КОНСПЕКТ інтегрованого заняття (ознайомлення з природним довкіллям, мовленнєвий розвиток, художня література) «Добрий птах – лелека» для дітей старшого дошкільного віку

Про матеріал
Конспект інтегрованого заняття (ознайомлення з природним довкіллям, мовленнєвий розвиток, художня література). Тема:«Добрий птах – лелека» Мета: поглиблювати знання дітей про весняні зміни в природі. Розширювати уявлення про народну символіку – лелеку. Залучати до використання народної мудрості пов’язаною з цим птахом. Вчити уважно слухати, сприймати та засвоювати зміст оповідання, переказувати його уривки. Формувати вміння чітко та повно давати відповіді на запитання. Розвивати розповідне і діалогічне мовлення, пізнавальний інтерес, допитливість. Виховувати любов та повагу до улюбленого птаха українців.
Перегляд файлу

Лозівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок)

комбінованого типу №11 «Берізка»

Лозівської міської ради Харківської області

 

 

 

 

 

 

 

 

КОНСПЕКТ

інтегрованого заняття

(ознайомлення з природним довкіллям, мовленнєвий розвиток,

художня література)

«Добрий птах – лелека»

для дітей старшого дошкільного віку

 

 

 

 

 

 

 

                                                  Підготувала і провела  вихователь:

                                                                 Колісник  Ірина Іванівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект

інтегрованого заняття

(ознайомлення з природним довкіллям, мовленнєвий розвиток, художня література).

 

Тема:«Добрий птах – лелека»

 

Мета: поглиблювати знання дітей про весняні зміни в природі. Розширювати уявлення про народну символіку – лелеку. Залучати до використання  народної мудрості повязаною з цим птахом. Вчити уважно слухати, сприймати та засвоювати зміст оповідання, переказувати його уривки. Формувати вміння чітко та повно давати відповіді на запитання.

Розвивати розповідне і діалогічне мовлення, пізнавальний інтерес,

допитливість. Виховувати любов та повагу до улюбленого птаха  українців.

 

Попередня робота: ознайомлення з легендою про птаха, читання віршів

 А.Малишка «Бусол», В.Бондаренко «Повернувсь лелека», показ

  зображення птаха та словесний опис.

 

Матеріал: пейзажі із зображенням весняної пори, зображення лелек у гнізді, ілюстрації до оповідання Л.Полтави «Де живуть добрі птахи?», вірші Д. Павличко «Мрія», В. Паронова «Лелека», загадки, прислів’я,

повіря.

 

Словник: народний символ, лелека, чорногуз, бусел,  бузька.

 

Хід заняття

Вихователь: Діти, а який сьогодні у вас настрій? Покажіть мені, будь-ласка, свої оченята. Бачу, що не у всіх вас заграв вогник радості, а так хочеться, щоб у всіх вас світилися оченята. Давайте візьмемо один одного за руки і тоді маленький промінчик радості і добра перейде від одного до іншого і засяє у ваших оченятах.       (діти беруться за руки і посміхаються один одному)

Ось тепер я бачу, що всі оченята засяяли!

Подивіться, який гарний сьогодні день!Здаються усе навколо радіє, прокидається і оживає. А все це тому, що:

                                              Йде до нас красуня мила,

                                             Та, що зимоньку змінила:

                                             Розтопляє скрізь сніжок,

                                             Кличе з вирію пташок,

                                             Всіх пробуджує від сну –

                                             Ми діждалися...        (весну)

Подих теплої весноньки помічали і ми з вами: у повітрі, звуках, таненні снігу, гамірних струмочках. Давайте пригадаємо, що ж саме помітили ми під час недавньої прогулянки.

Д/гра «А вже весна...»

Діти добирають відповідні слова ознаки та дії

Сонечко зараз яке? Що робить сонечко?

Які весняні струмочки? Що роблять струмочки?

Який навесні сніг? Що робить сніг у березні?

Молодці, бачу ви дуже спостережливі, тому і давали правильні відповіді.

Іде весна-веснонька, несе нам тепло і радість. І звичайно ми не можемо залишити прихід довгочікуваної пори поза увагою. Згадаймо прислівя про весну:

*   Вода з гір потекла – весну принесла.

*   Весна цвітом рясна.

*   Весна відмикає дерева і води.

*   Весною чути, як трава росте.

*   Весною дощ зайвим не буває.

*   Весна – наша мати, як не посієш – не будеш збирати.

 - А чи знаєте ви, як називаються весняні обрядові пісні нашого народу?

   Як виконували веснянки наші прабабусі та прадідусі?

Тож давайте і ми порадіємо весноньці та заспіваємо пісню-веснянку.

Виконання української народної пісні «Ой минула вже зима».

- В народі кажуть, що справжнє весняне тепло приносять на своїх крилах перелітні птахи.

Звідки навесні вони повертаються?

Як ви гадаєте, чому вони повертаються?

Які пташки прилітають на рідну землю?

Яку користь приносять птахи?

- Усі птахи гарні та корисні. Але є серед них птах, що вирізняється вродою, розумом, прихильністю до людини. Здогадайтесь, що це за птах:

                                    Летів птах через дах,

                                    Сів на воротях в червоних чоботях.

                                    Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки,

                                    Хату на хаті має,

                                    Жабам всім рахунок знає.        (лелека)

Вихователь на дошку вивішує зображення лелек у гнізді

Чи доводилось кому-небудь з вас бачити живого лелеку?

Розкажіть, що ви знаєте про цього птаха.

За допомогою навідних питань діти складають розповідь про лелеку

(особливості зовнішнього вигляду, забарвлення пір’я, спосіб життя, поведінка птахів).

Розповідь про лелеку повторюють бажаючі діти.

Дитина читає вірш В.Паронова «Лелека»

        Щоби став могутнім рід,                   Мов сторожа, нагорі

        Сильним і багатим,                            Пильно поглядають,

        Примостив колись мій дід                Від мишей, комах, щурів

        Колесо на хату.                                  Двір оберігають.

        Там гніздо лелеки вють                   І висиджують малят

        Із гілок, соломи,                                 У дощі та спеку.

        Піря і траву несуть –                        Пройде літо. Полетять

        Буде тепло в ньому.                           У краї далекі.

Діти, чому лелеки будують гнізда коло людських осель?

З давніх-давен існує повір’я, що лелеки гніздяться біля осель тільки добрих людей. Послухайте, як хлопчик обіцяє дбати про лелеку.

Дитина читає вірш Д.Павличко «Мрія»

       Як виросту – збудую хату.                   Нехай розводиться, гніздиться

       На хаті колесо прибю,                         По всіх деревах і хатах.

       А там я поселю крилату                       Нехай мені поночі сниться,

       Лелечу клекітну сімю.                        Що я літаю, наче птах.

 

Тож про що мріє хлопчик?

Окрім віршів, багато цікавого розповідають про лелек казки, легенди, оповідання. Сьогодні я прочитаю вам розповідь про цих птахів, а ви, будь-ласка, послухайте її уважно.

Читання оповідання Л.Полтави «Де живуть добрі птахи»

Запитання: Про що розповідається на початку оповідання?

                     Чому лелеки не змогли оселитися в селі?

                     Де збудували лелеки свої гнізда?

                     Як жили лелеки, що робили вони?

                     Яке видовище побачили пильні лелеки одного разу серед ночі?

- Давайте пригадаємо, як це сталося.

Вихователь вдруге читає уривок з оповідання, а діти, прослухавши текст іще раз, переказують його.

Фізкультхвилинка «Лелека»

Імітуючи ходу лелек, діти приказують слова-рими наприкінці рядків:

Прилетів...(лелека)

З Африки... (далекої) –

Повернувсь... (назад),

В наш квітучий... (сад).

Діти, а які ноги в лелеки?

А чи знаєте ви, чому лелека любить стояти на одній нозі?

Дитина читає жартівливий вірш:

              Чи то клопіт, чи не клопіт             Ти б ніколи ногу так не взув,

              Загубив лелека чобіт.                     А лелека ще й дратує козу:

              Загубив і не шукав, не шукав,       Не стояти козі на одній нозі.

              Босу ногу заховав у рукав.

 

- Діти, у цього птаха є і інші імена, інші назви. Які? (чорногуз, бусел, бузьок

                                                                                            бузька).

Які повіря, мудрослівя чи заклички вам відомі про доброго птаха – лелеку?

Мудрослівя:  Прилетіли лелеки – весну принесли здалека.

Повіря:          Гніздо на хаті віщує щастя і достаток.

                        Не можна руйнувати гніздо лелеки, бо згорить хата.

Заговори:        Коли вперше побачиш лелек, простягни їм кусочок хліба і

                        скажи: «Лелеко, лелеко, на тобі хліба шматочок, а мені дай 

                        жита сім копочок».

Закличка:       Чорногузе – дядьку, зроби мені кладку.

                        І станок, і млинок, і цибулі грядку.

Колискова:     Ой ходила лелеченька та й по комишу,

                        А свою дитиноньку та й заколишу,

                        Люлі, люлі, бай.

Лічилка:          Ой лелеки довгоногі,

                        Покажіть ви нам дороги.

                        Заблукали ми без мами,

                        Будем гратись тепер з вами,

                        Раз, два, три, а лелека будеш ти.

Обраний «лелека» одягає шапочку-наголівникі пропонує пограти у гру

«Жабки і лелека».

Вихователь нагадує, що лелека дуже добрий птах, тому не буде їсти жабенят яких спіймає, а буде з ними танцювати.

Вихователь: Що цікавого вам запамяталось?

                      Що нового ви дізнались?

                      Про що розкажете своїм батькам повернувшись додому?

Я думаю, що ви завжди будете оберігати цих птахів. І може, хтось із вас побачить десь лелеку, то обовязково розкажіть нам про це.

 

1

 

docx
Додано
26 січня 2019
Переглядів
5717
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку