Матеріал можна використати як на уроках так і для гурткової робрти. На занятті учнів навчаються розрізняти архітектурні споруди за призначенням, розпізнавати елементи різних архітектурних стилів та поєднувати їх у власноруч створеному ескізі; розвивати творче мислення, відчуття цілісності в архітектурі; формувати почуття краси; удосконалювати уяву, творчу думку, акуратність в роботі, увагу, зорове бачення; виховувати шану і захоплення величчю світового архітектурного мистецтва.
Тема заняття: Архітектурні споруди
Мета заняття:
Обладнання заняття: Макет будинку, саморобні медалі для оцінювання роботи учнів, альбом, кольорові олівці, фломастери, гелеві ручки, лінійка.
Хід заняття:
1. Організаційний момент. Готовність учнів до уроку.
2. Повідомлення теми та мети заняття.
3. Мотивація навчальної діяльності (слово вчителя). Продовжуючи знайомство з таким видом мистецтва, як архітектура, слід згадати про три вимоги до архітектури Вітрувія (римського архітектора 1 ст.до н.е.): користь, міцність і красу. Від конструкційного рішення багато в чому залежить і естетичність творів архітектури. Споруда не тільки повинна бути міцною, а й мати привабливий вигляд. Надлишок матеріалу викликає враження надмірної ваги. Візуальна нестача матеріалу асоціюється з нестійкістю, ненадійністю та викликає здебільшого негативні емоції. Функціональне призначення будівлі визначається її типом. Тому сьогодні ми і навчимося розрізняти будівлі за призначенням та використовувати свою творчість і фантазію у архітектурному мистецтві.
4. Актуалізація опорних знань.
Візуальні питання:
1. Назвати за світлинами основні стилі в архітектурі.
2.Які елементи архітектури використовуються у спорудженні будівель?
5. Вивчення навчального матеріалу.
Слово вчителя: За призначенням архітектуру сьогодення поділяють на громадську, культову, промислову, житлову. Кожен з цих видів будівель допомагає людям комфортно жити, працювати та відпочивати у природному середовищі. У таких спорудах є всі елементи архітектури, які ви можете побачити в стилях різних епох. Яке ж призначення цих споруд?
Завдання:
Учень 1: Громадські будівлі – школи, магазини, лікарні, музеї, театри, кінотеатри, банки, вокзали призначені для масового перебування людей. Створені у стилях класицизму, бароко, конструктивізму, модерну, вони часто поєднують кілька функцій в одній споруді. Як зовнішньо, так і внутрішньо такі будівлі оздоблюються ліпниною, розписами, іншою декоративною пластикою. Величні і монументальні споруди створюють суцільну смугу вуличних споруд у містах.
Учень 2: Культові споруди – церкви, костьоли, мечеті, каплиці, святилища. Ці споруди призначені для проведення обрядів, якими церква освячує прилучення людини до віри, відкриває шлях довічному існуванню душі в потойбічному світі. У цій сфері зодчества утвердився тип центричного будинку, нерідко купольного, свого роду святилища. Для цих цілей будують великі будинки, здатні вмістити велику кількість людей, а своєю архітектурною виразністю створити душевний стан тим, хто молиться.
Для таких церковних будівель найбільш придатним виявився архітектурний тип базиліки. У своєму найпростішому вигляді це прямокутна в плані будівля, розділена рядами колон або стовпів на три проходи - нефа. Середній неф завершено нішею - апсидою, а колони та стовпи служать при цьому опорами покрівлі.
Учень 3: Виробничі будівлі промислових підприємств, що називаються часто промисловими будівлями - фабрики,заводи - призначені для організації процесу виготовлення тієї або іншої промислової продукції за допомогою відповідних знарядь виробництва і прийнятої технології. Тому проектування промислових будівель - багатогранний, складний процес, що включає розрахункові та проектні роботи.
Типовою рисою об'ємної композиції багатьох виробничих будівель є їх цілісний вигляд, великі архітектурні членування. Сучасні виробничі будівлі за своєю зовнішньою композицією переважно є паралелепіпедами, у зовнішньому вигляді яких закономірно чергуються засклені прорізи і площини стін.
Як художній засіб для збагачення композиції можна використовувати багаторазове повторення ритму типових елементів архітектурного трактування фасаду, що відповідає ритму виробництва, і метричну розстановку обсягів побутових і адміністративних приміщень. Так, віконні прорізи значної висоти забезпечують на велику глибину нормативну освітленість приміщень і т.д.
Компонування цехів у виробничому корпусі має забезпечити найбільш короткі шляхи передачі сировини на переробку з місць надходження, подачі допоміжних матеріалів та видачі готової продукції.
Учень 4: Житлові будинки, дачні споруди, котеджі - це архітектура багатотисячних житлових комплексів та індивідуальних особняків. Сучасні житлові будівлі мають кілька кімнат та комфортні умови для проживання людей. Будівельні матеріали - цегла, дерево, бетонні та інші блоки, металопластика - визначені потребами економічності, довговічності, краси. Сучасні будівельні технології та матеріали, творчий ентузіазм, винахідливість та професіоналізм архітекторів дають можливість поліпшувати функціональні характеристики житла і збагатити об’ємно-просторове та пластичне його вирішення.
Вчитель (повідомленняз історії українського житлового будівництва). Будівельна діяльність на території сучасної України зародилась ще за часів палеоліту, коли люди займались полюванням. Щоб спорудити житло, мисливці вкопували в землю жердини та кістки і бивні мамонтів, покриваючи їх шкірами. Із часу створення Київської Русі розпочинається відлік розвитку власне української архітектури. Вона завжди була відкрита світові, тобто збагачувалась архітектурними ідеями різних народів, але зберігала свою самобутність. Так, будуючи житлові приміщення, наші предки обирали ділянки землі, розташовані поблизу водойм, захищені від вітрів, ураховували особливості рельєфу місцевості. Поруч із житловими приміщеннями зводились і господарські споруди: хлів, стайня, комора, льох. Для будівництва використовували камінь, глину, очерет, солому, дерево, цеглу, черепицю. Житлові споруди наших прадідусів і прабабусь існували у декількох видах: однокамерне житло ( хата+сіни), двокамерне (сарай+сіни+хата) і трикамерне (сарай+сіни+ хата+чиста хата).
Дахи будинків мали двоскатну або чотирискатну форму, були покриті соломою, очеретом, дошками, черепицею. Вікна прорубувались невеликі, закривались віконницями. Під дахом розміщувались і дерев’яні ганки. Фасади білились або фарбувались, віконниці розписувались.
Сьогодні житлові будинки мають кілька поверхів, просторі вікна, чудернацькі балкони, тераси, красиві і міцні двері, розписані або з ліпниною стіни, міцні дахи. Щоб збудувати будинок, архітектори на основі математичних розрахунків виконують проект, а створені об’ємні макети дають можливість побачити, як виглядатиме будинок у майбутньому втіленні в матеріалі.
Демонстрація макету будинку.
5. Творча робота учнів: Отож, спробуйте створити ескіз власного житлового будинку, який хотіли б збудувати для себе. В ескізі слід показати власне бачення екстер’єру споруди, використавши та поєднавши архітектурні елементи різних стилів, проявити свою творчу думку, уяву, фантазію. Кольорову гаму передати аквареллю, фломастерами, олівцями, гелевими ручками. У роботі слід враховувати основні етапи у роботі над ескізом власного будинку, подбати про підбір кольорової гами.
Робота учнів супроводжується музикою. Учитель демонструє учнівські роботи з методичного фонду.
6. Закріплення знань. «Крісло архітектора». Учні, які виконали завдання скоріше, по одному сідають у «Крісло архітектора» і демонструють свої роботи. Інші учні класу задають питання «архітектору» щодо деталей втілення його архітектурних ідей.
7. Оцінювання робіт Кращі ідеї оцінюються високим балом і званням «Найкращий творчий архітектор», старанні учні - званням «Молодий архітектор»; діти, які намагались відтворити свої ідеї, але не встигли завершити –званням «Спеціаліст з архітектури».
Вручення саморобних медалей учням.
8. Домашнє завдання: принести графічні матеріали (олівці, фломастери, гелеві ручки) для наступного уроку.