Конспект бінарного урока у 9 класі геометрія і фізика з теми "Вектори. Сума векторів"

Про матеріал

Ця розробка уроку допоможе вчителю більш детально надати учням матеріал та показати міжпредметні зв,язки. Розв,язування задач з фізики за допомогою геометрії набагато лекше для учнів, а також діти краще зрозуміють поняття векторів та векторних величин.

Узагальнюються отримані теоретичні та практичні знання на уроках геометрії і фізики за темою «Вектори. Сума векторів » • Показаний нерозривний зв'язок двох наук, продемонструється, що розгляд фізичних питань вимагають знань математики. Розвивається уміння використовувати теоретичні знання, отримані на уроках геометрії при вирішенні практичних завдань з фізики, виховується інтерес до таких складних предметів, як геометрія і фізика

Перегляд файлу

 

 

Бінарний урок з  геометрії та фізики  у 9- А класі

 

Тема: «Вектори. Сума векторів »

Цілі:

Освітня:

• Узагальнити отримані теоретичні та практичні знання на уроках геометрії і фізики за темою «Вектори. Сума векторів »

• Показати нерозривний зв'язок двох наук, продемонструвати, що розгляд фізичних питань вимагають знань математики.

Розвиваюча:

• розвивати логічне мислення, пам'ять, самостійність. Формувати комунікативну і емоційну культуру. Продовжувати показ тісному зв'язку фізики і математики.

• Розвивати уміння використовувати теоретичні знання, отримані на уроках геометрії при вирішенні практичних завдань з фізики.

Виховна:

• виховувати інтерес до таких складних предметів, як геометрія і фізика.

 

Епіграф уроку:

Ф. Бекон «Практика народжується з тісного з'єднання фізики і математики»

Тип уроку: бінарний урок (фізико-математичний турнір)

Форма проведення: групова.

Використовувані дидактичні прийоми і методи: «Строката стрічка», «Веселка», дискусія, діалог, дидактичний театр завдання: завдання-байка «Лебідь, рак і щука», завдання-казка «Ріпка», завдання-схема «Мостовий кран»,

  робота з листом обліку знань

Тип уроку:

устаткування:

• комп'ютер, проектор;

• екран,

• креслярські інструменти,

• картки

Хід уроку

I. Орг. Момент (слайд 1)

Математик: Доброго дня, діти. Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми його проведемо разом з учителем фізики Лідією Василівною

Ми починаємо фізико-математичний турнір по темі «Вектори. Сума векторів ».

 Знання, отримані вами на уроках геометрії, ми використовуємо для вирішення фізичних завдань. Відкрийте зошити з геометрії, запишіть сьогоднішнє число, класна робота, тема уроку ...

М: Сьогодні ви будете працювати в групах і оцінюватися ваша робота теж буде в групах. У кожній групі ви визначилися з капітанами. Капітан 1 гр ... (називаємо)

 М: ... Подивіться на парту, перед вами лист обліку знань (слайд 2) з усіма етапами сьогоднішньої роботи, листи, де ви будете фіксувати відповіді.

2. Гімнастика розуму

 Згадаймо, що ми знаємо про вектори і діях над ними.

1) Що таке вектор? Що таке модуль вектора?

2) Які вектори називаються колінеарними?

3) Що значить сонаправленнимі вектори?

4) Що значить протилежно спрямовані вектори?

5) Які ви знаєте правила додавання векторів?

6) Опишіть правило трикутника, паралелограма (слайд 6).

Діти, але ви знаєте, що за правилом трикутника можна складати

Практичне завдання (слайд № 3)

Математик За моєю командою капітани представляють свої відповіді на дошці. Правильна відповідь оцінюється в 1, 2 або 3 бали.

 

Математик : На уроках математики та фізики ми працюємо з однаковими величинами.

Давайте згадаємо які з них ми називаємо скалярними? векторними?

 Діти, перше завдання в групах «Скалярні і векторні величини»

1) Розподіліть величини на скалярні і векторні (метод «Строката стрічка»), з'єднавши скотчем в стрічку (Слайд 4).

Математик перевіримо правильність виконання (слайд 5).

 Оцінюються команди.

3. Мотивація навчальної діяльності (слайд 6).

Фізик : Одного разу Лебідь, Рак та Щука

Везти з поклажею віз взялися,

І разом троє всі в нього впряглися;

З шкіри лізуть геть, а возу все немає ходу!

Математик: Поклажа б для них здавалася і легка:

Так Лебідь рветься в хмари,

Рак задкує назад, а Щука тягне в воду.

Хто винен з них, хто має рацію - судити вам;

Та тільки віз і нині там.

Фізик Чи правий був Крилов, коли писав свою байку? Відповісти на це питання ми зможемо в кінці уроку.

Математик: Для цього нам будуть потрібні знання, отримані на уроках математики.

і колінеарні вектори. Подивимося, як це можна пов'язати з фізикою.

4. Осмислення нового матеріалу і закріплення при вирішенні конкретних завдань.

1) Фізик: (слайд 7)

На уроках фізики ми познайомилися з рівнодіючією  силою, яка сдійснює на тіло таку ж дію, як і кілька одночасно діючих сил. До яких величин  відноситься рівнодіюча сила? Векторним або скалярним? Позначається R. Яким приладом можна визначити цю силу?

2) Згадаймо, як можна скласти дві сили, спрямовані вздовж однієї прямої в одну сторону. Подивимося досвід.

 Демонстрація 1.

Додавання сил, спрямованих в одну сторону (слайд 8).

3) Демонстрація 2.

Додавання сил, спрямованих в різні боки (слайди 9,10, 11).

4) (Слайд12)

Фізик Ми з вами об'єднали знання з геометрії і фізики. Скористаємося ними при вирішенні наступного завдання №3з листа обліку знань «Визначення рівнодіючої сил». Ви знову працюєте в групах. За командою капітани груп капітани команд ідуть до дошки і записують свої відповіді

Правильність виконання (слайд 13)

Завдання «Ріпка» (слайд 14)

Завдання «Додавання 3 сил» (слайд15) - Перевірка (слайд 16)

5) Додавання сил, що діють під кутом 90 (слайд 17).

Завдання «Мостовий кран» (слайд 18, слайд 18- перевірка)

Фізик: Так чи правий був Крилов, коли писав свою байку? (Слайд 21)

Математик: Чи може тіло перебувати в спокої, якщо на нього діє кілька сил?

6. Оцінки.

7. Д / з

- Скласти завдання для знаходження рівнодійної сили;

- Скласти кросворд на тему.

8. Підсумки уроку.

Отже, ми сьогодні повторили основний теоретичний матеріал по темі «Вектори. Сума векторів ». Навчилися знаходити рівнодіючу сил, прикладених до тіла. Показали, що знання, отримані на уроках геометрії не є абстрактними, знаходять своє застосування у фізиці.

Рефлексія

Вибрати тільки одного з дітей, кому хочеться сказати спасибі за співпрацю і пояснити, в чому саме ця співпраця проявилася. Вчителя з числа обраних слід виключити.

 

docx
Додано
31 січня 2018
Переглядів
1292
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку