Підготувала та
провела учитель історії
Зелена Вікторія Миколаївна
Тема: «Княжа Україна»
Мета:-- узагальнити й систематизувати знання, уміння і навички учнів з теми,
-- закріпити уміння учнів працювати з історичною картою, додатковою літературою,виконувати творчі завдання;
-- формувати уміння і навички індивідуальної та командної роботи, самостійного мислення, уміння виступати перед аудиторією;
-- використовуючи ігрову форму, виховувати інтерес до історії.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:
-- називати роки правління київських князів
-- пояснювати і застосовувати історичні поняття
-- порівнювати політику окремих князів
-- працювати в колективі
-- висловлювати своє ставлення до історичних персон
-- визначати причини та наслідки історичних подій та явищ
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок
Форма проведення: історична гра
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, підручники, карта України, роздатковий матеріал
Хід уроку
Спасибі Вам за цю тернисту путь,
В труді й на раті добре ви стояли,
Нікому з нас ніколи не забуть,
І кожному годиться пом’януть,
Що ви створили, що ви збудували
І. Організаційний момент
Учитель. Доброго дня, діти! Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці. А щоб дізнатися, з яким настроєм і як ви налаштовані на роботу, виберіть хмаринку вашого настрою саме зараз з тих, які є на екрані. Яка вам сподобалась найбільше? Я рада, що більшість із вас обрали саме цю усміхнену хмаринку. Значить, у нас гарний настрій і на уроці ви будете працювати успішно. Погляньте на девіз нашого уроку, давайте разом прочитаємо його
«Думати колективно,
Діяти оперативно,
Говорити доказово –
Це для всіх обов’язково»
Учитель. Діти, яку тему ми з вами вивчали протягом кількох уроків? Отже, сьогодні ми з вами маємо узагальнити наші знання з даної теми.
Тож часу не гаємо, працювати розпочинаємо
Учитель. Діти, зверніть увагу на проблемне питання. Воно звучить так «Чи дійсно перші князі були будівничими Руси-України». На протязі уроку ми з вами спробуємо довести цю тезу
А хто з вас назве перших князів? З якої вони династії? (Рюриковичів)
А яка династія була ? (Києвичів)
Складаємо портрети князів (діти називають роки правління).
Чи правда, що кожен князь отримував прізвисько? Як вони їх отримували , нам допоможе дізнатись «Чорна скринька» (У скриньці: колба з надписом «отрута», щит і меч, голуб, хрест, кілька книг, пляшка з нібито займистою сумішшю). Гра «Асоціація». Ви маєте розставити речі до кожного князя.
Так, отримували вони свої прізвиська через діяння свої. І зараз ми з вами отримаємо тому підтвердження. Методом «Встанови відповідність», правильно поєднавши картинку та текст, учні повинні вказати історичну подію
(Прізвиська київських князів. Олег – Віщий, тобто той, хто знає майбутнє. Після перемоги над візантійцями у 907 році відмовився прийняти нібито отруєну їжу. З великим викупом повернувся до Києва. Народ прозвав його Віщим, тобто чарівником, волхвом. Ігор – Старий. Перша версія – старійшина. Друга – тому що при владі був 33 роки. Третя – після походу на Візантію у 941 році, коли йому було понад 65 років Ольга – після смерті простий народ назвав її Хитрою, церква – Святою, а історія – Мудрою Святослав – князь-воїн, Хоробрий, Завойовник, «козак на престолі», «перший запорожець», «давньоруський спартанець» Володимир – Великий, Святий, Хреститель, «Ясне Сонечко», «новий Константин великого Риму», слов’янський Соломон, безродний. Ярослав – Мудрий, тесть Європи)
Про наших правителів народ склав загадки. То ж давайте спробуємо впізнати, про кого йде мова
«Історична загадка»
та на Дніпровських на порогах свою геройську смерть знайшов.
Хан з його черепа зробив і золотом прикрасив чашу.
Якого князя хан розбив? – Чекаю відповідь я вашу. (князь Святослав)
на Бузі місто збудував, один три прізвиська він мав.
Та хто ж така оця людина, яку так славить Україна?
(Володимир Великий, Святий, Ясне Сонечко).
також закони він писав для своєї держави.
Для Європейських королів він тестем був і сватом,
на різних мовах говорив та ще любив читати.
Про кого мову я веду? Про кого відповідь я жду? ( Ярослав Мудрий).
цей князь Великий щит свій прикував,
Та вигідну угоду, русичам на радість,
зі славним імператором Візантії уклав.(Олег)
Та неодмінно кожен новий раз ,
на кого князь ішов війною,
постійно говорив « Іду на вас».(Святослав).
для Давньоруської держави започаткував,
в ньому наклав на кровну помсту заборону,.
Щоб дурно лити кров народ наш перестав. ( Ярослав Мудрий).
Який висновок ми можемо зробити про методи здійснення влади? (Учні висловлюють свою точку зору)
За часів правління перших князів були розширені кордони Київської держави. Назвіть князів, які ходили походами на сусідні племена та підкорювали їх? (Святослав, Володимир, Олег, Ігор).
У підручнику на сторінці 17 прочитайте уривок з «Повісті минулих літ». А тепер у нас є «Магічний квадрат» у ньому заховані назви племен, що увійшли до Київської держави. Шукаємо у себе на партах на листках, а потім показуємо на екрані. «Магічний квадрат»
У |
Д |
У |
З |
И |
С |
К |
Л |
Л |
У |
Л |
И |
Н |
І |
Х |
М |
И |
Ч |
І |
Є |
Я |
В |
О |
Н |
І |
І |
Б |
И |
Л |
Е |
Р |
Я |
Ц |
Р |
Е |
И |
В |
А |
В |
Н |
Л |
Я |
В |
О |
Е |
А |
В |
И |
О |
Н |
И |
У |
Р |
Т |
Р |
П |
П |
И |
Т |
Я |
Д |
И |
О |
Х |
(Учні повинні назвати племена полян, сіверян, древлян, дулібів, хорватів, тиверців, уличів)
Учитель. Чому їх тут тільки 7, хоча насправді до складу Київської держави входило набагато більше? (Тому, що вони знаходилися на території сучасної України).
Князі також пов’язані з містами України. Яким чином, про це скажете ви, відгадавши загадки. ( Робота з картою.)
Учитель. Продовжуємо працювати над узагальненням про величні справи перших київських правителів.
Метод «Гронування».
Назвіть історичні явища, пов’язані з діяльністю київських князів
Князі Руси-України
(Містобудування, захоплення нових земель, розбудова Києва, школи, християнство, реформи, торгівля, писемність, бібліотека, війни, дипломатія)
З нашими князями пов’язано дуже багато подій. Зараз я перевірю, хто з вас кращий знавець історичних подій
Учитель. Всі ви знаєте, що дуже часто ми повторюємо вислови відомих людей. Я хочу запропонувати вам декілька таких фраз, а ви маєте, пояснити, з якими подіями та якими князями вони пов’язані.
Гра «Дешифратор»
« Хай буде Київ матір’ю городам руським…»
« Якщо не з’явиться хто завтра на річці – то мені той противником буде».
«Чужого шукаючи – своє загубив»
Учитель. А зараз ми з вами пограємо у гру « Історична абетка». Я називаю літеру алфавіту, а ви мені повинні назвати історичний термін, що починається на цю літеру та дуже коротко, кількома словами пояснити, що він означає.
(Літопис, регент, дружина, полюддя , монотеїзм, вотчина, закупи,
Князь, уділ, віче , дипломатія, смерди, князівство, ковальство, гривня, тризуб, бояри, герб, реформи, уроки, погости, династія, глаголиця, торгівля)
Учитель. А зараз ми з вами підведемо підсумки діяльності перших будівничих нашої держави.
Метод «Мікрофон» про значення діяльності київських князів
В чому історичне значення Київської Русі 1.Утворення Київської держави сприяло розвитку та консолідації східнослов’янських племен 2.Київська Русь створила економічну основу, заклала фундамент економічного зміцнення українських земель 3.Народ Київської держави створили багату духовну спадщину. Сформували основу національної культури української нації 4.Київська Русь була першою формою української державності, в ній закладалися традиції незалежної держави 5.Військова могутність Русі була щитом, що захищав Захід від нападів численних орд кочових племен 6.Київ був центром міжнародної торгівлі 7.Давньоруська держава мала великий вплив на політичні події та міжнародні відносини
Учитель. Повертаємось до нашого проблемного питання. Чи можемо ми з вами довести, що перші князі дійсно були будівничими Руси-України. (Відповіді учнів)
Учитель. Діти, у вас на партах є таблиця оцінювання своєї роботи на уроці.
|
так |
ні |
Не дуже |
Урок мені сподобався |
|
|
|
Цю тему я знаю добре |
|
|
|
Я знаю історичні терміни |
|
|
|
Я добре працював на уроці |
|
|
|
Я боюсь контрольної роботи з цієї теми |
|
|
|
Я впевнений у своїх знаннях |
|
|
|
Учитель. З давніх давен людям відомо: «дерево життя» – це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший – символ минулого часу, другий – сучасного, а третій – майбутнього. Зображення «дерева життя» зустрічається на каменях далеких часів і свідчить, що люди ще в сиву давнину знали про нерозривний взаємозв’язок минулого, сучасного та майбутнього. Як це розуміти? А так, що навколишнє – це наслідки минулих подій. А в тому, що відбувається нині, народжується майбутнє. Тому я бажаю вам: пам’ятайте своє минуле, живіть сьогодні, мрійте про щасливе майбутнє та будьте творцями сучасної України
У |
Д |
У |
З |
И |
С |
К |
Л |
Л |
У |
Л |
И |
Н |
І |
Х |
М |
И |
Ч |
І |
Є |
Я |
В |
О |
Н |
І |
І |
Б |
И |
Л |
Е |
Р |
Я |
Ц |
Р |
Е |
И |
В |
А |
В |
Н |
Л |
Я |
В |
О |
Е |
А |
В |
И |
О |
Н |
И |
У |
Р |
Т |
Р |
П |
П |
И |
Т |
Я |
Д |
И |
О |
Х |
ц
Поляни
Древляни
Сіверяни
Дуліби
Хорвати
Тиверці
Уличі
«Якщо не з’явиться хто завтра на річці – то мені той противником буде»
48 26 45 32 31 16 21’ 48 13 22 36 22 36 48 41 36 32 21 11 13 36 34 11 31 11 34 23 43 42 23 – 36 32 28 16 31 23 36 32 25 33 34 32 36 22 13 31 22 26 32 28 12 37 15 16
«А за смерда і холопа п’ять гривень»
11 21 11 35 28 16 34 15 11 23 41 32 27 32 33 11 33’ 48 36 46 14 34 22 13 16 31 46
«Хай буде Київ матір’ю городам руським»
41 11 25 12 37 15 16 26 22 24 13 28 11 36 23 34’ 47 14 32 15 11 28 34 37 35 46 26 22 28
«Чужого шукаючи – своє загубив»
43 47 18 32 14 32 44 37 26 11 47 43 22 – 35 13 32 17 21 11 14 37 12 22 13
48 26 45 32 31 16 21’ 48 13 22 36 22 36 48 41 36 32 21 11 13 36 34 11 31 11 34 23 43 42 23 – 36 32 28 16 31 23 36 32 25 33 34 32 36 22 13 31 22 26 32 28 12 37 15 16
11 21 11 35 28 16 34 15 11 23 41 32 27 32 33 11 33’ 48 36 46 14 34 22 13 16 31 46
41 11 25 12 37 15 16 26 22 24 13 28 11 36 23 34’ 47 14 32 15 11 28 34 37 35 46 26 22 28
43 47 18 32 14 32 44 37 26 11 47 43 22 – 35 13 32 17 21 11 14 37 12 22 13
48 26 45 32 31 16 21’ 48 13 22 36 22 36 48 41 36 32 21 11 13 36 34 11 31 11 34 23 43 42 23 – 36 32 28 16 31 23 36 32 25 33 34 32 36 22 13 31 22 26 32 28 12 37 15 16
11 21 11 35 28 16 34 15 11 23 41 32 27 32 33 11 33’ 48 36 46 14 34 22 13 16 31 46
41 11 25 12 37 15 16 26 22 24 13 28 11 36 23 34’ 47 14 32 15 11 28 34 37 35 46 26 22 28
43 47 18 32 14 32 44 37 26 11 47 43 22 – 35 13 32 17 21 11 14 37 12 22 13
48 26 45 32 31 16 21’ 48 13 22 36 22 36 48 41 36 32 21 11 13 36 34 11 31 11 34 23 43 42 23 – 36 32 28 16 31 23 36 32 25 33 34 32 36 22 13 31 22 26 32 28 12 37 15 16
11 21 11 35 28 16 34 15 11 23 41 32 27 32 33 11 33’ 48 36 46 14 34 22 13 16 31 46
41 11 25 12 37 15 16 26 22 24 13 28 11 36 23 34’ 47 14 32 15 11 28 34 37 35 46 26 22 28
43 47 18 32 14 32 44 37 26 11 47 43 22 – 35 13 32 17 21 11 14 37 12 22 13
|
так |
ні |
Не дуже |
Урок мені сподобався |
|
|
|
Цю тему я знаю добре |
|
|
|
Я знаю історичні терміни |
|
|
|
Я добре працював на уроці |
|
|
|
Я боюсь контрольної роботи з цієї теми |
|
|
|
Я впевнений у своїх знаннях |
|
|
|