Комплексне заняття курсу за вибором « Природа рідного краю як складова здоров»я» з елементами народознавства

Про матеріал
"Птахи приносять на крилах весну"- комплексне заняття курсу за вибором « Природа рідного краю як складова здоров»я» з елементами народознавства має на меті: • активізувати роботу з книгою та збагатити лексику дітей за темами «Перелітні птахи»;» Птахи рідного краю» • закріпити навички спостережливості; • розвивати мовленнєве дихання, висоту та силу голосу; • продовжувати ознайомлювати дітей зі звичаями нашого народу, розширити їх уявлення про багатобарвний світ природи рідного краю; • дати загальні уявлення про взаємозв’язок живої природи з людиною
Перегляд файлу

               До участі у заочноій Всеукраїнській акції

                                 «День зустрічі птахів»

 

 

C:\Анютка 2\Волонтери\images (26).jpg

 

 

Птахи приносять

на крилах весну

   Комплексне заняття курсу за вибором

« Природа рідного краю як складова здоров»я»  з елементами народознавства  у 6-Б класі

 

 

 

 

Птахи приносять на крилах весну

 

Комплексне заняття курсу за вибором « Природа рідного краю як складова здоров»я»  з елементами народознавства  у 6-Б класі

 

Мета:

  • активізувати роботу з книгою та збагатити лексику дітей за темами «Перелітні птахи»;» Птахи рідного краю»
  • закріпити навички спостережливості;
  • розвивати мовленнєве дихання, висоту та силу голосу;
  • продовжувати ознайомлювати дітей зі звичаями нашого народу, розширити їх уявлення про багатобарвний світ природи рідного краю;
  • дати загальні уявлення про взаємозв’язок живої природи з людиною;
  • виховувати в дітей шанобливе ставлення до природи та всього живого;
  • прищеплювати любов до рідної землі, свого мудрого народу;
  • вчити бачити красу та багатство української мови.

 

Попередня робота

  • Екскурсія по 5-ти станціях екологічної стежини «Подорож до природного  царства».
  • Бесіда «Штучні екосистеми — скарбниця здоров’я».
  • Оповідання про птахів.
  • Вірші про рідний край. Прислів’я, заклички, приказки.

 

Перебіг заняття

 

Учительтель

Надійшла весна прекрасна,

Многоцвітна, тепла, ясна,

Наче дівчина в вінку.

Зацвіли луги, діброви,

Повно гомону, розмови

І пісень в чагарнику.

І. Франко.

 

— Яку пору року описано у вірші?

— Якими словами поет характеризує весну?

— Оживає природа. Всі ми радіємо цьому. Радіє разом із нами земля.

 

За уявленнями наших предків справжня весна наставала, коли поверталися з вирію птахи. На своїх крилах приносили вони сонячне тепло. Щоб прискорити прихід весни, кожній хаті випікали пташок із тіста (жайворонків або голубів), їх підкидали вгору, закликаючи весну.

 

Разом із пробудженням природи від зимового сну в Україні розпочинались народні весняні свята.

 

Зустрічали весну пишно й радісно. Дівчата водили хороводи, хлопці жартували, а діти збирались у гаю для улюблених ігор. Пісні, що славили, називали веснянками. Їх виконували на вулиці від ранньої весни до зелених свят.

 

Веснянка«Ой минула вже зима»

По всіх усюдах пісня лине,

Усе пробуджує від сну.

І всі комашки, всі рослини

Вітають чарівну весну.

Весна іде, весна іде!

Весну вітайте, діти!

Вона пісні нам принесе,

Вінки, чудові квіти!

  Учитель.. Весну зустрічали не скрізь в один день. Вітали її, коли прилетять журавлі. А ще, коли з’являться молоді листочки на березах.

— Діти, які птахи прилітають навесні? (Солов’ї, зозулі, ластівки, журавлі, лелеки, жайворонки)

 

Вправа «Скажи лагідно»

— Як можна лагідно привітати птахів на рідній землі? (Солов’ї — соловейки, ластівки — ластівочки, журавлі — журавлики, лелеки — лелеченьки, перепілки — перепілочки)

— Одним із перших прилітає до нас... (шпак)

 

Скоромовка

Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

— Ти не вмієш так, як я,

Я не вмію так, як ти.

 

Загадка

Шпак, шпачиха й шпаченята

Мають гарну свою хату.

Хто з вас, дітки, здогадається,

Як ця хатка називається? (Шпаківня)

 

Вправа «Закінчи речення»

Діти зробили нову… (шпаківню)

Шпак прилетів до... (шпаківні)

Родина шпаків живе у... (шпаківні)

 

Вправа «Словникові ланцюжки»

Птах — пташка — пташиний — пташенята.

Шпак — шпачиха — шпаченята — шпаківня — шпачиний.

Журавель — журавлик — журавлиний — журавлина.

 

Загадки про птахів

Пташка невеличка,

В неї білі щічки,

Сірі лапки, чорна шапка,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький.

Та ж ця птиця невеличка

Називається… (синичка)

 

Гриць дивується, питає:

— Що за пташка так співає?

Мов горобчик, цвірінчить,

Мов сорока, стрекотить,

А ще інколи, бува,

Ще кричить, немов сова,

Хто ж виспівує отак?

Та то ж так співає… (шпак)

 

Вправа «Відгадай загадки»

Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю.

(Дятел).

 

Біла латка, чорна латка,

По гілках стрибає, комашок збирає.

(Сорока).

 

Вправа «Хто зайвий?»

Журавлі, гуси, синиці, лелеки.

Горобці, ластівки, солов’ї, граки.

Чаплі, шпаки, сороки, зозулі.

 

Учитель. А яку користь приносять птахи? (Птахи поїдають гусінь, жуків, черв’яків, личинок, які псують рослини. Про птахів слід турбуватися, оберігати їх узимку, коли їм важко знайти їжу.)

 

. Раніше діти обов’язково просили своїх матерів, щоб ті благословили весну закликати.

 

Діти

Благослови, мати, весну закликати,

Весну закликати, зиму проводжати.

 

Мати

Благословляю, дитино, йди весну гукай,

Щоб прийшла з радістю

Та божою милістю.

 

Діти

Прийди, прийди, Весно,

Прийди, прийди, красна!

Пташок викликаю,

З теплого краю:

Летіть, соловейки,

На нашу земельку,

Спішіть, ластівоньки,

Пасти корівоньки.

 

Весна

А ось і я Весна-красна,

Куди ступлю, там сонце сяє,

Усе навколо оживає,

Іду, пробуджую від сну

Всю землю чарівну.

 

учитель

Весела, гарна й кучерява,

Маленька дівчинка Весна,

Біжить, сміється, сіє трави,

І пісня ллється голосна.

По всіх усюдах пісня лине,

Усе пробуджує від сну,

І всі комахи, всі рослини

Вітають дівчинку Весну.

І гай зелений зацвітає,

І свіжим листям він шумить.

А дівчинка росте, зростає

Не щогодини, а щомить.

 

Фізкультхвилинка

«Гаївонька» (Гаївки — це таночки, хороводи, які водять у гаю.)

 

Весна

Я прийшла до вас з теплом,

Із зеленим житечком.

Ходім, ходім, дітоньки,

В ліс на галявинку

Водити гаївоньки,

Співати весняночку.

 

Учитель. Чарівниця-весна допоможе нам опинитися в лісі. Однак ми в ліс не потрапимо, поки не відгадаємо, що означають ці знаки: «Чого не можна робити в лісі?» (Не галасувати, не ламати дерева та кущі, не топтати трави, не рвати багато квітів, не лишати після себе сміття, не чіпати пташиних гнізд.)

 

 Вирушаємо у подорож по пташиному маршруту

( групова робота учнів « Спостерігай! Знай! Бережи! Допоможи!»

docx
Додано
25 березня 2020
Переглядів
513
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку