Урок – дзеркало загальної педагогічної культури вчителя, мірило його інтелектуального скарбу, показник його кругозору, ерудиції (В. Сухомлинський).
Пропоную Вам, шановні колеги, конспект інтегрованого уроку ( українська мова, українська література та інформаційні технології ), мета якого узагальнити й систематизувати знання здобувачів освіти про просте й складне речення, а також продовжувати формувати предметні, міжпредметні та ключові компетентності й готувати школярів до ДПА та ЗНО.
Заняття побудовано відповідно до структури уроку розвитку компетентностей, відповідає вимогам компетентнісного підходу та основним положенням концепції Нової української школи.
Тема. Узагальнення знань про просте та складне речення
(підготовка до ЗНО)
МЕТА:
ТИП УРОКУ: розвитку компетентностей
ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: урок-практикум.
МІЖПРЕДМЕТНА ІНТЕГРАЦІЯ: українська література, інформаційні технології.
МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: метод « Мікрофон», Гра « Так, ні», метод
«Передбачення», робота в парах, групах, в мережі Інтернет, самостійна та колективна робота, тести-онлайн у форматі ЗНО, робота з табличками, бесіда.
УНАОЧНЕННЯ: мультимедійна презентація до уроку, комп’ютери з виходом до Інтернету, картки самооцінювання, відеоурок О. Авраменка, виставка творів художньої літератури.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі.
Ліна Костенко
І. Організаційний етап
- Добрий день
Любі діти! У наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Гостей з усмішкою й миром! ( повернутися і привітатися)
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя й доля буде!
Не на день і не на рік,
А на довгий — довгий вік! ( У цей час діти записують дату уроку)
2. Визначення емоційної готовності учнів до уроку
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
Сьогодні на уроці ми, Слайд№ 2
спираючись на Державний стандарт базової середньої освіти НУШ , який
Слайд№3
не має поділу на предмети, натомість комбінує їх для інтеграції у 9-ти галузях освіти, а саме:
поєднаємо такі предмети, як: українська мова й література, щоб узагальнити й систематизувати знання про просте та складне речення та продовжувати
формувати основні компетентності
Слайд№ 4
Слайд№5
Метод « Мікрофон»
Слайд №6
Ми маємо узагальнити та систематизувати … для того, щоб… ( Метод « Незакінчене речення »).
Слайд№7
Тож на сьогоднішньому уроці ми продовжимо розвивати предметні компетентності, а саме:
Слайд№ 8
ІІІ. Актуалізація опорних знань і набутого досвіду.
Слайд№ 9
Гру « Так, ні»
Слайд№10
ІV. Формування компетентностей
І. Робота з поетичним твором
Слайд№11
1. Прийом «Передбачення».
- Пропоную вам попрацювати самостійно в групах, які ви сформували за рівнем зацікавленості з предметів напередодні.
Отже, група « Мовознавці » , « Літературознавці» , « Науковці»
Слайд№12
складіть пазл ̶ і з’ясуєте постать автора, із творчістю якого ви ознайомлювалися у 8 класі, а сьогодні, з метою підготовки до ЗНО, пригадаєте одну з його поезій.
Слайд№13 В. Сосюра
- Що пам’ятаєте з уроків української літератури про життєвий шлях поета? ( Повідомлення учнів з групи « Літературознавці»)
Слайд№14
Слайд№15
Слайд№16
Слайд№17
2. Розподільний диктант Слайд№18
П..єдестал, матір..ю, м..юзиклу, м..ясоруб, р..юкзак, манік..юр, грав..юра, м..ячі, об..єкт, духм..яної, М..юнхен, к..ювету, пам..ять.
Слайд№ 19
Слайд№ 20
3.Читання школярами поезії по черзі ( роздруківки на кожній парті)
(1) Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води,
В годину щасливу, і в радості мить,
любіть у годину негоди.
(2)Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
(3)Без неї — ніщо ми, як порох і дим,
Розвіяний в полі вітрами…
(4)Любіть Україну всім серцем своїм
і всіма своїми ділами.
(5)Для нас вона в світі єдина, одна
як очі її ніжно-карі…
( 6)Вона — у зірках, і у вербах вона,
і в кожному серця ударі,
у квітці, й пташині, в кривеньких тинах,
у пісні у кожній, у думі,
в дитячий усмішці, в дівочих очах
і в стягів багряному шумі…
(7)Як та купина, що горить — не згора,
живе у стежках, у дібровах,
у зойках гудків, і у хвилях Дніпра,
і в хмарах отих пурпурових,
в огні канонад, що на захід женуть
чужинців в зелених мундирах,
в багнетах, що в тьмі пробивали нам шлях
до весен, і світлих, і щирих…
(8)Юначе! Хай буде для неї твій сміх,
і сльози, і все, до загину…
(9)Не можна любити народів других,
коли ти не любиш Вкраїну!
(10)Дівчино! Як небо її голубе,
люби її кожну хвилину…
Коханий любить не захоче тебе,
коли ти не любиш Вкраїну!
(11)Любіть у труді, у коханні, в бою,
в цей час, як гудуть батареї…
(12)Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!
Слайд№21
4.Робота в групах . ( Коли групи працюють, слайд 22).
Перша група « Мовознавці »
Завдання: Виконайте граматичний розбір складносурядного речення з поезії, поясніть розділові знаки ( біля дошки; група контролює виконання завдання)
Друга група «Літературознавці» ( Коли презентують, слайд 23).
Завдання: виконати ідейно-художній аналіз поезії
Третя група «Науковці » ( Коли презентують, слайд 24)
Завдання: проаналізувати вжиті в поезії синтаксичні конструкції і зробити висновок, яким чином це зумовлено ( пояснюють розділові знаки).
( Представники груп презентують завдання)
Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!
Тож нехай ці рядки поезії будуть девізом вашого життя !
- Але відпочиваймо з користю! Перегляньмо експрес-урок від О. Авраменка.
Слайд 25
- Тож шануйте себе, як радить Олександр Авраменко, дбаючи про чистоту свого мовлення, і найголовніше - не бійтеся вчитися на своїх помилках, адже для вас наразі, як для майбутніх випускників, стоїть відповідальне завдання - добре підготуватися до ЗНО.
Дбайте й про своє здоров`я. Опановуйте способи фізичного самовдосконалення й самоконтролю.
- Прийшов час узагальнити й систематизувати повторений матеріал.
V. Узагальнення й систематизація повтореного матеріалу.
Слайд 26 -27
Тестування за поезією В. Сосюри « Любіть Україну»
1.Вид лірики:
А) громадянська
Б)філософська
В)інтимна
Г)пейзажна
2.Тема поезії:
А) розповідь про глибокі переживання дівчини, розлученої з коханим, її звернення до ворожки, розмова з тополею і, нарешті, перетворення самої дівчини на тополю під впливом чудотворного зілля
Б) зображення поетичного образу України, її краси її величі
В) боротьба народу за своє майбутнє, непохитна віра в перемогу.
Г) бездітна старість; вимираюче село.
3.Римування вірша:
А)кільцеве
Б)паралельне
В)перехресне
Г) верлібр
4.Віршований розмір вірша:
А)ямб
Б)анапест
В)дактиль
Г)амфібрахій
5.Увідповіднити:
Художній засіб 1.Персоніфікація 2.Порівняння 3.Епітет 4. Анафора 5.Звертання |
Уривок А) …вишнева Україна Б) …між братніх народів, мов садом рясним, сіяє вона над віками В) В годину щасливу і в радості мить… Г) Україна «живе у стежках, у дібровах»; Д) Любіть Україну, як сонце, любіть… Любіть Україну у сні й наяву… Е) Юначе! Хай буде для неї твій сміх, і сльози, і все, до загину… |
Слайд 28
Слайд 30
V І. Підсумок уроку
Отже, наш урок добігає кінця, підбиймо підсумки.
Рефлексія:
1.Сьогодні на уроці я повторив … для того, щоб …
2. Чи досягли мети уроку?
3. Завдяки чому ми досягли мети уроку?
Слайд 31
- Виразіть свої емоції оплесками, якщо погоджуєтеся. Для мене урок пройшов…
Слайд 32
VІІ. Оцінювання
Оцініть свій рівень досягнення соціальної компетентності, заповнивши останній 4-ий рядок картки – « Робота в групі, у парі » - і підбийте підсумки, вирахувавши середнє арифметичне. Розвиваймо математичну компетентність . Президент Володимир Зеленський підписав Указ «Про оголошення 2020/2021 навчального року Роком математичної освіти в Україні».
Слайд 33
VІІ. Домашнє завдання.
запишіть домашнє завдання: написати формальне есе, структура якого відповідає вимогам ЗНО на тему ««Поезія – це завжди неповторність, Якийсь безсмертний дотик до душі… »
Слайд 34
- Шановний журналісте, можливо, у вас є якісь запитання до учасників уроку чи побажання?
( Журналіст ставить запитання учасникам уроку стосовно актуальності мовного питання, інтеграції навчального матеріалу в системі освіти та подібних уроків для підготовки до ЗНО тощо)
Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі.
- Шановні діти, припавши душами до поезії, ви маєте зробити все для того, щоб процвітала наша співуча мова, не обірвалася золота нитка, яка об’єднує нас зі світом прекрасного. Візьміть поетичний досвід митців літератури з собою, черпайте з нього все і користуйтеся ним в подальшому житті.
Древні мислителі казали: «Ars longa, vita brevis» – життя коротке, мистецтво – вічне, бо формує життєвої позиції кожного з нас. Тож читайте, двері шкільної бібліотеки завжди гостинно відчинені для вас ( звертаю увагу на виставку книг). Цінуйте, шануйте , любіть себе, своїх рідних , Батьківщину, бо без цього ніщо ми, як порох і дим . Успіхів вам!
1
1. Домашнє завдання : гра « Так, ні» ( робота в парі ) |
Максимально 12балів |
|
2. Розподільний диктант ( кожна правильна відповідь – 1 бал) |
Максимально 13 балів |
|
3. Тестування ( кожна правильна відповідь – 1 бал) |
Максимально 9 балів |
|
4. Робота в групі, у парі ( від 1 до 12 балів) |
Максимально 12 балів |
|
|
Підсумок: |
|
Картка самооцінювання
Картка самооцінювання
1. Домашнє завдання : гра « Так, ні» ( робота в парі ) |
Максимально 12балів |
|
2. Розподільний диктант ( кожна правильна відповідь – 1 бал) |
Максимально 13 балів |
|
3. Тестування ( кожна правильна відповідь – 1 бал) |
Максимально 9 балів |
|
4. Робота в групі, у парі ( від 1 до 12 балів) |
Максимально 12 балів |
|
|
Підсумок: |
|
(1) Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води,
В годину щасливу, і в радості мить,
любіть у годину негоди.
(2)Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
(3)Без неї — ніщо ми, як порох і дим,
Розвіяний в полі вітрами…
(4)Любіть Україну всім серцем своїм
і всіма своїми ділами.
(5)Для нас вона в світі єдина, одна
як очі її ніжно-карі…
( 6)Вона — у зірках, і у вербах вона,
і в кожному серця ударі,
у квітці, й пташині, в кривеньких тинах,
у пісні у кожній, у думі,
в дитячий усмішці, в дівочих очах
і в стягів багряному шумі…
(7)Як та купина, що горить — не згора,
живе у стежках, у дібровах,
у зойках гудків, і у хвилях Дніпра,
і в хмарах отих пурпурових,
в огні канонад, що на захід женуть
чужинців в зелених мундирах,
в багнетах, що в тьмі пробивали нам шлях
до весен, і світлих, і щирих…
(8)Юначе! Хай буде для неї твій сміх,
і сльози, і все, до загину…
(9)Не можна любити народів других,
коли ти не любиш Вкраїну!
(10)Дівчино! Як небо її голубе,
люби її кожну хвилину…
Коханий любить не захоче тебе,
коли ти не любиш Вкраїну!
(11)Любіть у труді, у коханні, в бою,
в цей час, як гудуть батареї…
(12)Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!