Роберт Льюїс Стівенсон (1850–1894).
«Балада про вересовий трунок»
Завдання на розвиток читацької компетентності
-
Назвіть елементи сюжету «Балади про вересовий трунок». (Відповідь. Експозиція, зачин – оспівування вересового напою, характеру й звичаїв піктів. Зав’язка – захват території пиктів загарбниками, знищення маленького народу. Розвиток дії – король прагне дізнатися рецепт вересового напою, захват у полон батька й сина, їхній допит. Кульмінація – за проханням батька сина кидають у море. Розв’язка – батько назавжди залишає із собою секрет вересового напою, але кидає виклик ворогам, готовий померти, але не підкоритися, не зрадити свій народ).
-
Запишіть цифрами ілюстрації до балади у правильному сюжетному порядку. Доберіть цитати із твору для підписів ілюстрацій.
Відповідь. 2, 4, 1, 3
2.«Із вересового квіту Пикти варили давно Трунок, за мед солодший, Міцніший, аніж вино».
4. «Їхав король шотландський По вересовій землі; Дзинчали завзято бджоли, Курликали журавлі».
1. «Дивився король на бранців, Сидячи у сідлі; Мовчки дивились на нього Ті броварі малі».
3. «Мене ж не злякає тортура, Смерть мені не страшна, І вересового трунку Зі мною помре таїна!»
-
Назвіть ключові слова та словосполучення для характеристики пиктів. Створіть з ними за допомогою програми WordArt хмарину слів. (Відповідь: броварі, долі раділи, малі, бідні, голос тоненький, останній пикт на землі, Мале, мов дитяче, тіло; не злякає тортура, смерть не страшна, І вересового трунку зі мною помре таїна).
-
Поміркуйте, чому в тексті балади автор двічі використовує порівняння «немов дитяче»: «В могилках, немов дитячих», «мале, мов дитяче, тіло»? (Відповідь. Підкреслює душевну чистоту пиктів, які, мов діти. Для антитези – в маленьких людях величезна мужність і стійкість).
Завдання на розвиток підприємливості та фінансової грамотності
-
Що спільного між вересовим трунком та кока-колою? (Відповідь. Рецепти обох напоїв засекречені). Висловіть припущення, чому виробники кока-коли засекретили рецепт відомого напою?
-
З’ясуйте через пошукову систему Інтернету, що таке «комерційна таємниця» та інтелектуальна власність. (Інтелектуальна власність, скорочено «ІВ» (англ. intellectual property) – результат інтелектуальної, творчої діяльності однієї людини (автора, виконавця, винахідника тощо) або кількох осіб).
-
Уявіть себе ресторатором (власником ресторану). Кухар вашого ресторану готує салат «Елізабет» за унікальним рецептом. Салат наскільки смачний, що багато людей приходять до вашого ресторану, щоб посмакувати саме цим салатом.
– Чому вам як власнику ресторану важливо зберегти рецепт салату в таємниці? (Відповідь. Для того, щоб приваблювати якомога більше клієнтів, мати більше доходів).
– Запропонуйте власні ідеї, як зберегти комерційну таємницю від конкурентів. Поцікавтесь у вчителя економіки, який існує державний механізм захисту інтелектуальної власності.