Ознайомити учнів із злочинами і видами покарань серед неповнолітніх. Розкрити роль школи, сім'ї, громадськості у вихованні особистості школяра. Розвивати навички культурної поведінки. Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.
Круглий стіл
«Коли підліток переступає межу»
Мета. Ознайомити учнів із злочинами і видами покарань серед неповнолітніх. Розкрити роль школи, сім'ї, громадськості у вихованні особистості школяра. Розвивати навички культурної поведінки. Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.
Хід заняття
Ведучий.
- Доброго дня! Сьогоднішня тема нашого заняття «Коли підліток переступає межу».
Підліток і злочин …. Нібито несумісні поняття , адже в нашому суспільстві здійснюється принцип : найвища цінність – Людина. З іншого боку , наше життя складається з вчинків , а у вчинках виражається суть людини. Тому у своєму житті ми повинні дотримуватись також певної відповідальності за свої дії.
Людина не народжується злочинцем, а стає ним через певні обставини. Часто підлітки думають ,що за скоєний ними злочин ніякої відповідальності не буде, бо вони неповнолітні. Проте гуманне ставлення до дітей у суспільстві ніяк не означає ,що треба потурати їм в усьому.
Статистика свідчить: у середовищі неповнолітніх рік у рік посилюється криміногенна напруженість. В країні нині засуджено понад 100 тис. підлітків, 527 тис. взято на облік у міліції. На 10 тис. неповнолітніх припадає в середньому 129 правопорушень і злочинів. Є все: злісне хуліганство, бійки, грабежі, розбій, крадіжки, вбивства, ґвалтування.
«Посієш вчинок — пожнеш звичку, посієш звичку — пожнеш характер, посієш характер — пожнеш долю».
І.Правовий словник.
Завдання : з’єднати термін та його визначення.
ІІ Правова вікторина:
1. Яку ж кримінальну відповідальність несуть неповнолітні і за які злочини?
Статтею 10 КК України передбачено, що кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до здійснення злочину виповнилось 16 років. Особи, які здійснили злочин у віці від (4 до 16 років, підлягають кримінальній відповідальності лише за вбивство (ст, 93—98), навмисне нанесення тілесних пошкоджень, які спричинили розлад здоров'я (ст. 101—104 і 106 ч. 1), крадіжку (ст. 81. 86', 140, 223 і 2292), пограбування (ст., 86, 861, 142, 223 ч. 2 і 2292 ч. 3), розбій (ст. 86, 861, 142, 223 ч..2 і 2292 ч. 3), злісне або особливо злісне хуліганство (ст. 206 ч. 2 ІЗ) та ін.
2. Де неповнолітні відбувають покарання за вчинені злочини? У більшості випадків неповнолітніх за вчинені злочини направляють у виховно-трудову колонію для неповнолітніх — це місце позбавлення волі, місце відбування покарання для осіб у віці від 14 до 18 років, засуджених за злочини.
3. Що належить до наркотиків?
Наркотики — речовини, пристрасть до .вживання яких спричиняє психічні розлади та інші захворювання. До наркотиків належать: морфій, опіум, гашиш, героїн, промедол.
4. Які покарання очікують неповнолітнього, що скоїв злочин?
До неповнолітнього, визнаного винним у здійсненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань, як штраф; громадські роботи; виправні роботи; арешт; позбавлення волі на певний строк.
ІІІ Відео
Підсумок
Ось і підходить до кінця наша круглий стіл, на якому ми обговорювали важливі питання, що стосуються двох таких несумісних понять:дитина і злочин. Сьогодні ми з вами говорили про кримінальне право, обговорили деякі статті кримінального кодексу й дійшли головного висновку: будь-який злочин несе за собою покарання, залежно від важкості зробленого злочину.
Я хочу вам нагадати, що свобода – це коштовний дарунок, її потрібно вміти цінувати й берегти. Дякуємо за увагу.