Комбінований класно-дистанційний урок
Тема: Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Мета: Закріпити знання про складні речовини, основні класи неорганічних сполук (оксиди, кислоти, основи, солі); простежити взаємозв’язок процесів утворення і взаємоперетворення неорганічних сполук; формувати уявлення про єдність речовин, їх різноманітність і генетичний зв’язок.
Розвити уміння записувати формули неорганічних сполук за назвами, давати назви речовин за формулами; удосконалювати вміння записувати рівняння хімічних реакцій, виконувати ланцюжки перетворень.
Виховати інтерес до предмета, сприяти формуванню наукового світогляду учнів, логічного мислення; самостійності у навчанні.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: класно-дистанційна
Засоби навчання: підручник, мобільний телефон, комп’ютер
Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці: padlet, word Art, cuttle, learningapps, quizizz, youtube.
Методи, прийоми індивідуальна робота, робота з опорною схемою.
Хід уроку:
Хімія у моєму житті
Хімія — не така вже й складна наука,
У ній ми пізнаєм самих себе.
Та з кожним разом, як щось нове дізнаємось,
Нам хочеться побачити таке,
Чого раніше ми не уявляли, можливо, знали,
Та не розуміли, що це є.
Наука ця прирівнюється до мистецтва.
Не зразу все вдається навпростець,
Проте натхнення й, може, трішечки везіння
Поможуть подолати тобі стрес.
Зроби один лиш крок і не лінуйся!
Й розвідаєш новітні ти шляхи,
Ти будеш дивуватись, як з одного
Може виходити щось інше й зовсім не таке.
Мандруючи шляхами і стежинами,
Дізнаєшся багато новизни.
Вона простягне руки і відкриє двері
В світ нових знань,
Щоб ти міг віднайти себе!
Поміркуємо:
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Як будете працювати? Сформулюйте власні сподівання і запишіть їх на стікерах за посиланням: https://cutt.ly/dgPFdBn або
II. Актуалізація та корекція опорних знань учнів
Згадаємо:
Які класи неорганічних речовин ви знаєте?
Перейдіть за посиланням і виконайте вправу
(зробіть скриншот екрану і прикріпіть на платформу Google Classroom).
Перевіримо:
Знайдіть всі наявні формули за посиланням https://cutt.ly/QgPGHBK або
(дайте всім речовинам назву, зробіть
фото своєї роботи і прикріпіть на платформу Google Classroom).
Пройдіть тест «Основні класи неорганічних сполук»
Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/dgPJkTz або
IV. Мотивація навчальної діяльності
Таким чином ми з вами повторили класифікацію неорганічних сполук, а на сьогоднішньому уроці спробуємо з’ясувати чи існують зв’язки між різними класами речовин, чи можна переходити від одного класу речовин до інших, (тобто познайомимося із «Генетичним зв’язком між класами неорганічних сполук». Так звучатиме тема нашого сьогоднішнього уроку.
V. Вивчення нового матеріалу
Було давно помічено, що речовини, які беруть свій початок від простих речовин — металів, суттєво відрізняються за властивостями від речовин, що беруть початок від неметалів. Тому розрізняють два генетичних ряди: генетичний ряд металів та генетичний ряд неметалів.
Рис.1. Генетичні ряди металу та неметалу та зв’язки між ними
Генетичний ряд металів.
Генетичний ряд металів має такий вигляд:
метал основний оксид основа (луг) сіль.
Метал, що започатковує генетичний ряд, наявний в усіх його складних речовинах, наприклад:
1 2 3
Ca CaO Са(ОН)2 СаС12
Зверніть увагу:
Правило генетичних зв’язків:
Генетичний ряд неметалів.
Генетичний ряд неметалів вибудовується за тим самим принципом, що й металів, лише гідрат оксиду в ньому не основа, а кислота:
неметал кислотний оксид кислота сіль.
Розглянемо генетичний ряд неметалів на прикладі сірки:
1 2 3
S S02 Н2S03 К2S03
Cхеми 1 і 2 можуть змінюватися. У загальному вигляді така схема матиме набагато більш складну структуру. Наприклад, рис.2.
Рис.2. : Генетичний зв’язок між основними класами неорганічних сполук
Фізкультхвилинка
Перейдіть за посиланням https://cutt.ly/hgPKOYd або
VI. Осмислення, узагальнення та систематизація знань
Демонстрація №18 Взаємодія кальцій оксиду з водою, дослідження добутого розчину індикатором.
Переходимо за посиланням https://cutt.ly/3gPXy0n
Поміркуємо:
Дано ряд речовин:
Са(NО3), Н2S04, Са(ОН)2, SiО2, Са, А1(0Н)2, Н8, СаО, РеS04, Р205
Випишіть речовини, що утворюють генетичний ряд; складіть схему цього зв’язку, напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна його здійснити. (зробіть фото своєї роботи і прикріпіть на платформу Google Classroom).
VII. Підведення підсумків уроку
Оцінки будуть виставлені до електронного журналу.
VIII. Повідомлення д/з
КОН, S03, КNO3, НN03, K, К 20,Сu, Na 2So 4, Al(OH)3
Випишіть речовини, що утворюють генетичний ряд; складіть схему цього зв’язку, напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна його здійснити. (зробіть фото своєї роботи і прикріпіть на платформу Google Classroom).
Список використаних джерел
Додаток 1.
Структура комбінованого класно-дистанційного уроку
Етап уроку |
Хід уроку. Ресурси |
Форма перевірки виконаних завдань |
Додаткові матеріали до уроку: Інтернет-ресурси, програми |
I. Організація класу до уроку |
Перейди за посиланням: |
|
Дошка padlet |
II. Актуалізація та корекція опорних знань учнів |
Перейди за посиланням: https://cutt.ly/wgPFN2k |
|
learningapps |
III. Перевірка д/з |
Перейди за посиланням: Виконання тесту: |
Асинхрона |
word Art
quizizz |
IV. Мотивація навчальної діяльності |
|
Оголошення теми уроку |
|
V. Вивчення нового матеріалу |
|
Пояснення вчителя |
youtube |
VI. Осмислення, узагальнення та систематизація знань |
Перейди за посиланням: |
Демонстрація Практичне завдання |
youtube |
VII. Підведення підсумків уроку |
|
Оголошення результатів, виставлення оцінок до електронного журналу |
Електронний журнал |
VIII. Повідомлення д/з |
Асинхронний режим Після виконання Д/З зробити фото або виконати Д/З у форматі Word, надіслати до … |
|
cuttle |
Додаток 2
Інструкційна картка для учня
(Асинхронне заняття)
Завдання: Переглянути відео демонстрацію досліду, заповнити таблицю зробити висновок
Лабораторне дослідження №5
Тема: Взаємодія солей з лугами у водному розчині
Мета: дослідити взаємодію водних розчинів солей та лугів.; вчитися досліджувати, спостерігати, описувати експеримент і робити висновки.
Хід роботи
Завдання 1. Взаємодія солей з лугами у водних розчинах
Перегляньте відео демонстрацію дослідів, визначте реактиви, напишіть спостереження, складіть рівняння реакцій і зробіть висновки.
Відео демонстрація дослідів:
№ з/п |
Що робили? |
Спостереження |
Рівняння реакцій |
Висновок |
1 |
До р-ну ферум(ІІІ) оксид додали р-н натрій гідрооксиду |
|
|
|
2 |
До р-ну натрій сульфату додали р-н барій гідрооксиду |
|
|
|
3 |
До р-ну натрій сульфату додали р-н калій гідрооксиду |
|
|
|
Висновок: Для формулювання узагальнюючого висновку дайте відповідь на запитання:
— Назвіть умову при якій луги реагують з водним розчином солей.