Конкурс знавців української мови «Диво калинове»
Мета. Поглибити, розширити знання учнів з української мови; формувати усвідомлення великої ваги рідного слова, інтерес до його вивчення; виховувати любов до рідної мови.
Хід заходу
І. Вступ.
Мова — це історія народу, його світогляд. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.
Мова функціонує і розвивається тільки в людському суспільстві. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
21 лютого ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови.
Це свято досить молоде. Його було запроваджено в листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Історія свята, на жаль, має трагічний початок.
21 лютого 1952 року в Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони використання в країні своєї рідної — бенгальської, мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми.
Cьогодні у світі існує близько 6000 мов. На жаль, майже половина з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тієї чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.
За весь час свого існування українська мова зазнавала злетів і падінь. Сьогодні ж, згідно зі статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».
Наша мова є рідною майже для 50 мільйонів чоловік.
Це свято не лише захищає мовну й культурну багатоманітність, а й нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.
Ми маємо усвідомлювати велику вагу рідного слова й шанувати його, адже українці виборювали його понад 350 років.
ІІ. Основна частина.
Ми зібралися, щоб не лише перевірити, але й поглибити, розширити свої знання з української мови.
Сьогодні в нас змагається дві команди.
Конкурс складається з чотирьох турів, у яких команди можуть отримати один бал за кожну правильну відповідь.
Підраховувати бали буде наше журі.
Отож, усім бажаю успіхів. Нехай переможуть найкмітливіші!
За одну хвилину треба дати якомога більше правильних відповідей.
на сцену)
Цікаві факти про українську мову
Нашою мовою мовлять, речуть, розмовляють, говорять, балакають, оповідають, кажуть, гомонять, лепечуть, белькотять, бовкають, гаркають, гиркають… У якій мові є ще така багата емоційна лексика?
Командам потрібно пояснити значення фразеологізмів.
Із поданих слів, одне з яких зайве, скласти прислів’я чи приказку.
Добре роби, добре й буде (буде й роби добре тихо добре)
Рідний край – земний рай (земний скрізь рідний край рай)
Будь господарем своєму слову. (своєму будь чудовому слову
господарем)
Від теплого слова і лід розмерзається (і розмерзається злого теплого від лід слова)
Де мало слів, там більше правди (слів мало багато правди де
там більше)
Не кидай слова на вітер (не вітер чужі слова кидай на)
ІІІ. Підсумок.
Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою.
Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич і могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!