Книги за княжої доби. І. Крип’якевич "Книги за княжих часів"

Про матеріал

Урок-мандрівка у минуле. Використовую для розчитки (та упродовж усього уроку) групову форму роботи та технологію "Навчаючись вчу". Під час словникової роботи звертаю увагу дітей, що на столах стоять склянки із сажею та гусячим пір'ям. Протягом усього уроку учні працюють на умінням читати та розуміти прочитане. Для розчитки кожна група отримала картки для опрацювання, словникова робота на класній дошці, на картках, тенологія "Роздільне письмо", робота з таблицею та ін. Відео "Книги за княжих часів" (слухання тексту) можна переглянути на каналі УouTube "Валентина Адамчук".

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку. Книги за княжої доби. І. Крип’якевич "Книги за княжих часів" 

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-подорож у минуле.
Мета:

навчальна:

  • розширити знання учнів про виникнення перших книг, про матеріал з якого виготовляли їх, оздобу;
  • ознайомити із працею відомого історика України І . Крип’якевича " Книги за княжих часів ";
  • формувати уміння працювати з науково - популярними текстами;
  • удосконалювати навички зв’язного мовлення, свідомого, правильного та виразного читання вголос із дотриманням основних норм літературної вимови;
  • вчити доказувати свою думку і робити висновки;
  • вчити складати усні розповіді про життєвий шлях письменників, події, пояснювати, як, із яких джерел можна одержати відомості до теми уроку;
  • вчити вирізняти історичні оповідання для дітей, пояснювати, що в таких творах йдеться про події (людей), які відбувалися (жили) дуже давно;
  • вчити знаходити причинно-наслідкові звязки, доводити і формулювати(з допомогою вчителя);

розвивальна:

  • розвивати пізнавальні інтереси, задоволення від цікавого дозвілля;
  • розвивати звязне мовлення;

виховна:

  • виховувати любов, пошану і бережливе ставлення до книги;
  • виховувати у школярів толерантність, повагу до однолітків під час діалогу, колективної дискусії;
  • усвідомлювати, що читання є важливим джерелом знань;
  • знати й шанувати видатних культурних діячів України.

Обладнання:; портрет Нестора Літописця, Івана Крип’якевича; картки для удосконалення читацьких навичок; картки слів для розчитки «Навчаючиь учу»; картки з початковою літерою давньоруського алфавіту (початковою літерою імен учнів); Картки для словникової роботи; тема уроку; плакат із Нестором Літописцем; таблиці для виділення наукової інформації.

Дата проведення: 15 листопада 2016 року.
                                                                    Хід уроку 
І. Організаційна частина. 
ІІ. Перевірка домашнього завдання. 
1. Виразне читання вірша Олександра Олеся «Ярослав Мудрий»

- А що ви знаєте про досягнення Ярослава Мудрого? 
- Як сказано про красу та велич стародавнього Києва? Скільки років Києву від дати заснування? (1534)

- Чи можна заповіді князя синам адресувати нам – його далеким нащадкам?
2. Гра "Так чи ні" (з елементами вибіркового читання) 

- Прослухайте уважно вислів. Якщо це речення є у тексті – дружно вимовляємо «так».

Якщо немає – «ні» та піднімаємо руку для того, що прочитати правильне речення.

а) оточив його муром, ровом, валами обвів (-); 
б) за князя, за Ярослава, Київ Царгородом став (+); 
в) до палат ішли невпинно і свої, і посланці (-); 
г) і, допущені у Київ, низько кланялись посли (-); 
д) якщо будете ви разом йти до спільної мети (-); 
е) ви розгубите ту землю, що придбали вам батьки (+). 
- За якої умови, за словами Ярослава Мудрого, це може статися? 
ІІІ. Мовленєва розминка.  Вправи на вдосконалення навичок читання. 

1. Емоційна підготовка

- Сьогодні ми здійснимо дивовижну подорож в часі. А опинимося ми з вами у добі розк-віту нашої держави, яка в той час мала горде ім’я – Київська Русь. Помандруємо туди, щоб познайомитися з першим вітчизняними літописцем, істориком; дізнатися що цей український історичний діяч створив за своє життя; якою була книга за княжих часів.

-Готові? Сідайте зручно. Закрийте очі. Отож, 4-А клас вирушає у дорогу. Зворотній від-лік: 5, 4, 3, 2, 1, 0. Полетіли. Наш зореліт опинився в 11 столітті у столиці Київської Русі.

- Народна мудрість каже, що друзів ми не вибираємо, їх нам дає доля та є друзі, яких справді доводиться вибирати. Ці друзі – книги - скарбниця мудрості. Іван Франко про книгу сказав так:

Книга - морська глибина,

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хоч труда мав досить,

Дивнії перли виносить.

- Що таке перли?

Перли - це дуже цінні предмети, які знаходяться на самому дні моря, їх важко

дістати, але коли людина зуміє їх дістати, то стає дуже багатою.

- Яким словом можна замінити в даному вірші слово "перли"? (Знання).
2. Смислова підготовка. Робота в групах. "Навчаючись вчу". Мовчазне читання (індивідуальна робота на картках).

Розчитка

- Зараз ви творчо попрацюєте в групах, прочитаєте тексти, визначите, хто перекаже, а хто прикріпить ілюстрацію до частини на дошці. Читаючи, зауважте якими були самі перші книги?

Картка 1

Піктограма- малюнки на стінах печер

"Сторінками" найдавніших книжок були стіни печер. Висловлювались думки за допомогою малюнків - піктографічне письмо. (Віта)+

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\Pervobyitnaya-zhivopis-5.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\peshera-altamira.jpg

 

Картка 2

Сторінки - цеглинки

Згодом люди додумалися писати гострою паличкою на глиняних дощечках  (сирих цеглинах). Потім глину сушили, загартовували у вогні, тобто обпалювали в печах.  У Стародавньому Китаї книги робили з окремих дощечок. (Іра)+

 

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\323083ec757f5a737cba17257975b751.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\dowr4ki1.jpg
                                                                 Картка 3

Папірусні книги

У Стародавньому Єгипті книги виготовляли з річкового очерету – папірусу. Папірус - африканська рослина, стебла якої досягають 4-5 метрів, стебла розрізали на смужки, склеювали, пресували, сушили. Написану книгу згортали у сувій. Але такі книги швидко пересихали і  ламались. (Міша)-

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\Ватик.png I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\papirus-1024x734.jpg
                                                                 Картка 4

Книги із телячих шкір

Потім люди навчилися робити книги з тонкої телячої шкіри – пергаменту. Вишкрябували з обох боків шкіру, вибілювали, сушили, натягували на рамку, остатки шкіри обрізали. Таку першу книгу було зроблено в стародавньому місті Пергамі, а матеріал для книг  називали пергаментом.  Книжка така була дуже дорогою, за неї можна було купити будинок із землею. (Поліна)+

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\1391072465a6291892c678b0afea66eb74970a3526_b.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\сторінки-Ізборника-Святослава1.jpg

 

Картка 5

Папір

І тільки близько 2 тисяч років тому люди навчилися виготовляти значно дешевший матеріал, яким користуються і досі. Це – папір. Його винайшли в Китаї. (Льоша)+

3. Гра "Знайди послідовність". 
Слова глиняні плитки, стіни печер, папір, папірус, пергамент поставити в правильній хронологічній послідовності (так, як вони з'явились).

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\dowr4ki1.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\Pervobyitnaya-zhivopis-5.jpgI:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\tekercs.jpg   I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\papirus-1024x734.jpg

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\1391072465a6291892c678b0afea66eb74970a3526_b.jpg
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. 

- Сьогодні ми познайомимося із наймудрішими мужами світу минулих часів -

Іваном Крип’якевичем і його працею "Книги за княжих часів".

- Отож, Іван Крипякевич допоможе нам у віртуальній подорожі та буде нашим гідом-путівником.

- Чи відомий вам Іван Крип’якевич?

Твори цього письменника, історика ми раніше не вивчали.

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Робота над твором

І. Крип’якевича "Книги за княжих часів" 
1. Коротка розповідь про автора.

Іван Крип’якевич - видатний історик України, жив в 1886 -1967 рр. Був редактором дитячого журналу "Дзвіночок". Писав оповідання і пєси для дітей. Працював в гімназії вчителем. Написав "Коротку історію України" - історію для учнів початкових і середніх класів. Він говорив: "Саме в наймолодшому віці дитину треба зацікавити історією рідного краю і основним засобом є книжка?»

I:\Відкритий урок 4 клас читання\Іван Крипякевич.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\Ivan_Krypiakevych.jpg

 

2. Словникова робота.  Лексичне значення слів

- У тексті є слова, значення яких потрібно пояснити.

Монах — член релігійної громади, який прийняв постриг і дав обітницю вести життя, відповідне до монастирського статуту, чернець, інок.

Сажа — чорна порошкова маса, що утворюється внаслідок неповного згорання палива й осідає у печах; кіптява.

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\180458.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\1919725.jpeg

3. Первинне сприймання тексту. Перегляд відео із звуковим супроводом тексту. (первинне ознайомлення). 
- Що нового ви дізналися з тексту про стародавні книги?

4. Перевірка розуміння прочитаного.

- Що нового ви дізналися з тексту про стародавні книги?

- А який це твір за жанром? (науково-пізнавальне оповідання) 

- Що таке рукопис?

5. Словникова робота. Орфоепічна робота (читання з повтором)

Нестор сажа

писар                          перо

вчені                           шкіра

монах                                 рукописи

літописець              чорнило

письменники              пергамент

- Що спільне для цих всіх слів?(Назви істот, іменники)

- Що відмінне? (однина і множина; перший стовпчик істоти, другий не істоти)

- Уважно перегляньте слова першого стовпчика. До кого їх можна застовувати?

6. Повторне читання частинами. Читання твору учнями вголос. 

- Працюємо з олівцем. Підкреслити легенько у тексті слова, які розкривають головну думку кожного абзацу.
- Так як називається перша історія України? 
Які книги ми називаємо рукописними? (Ті що переписувались від руки).

Рукопис - писати рукою.

- Хто писав ці книги? (Монахи).

- Де вони їх писали? (В монастирях).

- Якими були ці книги?

7. Юні дослідники (довідкова служба)

Юні дослідники 1. Як робили чорнило раніше? (Валерія)+

Перші чорнило служили для малювання. Найстаріші чорнило - сажа. Нею малювали на стінах печер, на тілі людини, на папірусі.  Спочатку сажу застосовували як сухий поро-шок, потім стали розчиняти у воді. Цей розчин і послужив прообразом сьогоднішніх чорнила. Сажа погано розчиняється у воді, після висихання вона погано тримається на носії. Тому замість води стали використовувати масло. Якість чорнила стало краще: масло добре прилипало до носія, малюнок і лист стали більш чіткими, зберігалися вони довше.

Юні дослідники 2. (Настя)+ Спочатку книги були рукописними і дуже розкішними. Сторінки прикрашали вишуканими малюнками, палітурки оздоблювали добре вичиненою шкірою, дорогоцінним камінням, виготовляли золоті, або сріблі закладки.

- Чи кожна людина могла придбати книгу?

Юні дослідники 3. (Саша) Така книга коштувала дуже дорого. За неї можна було виміняти табун коней, стадо корів, купу соболиних шкір. Мати бібліотеку з 4-5 таких книг - означало володіти великим багатством. До переписувачів книг ставились  із     великою повагою.

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\images.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\сторінки-Ізборника-Святослава1.jpg

8. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання. 
- А як ви розумієте вислів "княжі часи"? 

- На чому писали книги за княжих часів? 
- Хто зберігав книги? 
- Де перебували вчені та письменники за княжих часів?

— Як називалися люди, які переписували книги?

— Як прикрашали сторінки рукописних книг?

— Чому ці книги могли мати тільки князі?

— Хто був найвідомішим ученим за княжих часів?

  • Ким був Нестор Літописець?
  • Де жив Нестор-Літописець?

— Яким є значення цієї людини в історії України?

— Яку назву мала перша історія України?

— Пригадайте, автором якого літопису був Нестор. («Повість минулих літ»)

9. Робота в парах

 - До іменників підібрати прикметники.

Князі    Печерський

фарби   українські

учений   різнобарвні

племена   слов’янські

малюнок   найвідоміший
монастир                         гарний

10. Гра "Підніжка". 
Таблиця "кольорових" слів – вчені, письменники, пергамент, гусяче перо, сажа, буряковий сік, князь, Нестор, монах, Печерський монастир, рукописи. 
- Яких слів немає у творі? 
 

11. Юні дослідники. Цікаво знати!

Юний дослідник 1. (Яна)+ Нестор-Літописець (1056 –1114 рр.) — київський літописець та письменник. Юнаком прийшов до Києво-Печерської обителі та прийняв постриг. Він глибоко цінував істинне знання, з’єднане зі смиренністю та каяттям. У монастирі він виконував обов’язки літописця. З 1073 р. — чернець Києво-Печерського монастиря.

Юний дослідник 2.  (Артем) + Всесвітню славу Нестору принесла його участь у літописанні Київської Русі. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ». Її написання, безперечно, було справою життя Нестора. Він патріот рідної  землі. Історію Київської  Русі розглядав як частину історії людства.

Юний дослідник 3.? З метою глибшого й повнішого пізнання своєї історії преподобний Нестор у 1097 р. вирушає на пошуки першоджерел. Літописець відвідав Володимир-Волинський та Зимненський Святогірський монастирі. Наслідком подорожі стало включення майже в повному обсязі до «Повісті временних літ» Волинського літопису.

Юний дослідник 4. (Максим Куля)+У церковному календарі день ушанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця припадає на 9 листопада. Цього дня в Україні, починаючи з 1997 року, відзначають День української писемності та мови.

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\8988.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\nestor-letopisets-novorossii-gennadiy-dubovoy.jpg

12. С л о в о р о з д і л ь н є   письмо. (ознайомитися, по бажанню розєднати вдома)

- Розгляньте ці рядки. Чи зручно читати текст?

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесідуізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

(Книги, мов ріки, які наповнюють собою всесвіт. У них світло мудрості,

бездонна глибина. Той, хто читає книги - веде бесіду із небом, із землею, із

наймудрішими мужами-світу).

  • Ось саме так до Івана Федорова писались всі слова, вони були злиті докупи.

Іван Федоров вперше ввів словороздільне письмо.

13. Робота з таблицею. Виділення наукової інформації.

- Щоб повернутися із подорожі у минуле, потрібно доповнити таблицю у вас на столах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця виділення наукової інформації з тексту «Книги за часів княжих часів»

№ з/п

Ключовий вислів чи слова абзацу

Асоціація

Опис

Значення в історії України

1 абзац

Літопис - книга княжої доби

 

I:\Відкритий урок 4 клас читання\st05.jpg

1) рукопис;

2) розкіш;

3) бага           ;

4) влада;

5) знання.

1) писалась на

                                   ;

2) початкова буква

                                   ;

3) на кожній сторінці був гарний                ;

4) палітурки оздоблю-вали дорогоцінним          

                  , золотими або срібними               . 

  1. розвиток освіти та науки;

2) розповідали про велику й могутню державу наших предків;

  1. розвиток культу-ри Київської Русі;
  2. служили поши-ренню писемності на Русі.

2 абзац

Нестор Літописець 

I:\Відкритий урок 4 клас читання\y_7acf4fec.jpg

1) літописець;

2) іс                ;

3) писар;

4) монах;

5) пись            .

 

1) збирав давні

                       ;

2) записував перекази про життя слов`янських

                    , про війни та походи                       .

  1. перший давньо-руський вітчизня-ний історик;
  2. видатний пись-менник, мислитель, вчений;  

3) чернець Києво-Печерського монастиря.

14. Узагальнююча бесіда.

- З яким твором ознайомилися? 
- Який цей твір за жанром? 

- Чого навчає текст?

- Головна думка тексту.
VІ. Підсумок уроку. 

- Про кого з видатних людей ви дізналися? 
- Так якими були книги за княжих часів на Україні?

- Хто знайшов "перли " сьогодні на уроці ? 


Для нас лишив печерський слід,

Отче, передань і історій.

Ти розбирав житейські гори,

Щоби знайти зернину –плід.

Минулостей зігрів ти лід,

Часу встромив у боки шпори.

Любов і віра - дві опори,

Щоб кожний знав свій край і рід.

Служив ти Богу, як диякон,

І Батьківщині, як писець.

Історик Нестор і Отець,

Що просвіщав людей всіляко,

У церкву навертав овець,

Бо Літописець - не писака.

Прот. Віктор Малик, 20.12.1997 р.


І. Домашнє завдання

Виразно читати тест, виконати завдання на картках (знайти інформацію про своє імя, надрукувати гарно на картці), вивчити напамять уривок тексту(2, 3 абзаци)

 

 

C:\Documents and Settings\USER\Рабочий стол\Алфавіт давньоруський\green_В.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу. Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Книги,мов,ріки,якінаповнюютьсобоювсесвіт.Унихсвітломудрості,бездоннаглибина. Той,хточитаєкниги-ведебесіду ізнебом,іземлею,ізнаймудрішимимужами-світу.

Картинки по запросу Іван федоров першодрукар

Картка 1

Піктограма- малюнки на стінах печер

"Сторінками" найдавніших книжок були стіни печер. Висловлювались думки за допомогою малюнків - піктографічне письмо.

 

Картка 2

Сторінки - цеглинки.

Згодом люди додумалися писати гострою паличкою на глиняних дощечках  (сирих цеглинах). Потім глину сушили, загартовували у вогні, тобто обпалювали в печах.  У Стародавньому Китаї книги робили з окремих дощечок.

 

Картка 3

Папірусні книги.

У Стародавньому Єгипті книги виготовляли з річкового очерету – папірусу. Папірус - африканська рослина, стебла якої досягають 4-5 метрів, стебла розрізали на смужки, склеювали, пресували, сушили. Написану книгу згортали у сувій. Але такі книги швидко пересихали і  ламались.

 

                                                                 Картка 4

Книги із телячих шкір.

Потім люди навчилися робити книги з тонкої телячої шкіри – пергаменту. Вишкрябували з обох боків шкіру, вибілювали, сушили, натягували на рамку, остатки шкіри обрізали. Таку першу книгу було зроблено в стародавньому місті Пергамі, а матеріал для книг  називали пергаментом.  Книжка така була дуже дорогою, за неї можна було купити будинок із землею.

 

Картка 5

Папір

І тільки близько 2 тисяч років тому люди навчилися виготовляти значно дешевший матеріал, яким користуються і досі. Це – папір. Його винайшли в Китаї.

 

 

1 група

Перебудувати рядки і записати вірш .

Найвірніша, рідна, книжка, мила, з друзів.

__________________________________________________________________________________________

2 група

Перебудувати рядки і записати вірш.

 Наша, надія, у ній,  наша, сила, в ній. 

__________________________________________________________________________________________

3 група

Перебудувати рядки і записати вірш.

 Зіркою, слався, величайся, гори.

__________________________________________________________________________________________

 

 

 

4 група

Перебудувати рядки і записати вірш. 

Серед, дітвори, українська, книжко.

__________________________________________________________________________________________          

 

5 група .

Діалог - "суперечка" між "телевізором" і "книжкою".     

Доказати , що книга в наш час дуже потрібна і має переваги.

А саме :

- Книжку можна взяти в подорож.

- Подарувати другові.

  • Перечитати ще раз незрозумілі місця.
  • Вона доступніша в ціні.
  • Не ламається.
  • Хороші ілюстрації.
  • Передається мудрість з покоління в покоління.
    - Може залишитися в спадок і бути реліквією дому.
  • В книзі можна прочитати думки героя, його мрії.

 

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\8988.jpgI:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\88778890_36ee77e1d3d0.png

 

Картка 1

Піктограма- малюнки на стінах печер

"Сторінками" найдавніших книжок були стіни печер. Висловлювались думки за допомогою малюнків - піктографічне письмо.

 

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\Pervobyitnaya-zhivopis-5.jpgI:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\peshera-altamira.jpg

 

Картка 2

Сторінки - цеглинки.

Згодом люди додумалися писати гострою паличкою на глиняних дощечках  (сирих цеглинах). Потім глину сушили, загартовували у вогні, тобто обпалювали в печах.  У Стародавньому Китаї книги робили з окремих дощечок.

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\323083ec757f5a737cba17257975b751.jpgI:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\dowr4ki1.jpg  

 

 

 

Картка 3

Папірусні книги.

У Стародавньому Єгипті книги виготовляли з річкового очерету – папірусу. Папірус - африканська рослина, стебла якої досягають 4-5 метрів, стебла розрізали на смужки, склеювали, пресували, сушили. Написану книгу згортали у сувій. Але такі книги швидко пересихали і  ламались.

