Володимир Лучук. Скільки річок в Україні Степан Жупанин. Загадка-добавлянка
Мета: розширювати та доповнювати знання учнів про Україну; вдосконалювати навички
свідомого, виразного читання віршованих творів; збагачувати мовлення учнів словами-
назвами річок, розвивати пам’ять, увагу, образне мислення; виховувати любов до
Батьківщини.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
Між берегів текла, текла.
Мороз зміцнів – під скло лягла.
Найрідніша і найкраща наша земля-матінка! Рідна Україна — ніби дівчина у пишному
вінку. А скільки різнобарвних стрічок вплетено у віночок!
Сині стрічечки в’ються по всій Україні. Сині стрічечки — це ріки України.
Великі й малі,
бурхливі та спокійні.
Скільки ж вас в Україні?
— Ви знаєте, діти, скільки річок в Україні? (Відповіді дітей.)
— Ви так багато знаєте назв річок! Але це ще не всі. Володимир Лучук узявся поетичним
пером порахувати ріки. Давайте разом почитаємо й порахуємо, скільки річок названо у
вірші.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем (с. 73–74)
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
— Назв яких річок ви раніше не чули?
2. Читання колонок слів «дощиком»
Гін терикон
Пруг іскриться
Зорять невпинний
Свічадо розпростер
— Прочитайте тлумачення слів у підручнику.
3. Підготовка до виразного читання
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які слова виділите голосом при читанні?
— Де зробите найдовшу паузу?
4. Виразне читання вірша учнями
5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Прочитайте про карпатські ріки.
— Над якою рікою зростає місто Ужгород?
Річка Уж бере початок у горах на північному заході Закарпаття. Думки вчених розходяться з приводу походження назви річки. Одні вважають, що вона отримала свою назву від однойменної змії — вужа, яких вдосталь водиться в долині річки. Лінгвісти доводять, що оскільки територія краю певний час знаходилась під впливом болгар, то назва ріки походить від слів «угол» (кут), або «узок» — вузький, мається на увазі вузька долина річки. Також існує думка про походження назви від тюркських слів «унг», «онг», що перекладаються як «правий», або від слова «уз» — вода.
Над річкою стоїть напівзруйнований Невицький замок.
Скільки річок згадується у вірші?
— Знайдіть у вірші порівняння.
— Яку річку називають символом України?
Річка Дніпро — одна з найбільших річок Європи, поступається лише Волзі, Дунаю і Уралу, яка протікає по території Росії, Білорусі, України і впадає в Чорне море. Основний її шлях лежить по території України (55%). Загальна довжина річки Дніпро на сьогоднішній день складає 2201 кілометр. Дніпро — легендарна річка, оспівана багатьма українськими поетами, міцно увійшла в древній і сучасний фольклор. Існує кілька версій походження назви. Основною вважається теорія про іранські коріння, де «Дніпро» означає «глибоку річку». Однак різні народи пропонували свої найменування. Так, слов’яни Київської Русі прозвали водну артерію Славутичем. Найбільш популярні і красиві міста на Дніпрі — Київ, Дніпро, Запоріжжя, Черкаси, Херсон.
6. Гра «Добери дієслово»
Учні читають з дошки слова в лівій колонці та добирають до них дієслова з правої
колонки.
Тиса біжить
Донець впадає
Стрий котиться
Прут іскряться
Черемош мчить
Дніпро ринуть
7. Гра «Добери ознаку»
Тиса зелена
Черемоші тихий
Стрий буйна
Дон голубий
Десна сміливі та проворні
8. Фізкультхвилинка
9. Читання «Загадки-добавлянки» Степана Жупанина (с. 74)
10. Робота за ілюстраціями
— З давніх-давен українці шанобливо ставилися до річок, криниць, джерел. Берегли
і леліяли їх, бо добре знали, що вода — джерело життя на землі.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Чи вдалося нам усім разом із поетом назвати всі ріки?
— Україна багата своїми річками, їх налічується аж 73 тисячі!
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати розповідь про свою улюблену річку.