Конспект комплексного заняття з розвитку мовлення, природи і ознайомлення з навколишнім з використанням художнього слова для дітей старшого дошкільного віку
з загальним порушенням мовлення
«В гості до Осені»
Склала : Барсегян Олена Олександрівна,
вихователь КДНЗ №91 «Лісова
казка» Краматорської міської ради
Програмовий зміст:
Обладнання: листочки різної форми, кошики, макет хмаринки, калюжі, крапельки, зображення «Осені», картини, картки із зображенням птахів, д/г «Пори року», склянки з водою і трубочки, конверт, мнемотаблиці, оповідання В. Сухомлинського «Як починалася осінь», загадки.
Хід заняття
- Діти, підійдіть до мене і зробіть коло.
Психогімнастика.
Вліво, вправо поверніться і один одному посміхніться
Доброго ранку гостям, доброго ранку всім нам,
Доброго ранку сонечку ясному,
Щоб настрій був чудовий.
- Діти, до нас сьогодні надійшов лист. Відгадайте від кого він?
Несу я врожаї,
Птахів на південь відправляю,
Але не торкаюся сосен,
Хто я така? (Осінь)
- Правильно. Пам'ятайте, до нас на свято приходила Осінь? А зараз вона нас запрошує в свою осіннє царство. Осінь просить знайти осінні листочки з її сукні, які зірвав вітерець - пустунець. І тепер її плаття втратило свою чарівну силу, і в лісі все переплуталося. Треба поспішати, адже скоро закінчиться її пора і настане зима.
- А ви знаєте, як починалася Осінь? Послухайте, я вам прочитаю уривок з оповідання Василя Сухомлинського «Як починалася осінь».
Осінь - це донька Діда Мороза. Старша донька, тому що у нього є ще молодша дочка - Весна. У Осені коси прикрашені пшеничними колосками і червоними ягідками калини. Ходить Осінь лугами, берегами. Де зітхне-там холодом віє.
Любить вона заходити в сади. Доторкнеться до яблуні - яблука жовтіють
Любить Осінь ночами сидіти на березі озера або річки. А вранці над водою піднімається сизий туман і довго-довго не проходить. Це і починається осінь ... »
- Сподобалося оповідання ? Хто така Осінь?
- Допоможемо Осені знайти листочки з її сукні? Як же нам потрапити в осіннє царство? А в конверті є підказка. Нам потрібно виконати всі завдання, а для цього ви повинні бути дружними і уважними.
Йти потрібно не високо, що не низько,
Не далеко, не близько,
Не ліворуч, не праворуч….
Якою стежкою підемо? (тією , що посередині)
- Відгадайте загадку:
Наді мною і над тобою
Пролетів мішок з водою
Наскочив на дальній ліс
Продірявився і зник (дощ)
- І ми вирушаємо в гості до дощику, а він залишив після себе калюжі. Потрібно їх перестрибнути і сказати який буває дощик.
Словесна гра «Назви, який дощик»
(холодний, теплий, сильний, місцями, грибний, злива, частий, докучливий, непосидючий, мокрий, неприємний, довгий ...)
- А ось і чарівна крапелька. Потрібно передати крапельку і сказати, що робить дощ.
Дидактична вправа «Передай крапельку»
(йде, ллє, стукає, мрячить, поливає, все мочить, падає, капає ...)
- Ось скільки крапельок накапало. Давайте з ними пограємо.
Дихальна гімнастика (стаканчики з водою, трубочки)
- А дощ - це добре чи погано? Для кого добре?
- Щоб дощ закінчився, давайте розповімо про нього вірш.
Словесна гра «Продовж віршик»
В гаю голо, в гаю порожньо
У листопаді жахливо .... (сумно)
Знову хитає клена гілки
Крижаний, холодний ... (вітер)
Сиро восени буває
часто дощик .... (поливає)
У листопаді вже не жди
Що закінчаться ... (дощі)
Дуже вже похолодало
Осінь пізня ... (настала)
- А ось і чарівний листочок (1). А тепер пішли далі. А ось і галявина.
