Конспект."Групи слів за вживанням: загальновживані та стилістично забарвлені слова"

Про матеріал
Ознайомити учнів із групами слів за сферою вживання, навчити визначати загальновживані(нейтральні) та стилістично забарвлені слова, формувати вміння розпізнавати їх,пояснювати значення окремих слів, удосконалювати вміння складати діалоги, працювати з текстом
Перегляд файлу

                                                                 Учитель української мови та літератури

                                                                              Тростянецької спеціалізованої

                                                                                 школи І-ІІІ ступенів №3

                                                                                Тростянецької районної ради

                                                                                 Сумської області

                                                                              Пасікун Оксана Іванівна

                                                       

 

Предмет: українська мова

Клас: 6

Рівень: академічний

(Слайд 1)

Тема. Групи слів за вживанням: загальновживані та стилістично      забарвлені слова

( Слайд 2)

Мета:

  • Ознайомити учнів із групами слів за сферою вживання, навчити визначати загальновживані(нейтральні) та стилістично забарвлені слова, формувати вміння розпізнавати їх,пояснювати значення окремих слів, удосконалювати вміння складати діалоги, працювати з текстом.
  • Розвивати культуру мовлення, словниковий запас учнів, логічне мислення, образну уяву.
  • Виховувати почуття патріотизму, любові до рідного слова

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу

Вид уроку: урок – подорож

Форми, методи та прийоми навчання: фронтальні, індивідуальні, творчі роботи, бесіда, робота в парах, «Асоціативний кущ», « Мікрофон».

Обладнання:  підручник, карточки, мультимедійна презентація

Структура уроку

  1. Організаційний момент ………………………………………………..1 хв.             
  2. Актуалізація і корекція опорних     знань…………………………….5 хв.
  3. Мотивація навчальної діяльності учнів………………………………2 хв.

ІV. Оголошення теми й завдань уроку………………………………............2 хв.

V.  Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і відносин в об’єктах вивчення……………………………………20 хв.

VІ. Узагальнення і систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до знань…………………………………….................................5хв.

VІІ. Підбиття підсумків уроку……………………………………………......5хв.

VІІІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів……………………………...3хв.

 ІX.  Домашнє завдання…………………………………………………….... .2хв.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Учитель. У народі говорять : «Кожну нову справу починають із гарним настроєм». Наш урок – теж нова справа, і почнемо його з посмішкою, гарним настроєм. Подивіться один на одного, посміхніться і побажайте гарних успіхів на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.

Діти, ми живемо на благодатній землі, у незалежній державі, назва якій – Україна. Для мене –це рідний край , де були щасливі мої батьки,  де промай-

нуло моє дитинство, а зараз уже радію успіхам донечки. Ми щасливі, що маємо таку чудову Батьківщину. Діти, а що ж для вас є Україна?

(Слайд 3)

 1. Асоціативний кущ( учні відповідають і створюють асоціативний кущ                   « Україна»).

На минулому уроці ми з вами  вивчили групи слів за  походженням. Які слова ви використали при складанні асоціативного куща? ( Загальновживані). Молодці!

 2. Мовний диктант:

       1)   Як називається розділ мовознавства, що вивчає лексичний склад  мови ?   (Лексикологія).

       2)   Слова нашої мови – це ? ( Лексика).

       3)   Як називаються слова, які засвоєні українською мовою з інших мов?  (Запозичені).

       4)  Слова, що з’явилися в нашій мові нещодавно? (Неологізми).

       5)  Як називається лексика, що постійно діє, уживається в повсякденному  житті? (Активна)

       6)  Застарілі слова, що мають синоніми до сучасної мови? (Архаїзми).

 (Слайд 4)

Перевірка мовного диктанту

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Діти, а чи задумувалися ви над тим, скільки слів у сучасній українській мові? І не намагайтеся перерахувати. Це вам не під силу. На це питання ніхто не може відповісти. Одні слова народжуються, інші – умирають. Про багатство нашої мови ми переконаємося сьогодні на уроці.

ІV. Оголошення теми й завдань уроку.

(Учні записують у зошити дату, тему уроку)

V. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і відносин в об’єктах вивчення

Українці – допитлива нація, вони люблять досліджувати, шукти нове, тому весь час подорожують. На уроці ми теж здійснимо цікаву подорож.

(Слайд 5)

- Мовознавче туристичне агентство “ Лексикологія”

 запрошує в подорож у країну “ Стилістично забарвлених слів” .

Бажаючих просимо зайти на сайт  slovo@mail.ru

(Слайд 6)

- Наше агентство пропонує такі маршрути.

(Слайд 7)

  1. Маршрут « Терміни»

Терміни – це слова, що називають наукові поняття.

Основна сфера застосування  термінів – науковий та офіційно-діловий стилі

(Слайд 8)

-  Гра “Знайди відповідність”

  Українська мова         екологія, гори,  чисельник;

  Математика                 підмет,числівник,  рівнина;

  Природознавство        рівняння,  звук, горизонт                                                                                    

  • Запишіть у зошити слова, які використовуємо на уроках мови.

(слайд 9)

Порівняй

 Українська мова         підмет,числівник, звук 

 Математика                 рівняння,   чисельник

 Природознавство        горизонт, гори, рівнини, екологія                                                                                   

  • Отже, терміни – це…(учні відповідають).

(Слайд 10)

  1. Маршрут «Діалектизми»

Діалектизми - це слова, що вживаються жителями певної місцевості.

Основна сфера застосування- художній стиль

(Слайд 11,12)

Робота в парах

- Дослідження - експеримент

Цеберка

     Бусол

     Когут

     Легінь           

Діалектизми об’єднують нас, українців, бо Україна – єдина країна.

(Слайд 13)

  • Пояснювальний диктант

Найвідоміші елементи костюма гуцулів – це кептар,сердак, бриль. Кептаром називали овчинну безрукавку, сердаком –короткий піджак із домашнього сукна темного кольору. Святковим жіночим одягом була ґуґля – плащо -

подібна накидка з вовняної тканини.

 – Які невідомі слова ви побачили в диктанті?

(Перевірка диктанту)

  • Отже, діалектизми – це...(учні відповідають).

( Слайд 14)

3. Маршрут “Розмовна й просторічна лексика”

Розмовна  лексика –це слова, що вживаються в повсякденному спілкуванні, у побуті людей.

Основна сфера застосування – розмовний, публіцистичний та художній стилі.

 

- Інсценізація (діалог друзів)

  • Привіт, чувак!
  • Доброго дня, друже!
  • Скажи мені, пожалуйста, як виконати домашнє завдання з української мови? Ти ж у нас мастак у цьому дєлі.
  • Я тебе не розумію, говори українською.

Скажіть, будь ласка, чиє мовлення порушує норми літературної вимови?

Діти, розмовна лексика тісно пов’язана з просторічною ( робота з підручником).

Отже, розмовна й просторічна лексика - слова, що порушують норми літературної вимови.

( Слайд 15)

4. Маршрут “Професіоналізми”

Професіоналізми – слова або словосполучення, властиві мовленню людей певної професії.

Основна сфера застосування – науковий, публіцистичний стилі.

( Слайд 16)

- Гра « Відгадай професію»

  • Професіоналізми – це…(учні відповідають).

( Слайд 17)

5. Маршрут “Жаргонізми”

Жаргонізми  –це слова, що вживаються окремою групою людей, пов’язаних спільністю інтересів.

Основна сфера застосування – розмовний, художній стилі

- Виконання вправи 72

  • Професіоналізми – це…(учні відповідають).

VІ. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до знань.

(Слайд18)

- Вибірково – розподільний диктант

Мова, сонце, калина, вишні, знаменник, фонетика, суфікс, графіка, бульба, вивірка, газда, неньо, файний, кермо, мотор, вантаж, гальма, лізеш, верзеш,

пожалуста, до свідання, бабки, прикид, мобіла.

(Слайд19)

Перевірка диктанту

VІІ. Підсумок уроку.

Метод « Мікрофон»

На уроці я дізнався (дізналася)…

Діти, ми з вами здійснили подорож до країни « Стилістично забарвлених слів», які є частиною нашої неповторної мелодійної української мови. Ми переконалися, що є слова, які прикрашають , возвеличують її, а є такі, які засмічують мовлення. А це свідчить про низький рівень мовленнєвої культури людини. Ми живемо  в чудовій державі. Давайте вивчати, шанувати, поважати рідну мову, бо « …доки існує мова, доти живе й народ».

(Учні пояснюють значення вислову)

VІІІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів .

ІX. Домашнє завдання

(Слайд 20)

  • Вивчити матеріал підручника с.41-42
  • Скласти діалог “ Наймиліше – рідне слово” з використанням

 стилістично забарвлених слів.

*Підготувати учнівський проект – дослідження “ Як ми говоримо”

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Додано
18 лютого 2020
Переглядів
3214
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку