Комплексна підсумкова робота
за I семестр
з української мови
для 5 класу НУШ за ГР 1 та ГР 3
Група результатів 1. Взаємодія з іншими особами усно, сприймання і використання інформації для досягнення життєвих цілей у різних комунікативних ситуаціях
Аудіювання (12 балів)
Народження Славути
Мальовнича стежина веде до села з однієї хати. Її господаря – одинака діда Микулу - тут уважають мало не рідним братом Дніпра. Кажуть, дні і ночі може прясти старий розповідь про таємне народження джерела, що дає Дніпрові початок. Слухаючи діда, ніхто не може збагнути, де той вододіл, що відмежовує бувальщину від легенди, казку від правди.
Жорстоке плем`я весів викрало князівну степів Дану, струнку полянку з очима кольору весняного неба. Довго умовляв її стати йому за дружину вождь весів Ятага, та марно. Вільна, як степовий вітер, світла і чиста, наче роса на калині, Дана кохала мужнього князя Хорива і від нього чекала сина. Життям своїм поклялася князівна ще ненародженій крихітці: «Славуто, дитя моє! Нехай загинемо удвох втікаючи, але не можу, щоб народився ти рабом на чужій землі, не знавши батьківщини і роду свого…»
Дев`ять днів і дев`ять ночей утікала болотами Дана , доки відчула за спиною хиже дихання. Дикий регіт розлігся над болотом. Бо втішався Ятага, намотуючи довгі дівочі коси на волосату лапу. Зойкнула Дана і упала обличчям у драгву. Захиталося болото, немов проломилися його глибини, і поглинуло в себе дівчину.
Скрикнув Ятага і вкляк – замість дівочої коси в його лаписьках пручалася молода береза. А з-під коріння забала дзвінка і нестримна вода, зануртувала водоспадом, засміялася кольорами веселки. То прагнув неба, волі і простору не знищений і лагідний син непокірної Дани! Позеленів до люті Ятага і впав у болото миршавим мохом.
Схилилося до живої води березове гілля. А Славута, з кожною хвилиною набираючи дедалі дужчої сили, обціловував затвердіде коріння мамине, прощався. А потім полинув через ліси у широкий світ, несучи в собі красу матері…
Кажуть, коли ревуча хвиля принесла в степи звістку про смерть Дани, закам`яніло серце мужнього воїна Хорива, а з ним і його братів Кия і Щека. І всі вони стали горами… І втопили сльози свої в Дніпро вірні подруги Дани – Десна і Либідь. Особливо сумувала остання, поки й захиріла зовсім через тисячу літ…
Так розповідає дід Микула про народження Славути. Чи сам він вигадав цю поетичну казку? Чи нашепотіло її чисте і прозоре джерельце? Чи проспівали сині хвилі могутньої ріки? І що тут вигадка, а що правда? Сам оповідач цього не скаже, бо й сам він зрісся із життям Дніпра, його вічною правдою і благословенною легендою.
За О. Дмитренком
Тести
Завдання від 1 до 6 мають чотири варіанти відповідей. Знайдіть одну правильну відповідь. ( Кожна відповідь оцінюється 2 – ма балами).
А Микула;
Б Микола;
В Михайло;
Г Максим.
А таємниче народження свого сина;
Б таємниче народження джерела;
В таємниче народження доньки;
Г походження назви річки Дніпро.
Яке пропущене слово у вислові Дани?
А батька;
Б матері;
В батьківщини;
Г бабусі і дідуся .
А березу; Б калину;
В вербу; Г тополю.
А морями;
Б пагорбами;
В горами;
Г степами.
А казкою; Б вигадкою; В розповіддю; Г легендою.
Група результатів 3 ― Письмово взаємодіє (ПВ) Висловлювання думок, почуттів і ставлень, письмова взаємодія з іншими особами, взаємодія з іншими особами у цифровому середовищі, дотримання норм літературної мови (12 балів)
Напишіть твір – роздум на одну з тем:
Пам`ятка
Послідовність створення роздуму
Будова твору – роздуму