Фізкультхвилинка
Осінньою стежкою діти гуляють,
По листям осіннім тихенько ступають.
Листя осінні тихо кружляють,
Листочки під ноги наші лягають,
І під ногами шарудять, шелестять
Ніби знову закрутитися хочуть.
- Ось ми і потрапили в осіннє царство! (Скільки тут листочків!)
- Як шарудять листочки під ногами?
Словесна гра «Назви слово на даний звук»
- В яких словах ми можемо почути шелест осіннього листя?
(Шапка, шуба, шарф, штани, шоколад, мишки, шафа, шум ...)
Дидактична вправа «Назви листочок»
- Як називається листочок з берези, дуба, горіха, тополі, клена, в’яза,каштана?
- Що роблять листя? (летять, падають, кружляють, в'ються, пурхають, шарудять ...) . А тепер давайте пограємо.
Дидактична гра «Листок, лети в кошик»
- Подивіться уважно і беріть тільки той листочок, який я назву, і покладіть його в кошик.
- Діти, подивіться, тут є ще якийсь мішечок. Потрібно назвати, з якого дерева плід.
Дидактична гра «З якого дерева плід»
Горіх - з дерева горіх
Каштан - з дерева каштан
Шишка - з ялинки
Шишка соснова - з сосни
Горобина - з горобини
Ягоди калини - з куща калини
- Молодці! А ось ще листячко з плаття Осені. (2).
- Діти, подивіться, яке дерево! Що на ньому не так? (Не можуть бути на одному дереві різні листочки, сніжинки і квіти. Це різні пори року. А зараз осінь ...)
- Давайте допоможемо дереву і приберемо все зайве.
- А зараз підійдіть до столу. Наступне завдання - робота в парах.
Але спочатку зробимо пальчикову гімнастику, щоб пальчики добре працювали.
Пальчикова гімнастика
Раз два три чотири п'ять
Будемо листя збирати
Листя берези, листя горобини
Листочки тополі, листя осики
Листочки дуба ми зберемо
У вазу осінній букет віднесемо.
Дидактична гра «Пори року» (в парах - необхідно з розрізних малюнків скласти осінню картину)
- Молодці! А ось і ще листочок (3).
- Діти, виходьте на осінню галявину. Подивіться, тут різні зображення Осені.
- Діти, яка буває Осінь? (Різна) На скільки частин вона ділиться (на три) (рання, золота, пізня)
- Скільки місяців осінніх. Назвіть.
- Що буває ранньої осені? Золотої? Пізньої?
Словесна гра «Скажи лагідно»
Лист-листочок (вітер, сонце, хмара, вода, дощ, крапля, калюжа).
- Діти. Осінь чудова пора року. Давайте згадаємо прислів'я про осінь.
Варіанти прислів'їв
- Молодці! А ось і ще листочок (4)
- Діти, подивіться, а тут її і пір'їнка.
Куди нам іти? (В гості до птахів)
- Подивіться, на дошці перелітні і зимуючі птахи. Хто це? А це?
- А тепер сідайте за стіл.
- У вас лежать картинки. Потрібно викласти тільки перелітних птахів на стіл, а зимуючих залишити в тарілочці.
Дидактична гра «Птахи зимують і перелітні»
- Молодці! А тепер розкажіть чистомовки про птахів за схемою.
Чистомовки (схема)
- З цим завданням ви теж впоралися. Ось ще листочок (5).
- Діти, подивіться, все листочки ми зібрали. А тепер давайте пограємо.
- Закрийте очі і уявіть, що ви листочки. Розкажіть про себе.
Гра «Розкажи про листочку»
(Я - листочок, я виріс з нирки навесні. Я красивий, зелененький. Влітку я радів сонечку, вмивався росою. Коли прийшла осінь, то я потихеньку почав жовтіти, вмиватися дощиком ...)
- Молодці! А тепер давайте прикрасимо плаття Осені листочками чарівними.
(Вішають листочки)
- Молодці! Розкажіть Осені в подарунок вірш, який ми вчили.
Вірш за мнемосхемою «Листопад»
- А Осінь дарує вам своє осіннє частування і прощається з вами.