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\Ватик.pngI:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\papirus-1024x734.jpg                                                               

 Картка 4

Книги із телячих шкір.

Потім люди навчилися робити книги з тонкої телячої шкіри – пергаменту. Вишкрябували з обох боків шкіру, вибілювали, сушили, натягували на рамку, остатки шкіри обрізали. Таку першу книгу було зроблено в стародавньому місті Пергамі, а матеріал для книг  називали пергаментом.  Книжка така була дуже дорогою, за неї можна було купити будинок із землею.

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\1391072465a6291892c678b0afea66eb74970a3526_b.jpg I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\сторінки-Ізборника-Святослава1.jpg

 

Картка 5

Папір

І тільки близько 2 тисяч років тому люди навчилися виготовляти значно дешевший матеріал, яким користуються і досі. Це – папір. Його винайшли в Китаї.

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\tekercs.jpg

 

 

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\Pervobyitnaya-zhivopis-5.jpg

 

 

 

До іменників підібрати прикметники.

Князі           Печерський

фарби               українські

учений              різнобарвні

племена         слов’янські

малюнок         найвідоміший
монастир                гарний

 

До іменників підібрати прикметники.

Князі           Печерський

фарби               українські

учений              різнобарвні

племена         слов’янські

малюнок         найвідоміший
монастир                гарний

 

До іменників підібрати прикметники.

Князі           Печерський

фарби               українські

учений              різнобарвні

племена         слов’янські

малюнок         найвідоміший
монастир                гарний

 

 

 

Юні дослідники 1. Як робили чорнило раніше?

Перші чорнило служили для малювання. Найстаріші чорнило - сажа. Нею малювали на стінах печер, на тілі людини, на папірусі.

Спочатку сажу застосовували як сухий порошок, потім стали розчиняти у воді. Цей розчин і послужив прообразом сьогоднішніх чорнила. Сажа погано розчиняється у воді, після висихання вона погано тримається на носії. Тому замість води стали використовувати масло. Якість чорнила стало краще: масло добре прилипало до носія, малюнок і лист стали більш чіткими, зберігалися вони довше.

 

Юні дослідники 2. Спочатку книги були рукописними і дуже розкішними . Сторінки прикрашали вишуканими малюнками , палітурки оздоблювали добре вичениною шкірою, дорогоцінним камінням , виготовляли золоті, або сріблі закладки .

- Чи кожна людина могла придбати книгу?

 

Юні дослідники 2. Така книга коштувала дуже дорого. За неї можна було виміняти табун коней, стадо корів , купу соболиних шкір. Мати бібліотеку з 4-5 таких книг - означало володіти великим багатством . До переписувачів книг ставились  із     великою повагою .

 

Юний дослідник 1. Нестор-Літописець (1056 –1114 рр.) — київський літописець та письменник. Юнаком прийшов до Києво-Печерської обителі та прийняв постриг. Він глибоко цінував істинне знання, з’єднане зі смиренністю та каяттям. У монастирі він виконував обов’язки літописця. З 1073 р. — чернець Києво-Печерського монастиря.

 

Юний дослідник 2. Всесвітню славу Нестору принесла його участь у літописанні Київської Русі. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ». Її написання, безперечно, було справою життя Нестора. Він патріот рідної  землі. Історію Київської  Русі розглядав як частину історії людства.

Юний дослідник 3. У церковному календарі день ушанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця припадає на 9 листопада. Цього дня в Україні, починаючи з 1997 року, відзначають День української писемності та мови.

 

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\dowr4ki1.jpg

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\papirus-1024x734.jpg

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\1391072465a6291892c678b0afea66eb74970a3526_b.jpg

 

I:\Відкритий урок 4 клас читання\малюнки для друку\tekercs.jpg

I:\Відкритий урок 4 клас читання\Іван Крипякевич.jpg

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Чиженко Тетяна Василівна
    Дякую, за змістовність викладу теми уроку. Вдало підібраний матеріал. Спасибі!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Бикова Ірина Анатоліївна
    Колосальна пророблена робота: для уроку все, що потрібно. Урок цікавий та насичений. Велике спасибі!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Манзюк Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
7 серпня 2018
Переглядів
6117
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку