Конспект інтегрованого заняття для дітей групи середнього дошкільного віку
«Подорож до зірок»
Мета: Формувати первинні уявлення про Космос як частину неживої природи, що оточує нашу планету. Дати елементарні знання про небесні тіла: ознайомити з поняттями «Сонце» (велика зірка, що дає світло і тепло), «Місяць» (супутник Землі), «Зірки» та «Метеорити». Пояснити природне явище зміни дня і ночі: за допомогою досліду з глобусом та ліхтариком показати, як обертання Землі впливає на освітлення її поверхні Сонцем. Навчати дітей розрізняти часові проміжки (день і ніч) за характерними ознаками та діяльністю людей. Ознайомити з нетрадиційною технікою малювання: поєднанням воскових олівців з аквареллю та прийомом «набризку» (за допомогою зубної щітки).
Розвивати пізнавальний інтерес та допитливість до явищ природи, які знаходяться за межами Землі. Стимулювати логічне мислення під час встановлення причинно-наслідкових зв’язків (Сонце світить — стає тепло і світло — настає день). Розвивати сенсорні здібності: вміння розрізняти предмети на дотик (робота з «чарівним мішечком»). Вдосконалювати дрібну моторику рук під час творчої роботи.
Виховувати естетичне почуття: здатність захоплюватися красою нічного неба та величчю природи; бережливе ставлення до Землі як до нашої спільної домівки, що є частиною великого Всесвіту. Сприяти формуванню навичок співпраці та позитивного емоційного настрою під час колективної подорожі.
Обладнання: «чарівний мішечок», камінець, макет зірки, глобус, ліхтарик, маленький м’ячик, набір карток до гри «Космічне сортування» (для категорії «День»: зображення сонця, дитини, що робить зарядку, півня, що співає, розкритої квітки, обіду; для категорії «Ніч»: зображення місяця та зірок, дитини в ліжечку, сови, закритої квітки (кульбаби), вимкненої настільної лампи), два обручі жовтого та синього кольорів.
Для образотворчої діяльності (Космічна майстерня): аркуші паперу: цупкий папір (або картон) темно-синього або фіолетового кольору (формат А4); воскові олівці: обов'язково жовтого, оранжевого та білого кольорів; фарби: біла або світло-жовта гуаш (для зірок) та акварель (якщо папір світлий і діти будуть його затоновувати); інструменти для «набризку»: старі зубні щітки та стеки (або довгі дерев'яні палички), щоб проводити по щетині; стаканчики з водою, серветки, підкладні клейонки.
Аудіозаписи: спокійна космічна музика для фону під час малювання; елементи костюма для вихователя: сріблястий шарф, сюрпризний момент: світловідбивальні наклейки-зірочки (які світяться в темряві) — як подарунок дітям наприкінці заняття.
Хід заняття:
І. Вступна частина: «Космічний сюрприз»
(Діти сидять на килимку. Вихователь заходить у групу в сріблястому шарфі або з блискучим атрибутом).
Вихователь: Доброго ранку, мої маленькі дослідники! Сьогодні, коли я йшла до дитячого садка, я знайшла на порозі незвичайний предмет.
(Дістає «Чарівний мішечок», оздоблений зірками).
Він теплий і наче трохи світиться. Як ви думаєте, звідки він міг прилетіти? (Відповіді дітей).
Вихователь: Цей мішечок не простий, він прилетів до нас із далекого Космосу. Космос — це величезний дім, де живуть планети, зірки та наше сонечко. Хочете дізнатися, що всередині?
ІІ. Основна частина: «Наукова лабораторія»
Вправа «Відгадай на дотик»
Вихователь пропонує одній дитині засунути руку в мішечок і описати предмет, не виймаючи його.
Предмет 1 (камінець): твердий, холодний, шорсткий.
Вихователь: Це — метеорит. Маленький мандрівник, який літав у космосі, а потім упав на землю.
Предмет 2 (макет зірки): гострий, має кутики, гладенький.
Вихователь: Це — зірочка. У небі вони здаються крихітними, але насправді вони величезні, як вогняні кулі.
Експериментальна діяльність «День і ніч»
Мета: наочно показати рух Землі навколо своєї осі.
Вихователь: Чому вдень ми гуляємо, а вночі спимо? Чому сонечко кудись зникає? Давайте перевіримо.
(Вихователь ставить глобус у центр, на одну країну наклеює маленьку паперову фігурку дитини)
Вихователь вмикає ліхтарик і спрямовує його на фігурку.
Вихователь: Подивіться, зараз ліхтарик-Сонечко світить на дитину. Що в неї зараз: день чи ніч? (день)
Вихователь повільно повертає глобус так, щоб фігурка опинилася в тіні.
Вихователь: А тепер Сонечко не бачить дитину. Що настав час робити? (Лягати спати, бо настала ніч).
Дидактична гра «Космічне сортування»
Дітям роздаються два обручі: жовтий (день) та синій (ніч).
Завдання: розкласти картинки (півень співає, діти дивляться мультики, сова летить, місяць у небі, чищення зубів зранку) у відповідні обручі.
Аналіз: Вихователь запитує: «Чому ти поклав сову до синього обруча?»
ІІІ.Практична частина: «Майстерня зоряного неба»
(На столах заздалегідь підготовлені аркуші темно-синього паперу (цупкого) та воскові олівці жовтого кольору)
Вихователь: Ми сьогодні бачили Космос на картинках, а тепер створимо свій.
Малюємо Сонечко: у куточку аркуша намалюйте велике коло восковим олівцем і зафарбуйте його. Це наше головне джерело тепла.
Малюємо Місяць: з іншого боку намалюйте «ріжок» — молодий місяць.
Магічний ефект (набризк): Інструктаж: «Вмочаємо зубну щітку в білу або сріблясту фарбу. Тримаємо її над папером і паличкою проводимо по щетині «на себе».
Результат: На синьому папері з’являються тисячі дрібних зірочок.
ІV. Заключна частина
Вихователь: Подивіться на наші роботи! У нас у групі з’явилося справжнє нічне небо.
Вихователь дістає з мішечка наліпки-зірочки, які світяться в темряві, і роздає кожній дитині як символ того, що вони тепер — «Маленькі космонавти».