Вдосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання. Збагачувати уявлення учнів про весняні зміни в природі.Розвивати усне мовлення, вміння переказувати та аналізувати текст за змістом. Коригувати мову, мислення, пам'ять. Виховувати любов до природи, бажання бути їй другом.
Конспект уроку літературного читання
Клас: 4
Тема: В.О. Сухомлинський «Відломлена гілка»
Мета: Вдосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання. Збагачувати уявлення учнів про весняні зміни в природі. Розвивати усне мовлення, вміння переказувати та аналізувати текст за змістом. Коригувати мову, мислення, пам’ять. Виховувати любов до природи, бажання бути їй другом.
Обладнання: Малюнки серії «Прийшла весна»; малюнки дерева (липки), сороки; словники; картки із загадками, прислів’ями; портрет В.О.Сухомлинського; ноутбук.
Хід уроку.
Уже дзвінок нам дав сигнал,
Що працювати час настав.
Тож, і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
Та на уроці треба
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
Діти, пропоную вам послухати вірш.
(Звучить мелодія, вчитель читає вірша).
Все у зелені довкола:
Пасовище, ліс і поле.
Мчать струмочки до ріки,
Ліплять гнізда ластівки.
І в сороки новина. (малюнок сороки)
Облітає всіх вона,
Сповіщаючи: -- Весна!
От ми і налаштувалися на роботу. Підручники в усіх є?
Відкривайте їх, де лежать закладинки.
Перевірка домашнього завдання.
- Діти , яку тему ми вивчаємо?
Діти читають з дошки: «Кучерява, запашна, в гості йде до нас весна»
«Повітряна кулька».
Робота над скоромовкою.
Сумно солов’ю у лісі,
Він сидить у нас на стрісі.
Так він солодко співає —
Весну й сонце прославляє!
(Діти розповідають вірш напам’ять «Зелена аптека»).Оцінювання.
крапельки води з бурульок – перші провісники весни;
день довшає, більше і тепліше світить сонце;
прилітають птахи;
на полях зеленіє озимина;
з’являються перші квіти.
Весна – це початок весняно-польових робіт, це пора садіння дерев, кущів, квітів, городніх культур.
Дерева – це краса, це чисте повітря, тінь в жару, це деревина, топливо.
Це столярна майстерня, в якій виготовляють вироби з дерева.
« Ледача подушка», « Як хлопчик хотів приголубити сніжинку», « Хліб – то праця людська», « Прогаяний день».
Бути добрими, чесними, вихованими, любити природу, рідних та оточуючих людей, любити свою Батьківщину.
а) самостійне читання оповідання учнями;
б) читання ланцюжком вголос;
в) опрацювання матеріалу за запитаннями:
- Якої пори року в оповіданні трапилася подія? Доведи свою думку рядками з оповідання.
- Що скоїв хлопчик?
- Прочитайте, чого стало менше від зламаної гілки?
- Які почуття охопили дідуся?
- Яка головна думка оповідання?
7. Робота з картками. Загадки, прислів’я.
Загадки.
1. У лісах струмки пустила,
Землю травами встелила.
Перші квіти принесла.
Чарівна моя…(весна)
2. Тільки сонечко пригріло –
І розтанув килим білий.
Клен радіє: певно, зна –
В гості йде до нас …(весна)
3. Навесні веселить, літом холодить,
Восени годує, взимку гріє. (дерево)
4. Наче сонечко на вітах,
зацвіли пахучі квіти.
Втішилась сім’я бджолина,
— буде з медом вся родина. (Липа)
Прислів’я.
А на людину – як робить.
8. Повторне звернення до предмету вивчення. Тестування.
1. Хлопчик біг уздовж паркової алеї? ( Так).
2. Уздовж алеї росли маленькі липки? (Так).
3. Хлопчикові стало жалко липки? (Так).
4. Хлопчик став дідусем? (Так).
5. Дідусь упізнав поламану липку? (Так).
6. Дідусь шкодує, що зламав гілку? (Так).
VІ. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати і переказувати оповідання «Відломлена гілка».
VІІ. Оцінка роботи класу.