Мандрівка за натхненням
Мета: поглибити в учнів знання з літератури; вчитися підбирати рими до запропонованих слів, розвивати в них творчі уміння і навички; виховувати почуття гуманності, милосердя, бажання чинити добрі справи.
Обладнання: презентація в Canva, аудіозапис віршів українських письменників.
Форма проведення: заняття літературного гуртка.
Хід заняття
Вчитель: Діти, наше сьогоднішнє заняття я почну з одної цікавої казки.
Слайд 1 : Жила-була в одному затишному куточку світу дівчинка на ім'я Натхнення. Вона була особливою, адже приносила людям радість, ідеї та силу творити. Проте Натхнення була дуже сором'язливим. Вона з'явилася лише тоді, коли хтось дійсно вірив у свої мрії.
Вчитель: Так, ми сьогодні присвятимо наше заняття саме натхненню. В кожного воно є , варто тільки розбудити і воно обов’язково з’явиться.
Пропоную виконати першу вправу.
Слайд 2: Вправа « Похвали себе»
-Уявіть, що перед вами 7 сходинок. Піднімаючись по них , вам треба говорити собі приємні слова ,компліменти або афірмації.
Наприклад: я наполеглива, дуже смілива, гарна, щира , талановита , у мене є хист до письма, дружелюбна.
Слайд 3 :
-Давайте пригадаємо ніжні, лагідні слова, говорити їх один одному, складатимемо з ними вірші, і я сподіваюся, що завдяки нам у світі стане більше гарних слів, люди будуть добрішими.
Слайд 4:
Вправа «Склади візитівку про себе» за кінцевими словами у рядках:
-----------------------------------пробачаю.
---------------------------------- не звертаю.
----------------------------------пожалію.
---------------------------------зігрію.
Робота учнів, читання віршів.
Я вам вдячна за вашу відкритість , щирість та старанність. Вірші різні,як і кожен з вас , але ідея в них одна. Хто її назве? ( будьмо добрими, говорімо більше добрих слів)
Завдання до створено вірша : назвати тип римування, визначити мелодійність вірша.
Слайд 5 : Вірш про природу
Скінчився день, темніють далі,
Туман над річкою завис,
Хмарки на небі, як медалі,
Затих, відпочивае ліс.
За обрій сонечко сідає,
Вечірня зірка мерехтить,
Скінчився день, нас ніч вітає,
Яка чудова, дивна мить.
Автор: Генріх Акулов
Спробуймо прочитати в різних інтонаціях:
1.З сумом.
2.З радістю.
3.Із здивуванням .
4.Зі злістю.
-Чи важко вам було? Як ви вважаєте чому?
-Володіти собою, своїми емоціями – це велике мистецтво. Я пропоную вам заплющити очі і послухати музику. Чи можна порівняти з почуттями, і якими саме, почуті вами звуки?
Слайд з фонограмою 6: «Звуки природи»
Слайд 7 : Робота в парах. В рандомному порядку обираються учень\учениця і персонажа.
Вітер, гори, вода, зірки, намисто, риба, кошеня, заєць, дівчинка , мавка та інші.
Давайте спробуємо скласти невеличку казку, та не звичайний, а про добро. Один має придумати початок , а інший учень\ученця закінчення казки.
Робота учнів, читання казок.
Вчитель: Гарно попрацювали! Давайте трохи відпочиньмо. Пограти можуть всі бажаючі. Ті, хто має те, що я називаю, обертаються навколо себе тричі.
А тепер трішки попрацюємо і з віршами.
На допомогу вам прийдуть опорні слова , які вибачите на екрані.
Слайд 8:
Натхненно, щоденно; мати ,знати; дбати , прославляти;
Прохання, світання, зітхання, кохання, вагання, сподіванння.
Йти, мети, прийти;
Ясні, далині.
Діти працюють, читають вірші під супровід музики.
Молодці, ви добре справилися з завданням. Чи не заважало вам звучання музики? Чи додавало вам натхнення? Чи доречним було читання віршів під музичний супровід?
Слайд 9:Словникова робота: Мелодекламація – читання твору під супровід музики. Я впевнена, що ви станете хорошими, творчими людьми, бо тільки такі люди тонко відчувають оточуючий світ, вміють висловлювати свої почуття.
Слайд 10: Гра «Моя суперсила» (учні, передаючи «ліхтарик натхнення», говорять один одному яка в них супер сила і як вона може допомогти іншим).
Слайд : Вчитель: Як бачите, від ваших гарних слів, від вашої впевненості в свої сили , в те , що ви може зробити на екрані з’явились чудові , незрівняні ні з чим квіти. Як і кожен і кожна з вас неповторний та неповторна. Та кожен із нас повинен завжди і всюди залишатися людиною!
Рефлексія (метод «Закінчи речення»)
Підсумкове слово вчителя: Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі. За вашими світлими думками та за щирим серцем вас можуть знайти такі ж світлі люди.
Список використаних джерел:
1. Вірші https://poeziya-ukrainy.com.ua/tag/virshi-pro-prirodu/
2.Фонограма https://www.youtube.com/watch?v=-alDdnuk92A
3. https://www.youtube.com/watch?v=wrvUUkxEJMA
4.Тлумачний словник https://slovnyk.ua/