Цей урок дає змогу ознайомити учнів з поняттям «конфлікт», навчати знаходити шляхи розв'язування конфліктних ситуацій, удосконалювати навички ввічливого спілкування; розвивати пам'ять, мислення, увагу та вміння аналізувати типові життєві ситуації; виховувати культуру спілкування, бажання творити добро.
План-конспект уроку основ здоров’я
Дата: 19.12.2017 Клас: 3-Б
Тема. Конфлікт. Як залагодити конфлікт. Моделювання мирного розв’язання конфліктів з однолітками.
Загально-пізнавальна мета:
Формування ключових компетентностей:
вміння вчитися: удосконалювати дотримання правил спілкування, володіння навичками самоконтролю; навчати учнів організовувати свою навчальну діяльність, зосереджено слухати, відразу переключатись на нову роботу, приступати до самостійних завдань;
загальнокультурна: вчити учнів зв’язно висловлювати свою думку, відстоювати її;
громадська (соціальна): розвивати в школярів навички зіставлення, аналізу й відстоювання своєї думки, вміння працювати в парі, в групах навчати конструктивного розв’язання конфліктів, доходити до спільного вирішення проблем;
здоров’язбережувальна: навчати учнів дбайливого ставлення до свого здоров’я;
інформаційно-комунікативна: розвивати вміння учнів добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел.
Формування предметних компетентностей:
навчальна: ознайомити учнів з поняттям «конфлікт», навчати знаходити шляхи розв’язування конфліктних ситуацій, удосконалювати навички ввічливого спілкування;
розвивальна: розвивати пам'ять, мислення, увагу та вміння аналізувати типові життєві ситуації;
виховна: виховувати культуру спілкування, бажання творити добро.
Тип уроку: урок – тренінг з інтеграцією.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, літературне читання, музичне мистецтво.
Обладнання: чисті аркуші, картки із завданнями, малюнки, плакат «Як уникнути конфлікту», відеоролики, «чарівні» окуляри.
Хід уроку
Слайд 1
І. Вступна частина
1. Організаційний момент (Діти стоять колом)
Привітання вчителя. (Слайд 2)
Діти, доброго дня!
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ,
А земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров’я, любі діти, в світі – головне,
А здоровий і веселий – щастя не мине!
2. Введення до тренінгу. (Слайд 3)
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
Раз рука, два рука, (дають руки один одному)
Раз плече, два плече.
Голова вліво, вправо подивилась,
Привітались і здружились.
3. Гра « Створюємо настрій». (Слайд 4)
Відчуємо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо собі:
4. Прийняття та обговорення правил тренінгу. (Слайд 5)
- Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок - тренінг. Перш ніж розпочати нашу роботу повторимо правила роботи на тренінгу.
На дошці (на екрані) правила тренінгу:
● Говорити по черзі, а не всі водночас.
● Не перебивати того, хто говорить.
● Критикувати ідеї, а не особу, яка їх висловила.
● Дотримуватися «правила піднятої руки».
● Поважати всі висловлені думки.
● Заохочувати всіх однокласників до роботи.
5. Зворотній зв’язок. Вправа «Інтерв’ю». (Слайд 6)
- Які правила спілкування ви знаєте?
- Чи допомагають вам правила спілкування у житті?
6. Гра «Школа ввічливості». (Слайд 7)
- Які ж «чарівні слова» ви знаєте?
6. Очікування. Вправа «Мікрофон». (Слайд 8)
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІ. Основна частина
1. Створення проблемної ситуації
Перегляд відеоролика «Мудрі казки тітоньки Сови (уривок)». (Слайд 9)
2. Метод «Асоціативний кущ». (Слайд 11)
- Які слова асоціюються зі словом «сварка»? (Бійка, злість, образа, сльози, гнів, приниження)
(Слайд 12)
- Всі ці слова можна об’єднати одним словом КОНФЛІКТ.
3. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд 13)
4. Інформаційне повідомлення вчителя. (Слайд 14)
Всі ми - різні. Скільки людей - стільки й характерів. У кожного з нас є свої інтереси, уподобання, плюси і мінуси у характері. Тому в житті всім нам дуже важливо вміти спілкуватися з іншими, щоб уникати конфлікту.
Кожного дня ти спілкуєшся з людьми, які тебе оточують, – рідними, друзями, однокласниками, знайомими і незнайомими. Усі вони різні, з несхожими характерами: одні – спокійні, інші – «спалахують», наче сірники. Буває так, що люди не можуть про щось домовитися, сперечаються, сваряться. Тоді говорять, що виник конфлікт.
(Слайд 15)
Конфлікт у перекладі з латини – це «зіткнення» або «боротьба», вороже відношення.
Конфлікт – це відсутність згоди між двома або більше сторонами (особами).
Конфлікт – ситуація, в якій кожна із сторін прагне зайняти позицію, несумісну і протилежну по відношенню до інтересів іншої сторони.
(Слайд 16)
Головні заповіді (прикріпити на дошці)
Ніколи не робіть того, чого б не хотіли, щоб вчинили з вами.
Ставтесь до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставились до вас!
4. Вправа «Як на долоні». (Слайд 17)
- Я пропоную закрити очі, витягнути вперед руки долонями вверх і уявити у себе на долонях КОНФЛІКТ.
Уявивши конфлікт, потримати його в руках, кожен може зробити з ним те, що захоче.
– Яким вам уявився конфлікт?
– Якого він був кольору?
– Які відчуття були у вас в той момент?
– Що вдалось зробити з конфліктом?
– Як ви себе почуваєте тепер?
Хвилинка релаксації (відпочинку) (Звуки природи)
5. Робота з підручником с. 68. (Слайд 18)
- Прочитайте визначення конфлікту.
Робота в парах. (Слайд 19)
● Обговорення ситуації морального змісту за малюнками підручника.
● Складання оповідання за планом.
- Що таке конфлікт? Як його уникнути?
- Які висновки можна зробити?
Висновок: якщо виник конфлікт, потрібно знаходити рішення, яке прийняте для всіх.
6. Гра - інсценізація «Стілець». (Слайд 20)
(Виходять двоє учнів, штовхаються і намагаються сісти на стілець).
- Перед вами порожній стілець і є дві людини, які хотять сісти на нього, застосувавши силу один проти одного.
- Як ви гадаєте, це конфлікт чи ні?
- Запропонуйте варіанти вирішення конфлікту.
(Домовитися, зупинитися, пожартувати, вибачитись, відійти, покликати когось із дорослих і порадитись з ним тощо).
7. Розучування мирилки. (Слайд 21)
Ти - не ворог, я - не ворог.
Нам сваритись просто сором.
Помирились, помирились,
Щоб ніколи не сварились.
8. Гра «Шифрограма»
1. Розшифруйте шифрограми. (Слайд 22)
2. Назвіть героїв мультфільмів, які теж конфліктували між собою.
3. Пригадайте, яким чином, вони знаходили спільну мову.
оТм і еірржД (Том і Джеррі)
ікТ еЛпооьлд (Кіт Леопольд)
4. Прочитай прислів’я, яке відображає вирішення конфлікту. (Слайд 23)
Захищатися треба словами, а не кулаками.
Не варто з другом сваритися, бо доведеться миритися.
(Показ малюнків – героїв мультиплікації на дошці)
9. Фізкультхвилинка «Україно, ти моя надія».
Поради «Як подолати гнів». (Слайд 25)
10. Колективна робота. (Слайд 26)
1. Прочитайте текст на с. 69. «Два козлики», обговорити чи правильно вели себе у цій ситуації обидва козлики. Придумати шляхи виходу із конфліктної ситуації, обіграти цю ситуацію.
2. Прочитайте текст на с. 70. Підготуйте і зіграйте сценки за змістом прочитаного. Змініть зміст казки, щоб конфлікти мирно вирішилися.
Робота в групах (Слайд 26, продовження)
(Завдання на картках)
1 група: Розгляд ситуації «На уроці фізкультури»
Учні приймали участь у грі «Веселі старти». У команді, яка програла, виникла сварка.
- Розробити поради, щоб мирно розв’язати ситуацію. Додати або вилучити частку НЕ. (Учні зачитують)
Поради
● У випадку виникнення конфлікту (НЕ) вступайте у бійку.
● Бійка до добра (НЕ) приводить. (НЕ)Може трапитися нещастя.
● (НЕ) починайте бійку першим.
● Захищатися (НЕ)треба словами, а (НЕ) кулаками.
● Гнів — негативна емоція.
2 група: Гра «Хвилинка роздумів».
- Щоб уникнути сварки, суперечки, яким потрібно бути?
(Толерантним, ввічливим, чемним, доброзичливим, справедливим)
- Обрати і підкреслити можливі способи розв’язання суперечки - конфлікту.
(Завдання на картках)
Презентації робіт груп
11. Продовження роботи за підручником с.71. (Слайд 27)
1) Читання правил вирішення конфліктів від Кота Леопольда .
2) Виконання практичної роботи за завданнями у підручнику.
Робота в парах. Практична робота
Розігрування ситуації мирного розв’язання конфліктів:
Ситуація 1. Ти зайшов до класу, а за твоєю партою сидить інший учень.
Ситуація 2. Ти позичив однокласнику свою річ, а він повернув її зламаною.
12. Гра «Доведіть, що…» (Слайд 28)
13. Гра «Хлопай – топай». (Слайд 29)
- Є ризик зруйнувати взаємовідносини; (Так)
- Конфлікт стимулює пошук нових друзів; (Ні)
- Конфлікт загартовує характер. (Ні)
- Конфлікт – це стрес і сльози. (Так)
- Конфлікт може вирішити будь-яку проблему; (Ні)
- Конфлікт - це завжди велике емоційне незадоволення; (Так)
- Тільки через конфлікт ти дізнаєшся, чи добре знаєш людину і чи можна їй довіряти; (Ні)
- Конфлікт вчить краще розуміти однокласників; (Ні)
- Є можливість отримати те, чого хочеш. (Ні)
- Є ризик отримати удар у відповідь. (Так)
- Вчить розуміти і поважати тебе. (Ні)
- Конфлікт – це зіпсований настрій. (Так)
- Конфлікт – це можливість проявити свою силу. (Ні)
- Після конфлікту настрій погіршується. (Так)
ІІІ. Заключна частина.
Підсумок уроку
(Слайд 31)
- Через ці окуляри можна бачити тільки хороше. Передаючи їх з рук в руки, назвіть одну гарну рису того, хто поруч.
(Діти передають окуляри і називають гарні риси тих, хто поруч, можуть щось побажати.)
(Діти беруться за руки й створюють «Міцне коло Дружби»).
- Діти, вчіться дружити так, щоб поміж вами не виникали конфлікти.
- Дякую за роботу на уроці! (Слайд 34)