Інтегрований урок з літературного читання та «Я у світі»
3 клас
Тема: Основні обов’язки в сім’ї.
Шанобливе ставлення до старших та інших членів родини.
Мета: поглибити знання дітей про родинні зв`язки, про основні обов`язки
членів родини, про ставлення до найстарших членів родини, вправляти
у ввічливому спілкуванні з дорослими;
розвивати бажання допомагати старшим, тішити їх своїми успіхами,
своєю увагою;
виховувати шанобливе ставлення до старших членів сім`ї на матеріалах
творів видатного педагога В. Сухомлинського, почуття доброти,
чуйності, співпереживання.
Обладнання: виставка родовідних дерев «Ой роде наш красний, роде наш
прекрасний!», твори В. Сухомлинського, прислів`я.
Хід уроку:
І. Організація класу.
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо .
Роботу швидше починаймо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
- Назвіть своє прізвище та ім’я.
- Назвіть ім’я своїх братиків і сестричок.
- Назвіть ім’я по батькові мами і тата.
- Так що ж таке сім’я?
2. Читання вірша учнем.
Розкажу вам, друзі, я,
Що таке моя сім`я.
Разом дружно проживаєм
І пісні про це співаєм.
Люба матінка моя - ,
Як пишаюсь нею я!.
В неї руки золотії,
Серцем кожного зігрів.
Тато сильний і завзятий –
Він господар в нашій хаті.
Все мандрує, все ладнає,
Бо до всього хист він має.
Дід і бабця у пошані –
Вони праці ветерани.
Всіх онуків міцно люблять
І як пташенят голублять.
Є у мене ще й брати –
Кращих в світі не знайти.
Ось і вийшло: всіх сім „я”,
Знайте, це і є моя сім`я.
- Подивіться на дошку, де ми з вами організували виставку родовідних дерев „Ой роде наш красний, роде наш прекрасний!”.
3. Діти демонструють своє родовідне дерево, розповідають про свою сім`ю.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Шифрувальники»
- Діти, складіть зі слів прислів’я. Поясніть його значення.
ХТО ЛЮДИНА ТОЙ РОДИНУ ГІДНА ШАНУЄ
-А що означає шанувати?
- Спираючись на ваші відповіді, давайте спробуємо визначити тему нашого уроку.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя.
- Родина на те й родина, що кожен з її членів залежить від інших. Мала дитина не може здобути собі їжу, одяг, іграшки. Дорослі піклуються про це. І без батьківської любові дитина виросте невпевненою, грубою. Дорослим теж зле без дітей. Дуже важливо, щоб кожен у сім’ї був щасливим, працьовитим. Розумів, що від кожного залежить добробут, щастя й лад у родині.
- Шануймо наших батьків! – так велить Біблія.
Шануймо батьків – один із найсвятіших обов`язків людини. Батьки вас ростять, виховують, вчать добра, пестять, люблять. Наші батьки – це мати і тато, а батьки наших батьків – дідусь і бабуся. Тільки вони нічого на пожаліють для своєї дитини, все віддадуть для того, щоб захистити її. Батьки – це захист і притулок для дитини. Все – все, що є в нас найкращого, все від них – рідненьких. І як же не відплатити їм пошаною, любов`ю, ласкою і допомогою?
Так є, так і було в Україні завжди.
2. Читання і аналіз вірша «Шануй старших». (Читає вчитель)
Любі діти, - каже мати, -
Треба старших поважати,
То дасть Господь сего світа
Вам прожити довгі літа.
Час минає тихо, звільна,
З ним молодість неспокійна.
Оглянешся сюди-туди,
Кожен з вас вже старцем буде.
Старість, то не радість, діти,
Багато треба натерпітись.
Багато думать, працювати.
Треба старших шанувати.
– Як на вашу думку, що означає слово «старший»? (Людина, яка старша за тебе, людина похилого віку...)
Читання статті частинами.
- Що означає слово «старший»? (Людина – яка міцно стоїть на ногах, надійна, тверда).
- Прочитайте ще раз останнє речення. Як ви його розумієте? До чого закликає нас автор?
- Як ви гадаєте, чому люди з давніх давен в усьому світі з повагою ставляться до людей старшого віку і вважають їх – мудрістю народу?
3. Робота над прислів`ями (в групах).
- Давайте з вами звернемося до сторінки народної мудрості.
Поясніть, як ви розумієте:
* Хто не знав змалку діда, той добра не звідав.
* Що молодим посієш, те старим пожнеш.
* Поважай старших людей, як батьків рідних.
* Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
4. Читання вірша В. Симоненка „Я вірив, що краще всього...”
- Розкажіть про свого дідуся чи бабусю. Що ви любити робити разом з ними? Які вміння вони передали вам?
ІV. Фізкультхвилинка.
Поклонися щодня батькові низенько,
Бо його серденько то твого близенько.
Поклонися щодня матері ще нижче,
Бо її серденько до твого ще ближче.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Читання творів В. Сухомлинського.
- Діти, які казки, легенди, оповідання ви знаєте про шанобливе ставлення до старших?
- Сьогодні ми з вами прочитаємо декілька творів В. Сухомлинського: «Перестелимо постіль дідусеві», «Склянка води», «Тихо, бабуся відпочиває», «Протоптали стежку». (Робота проводиться в групах. Кожна група отримує текст і завдання до нього. Після опрацювання тексту, представники кожної групи переказують свій текст учням всього класу, відповідають на питання, визначають головну думку твору.)
І група: читання оповідання «Перестелимо постіль дідусеві».
- Що ви можете сказати про хлопчика?
- Як він ставиться до свого дідуся?
- Яка головна думка твору?
ІІ група: читання оповідання «Склянка води».
- Чи сподобався вам Юрко? Чому?
- Чому Юрко не виконав наказу матері?
- Як ви розумієте слова: «Потім усе життя Юрка мучили докори сумління?»
- Як він учив свого сина?
ІІІ група: читання оповідання «Тихо, бабуся відпочиває».
- Чи сподобалася вам Галинка? Чим?
- А чому з бабусиних очей упали дві сльозинки?
- Чи були у вас подібні ситуації в житті?
ІV група: читання оповідання «Протоптали стежку»
- Чи може цей вчинок розказати про характери дітей?
- Як діти ставляться до людей?
- Хто їх цього навчив?
2. Гра «Коли мамі (татові, бабусі, дідусеві) сумно».
- Уявіть, що ви приходите додому, а мама (тато, бабуся чи дідусь) сумна, у неї поганий настрій. Які слова треба дібрати, щоб утішити, полегшити, допомогти?
VІ. Підсумок уроку.
- Про що ми говорили сьогодні на уроці?
- Що вам найбільше запам`яталося?
- «Три біди є у людини – смерть, старість і погані діти», - говорить українська мудрість.
В нашій країні дуже багато старих і одиноких людей. Серед них є ті, у кого не було дітей, і ті, про кого діти забули, хоча повинні допомагати їм.
Уявіть себе дорослими і поміркуйте, що зробили б ви, аби покращити життя самотнім людям?
Хто про інших добре дбає,
Той ніколи не вмирає.
Намагайтесь так рости,
Щоб добро у світ нести!
VІ. Домашнє завдання.