ЛІЦЕЙ №66 м. Львова
Вчителі: Галина Підгребельна, Тетяна Поломана
Конспект інтегрованого уроку із англійської мови та зарубіжної літератури: Проблема добра і зла в романі Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»
Підготували вчителі: Г. Підгребельна ( вчитель англійської мови), Тетяна Поломана (вчитель зарубіжної літератури)
Львів 2020
Тема уроку: Проблема добра і зла в романі Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»
Мета уроку:
Навчальна – розкрити проблему добра і зла у творі на прикладах негативних і позитивних героїв, їхніх вчинків, ставлення до Олівера Твіста, показати соціальну дієвість творчості Діккенса – гуманіста; використовувати знання англійської мови для розкриття теми уроку
Розвиваюча – розвивати навички аналізу літературного героя, літературного твору, вміння працювати з довідковою літературою; поглиблювати теоретично - літературні знання учнів із зарубіжної літератури та англійської мови; розвивати комунікативні навички англійської мови; розвивати аналітичне мислення
Виховна – пробуджувати інтерес до творчої спадщини Діккенса, виховувати співчуття до знедолених і принижених; виховувати об’єктивне ставлення до злочинного світу, відразу до згубної поведінки, любов до англійської мови і культури.
Методи навчання: діалог, груповий метод, робота з мультимедійною презентацією і мультибордом, зіставлення твору з екранізацією, моделювання життєвих ситуації.
Тип уроку Інтегрований урок (зарубіжна література і англійська мова)
Навчально – методичне забезпечення уроку (обладнання та наочність) : 1)Бібліотека школи 2)Відеофрагменти к/ф Поланскі «Олівер Твіст» 3)Виставка творів Діккенса, репродукції до Олівера Твіста 4)Мультимедійна презентація 5) Роздатковий матеріал
Очікуваний результат
Учень: розповідає про Діккенса і про місце роману «Пригоди Олівера Твіста» в його творчості; розуміє проблему добра і зла; відзначає поєднання в його творчості реалізму і романтизму; характеризує образи головних героїв, наводить приклади гуманізму письменника, його співчуття до знедолених, передовсім дітей; розуміє соціальну дієвість творчості Діккенса; застосовує англійську мову для розкриття теми уроку.
Хід уроку
Організаційний момент
Шановні гості, дорогі діти! Ми присутні сьогодні на незвичному уроці – бінарному уроці з зарубіжної літератури та англійської мови. Це підсумковий урок за романом англійського письменника Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста», тому на уроці пкреважно звучатиме англійська мова.
Мотивація навчальної діяльності
Тема добра і зла – актуальна тема в літературі, особливо коли говоримо про англійську літературу і Чарльза Діккенса. Його називають романістом – казкарем: в його творах добро перемагає зло, навіть на фоні страшної реальності вікторіанської Англії.
The Victorian period was an age of stark contrasts and paradoxes. While Britain was at the height of its wealth, power and influence, large section of its population lived and worked in appalling conditions.
Abroad, the British Empire continued to claim new territories while, at home, age-old rural communities were disappearing.
Ця вічна тема дуже актуальна в наш час, коли в Україні війна, коли захищаючи добро, гинуть молоді люди, які недавно на Майдані виступали проти зла і дали всім нам надію на доброюї.
Актуалізація опорних знань
1. Відомості про Діккенса (англійською мовою) Слайд 1
Епіграфом до уроку ми взяли слова – заклик нашої української поетеси – пророка Ліни Костенко: «Не економте доброти, добро завжди сильніше злого».
2.Творчість «Записки Піквікського клубу
When did the event take place? What street did Mr.Pickwick live in?
Was Mr. Pickwick happy? Why? Why not?
What did Mr. Pickwick want? Where did Mr. Pickwick go?
Who was waiting for him? What did Mr. Pickwick study on his way to inn?
3. Історія створення «Пригод Олівера Твіста». Закон про бідних. From the publication of Oliver Twist, which highlighted the plight of poor city children, his work turned from comic to more serious tone. Слайд 2
4. Яким ви бачите робітний дім?
Dickens quickly became the social conscience of his age, denouncing social inequalities, abuses in education and the law, and the heartless materialism and hypocrisies of Victorian society.
5. Якими виглядають його мешканці? ( Підібрати епітети) Слайд 3Associate the adjectives with the right people: children or members of the board: fat, happy, selfish, starving, poor, greedy, numerous, rich, desrerate.
Повідомлення теми і мети уроку
Формування нових знань, умінь та навичок
1. Слайд 4. Відеоролик. Які пригоди чекають Олівера у Лондоні?
2. Уважно подивіться на кадр з фільму. Як звати головного героя фільму? Яким було його дитинство?
Слайд 5.
3. Підібрати по сюжету фрагменти по порядку.
Organize the events in chronological order. Слайд 6, 7
4. Всіх героїв можна поділити на 2 групи: тих, хто захищає добро і тих, хто втілює зло. Слайд 8
5. Слайд 9
Добра
.Дайте характеристику героям : Фейгін – зажерливість; Бамбл – лицемірство; Сайкс – жорстокість; Монкс – ненависть.
Містер Браунлоу, Міс Мейлі, Роза, Дік – любов, добро, небайдужість, щирість
6. Робота в групах. Підібрати імені героїв відповідно до їхньої характеристики.(див.додаток)
А куди можна віднести Ненсі? Вона злочинниця, але саме вона врятувала хлопчика. Діккенс глибоко аналізує людські характери і розуміє, що не можна однозначно до них ставитися.
Закріплення вивченого
1. Діккенс як реаліст і романтик водночас.
Як реаліст – змальовує похмурі картини, побут злодіїв, звички, мораль.
Як романтик – усуває соціальні конфлікти, змальовує щасливу кінцівку. Слайд 10
2. Тема та ідея твору. Зображення Олівера Твіста, сироти, який не втратив людської гідності та віри в моральні цінності! Ідея: людина добра від природи і добро остаточно переможе злою. Слайд 11
Підсумок уроку
1. Закінчи речення. Діккенс близький нам сьогодні … Я зрозумів, що… Добро для мене … Слайд 12
2. Добро і зло поняття моральні, але якщо перше означає навмисне прагнення до безкорисливої допомоги ближньому, то друге - навмисне, свідоме заподіяння кому-небудь шкоди, страждання. The reading public responded favorably to the way Dickens treated these themes. All these memorable characters, pften sentimental and sensational plot appealed to a wide spectrum of readers. While he exposed the evil of society, he never lost his sense of optimism.Слайд13
Домашнє завдання. Слайд 14
Твір -роздум «Як зігріти дитячу душу» українською мовою
« What does kindness mean to you?» англійською мовою
Оцінювання: оцінка складається з двох частин – усної комунікативної та письмової (твір- роздум)
Додаток
1) ______ is a young, good-hearted, and kind but often mistreated orphan who is raised in a workhouse, and finds himself indentured to an undertaker, living with thieves, and eventually taken in by the kind Mr. Brownlow and Mrs. Maylie. His generosity of spirit is total, and even when faced with serious maltreatment, he never loses his sense of morality or kindness.
2) A very old man, with a villainous-looking and repulsive face, _____ is the leader of a gang of boy thieves, and a very greedy and vicious man. It is _____ who tries to turn Oliver into a thief, and who betrays Nancy to Sikes, leading to her death.
3) _________ is a very respectable-looking elderly gentleman, who has had his heart broken many times, including losing his fiancee on the day of their wedding. He takes a liking to Oliver even after suspecting him of stealing his handkerchief, and takes him in, doing everything he can to help him.
4) ______ is a young woman and prostitute raised into that profession by Fagin. ______ eventually betrays Fagin and Sikes to save Oliver, but she will not leave them, and pays her life for this decision.
5) A stoutly-built man in his thirties, ______ is a vicious housebreaker and thief who often works with Fagin, and is involved with Nancy. He often mistreats, and eventually kills her.
6) ______ is Mrs. Maylie’s niece, a beautiful seventeen-year-old woman, who is both intelligent and perfectly kind. She is an orphan who is taken in by Mrs. Maylie, and ends up marrying Harry Maylie.
7) _______ is the beadle of the parish, a fat and choleric man who takes great joy in abusing those below him, and is often offended by their impositions on him.
8) ________ is Oliver’s half-brother, who goes by the alias Monks for most of the novel. He offers to pay Fagin to corrupt Oliver, so that he may have Oliver’s inheritance. He is in his late twenties, but haggard in appearance, with extremely deep set eyes, and suffers from fits.
9) _________ is an older lady, who despite her age is very dignified and stately. She is the owner of the mansion that Sikes and Crackit attempt to rob, the mother of Harry Maylie and the adopted aunt of Rose Maylie. In her kindness, she takes Oliver in.
10) ____________ is better known as the artful Dodger, he is common looking enough but with the airs and manners of a man, although he is about Oliver’s age. He is Fagin’s best pickpocket, and it is he who finds Oliver and leads him to London and to Fagin’s place.
11) __________, later Mrs. Bumble, is the matron of the workhouse at which Oliver was born. She has been a widow for twenty-five years, and ends up marrying, dominating and humiliating Mr. Bumble
12) __________ is the doctor who tends to Oliver after the shooting, an eccentric, kind, hearty and fat gentleman, who often acts without forethought, but is universally liked. He agrees to help the ladies try to protect Oliver.
13) _________ is a young companion of Oliver’s at the workhouse, who blesses Oliver as he runs away from the undertaker’s. ______ dies before Oliver can come back to save him.