Бінарний урок
(українська мова та географія, 6 клас)
Учителі: Резніченко Л. В., Щербина В. А.
Тема. Іменники загальні та власні, конкретні й абстрактні. Води суходолу.
Мета: повторити й поглибити знання про іменник як самостійну частину мови, її значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль. Познайомитись з власними та загальними, конкретними і абстрактними іменниками. Поглибити знання учнів про гідросферу, сформувати поняття про основні види вод суходолу;
формувати в учнів уміння знаходити іменники, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль, уміння працювати з фізичною та контурною картою, вчити застосовувати набуті знання в повсякденному житті;
розвивати орфографічні вміння й навички, сприяти розвитку комунікативних умінь учнів, збагаченню їх словникового запасу;
виховувати бережливе ставлення до водних ресурсів, любов та пошану до рідного слова.
Обладнання: підручники, зошити, фізична карта півкуль, атлас, контурні карти.
Тип уроку: комбінований.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент.
Учитель. Шановні діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Вивчаючи тему «Іменник» на уроці української мови, ви одночасно систематизуєте знання з теми «Води суходолу» географії.
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань і вмінь.
Прийом «Мікрофон»
Учитель української мови.
Іменник – частина мови, що:
– означає ….
– відповідає на питання ….
– змінюється за ….
– у реченні може бути ….
-у якому розділі науки про мову ми вивчаємо іменник? (морфології).
Учитель географії.
Вода в океані перебуває у (постійному русі).
В океані часто виникають цунамі, спричинені (підводними землетрусами).
У Світовому океані внаслідок постійних вітрів відбуваються горизонтальні переміщення води, які називають (океанічними течіями).
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Учитель. А щоб наша робота була цікавою, вам знадобляться:
Розум
Енергійність
Знання
Уміння
Логіка
Ь
Творчість
Активність
Талант
Тільки тоді ми отримаємо хороший РЕЗУЛЬТАТ.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Учитель української мови.
Конкретні іменники називають предмети, явища, які пізнаються органами чуття людини (книга, Дніпро, льодовики, вітер, озеро, цукор, зоря).
До абстрактних належать іменники, що називають поняття, властивості й ознаки, явища, почуття, одиниці міри та ваги, які не мають конкретного предметного значення (хоробрість, жовтизна, добро, радість, щастя, любов).
Розрізняють загальні й власні назви.
Загальна назва – це узагальнене найменування низки однотипних предметів (стіл, водойма, хвилювання, канал).
Власна назва – це назва якогось одного предмета з низки однотипних. До власних назв належать прізвища, імена людей, назви міфологічних істот і божеств, дійових осіб у казках, клички тварин, географічні й астрономічні назви, назви історичних подій, свят, вулиць, станцій, держав, організацій, заводів, автомобілів, газет, книжок, творів, кінофільмів тощо (Зевс, Різдво, річка Ніл, озеро Ялпуг). Знайомлячи вас з новим матеріалом, я наводила приклади, пов”язані з матеріалом географії. Передаю слово вчителю.
Учитель географії.
Пригадайте з курсу природознавства про кругообіг води .... Жодна крапля води нікуди не зникає. Отже, сьогодні ми розглянемо води суходолу. Розгорніть підручники на стор. 183, знайдіть малюнок 210. Води суходолу поділяються на поверхневі і підземні.
Звертаємо увагу на класифікацію поверхневих вод. Зачитайте перелік ….
Це конкретні чи абстактні поняття ? ....
Власні чи загальні назви? ....
Робота з фізичною картою. (Одночасна робота обох учителів). Учитель показує водойми (річки, озера, канали), учні визначають власні чи загальні назви іменників, записуючи назви в робочі зошити, після чого підписують в контурних картах (стор. 2-3) (практична робота № 7).
Знову звертаємося до підручника, малюнок 210. (Учень зачитує розташування підземних вод).
Ми розглянули з вами найбільші водойми світу. Назвіть, будь ласка, найдовшу річку нашого краю (р. Рось). Які події вам відомі стосовно врятування та відновлення річки Росі? (Петиція про врятування річки, екологічні акції).
Назвіть іменники, які характеризують екологічні заходи, які були б конкретними і абстрактними поняттями (конкретні: Петиція, попереджувальні знаки, абстрактні: прибирання, хвилювання, турбота, заклик).
Прийом «Фотографування»
Учитель. Конкретний предмет можна сфотографувати (намалювати);
абстрактний — ні, бо він існує лише в людській свідомості (хвилювання, турбота, мрія, радість, розум).
Прийом «Малювання»
(Учні створюють в зошитах попереджувальні знаки).
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
Мовно-географічний батл
Клас ділиться на дві групи: мовники і географи.
Мовники. Що таке конкретні іменники? .....
Географи. Як поділяються води суходолу? ....
Мовники. Назвіть абстрактні іменники. ….
Географи. Назвіть найдовшу річку світу. ….
Мовники. Назвіть власні іменники-назви річок. ….
Географи. Де розташовані підземні води? ….
VI. РЕФЛЕКСІЯ.
VII. Домашнє завдання.
Географія. № 47, підготувати інформацію про найдовшу річку України.
Українська мова. Стор. 80, впр. 191.