Лозівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)
комбінованого типу №11 «Берізка»
Лозівської міської ради Харківської області
КОНСПЕКТ
інтегрованого заняття-бесіди
(художня література, ознайомлення із соціумом, розвиток мовлення)
«Т.Г.Шевченко – великий поет України»
для дітей старшого дошкільного віку
Підготувала і провела вихователь:
Колісник Ірина Іванівна
м. Лозова
Конспект інтегрованого
заняття-бесіди
(художня література, ознайомлення з соціальним оточенням,
розвиток мовлення)
Тема:«Т.Г.Шевченко – великий поет України»
Мета: продовжувати знайомити дітей з життям та творчістю видатного українського поета і художника Т.Г.Шевченка. Викликати інтерес до поезії, бажання слухати і вчити напам’ять вірші великого поета та пісні на його слова. Сприяти розвитку граматично правильного мовлення та слухової уваги, поповнювати активний словник; розвивати пізнавальний інтерес. Формувати почуття гордості за славетних людей нашої Батьківщини. Виховувати патріотичні почуття, любов до рідного слова.
Матеріал: грамзапис А.Філіпенко «Веснянка», портрет Т.Г.Шевченка, вірші Р.Завадович «Вітаю нашого Шевченка», Б.Гірський «Тарасові квіти», збірки віршів Т.Г.Шевченка « Тече вода з-під явора», «За сонцем хмаронька пливе», «Кобзар», ілюстрації до віршів, фото пам’ятника поетові в нашому місті.
Словник: пан, кріпак, панщина, хрущі, явір.
Попередня робота: розгляд репродукцій картин Т.Г.Шевченка «Автопортрет», «Берег Дніпра»,читання художніх творів поета, складання власних поетичних рядків.
Хід заняття-бесіди
Вихователь: Добрий день, любі друзі! Яке чудове привітання «Добрий день!» - це означає, що всі ми бажаємо один одному добра.
Треба дружно привітатись:
Діти: Добрий день!
Дружно й голосно сказати:
Діти: Добрий день!
Вліво-вправо поверніться
Один одному всміхніться:
Діти: Добрий день! Добрий день! Добрий день!
Молодці! Ось такими дружніми привітаннями ми і розпочнемо наше заняття. А ще допоможе нам в цьому чудова мелодія, послухайте її.
Звучить грамзапис мелодії А.Філіпенко «Веснянка»
Яку пору року нагадує вам ця мелодія?
Чому так вважаєте?
Який місяць розпочинає весну?
- Діти, яскраве весняне сонечко відкрило мені одну таємницю, якою я хочу поділитися з вами:
Сонце усміхнулося здаля:
Правда все я бачу з висоти,
Всі народи рівні, а земля,
Там, де народився ти!
А як називається наша земля? Що для нас Україна?
Славна наша Україна своєю красою та могутністю, своїм героїчним минулим, видатними людьми. Саме березневі дні для українського народу пов’язані з вшануванням пам’яті славного сина землі української.
Чи здогадались ви про кого йдеться мова?
Ким був Т.Г.Шевченко?
Як ще називають Т.Г.Шевченка в Україні?
Чому його називають Кобзарем?
- Сьогодні ми згадаємо добрим словом видатного сина нашого народу українського – Тараса Григоровича Шевченка.
Давайте розглянемо портрет поета уважно. (розглядання портрета)
Які в Шевченка очі?
Який у нього погляд?
Яке чоло в Т.Шевченка?
Як ви гадаєте, про що задумався поет на портреті?
Привітаймо Т.Г.Шевченка віршиками:
Дитина читає вірш: Р.Завадович «Вітаю нашого Шевченка»
Я, білява Галя - дівчинка маленька,
Віршиком вітаю нашого Шевченка.
Віршиком вітаю нашого Тараса.
Він же України слава і окраса!
Дитина читає вірш Б.Гірського «Тарасові квіти»
Вкраїна вітає – Тарасові квіти.
Віночок сплітає з його заповітів.
«Кобзар» незабутній у кожній хатині.
У свято і в будень хай буде в родині!
- Дякую вам за чудові рядки. А давайте разом пригадаємо його тяжке дитинство та складне життя.
Діти: 1. У старій хатині, 2. Хоче малювати,
В кріпака колись, Прагне він до знань.
В тихий день весняний Та за це багато
Хлопчик народивсь. Зазнає знущань.
У тяжкій неволі Нишком він малює
Ріс малий Тарас. Статуї в саду,
Він не вчився в школі, А вночі віршує
А ягнята пас. Про чужу біду.
3. Гнули люди спину 4. Та малює й пише
На панів лихих, Тарас таємно там.
Кріпака-людину Гнівні його вірші
Пан продати міг. Страх несе панам.
Цар його в солдати Як дітей любив він!
В дикий край заслав, Мріяв, щоб малі
Малювати й писати Скрізь росли щасливі
Він забороняв. На усій землі!
Вихователь: Важко жилося в ті часи сільському хлопчикові-кріпаку, який до того ж рано втратив батьків і лишився сиротою. Ось як він згадує свої дитячі роки:
Там матір добру мою
Ще молодою у могилу
Нужда та праця положила.
Там батько, плачучи з дітьми,
(А ми малі були і голі)
Умер на панщині!
А ми розлізлися межи людьми,
Мов мишенята.
З дитинством у поета пов’язані дуже сумні й водночас світлі спогади. Сумні – коли згадує, як тяжко жилося, бо рано залишився сиротою. І світлі – коли поет згадує природу своєї рідної України, особливо річку, верби, гай, червону калину.
Діти декламують вірші:
*** ***
Садок вишневий коло хати, Тече вода з-під явора яром нам долину.
Хрущі над вишнями гудуть. Пишається над водою червона калина.
Плугатарі з плугами йдуть. Пишається калинонька, явір молодіє.
Співають ідучи дівчата, А кругом їх верболози й лози зеленіють.
А матері вечеряти ждуть.
***
Зоре моя вечірня, зійди над горою,
Поговоримо тихесенько в неволі з тобою.
Розкажи, як за горою сонечко сідає,
Як у Дніпра веселочка воду позичає.
Як широка сокорина віти розпустила…
А над самою водою верба похилилась.
Вихователь декламує вірш Т.Г.Шевченка «Дивлюсь, аж світає…»
Дивлюсь, аж світає, край неба палає,
Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють,
Між ярами над ставами верби зеленіють.
Питання: Яку частину доби описує поет?
Як розумієте вислів «край неба палає»?
Хто зустрічає ранок?
Про що мріють лани, степи?
Вихователь: Тарасик був дуже допитливим хлопчиком, жадібним до знань, тому сам навчився читати, писати, малювати. І як випаде вільна від роботи хвилинка, він брав аркуш паперу, недогризок олівця, і сховавшись в бур’янах
Малював усе, що бачив довкола. Малював лише чорним олівцем, бо інших у нього не було. Давайте уявимо себе теж художниками і серед розмаїття ілюстрацій доберемо малюнки до уривків віршів Т.Г.Шевченка.
Гра «Обери малюнок»
Вихователь читає уривки,а діти добирають відповідні ілюстрації
і пояснюють свій вибір
1. Вітер з гаєм розмовляє, 2. Із-за лісу, з-за туману
Шепче з осокою. Місяць випливає.
Пливе човен по Дунаю Червоніє круглолиций
Один над водою. Горить, а не сяє.
3. Тече вода з-під явора, 4. По діброві вітер
Явір молодіє. Гуляє по полю,
Пишається над водою Край дороги гне тополю
Червона калина. До самого долу.
Вихователь: Вірші Т.Г.Шевченка гарні, приємні, ніжні. Деякі з них покладені на музику і стали піснею.
Виконання пісні «Зацвіла в долині червона калина»
Поетичні рядки великого поета немов живі картинки у словах, які оживають. Все, що в них сказано, можна уявити заплющивши на мить очі.
Проводиться гра «Уяви картинку»(вихователь декламує уривки з віршів, а діти уявляють)
1. Тече вода із-за гаю 2. Сонце гріє, вітер віє
Та попід горою. З поля на долину,
Хлюпочуться качаточка Над водою гне з вербою
Поміж осокою. Червону калину.
3. І досі сниться: під горою 4. І барвінком, і рутою,
Між вербами та над водою І рястом квітчає
Біленька хаточка. Сидить Весна землю, мов дівчину
Неначе й досі сивий дід В зеленому гаї.
Коло хатиночки і бавить 5. Встала весна, чорну землю
Хорошеє та кучеряве Сонну розбудила.
Своє малесеньке внуча. Уквітчала її рястом, барвінком
укрила.
Вуихователь: Неможна уявити собі українську сім’ю де б не любили, не згадували, не читали вірші Т.Г.Шевченка. А як любив Шевченко свою Україну! Він заповів усім, хто народився на нашій землі:
Свою Україну любіть,
Любіть її… під час люте,
В останню тяжку хвилину
За неї Господа моліть.
Чому нас вчать вірші Т.Г.Шевченка?
- Ми вчимося у Шевченка шанувати і любити рідну землю, природу, рідний народ, українську мову. Усім нам дорогий образ поета.
А чи знаєте ви, як у нашій країні увінчують пам’ять про Т,Г.Шевченка?
Помер Т.Шевченко не на Україні , але похований він, як і заповів у Каневі на високій горі, яка відтоді називається Тарасовою. І кожного разу і люди похилого віку, і молодь, і маленькі діти приходять до могили Шевченка, щоб покласти до підніжжя пам’ятника живі квіти.
Як ви гадаєте, для чого люди роблять це?
Де в нашому місті ми можемо вшанувати пам’ять великого поета?
Як ми повинні ставитися до Т.Г.Шевченка?
- Тож як будете коло пам’ятника Т.Г.Шевченку, вклоніться йому низько та покладіть квіти в знак пам’яті про великого сина України.
Діти: 1. І мене в сім’ї великій, 2. Будеш батьку пам’ятати,
В сім’ї вольній, новій, Доки живуть люди,
Не забудьте пом’янути Поки сонце з неба сяє,
Незлим, тихим словом. Тебе не забудуть!
1