Конспект - уроку "Члени речення. Головні та другорядні члени речення"

Про матеріал
План-конспект уроку на тему "Члени речення. Головні й другорядні члени речення." Мета уроку –дати дітям поняття про головні і другорядні члени речення, навчити визначати підмет та присудок. Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Члени речення.

Головні і другорядні члени речення

(урок української мови, 3 клас)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета: формувати в учнів поняття «головні члени речення», «другорядні  

           члени речення», «основа речення», «підмет і присудок»;

           виробляти вміння знаходити основу речення, вдосконалювати вміння 

           встановлювати зв’язок слів у реченні;

           розвивати мовлення та спостережливість;

           виховувати любов до природи, до рідної мови.

Обладнання: підручник, зошит, картки

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

Організація класу

Ось і дзвоник дав сигнал,

Працювати час настав.

То і ми часу не гаймо

І урок розпочинаймо!

- Сьогодні ми з вами вирушаємо в подорож до чарівниці. Хто вона ? Ви її впізнаєте, якщо відгадаєте загадку.

Прийшла дівчина до хати,
Узялась хазяйнувати:
Вправно скриню відімкнула,
В жовту свитку ліс вдягнула.                      (Осінь)

- Так, дійсно, це осінь. Осінь подарувала нам кольорові листочки.

Наші листочки не прості,

Ці листочки – чарівні,

Цей дубовий листочок

Просить зошит відкривати.

Дату гарно написати.

Актуалізація опорних знань

1. Каліграфічна хвилинка

Зошит свій я відкриваю

І як треба покладу

Ручку я ось так тримаю

Сяду рівно, не зігнусь

Буду я писати вправно

До роботи я берусь

(Діти записують дату уроку)

Полетів листок кленовий

Сів на дошку нашу знову

Просить букви прочитати

І красиво записати.

Оо   ос   сі   ін  нь  осінь

- Виконайте звуко – буквений аналіз слова осінь

2. Мозковий штурм

- Дубовий листочок приніс нам запитання.

- Який розділ ми вивчаємо ? (Речення)

- Що виражають речення? (Закінчену думку)

- Які бувають речення за метою висловлювання?  (Розповідні, питальні, спонукальні)

- Яке речення називається розповідним (питальним, спонукальним)

(Розповідне речення – це речення в якому про когось або про щось розповідається або повідомляється. Питальне речення – це речення в якому про когось або про щось запитується. Спонукальне речення – це речення в якому виражається наказ, прохання або заклик до дії)

  • Що таке звертання?

(Звертання – це слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються. Під час вимови звертання виділяється голосом, а на письмі – комою або знаком оклику)

3. Гра «Будівельники»

-  Каштановий листочок приніс нам слова. Побудуйте із поданих слів речення

                         До нас  завітала золота осінь.

4. Гра «Впізнай речення»

- Назвіть речення за метою висловлювання (Учні сигналізують за допомогою карток)

Півнику, мій півнику, що ти наробив?

Півнику меншому голову розбив.

Як тобі не соромно маленького бить?

Я не буду, півнику, більше тебе любить.

І пшонця не дам тобі, не наллю води.

Помирись з маленьким, зараз підійди!

Помирились півники і пішли в садок.

І обом сипнула їм жменьку крихіток.

                                           М. Познанська

Повідомлення теми і мети уроку

 На уроці ми продовжимо мандрівку країною Речення, навчимося знаходити основу речення, познайомимося із членами речення, будемо «лікувати» речення.

Отже, сьогодні ми будемо дружно працювати,

            Головні слова вивчати!

 

Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

Робота з підручником 

    Ось березовий листочок

    Просить підручник відкривати

    І уважно працювати

1) Формування поняття «члени речення»  (Вправа 93, с. 47)

- Доповніть речення словами за змістом і питаннями.

- Прочитайте утворені речення.

- Чи до всіх слів ми можемо поставити запитання?

- До яких слів в реченні ми не можемо поставити запитання?

Отже, що ми можемо сказати про ці речення?

(Речення складаються зі слів, які відповідають на певні запитання. Слова, до яких можна поставити питання, від інших слів, є членами речення.)

  Слова в реченні, що відповідають на певні питання, називаються членами речення.

2) Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 47)

Прочитайте визначення в підручнику самостійно.

- Які слова називаються членами речення?

- Чи є членом речення слово у, в ? Чому?

- Яку роль виконують прийменники в реченні?

Фізкультхвилинка

Бачу, ви стомились, діти,

Час нам трішки відпочити.

Вітер легенько дерева гойдає

Листя на землю тихенько лягає,

Будемо, діти, листочки збирати,

В таночку осіннім кружляти.

3) Формування поняття про підмет (Вправа 94, с.47)

- Прочитайте речення.

- Про що у ньому розповідається? (Про жовтень)

- На яке питання відповідає цей член речення? (що?) 

- Прочитайте друге речення. Про що в ньому розповідається? (Про мальви)

- На яке питання відповідає цей член речення? (що?)

- Прочитайте наступне речення. Про кого в ньому розповідається? (Про журавлів)

- На яке витання відповідає цей член речення? (хто?)

- Які питання ми ставили до таких членів речення: жовтень, мальви, журавлі? (що? хто?)

- Такі члени речення називаються підметами.

Спробуйте скласти правило про підмет.

4) Ознайомлення з теоретичним матеріалом самостійно (с.47)

5) Формування поняття про присудок  (Вправа 94 (завдання 2), с.47)

- Відшукайте в реченнях член речення, що вказує яку дію виконує підмет

- Запишіть ці слова за зразком.

(Що?) жовтень (що робить?) сумує;

мальви (що зробили?) поодцвітали;

журавлі (що зробили?) полинули.

6) Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с.47)

- Який член речення називається присудком?

- На які питання відповідає присудок?

- Якими членами речення є підмет та присудок?

  Отже, підмет і присудок є найважливішими в реченні, бо вони передають основний зміст висловлювання. Саме тому підмет і присудок називають головними членами речення, вони становлять основу речення. Так само, як і в родині – мама і тато відіграють головну роль.

7) Формування поняття про другорядні члени речення (Вправа 94 (завдання 3), с.48)

- Чи є в цих реченнях, крім підмета і присудка, інші слова, що відповідають на певні питання?

- Назвіть їх.

8) Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с.48)

- Які члени речення називаємо головні члени речення

- Як називають всі інші члени речення?

Узагальнення і систематизація  знань

Вербовому листочку сумно і він вирішив перевірити, як ви зрозуміли правила

Тренувальні вправи

1) Визначте в реченні підмет і присудок та другорядні члени речення

   а) (Вправа 95, с. 48)

Зверніть увагу, як підкреслюємо головні та другорядні члени речення.

б)Калиновий листочок пропонує зробити вправу 96, с.48

  • Списати речення. Підкреслити головні члени речення.
  • Усно виконати завдання (Вправа 95 (завдання 2), с. 48)

Творча робота

А яблуневий листочок пропонує самостійно виконати вправу (Вправа 95 (завдання 3), с. 48)

  • Самостійно показати зв’язки між членами речення

Пожовкле листя злітає на землю.

Рефлексія

Вже пора урок кінчати,

Треба все підсумувати.

Про головне на уроці

Треба сказати

 

Домашнє завдання

С. 49, вправа 97 , вивчити правила на с. 47,48

 

 

 

 

docx
Додано
22 вересня 2022
Переглядів
1266
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку