Комбінований урок "Живлення і режим річок. Робота річок", 6 клас

Про матеріал

Ø поглибити систему знань учнів про гідросферу на прикладі вивчення річок як частини вод суходолу; сформувати знання про живлення, основні фази водного режиму та роботу річок, розкрити значення річок в природі та господарській діяльності людини;

Ø сприяти розвитку практичних навичок роботи з різними джерелами географічних знань – картами атласу, підручником, вміння виділяти головне у навчальному матеріалі, логічно мислити, сприяти розвитку творчого мислення;

Ø виховувати екологічну свідомість, сприяти розширенню пізнавального інтересу до предмета.

Перегляд файлу

 

 

Тема: Живлення і режим річок. Робота річок

Мета: 

  • поглибити систему знань учнів про гідросферу на прикладі вивчення річок як частини вод суходолу; сформувати знання про живлення, основні фази водного режиму та роботу річок, розкрити значення річок в природі та господарській діяльності людини;
  • сприяти розвитку практичних навичок роботи з різними джерелами географічних знань – картами атласу, підручником, ілюстративними та відеоматеріалами, вміння виділяти головне у навчальному матеріалі, логічно мислити, сприяти розвитку творчого мислення;
  • виховувати екологічну свідомість, сприяти розширенню пізнавального інтересу до предмета.

Обладнання: фізична карта світу, підручники, атласи, мультимедійна презентація.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 

Привітання, побажання успіхів у роботі, розподіл класу на групи, наголошення правил взаємодії під час спілкування в групах.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

1. Прийом «Географічна розминка» — «Світлофор»

Учитель або учень показують на карті великі річки світу, учні за допомогою карток дають відповідь.

 

2. Бесіда

•Що таке гідросфера?

•Назвіть три основні частини гідросфери?

•Назвіть води суходолу?

•Які з наведених типів поверхневих вод ви бачили?

•Які елементи річки вам вже відомі?

 

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом «Мікрофон»

«На Землі вода є символом руху:

 вона тече вічно, не зупиняючись і не знаючи втоми…

це жива кров, яка створює життя там, де його не було».     

Елізе Реклю

 - В чому суть цього вислову?

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Типи живлення річок світу

 Прийом «Мозковий штурм» -  Де річка воду набирає? Чому вона не висихає?

Прийом «Географічний практикум»  - складання схеми «Типи живлення річки»

2. Режим річок

Прийом «Проблемне питання» - чому кажуть, що річки – діти клімату?

Прийом «Географічний практикум» - ознайомлення зі схемою в підручнику.

а) поняття «режим річки» - регулярні зміни рівня води в річці протягом року;

б) повінь – щорічне підвищення рівня води в річці в оду й ту ж пору року, її найвищий рівень;

Прийом «Мозковий штурм» - що є причиною виникнення весняної повені? Яку шкоду це може завдати господарству?

в) паводок – нерегулярне та раптове підняття води у річці;

Прийом «Я думаю…» - наведення доказів того, що річки залежать від клімату

3. Робота річок

Прийом «Літературна хвилинка» - аналіз оповідання О.Сухомлинського «Камінь і Струмок»

Край дороги лежав великий Камінь. Аж почорнів от старості. Весною поблизу каменя граючись, біг веселий Струмок. Він співав:

                Я з краплинки народився,

                Став співучий і веселий.

                Скільки я всього побачу

                 По дорозі до річки!

Камінь почув веселу пісеньку і питає:

   Чому тобі так весело? Ти ж слабенький, кволий. От я, камінь, — сильний, могутній, ніхто мене з місця не зрушить.

Засміявся Струмок:

   А ось побачимо!

Повернувся до Каменя, весело заграв, заспівав ще голосніше. Розмив ґрунт під Каменем. Похитнувся Камінь, позеленів від злості.

   Ти хочеш мене з місця зрушити?

Струмок співав, співав усе дзвінкіше. Рив землю під Каменем, поки й Камінь звалився у яр. А Струмок побіг до річки.

  • Чому Струмок виявився сильнішим за Камінь?

    Отже, кожна річка розмиває гірські породи, руйнуючи їх. Таке руйнування називається ерозією.

а) види роботи річки

4. Значення річок

Прийом «Географічна лабораторія» - міні-групи готують повідомлення

а) І група – значення річок у природі

б) ІІ група – значення річок у житті людини:

«Річко моя, життя моє,

люблю я воду твою, лагідну та життєдайну...

Дивлячись на тебе, стаю я добрим,

людяним і щасливим».                                      

 

 О. Довженко.

 

V. Закріплення знань, умінь і навичок

1. Прийом «Лови помилку» - «Дніпро—найбільша річка України. Витікає із Чорного моря і тече в напрямку з Півдня на Північ, роздає на своєму шляху частину своєї води іншим річкам, і, нарешті, закінчується тоненьким струмочком десь на території Росії».

- Чи згодні ви з цим описом? Поясніть чому?

2. Прийом «Літературна хвилинка» - про який вид роботи писав у своєму вірші Т.Шевченко:

«Дніпро берег риє-риє,

Яворові корінь миє.»

3. Прийом «Географічний крос»

  • Найнижчий рівень води в річці протягом року
  • Раптове підняття води в річці внаслідок випадання великої кількості опадів
  • Руйнівна робота річки
  • Зміна рівня води в річці протягом року

 

VI. Підсумки уроку

Заключне слово вчителя

    Річки постійно поповнюють свої водні запаси за рахунок живлення. Залежно від пори року та клімату річка поповнює воду з одного чи кількох джерел живлення.

 

    Річки мають різний режим, що, як і живлення, багато в чому залежить від клімату території, на якій знаходиться річковий басейн. Рясні дощі або сніготанення можуть спричинити катастрофічні повені, паводки.

Прийом «Слово вчителя»

Поглянь: біжать річки блакитні,

Довкола них міста і села.

Там, де вода – живе все й квітне,

А де безводдя – там пустеля.

То ж воду шанувати слід –

Вона собою поїть світ.

 

VII. Домашнє завдання:

Опрацювати відповідний параграф підручника.

Використовуючи додаткові джерела знань підготувати  цікавий матеріал про річки світу.

doc
Додано
30 березня 2018
Переглядів
2413
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку