Урок в 10 класі на тему "Живопис"

Про матеріал
Розробка уроку для 10 класу за темою "Мистецтво". Відпрацювання лексичного матеріалу за темою, навичок усного мовлення та аудіювання.
Перегляд файлу

Тема: Мистецтво.

Мета:

- навчальна: систематизувати та узагальнити знання учнів з теми,

практикувати учнів у підготовленому монологічному мовленні;

- розвиваюча: розвивати навички читання, говоріння, письма,

аудіювання, а також творче мислення, мовну здогадку; сприяти

розвитку пізнавальних інтересів учнів, розширенню світогляду;

- виховна: виховувати почуття прекрасного, а також повагу до

культури та мистецтва народів.

Обладнання: мультимедійна презентація, презентації учнів, роздавальний матеріал для роботи в групах.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення:

1. Привітання:

              T: Good morning! How are you today?

 2. Повідомлення теми та мети уроку. Оголошення цілей  уроку.

T:  We’ll continue discussing art in general and painting trends and genres in particular. Besides, we’ll discuss paintings; practice grammar skills; reinforce vocabulary related to the topic; develop retelling skills; learn more about painting trends and genres.

  3. Уведення в іншомовну атмосферу

T: I propose you to watch the video and answer the question “What is art?” (22c-1.53)

(Учні переглядають відео про мистецтво та пояснюють значення слова “art”)

T: You are all right - art is everywhere around us. Let’s make a mind up. Write your associations with this word. (один учень працює біля дошки. Після цього порівнюються результати)

II. Основна частина уроку:

  1. Активізація лексичних одиниць.

T: Well let’s revise your vocabulary knowledge. Open your books on the page 171 and do ex. 2. Read and match the words with their definitions.

T: Look at the screen. In ex.3 you should refer the paintings to the appropriate trend. Do you like these paintings? Would you put any of them in your living room? Can we say that the attitude to the piece of art is very individual? Do you remember the film “Intouchables” ? (перегляд уривку фільму)

T: What feelings does this painting arise in Philip’s soul? Is it an expensive picture? Can we say that it’s a masterpiece? And what does Driss think about it? 

  1. Проектні роботи учнів.

T: And now we come to your project works. Last lesson I divided you into three groups and asked to choose one masterpiece and present it to the class. So let’s do it now.

(Кожна група по черзі представляє свої картини. Кожен картина обговорюється класом)

T: Do you like this picture? Why/why not.

Do you like the colours/the genre?

What do you feel when you look at this painting?

  1. Аудіювання.

T: We are going to an excursion to one of the greatest museums of the world. Before listening read and translate the phrases from ex.2 p.176. After listening you have to answer the questions ex.4 p.176.

II Заключна частина уроку.

  1. Бесіда з учнями.

T: Do you like the excursion? Have you ever been to a museum? What museum was it? Where does it situated? What can you tell about the expositions of the museum? What museum would you like to visit?

  1. Висновки.

T: As the proverb says “Tastes are differ”. The great French writer Adre Gide wrote: “Art is collaboration between God and the artist, and the less the artist does the better”.

You all have worked very well today. I really hope that you became more interested in art now. You marks for the lesson are…

Your home task for the next lesson is ex.3 p. 179. See you next time.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання, рівень стандарту) 10 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
1 лютого 2021
Переглядів
993
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку