої доби. І. Крип’якевич "Книги за княжих часів"
Мета: продовжувати знайомство учнів з історією створення книг, навчати ді-
тей аналізувати думки твору; формувати вміння працювати з науково-
популярними текстами, удосконалювати навички читання.
Обладнання: тести для перевірки домашнього завдання, портрет Нестора-
літописця, сигнальні картки, мікрофон.
Хід уроку
І.Організаційна частина. (Слайд.- ____________)
Любі діти,у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей з посмішкою й миром.
(повертаються і промовляють хором)
Ми вам раді,любі гості.
Ми вітаємо всіх вас.
І запрошуємо щиро
На урок в 4 – й клас.
Учитель : А тепер сідаймо,діти.
Домовляймось не шуміти.
Даринка,Катеринка,
Андрійко ,Владислав,
Вероніка і Руслан,
Олександр…
І звичайно я.
Ось і вся наша сім’я.
Девіз уроку (Слайд-2 раза нажать)
Прочитайте девіз нашого уроку (всі разом)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
ІІ.Мовленнєва розминка
1.Артикуляційна розминка.
"Стає слухняним наш язик".
В кожнім роті є язик,
Та не всіх він слухать звик.
А щоб він слухняним став,
Треба знати кілька вправ.
Отже, пропоную скоромовку.
2.Робота над скоромовкою.(СЛАЙД __________)
Скоромовка
Варить борщ Борис – козак:
Морква, помідор, буряк.
«Вийде борщ смачний у нас,
Пригощу я , друзі , вас!»
Гра «Дощик» (СЛАЙД + щелчек__)
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Якось повз колючий тато,
На спині він ніс багато:
Лист, ожину, два грибочки
Для маленького синочка.
«Їж, мій любий хлоп’ячок!» —
Вмовляє сина їжачок.
- Добре. Сідай Даринко.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Тести для перевірки розуміння прочитаного.
(СЛАЙД )
- Діти,приготуйтеся до тестування за твором Олександра Олеся «Ярослав Мудрий». На виконання тестів вам дається 3 хвилинки. (ВИКОНУЮТЬ)
- Увага на екран! Пропоную взаємоперевірку. (СЛАЙД______)(міняються листочками)
(перевіряють).Молодці!
2. Гра «Так чи ні?»
Учитель: А зараз пограємо в гру «Так чи ні». (СЛАЙД)
У вас на партах лежать сигнальні картки. Червоний колір - це відповідь «так». Синій колір –«ні». Слухайте уважно запитання .І не забувайте давати відповідь сигнальною карткою. Правильна відповідь з’явиться на екрані після того, як ви відповісте.
- Можна починати? Будьте уважні.( щелчек______)
1) Ярослав Мудрий був правителем Київської Русі 35 років. (так,ЧЕРВОНИЙ)+ ЩЕЛЧЕК
(СЛАЙД)
2) Ярослав Мудрий любив воювати (ні,СИНІЙ) ЩЕЛЧЕК
(СЛАЙД)
3) Час князювання Ярослава Мудрого – це розквіт Київської Русі. (так,ЧЕРВОНИЙ) ЩЕЛЧЕК
(СЛАЙД)
4) В пам'ять про перемогу над печенігами було побудовано Софійський собор. (так,ЧЕРВОНИЙ) ЩЕЛЧЕК
/(СЛАЙД)
5) При Софійському соборі була заснована перша школа. (ні, перша бібліотека.СИНІЙ) ЩЕЛЧЕК
(СЛАЙД)
6) Ярослав Мудрий уклав перший збірник законів «Руська правда» (так,ЧЕРВОНИЙ) ЩЕЛЧЕК
(СЛАЙД)
7) Щоб не допустити ворожнечі між синами за право наслідування, Ярослав поділив землі між синами ще за своє життя. (так,ЧЕРВОНИЙ) ЩЕЛЧЕК
(СЛАЙД)
8) Ярослава Мудрого поховано на території сучасного Криму. (ні,СИНІЙ, в Софійському соборі) ЩЕЛЧЕК
3 . Гра «У художньому музеї»
(СЛАЙД)
- Діти, на минулому уроці у нас працювала творча майстерня. Буток Вєроніка, Вєрік Андрій та Романченко Катерина створили за текстом твору «Ярослав Мудрий» малюнки, які сьогодні нам презентують.
Я пропоную їм зачитати уривки, до яких створено малюнки. Будь ласка, Вєроніко… Добре. Далі надається слово Андрію… Дякую. Катруся, твоя черга…
( Учні зачитують уривок тексту, до якого створили малюнок).
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Проблемна ситуація
- Відгадайте загадку. (СЛАЙД______)
Бачить – не бачить,чути – не чує,
мовчки говорить, дуже мудрує.
Часом захоче – правди навчає,
часом жартує – всіх звеселяє.
Люба розмова, дай Боже, діти,
з нею довіку жити – дружити.
Хто ж то такая в світі щаслива,
мудра, правдива і жартівли
(Книга) (СЛАЙД_+щелчек)
Як не вгадали,
Стану в пригоді!
Річ коротенька – КНИЖКА та й годі.
— Давайте згадаємо деякі відомості про історію виникнення книги.
2.Гра «Закінчи речення» (СЛАЙД_+ щелчек 3 раза) ПАПІРУСУ
(СЛАЙД_+ щелчек 4 раза) ДРУКАРНЯХ
(СЛАЙД + щелчек)
-Діти, кого називають першодрукарем слов’янських книг?(після відповіді дітей)
(Івана Федорова)
(СЛАЙД______)
– Перед вами пам’ятник першодрукарю слов’янських книг Івану Федорову.
( СЛАЙД І.Крип’якевич «Книги за княжих часів»)
— Сьогодні я запрошую вас помандрувати у цікавий світ історії нашої України, де ми більше дізнаємося про книгу за княжих часів. А допоможе нам у цьому твір Івана Крип’якевича «Книги за княжих часів». Будь ласка, відкрийте підручники на сторінці ______42____.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.- Сьогодні на урок група учнів – істориків підготувала повідомлення.
Про автора твору Івана Крип’якевича нам розповість Катерина.
- Будь ласка, _Катруся тобі слово.
Виступ історика (розповідь про автора) (СЛАЙД_+ щелчек)
Іван Крип’якевич - видатний історик України , жив у 1886 - 1967 рр. Був редактором дитячого журналу "Дзвіночок ". Писав оповідання і п’єси для дітей . Працював в гімназії вчителем . Написав " Коротку історію України "- історію для учнів початкових і середніх класів.
- Дякую тобі.
2.Гра «Диктор телебачення».
- Деякі учні виявили бажання бути дикторами і ознайомити вас із новим твором. Надаємо слово дикторам. А ви уважно слідкуйте.
Будь ласка, __Даринка, Владиславе вам слово!(діти читають)
Справжні диктори телебачення! Дякую вам!
— Діти, чи сподобався вам текст? (Так, ні).
— Що вас найбільше зацікавило? ( відповіді дітей)
3.Словникова робота. (СЛАЙД)
- Перед тим, як ми почнемо працювати над текстом, з'ясуємо значення незрозумілих слів. Зверніть увагу на екран!
Монах — член релігійної громади, який прийняв постриг і дав обітницю вести життя, відповідне до монастирського статуту.
Сажа — чорна порошкова маса, що утворюється внаслідок неповного згорання палива й осідає у печах.
(СЛАЙД)
Літописець - людина , яка описує події за роками ( літами ).
Літопись - запис найважливіших подій за роками ( літами )
4.Фізкультхвилинка
(СЛАЙД)
- Щось не хочеться сидіти, треба трохи відпочити. Пропоную фізкультхвилинку. (СЛАЙД__+_ВКЛЮЧИТИ!!!____)
5.Читання та аналіз твору «Книги за княжих часів».
(СЛАЙД____+ ЩЕЛЧЕК)
1. - Починаємо читати твір вголос «ланцюжком». Будьте уважні, читаємо правильно і виразно. Звертаємо увагу на складні слова. Нагадую, сторінка __42. Починає_читання «ланцюжком»__.....______________
2. Вибіркове читання.
– Діти, знайдіть відповідь в тексті на моє запитання.
- Хто і де зберігав книги?
- На чому писали книги?
- Чим писали давні книги?(після відповідей слайд)
(СЛАЙД____+_ЩЕЛЧЕК___)
- Як виглядали початкові букви?
- Хто був найвідомішим ученим за княжих часів?
- Молодці,діти!
6.Фізкультхвилинка для очей
- А зараз настав час відпочити нашим оченятам.
(СЛАЙД темно!!! ВКЛЮЧИТЬ!!!!!)
- Повертаємося до нашої подорожі. Зверніть увагу на екран!
(СЛАЙД______)
- Хто на ньому зображений?
(відповіді дітей НЕСТОР)
- Про Нестора Літописця нам розповість Владислав. Будь ласка, тобі слово! (читає).
6. Виступ історика.
Нестор-Літописець . Київський літописець та письменник. Юнаком прийшов до Києво-Печерської обителі та прийняв постриг. У монастирі він виконував обов’язки літописця. Був ченцем Києво-Печерського монастиря.
(СЛАЙД)
Всесвітню славу Нестору принесла його участь у літописанні Київської Русі. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ». Її написання, безперечно, було справою життя Нестора.
(СЛАЙД______)
У церковному календарі день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця припадає на 9 листопада.
-Дякуємо за цікаве повідомлення.
- Діти, а як би вам випала можливість зустрітися з Нестором – Літописцем, що б ви у нього запитали?________
ЕСЛИ 30 МИНУТ- БЕРУ!!! ЕСЛИ 35- НЕ БЕРУ!!!!!
!!! 7.Цікаві завдання.!!!(якщо успіваю)
- А зараз робота в парах.
- Пропоную зібрати прислів'я так, щоб вони набули певного змісту ,і вписати їх у нашу Мудру книжку.
Дякую вам . Повертайтеся на свої місця.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
- І на завершення нашого уроку я пропоную гру «Закінчи речення» .
(СЛАЙД)
Будь ласка, мікрофон.
- Сьогодні на уроці я дізнався... ( як
- Мені цікаво було... ( дізнатися про Нестора Літописця, про Івана Крип’якевича, про написання перших книг).
- Я вчився... ( виразно читати, правильно вимовляти складні слова).
- Свою роботу на уроці оцінюю...
-Як підсумок нашого уроку я запрошую всіх разом створити «Сонечко настрою».
(СЛАЙД__з сонечком +МУЗИКУ ВКЛЮЧИТИ!!!!!!_)
- Перед вами лежать промінчики різного кольору. ОБЕРІТЬ КОЛІР СВОГО НАСТОЮ. – Подаруйте його нашому сонечку. ( під музику прикрашають) ВКЛЮЧИТИ МУЗИКУ
- Сонечко дякує вам і дарує кожному з вас часточку свого тепла.(дарую сонечка)
- Я хочу подякувати вам,діти ,за плідну працю . Хочу відзначити таких учнів як…. Тестові завдання я перевірю на перерві і кожен отримає оцінку.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (слайд)
- Діти, зверніть увагу на екран. Домашнє завдання :
1.Виразно читати текст.2. Стисло переказувати прочитане (с. 42).
А хто має бажання творчо попрацювати, той знайде завдання у «Куточку читача».
VII. Завершити наш урок я хочу такими словами:.
(СЛАЙД__________)
Швидко спливають хвилини,
Ось і прощатись пора.
Я на прощання вам зичу
Щастя,здоров’я й добра.