Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Про матеріал

Тема: Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Матеріал до уроку: Л. Українка «Біда навчить». Прислів'я.

Мета: розширити і поглибити знання учнів про велику українську письменницю і поетесу Л. Українку; удосконалювати навички правильного та виразного читання літературного твору.
Перегляд файлу

Тема: Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Матеріал до уроку: Л. Українка «Біда навчить». Прислів’я.

Мета: розширити і поглибити знання учнів про велику українську письменницю і поетесу Л. Українку; удосконалювати навички правильного та виразного читання літературного твору; розвивати вміння визначати дійових осіб твору, виділяти основну думку прочитаного; аналізувати вчинки дійових осіб, правильно їх оцінювати на основі поведінки головного персонажу; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.

Обладнання: портрет Л. Українки в дитинстві та в молоді роки; прислів’я про розум; малюнки птахів, індивідуальні картки «Риси характеру головного героя» та «Кросворд», мелодії «Казка в гості к нам прийшла».

Хід уроку:

 

І. Підготовка учнів до уроку.

День новий, уже світанок.

Діти, добрий ранок!

Робимо в школі наступний крок –

Розпочинаємо читання урок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слухання вірша про відому українську письменницю і поетесу.

В нашім класі є портрет

Відомої людини.

Він всім знайомий –

І мені, і вам, і всій країні.

З портрета дивиться на нас

Землячка – поетеса.

Це гордість нашої землі –

Нескорена, незламна… Леся!

(Демонстрація портретів Л. Українки)

- Що ви знаєте про життя цієї поетеси та письменниці?

2. Розповідь біографії Л. Українки учням.

3. Розповідь вчителя (підсумкова).

- Ні, я жива, я буду вічно жити.

Я маю в серці те, що не вмира!

- Ці рядки вірша дуже ярко підкреслюють всю її творчість. Дійсно, не дивлячись на життєві труднощі, Л. Українка прагнула жити. У своєму серці вона несла любов до людей, своєму краю. Видатні поети і письменники не вмирають, вони ніколи не залишають нас. Вони відходять у безсмертя, залишивши після себе свої чудові твори, на яких вчиться не одне покоління.

Вам, діти я бажаю завжди пам’ятати і шанувати пам’ять наших предків. І вважаю, що ваші серця також відкриті для віри, терпіння, любові і пізнання прекрасного.

- Давайте разом пригадаємо твори, які ми вивчали на минулих уроках?

«Красо України, Подолля!»

«Сніг морозом поморозив…»

«На зеленому горбочку»

«Мамо, іде вже весна»

«Вишеньки»

- Вишеньки, черешеньки!

Червонії, спілі.

Чого ж ви так високо

Виросли на гіллі, -

Якби зросли низесенько

Чи то ж бо доспіли?

- Цей вірш був вперше надрукований у 1891 році в журналі «Дзвінок». Але й по сей час викликає у всіх усмішку на обличчі, піднімає настрій.

Наше знайомство з творчістю Л. Українки продовжується.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Ми продовжуємо знайомство з казкою Л. Українки «Біда навчить», опрацюємо прислів’я до теми. Навчимося аналізувати казку, дійових осіб та робити висновки. (Вірш «Горіх»).

- А почнемо ми по порядку із мовної зарядки! Краще за все для цього підходить такий вид усно народної творчості, як скоромовка.

- Давайте пригадаємо, що таке скоромовка і як її треба промовляти.

(Скоромовка – потіха для навчання чіткої вимови; віршик, речення, яке важко швидко вимовити).

1. Колективне читання скоромовки:

Всіх скоромовок не перемовиш, не перевискоромовиш.

2. Гра «Швидше, швидше!»

3. Бесіда:

- Яку тему ми вивчали на попередньому уроці?

- Чим відрізняється народна казка від літературної (авторської)?

- Які бувають види казок?

- Хто виступає головним героєм цієї казки?

- Від якої особи ведеться розповідь?

IV. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

- Вашим домашнім завданням було переказ частини казки за планом, який ми склали на попередньому уроці.

1. Переказ частини казки учнями за планом.

Висновок: ця казка авторська, про тварин, головним героєм виступає горобчик, який звертається до птахів, щоб ті навчили його розуму.

2. Робота над прислів’ям.

- Знайдіть прислів’я, які зустрілися вам у прочитаній частині? Дочитати до кінця.

1). «Дурні бились, а розумні поживились».

2). «Хто дурнем вродився, той дурнем і загинув».

3). «Поки біди не знатимеш, той розуму не матимеш.

4). «Не на те мудра, щоб дурнів розуму навчати».

- У прислів’ях виражена мудрість народу.

Народ здавна спостерігав за життям, природними явищами, стосунками між людьми і складав про це влучні вислови.

У таких висловах кожне слово вагоме, відшліфоване и виражає позитивне чи негативне ставлення до явищ і подій.

3. Читання підготовлених прислів’їв про розум «ланцюжком».

4. Гра «Розсипанка».

1). Скласти і прочитати прислів’я.

Голова без розуму, що ліхтар без свічки.

2). Дати тлумачення прислів’ю.

Висновок: прислів’я несуть кожному цінну інформацію для роздумів.

V. Гімнастика для очей.

Діти повторюють рухи очима за вчителем. Потім затуляють очі. Звучить музика «В гостях у казки».

VI. Опрацювання казки.

1. Робота з підручником.

- Знайдіть в цій казці зачин. Про що він нам повідомляє?

- Зачитайте думки горобця після бійки.

- Знайдіть у тексті слова, з якими горобчик звертався до кожної пташки.

2. Гра «Віднови події казки».

1). Прочитайте назви птаха, зіставте з малюнками.

2). Вилучити зайву пташку.

3). Розмістити птахів у послідовності в якій вони зустрічаються з головним героєм.

4). За якою ознакою об’єднані ці слова?

5). Інтонування пташок:

Курка – доброзичливо, заклопотано, повчально;

зозуля – насмішкувато, байдуже;

бузько – сердито, войовничо;

ґава – співчутливо, сумно;

сова – сердито, зневажливо, зверхньо;

сорока – скрекотала швидко;

крук – важно, повчально.

3. Читання казки в особах.

VII. Фізкультхвилинка.

VІІІ. Робота над новим матеріалом.

- Ми будемо продовжувати працювати над казкою Л. Українки «Біда навчить», і не тільки просто дочитаємо казку до кінця, а проаналізувати її зміст і зробимо відповідні висновки.

1. Первинне читання вчителем (початок).

2. Читання окремими учнями.

3. Словникова робота по тексту.

4. Характеристика головного героя.

Картка:

- Розмістити риси характеру головного героя у правильній послідовності, як він змінювався. Доведіть свою думку.

Спостережливий – 4

Мудрий – 8

Обережний – 5

Дурненький – 1

Завзятий – 2

Турботливий – 6

Хазяйновитий – 7

Допитливий – 3

5. Визначення головної думки твору.

- Яка головна думка твору?

- Яка із приказок, вжитих автором у казці, співзвучна із головною думкою?

«Поки біди не знатимеш, той розуму не матимеш».

IX. Домашнє завдання.

1. Проаналізувати прислів’я, розкрити його зміст.

2. Скласти казку про птаха або тварину. Використовуючи опорну схему.

X. Підсумок уроку.

- Продовжіть думку:

«Казка навчає цінувати розсудливість…»

- Що у ній засуджує автор?

- Розгадавши кросворд, ви продовжите речення «Біда навчить …»

1). До кого першого звернувся горобчик?

(До курки)

2). Хто налякав горобчика на болоті?

(Бузько)

3). Хто дав пораду: «А коли захочеш знати, скільки тобі жити, то се я можу тобі сказати»?

(Зозуля)

4). Де мешкала сова?

(У дуплі)

5). Яка пора року навчила горобчика розуму?

(Зима)

6). Який псевдонім автора казки «Біда навчить»?

(Українка)

 

 

к

у

р

к

а

б

у

з

ь

к

о

 

 

з

о

з

у

л

я

д

у

п

л

о

 

 

з

и

м

а

 

 

 

у

к

р

а

ї

н

к

а

 

Біда навчить розуму.

- Ось ми і розкрили таємницю цієї казки, у назві був схований повчальний зміст, який ми разом розкрили детально проаналізував зміст казки.

Всі дружні й активні були увесь час.

Хороші оцінки чекають на вас!

 

 

doc
Додано
9 серпня 2018
Переглядів
1354
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку