Конспект інтегрованого заняття "Українці та українська вишиванка"

Про матеріал

Тема: «Українці та українська вишиванка»

Мета :навчальна: формувати природознавчу компетентність учнів за допомогою використання ІКТ, розширити і поглибити знання учнів про Україну, продовжувати формувати уявлення учнів традиції рідного краю;

розвивальна: розвивати загально пізнавальні вміння, інтерес до історичного минулого і сучасного нашої держави, увагу, спостережливість, уміння слухати, працювати самостійно та у групі, розвивати пам'ять і логічне мислення, підвищувати інформаційну культуру учнів;

виховна: виховувати почуття любові і поваги до своєї Батьківщини – України та бережливе ставлення до культурної спадщини свого народу, почуття патріотизму, ощадливе ставлення до її природи.

Перегляд файлу

 

 

 

 

Інтегроване заняття

на тему:

«Українці та

 українська вишиванка»

 

Результат пошуку зображень за запитом "вишиванка діти"

 

Підготувала:

вчитель початкових класів

КЗ «Будимлянський НВК»

Миляцької ОТГ

Полюхович Г.П.

 

 

 

Дубровиця 2018

 

Тема: «Українці та українська вишиванка»

Мета :навчальна: формувати природознавчу  компетентність  учнів за допомогою використання ІКТ, розширити і поглибити знання учнів про Україну, продовжувати формувати уявлення учнів традиції рідного краю;

розвивальна: розвивати загально пізнавальні вміння, інтерес до історичного минулого і сучасного нашої держави, увагу, спостережливість, уміння слухати, працювати самостійно та у групі, розвивати пам'ять і логічне мислення, підвищувати інформаційну культуру учнів;

виховна: виховувати почуття любові і поваги до своєї Батьківщини – України та бережливе ставлення до культурної спадщини свого народу, почуття патріотизму, ощадливе ставлення до її природи.

 

No

з/п

Приклади

навчальної

діяльності

Очікувані результати учіння

Індекс

очікуваного

результату

I.

Ранкова зустріч

Привітання

Групове

заняття. Новини дня

Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює

вдячність за підтримку

Підтримує та приймає інших

З увагою сприймає усні репліки учителя й

однокласників (вітання, знайомство, запитання, просьба,

прощання) й доречно реагує на усну інформацію в

діалозі

2 ГІО 7.2-3

2 СЗО 1.2-2

2 МОВ 1.1-1

II.

Утворення

ключового

слова – теми

інтегрованого

дня

Читає виразно вголос слова

Уважно вислуховує думку співрозмовника, висловлює

свій погляд, шануючи гідність інших

2 МОВ 2.2-2

2 ГІО 7.2-4

III.

Слухання

легенди

«Легенда про вишиванку»

Сприймає монологічне висловлення (розповідь про

події з життя або про спостереження за чимось / кимось)

з метою наведення прикладів з власного досвіду

Розповідає, про що текст, відповідає на запитання за

змістом прочитаного

Ставить запитання, які допомагають більше дізнатися

про важливу для України подію чи особу

2 МОВ 1.1-2

2 МОВ 2.2-4

2 ГІО 3.2-3

IV.

Розглядання

зразків

вишивки на

рушниках,

скатертинах,

сорочках тощо

Виявляє (з допомогою вчителя / вчительки) інформацію,

отриману від сприймання творів мистецтва

Розпитує дорослих (родичів) про минуле України

Читає виразно вголос короткі тексти (логічний наголос,

інтонація)

Розповідає, про що текст, відповідає на запитання за

змістом прочитаного

2 МИО 3.3-1

2 ГІО 8.3-2

2 МОВ 2.2-2

2 МОВ 2.2-4

V.

Створення

орнаменту для

української

вишиванки

Прогнозує, яким має бути виріб

Виготовляє та оздоблює виріб із допомогою дорослих

чи самостійно, застосовуючи елементи традиційних та

сучасних ремесел

Самостійно чи з допомогою дорослих демонструє

результати власної діяльності

Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює

вдячність за підтримку

2 ТЕО 1.1-1

2 ТЕО 2.1-4

2 ТЕО 1.5-3

2 ГІО 7.2-3

VI.

Розв’язання

життєвих

ситуацій

математичного

змісту

Знаходить необхідні (суттєві) дані для виконання

завдання

Розв’язує проблемні завдання з опорою на прості

математичні моделі

Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює

вдячність за підтримку

Підтримує та приймає інших

2 МАО 2.3-2

2 МАО 1.3-2

2 ГІО 7.2-3

2 СЗО 1.2-2

VII.

Читання

коміксу «Бути

справжнім

українцем» для

підведення

підсумків

заняття

Читає виразно вголос короткі тексти (логічний наголос,

інтонація)

Розповідає, про що текст, відповідає на запитання за

змістом прочитаного

Уважно вислуховує думку співрозмовника, висловлює

свій погляд, шануючи гідність інших

2 МОВ 2.2-2

2 МОВ 2.2-4

2 ГІО 7.2-4

 

Хід заняття:

 

І. Ранкова зустріч

1. Привітання

Доброго ранку тобі, Україно,

Сяє сонцем світанок ясний,

Доброго ранку тобі , Батьківщино,

Рідний краю ти мій дорогий.

Доброго ранку тобі, Україно моя,

Розквітай серцю рідна земля!

 

2. Групове заняття

Об’єднайте дітей у пари / трійки / групи довільним способом. Роздайте кожній групі розрізане прислів’я (Додаток 1) та попросіть відтворити його, прочитати та пояснити зміст.

Для дітей  Додаток 1.

 

 

 

 

( Людина без Вітчизни, як соловей без пісні)

Додаток  2

 

 

 

 

(Без верби і калини нема України)

Додаток  3.

 

 

 

(Людина без рідної землі, як соловей без гнізда)

3. Новини дня

Запитайте у дітей, чи знають вони, що в Україні щороку у третій четвер травня

відзначають День вишиванки.

Новини класу

 

 

ІІ. Утворення ключового слова – теми інтегрованого дня

- Попросіть дітей визначити тему інтегрованого дня. Для цього розгляньте ребус і прочитайте його.

Додаток 4.

Та прочитання зашифрованого прислів’я

Додаток 5

C:\Users\galoc\Desktop\Word Art.png

( Бідний на сорочку старається, а багатий і кожуха цурається)

ІІІ. Слухання легенди «Легенда про вишиванку »

- Попросіть дітей висловити свої здогади, для чого слугувала вишивка.

- Розкажіть (прочитайте) дітям легенду і попросіть визначити, яку чарівну силу

мала вишивана сорочка.

Додаток  6.

 

 

Легенда про вишиванку

 

Був час, коли почали на землі люди дуже вмирати. Від невідомої хвороби. Отак йде людина і враз упаде, почорніє, спіниться і немає людини.
Уже й до лісу люди тікали. Та за ними гналася й хвороба. Не жалувала ні дітей, ні стареньких. Наступав час, що вже й ховати померлих не було кому...
А жила в селі біля Дністра бідна вдова Марія. Забрала хвороба у неї чоловікаі дітей. Лише найменша Івaнкa ще залишилась. Береже мaтіp дочечку, як скарб найдорожчий.
Але не вберегла... Почала хворіти Івaнкa, не їсть, а тільки п’є, блідніє, тане просто на очах. А ще просить мaмy:
— Врятуй, мамо, я не хочу вмирати!
І так точі благають, що бідна жінка місця собі не може знайти.
Одного вечора до хати прийшла якась бабуся стара.
Як і коли прийшла, Марія не чула.
— Слава Богові, — привіталася.
— Слава.
— Що, помирає остання?  А могла б жити!
Аж кинулася Марія:
— Як? Бабусю сердешна, як Бога прошу, спаси, порятуй наймолодшу. Не лиши одну на стapість!
Взяв стару за серце той плач і сказала:
— Розповім я тобі таємницю тієї злощасної хвороби. Але обіцяй, що не проговоришся. Дитиною присягни!
— Присягаю... Донькою!
— Знай, послав цю Смерть Господь Бог. Грішних багато на Землі. Сказав Бог робити мертвими усіx, на кому немає хреста. А чортяки потішилися і всіx, на кому не видно хреста, умертвляють. Що їм до людських душ? Ото і вмирають праведні з грішними разом... Ти тяжко перенесла смерть дітей. Дам тобі раду... Виший на рукавах, на пазусі і повсюди хрести. Та ший їх чорні або червоні, щоби далеко чорти бачили... Але не кажи нікому, бо смерть доченьки побачиш...
Вже за годину червона і чорна мережки оперезали дівочу сорочечку. Є на завтра до сонця і хрести, і хрестики. І собі понашивала. А дочечка міцнішала щодень і просила матінку:
— А виший іще терен... А калину...
  Дуже люди тому вишиттю дивувалися, то казали, що збирається йти в ліс самітницею. Хрести ж треба на благословення Боже і проти поголосу.
З тим вже дочка  Івaнкa здорова: і скаче, і сміється, і співає. А мамине серце стискається від туги, як бачить, що знову понесли покійника на цвинтар.
  Якось вся у сльозах прибігла Івaнкa і потягнула матінку за рукав на сусідів двір. У домовинці виносили з хати двох хлопчиків, Іванчиних ровесничків.
Помарніла Марія, аж світиться. Все пестить і цілує донечку, а думи все в голові:
— Боже милий, та ж то моя надія!
...А діти вмирають...
— Господи! Та ж я не переживу її смepті!
...А люди мруть... Не втрималася. Від хати до хати бігла:
— Шийте, шийте хрести... Вишивайте... Виживете! Рятуйтеся!
Люди замикались в xaтах. Вважали, що прийшла пора і  Марії.
Марія побігла в дім, взяла на руки Івaнкy і пішла до церкви. Забила з усієї сили в дзвін. За хвильку уже усі позбігалися.
Поцілувала Марія доньку і сказала до людей:
— Не вірите! Думаєте, що здуріла? Та хай так буде, діток мeні ваших жаль..., — на тому зірвала з Іванки сорочку вишиту.
Дитина на очах почорніла і померла.
— Вбивці! Шийте, вишивайте сорочечки дітям і собі, — так і впала мертвою біля донечки...
Від тоді відішлахороба. А люди носять вишиванки. Потім зникла потреба у вишитих хрестах. Так мaтepі навчили дочок, а дочки своїх дочок, і вже ніxтo не обходився без вишитої сорочки, фартуха чи блузки.
Носять оту красну одіж і до тепер.
Але мало хто знає, звідки прийшла та краса до людей...

 

ІV. Розглядання зразків вишивки на рушниках, скатертинах, сорочках

тощо

- Запропонуйте дітям розглянути зразки вишивок на предметах побуту та одязі.

- Запитайте, що зазвичай зображують на рушниках? Сорочках? Які кольори

переважають?

  • Розкажіть дітям, що для воїна вишивка — особливий оберіг, який не лише захищає

від усього лихого, а й нагадує про близьких людей, рідну домівку, куди він

обов’язково має повернутися після всіх пригод та небезпек. Вишивати —

природне заняття для української дівчинки, дівчини, жінки. Якщо дівчина

вишиває, це означає, що в неї все до ладу. Наші пращури вірили: нитка передає

силу, витривалість, захищає людину від хвороб. Мистецтво вишивання

передавалося від прабабусі до бабусі, від бабусі — до матусі, від матусі — до

доньки. Колись існував навіть такий ритуал: збиралася вся родина, і бабуся бажала

онучці стати гарною вишивальницею, легенько вколюючи голкою її долоньку.

  • Поцікавтеся, чи пробували діти вже вишивати? Чи хотіли б навчитися? Чи вишивають в їхніх родинах?
  • Розкажіть, що в багатьох українських родинах вишиванки передаються з

покоління в покоління. Поцікавтеся, чи є в них вишиванки, які дісталися у спадок від бабусі, прабабці?

  • Запропонуйте дітям прочитати текст і обговоріть з ними зміст прочитаного.  (Додаток 7)


V. Створення орнаменту для української вишиванки

 

  • Роздайте дітям шаблони української сорочки (Додаток 8,9) і запропонуйте створити власний орнамент для української вишиванки. Зазначте, що діти можуть самостійно обрати, для кого вони створюватимуть вишиванку і які символи закладуть у свій орнамент.

 

Наша Україна в орнаменті вишивки. В кожному регіоні притаманний свій орнамент

 

Матеріали для дітей.  Додаток 10

 

 

  •     Проведіть виставку дитячих робіт. Під час учнівської демонстрації попросітьдитину розказати, для кого вона створювала вишиванку, з яких символівскладається орнамент і що вони означають.
  • Орієнтовні питання для бесіди:

- Чому вишиванку з давніх-давен вважають оберегом?

- Що означають кольори на вишиванці?

- Яке значення мають візерунки на вишиванці?

 

VІ. Розв’язання життєвих ситуацій математичного змісту

  • Запропонуйте дітям розв’язати життєві ситуації математичного змісту.
  1. Скласти і розв’язати задачу

 

 

VIІ. Читання коміксу «Бути справжнім українцем» для підведення

підсумку заняття

 

  • Запитайте дітей, що означає бути справжнім українцем? Вислухайте відповідікожної дитини, не коментуючи їх.
  • Запропонуйте прочитати комікс (Додаток 11) та обговоріть його зміст.

 

 

 

Орієнтовні запитання для бесіди з дітьми за коміксом:

- Чому хлопчик одягнув вишиванку?

- Як Сергійко повівся зі своїми друзями? Чи правильно він вчинив? Чому?

- Чи досить того, що хлопчик попросив у друзів вибачення? Як йому виправити

свою провину?

- Що таке вишиванка? Хто її носить?

- Чи вишиванка – це просто оздоблена вишивкою сорочка?

- Що означають слова «не ганьби вишиванку»? Чи тільки вишиванку не можна

ганьбити?

- А як треба поводитись без вишиванки?

- Хто може вдягати вишиванку?

- Хто такий справжній українець?

- Що треба зробити хлопчикові, щоб стати справжнім українцем?

- Чи ми справжні українці? Що ще нам треба зробити, аби гідно представляти

народ України?

  • Можливо хтось хоче поділитися тим, що він дізнався цікавого до цього невідомого просимо на крісло автора.

І на завершення послухайте вірш М. Чернявського

Увсiх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рiднiша їм своя пустиня,

Анiж земний в чужинi рай.

Їм красить все їх рiдний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батькiвщини.

М. Чернявський

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Матеріали

для

дітей

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 6

Легенда про вишиванку

 

Був час, коли почали на землі люди дуже вмирати. Від невідомої хвороби. Отак йде людина і враз упаде, почорніє, спіниться і немає людини.
Уже й до лісу люди тікали. Та за ними гналася й хвороба. Не жалувала ні дітей, ні стареньких. Наступав час, що вже й ховати померлих не було кому...
А жила в селі біля Дністра бідна вдова Марія. Забрала хвороба у неї чоловікаі дітей. Лише найменша Івaнкa ще залишилась. Береже мaтіp дочечку, як скарб найдорожчий.
Але не вберегла... Почала хворіти Івaнкa, не їсть, а тільки п’є, блідніє, тане просто на очах. А ще просить мaмy:
— Врятуй, мамо, я не хочу вмирати!
І так точі благають, що бідна жінка місця собі не може знайти.
Одного вечора до хати прийшла якась бабуся стара.
Як і коли прийшла, Марія не чула.
— Слава Богові, — привіталася.
— Слава.
— Що, помирає остання?  А могла б жити!
Аж кинулася Марія:
— Як? Бабусю сердешна, як Бога прошу, спаси, порятуй наймолодшу. Не лиши одну на стapість!
Взяв стару за серце той плач і сказала:
— Розповім я тобі таємницю тієї злощасної хвороби. Але обіцяй, що не проговоришся. Дитиною присягни!
— Присягаю... Донькою!
— Знай, послав цю Смерть Господь Бог. Грішних багато на Землі. Сказав Бог робити мертвими усіx, на кому немає хреста. А чортяки потішилися і всіx, на кому не видно хреста, умертвляють. Що їм до людських душ? Ото і вмирають праведні з грішними разом... Ти тяжко перенесла смерть дітей. Дам тобі раду... Виший на рукавах, на пазусі і повсюди хрести. Та ший їх чорні або червоні, щоби далеко чорти бачили... Але не кажи нікому, бо смерть доченьки побачиш...
Вже за годину червона і чорна мережки оперезали дівочу сорочечку. Є на завтра до сонця і хрести, і хрестики. І собі понашивала. А дочечка міцнішала щодень і просила матінку:
— А виший іще терен... А калину...
  Дуже люди тому вишиттю дивувалися, то казали, що збирається йти в ліс самітницею. Хрести ж треба на благословення Боже і проти поголосу.
З тим вже дочка  Івaнкa здорова: і скаче, і сміється, і співає. А мамине серце стискається від туги, як бачить, що знову понесли покійника на цвинтар.
  Якось вся у сльозах прибігла Івaнкa і потягнула матінку за рукав на сусідів двір. У домовинці виносили з хати двох хлопчиків, Іванчиних ровесничків.
Помарніла Марія, аж світиться. Все пестить і цілує донечку, а думи все в голові:
— Боже милий, та ж то моя надія!
...А діти вмирають...
— Господи! Та ж я не переживу її смepті!
...А люди мруть... Не втрималася. Від хати до хати бігла:
— Шийте, шийте хрести... Вишивайте... Виживете! Рятуйтеся!
Люди замикались в xaтах. Вважали, що прийшла пора і  Марії.
Марія побігла в дім, взяла на руки Івaнкy і пішла до церкви. Забила з усієї сили в дзвін. За хвильку уже усі позбігалися.
Поцілувала Марія доньку і сказала до людей:
— Не вірите! Думаєте, що здуріла? Та хай так буде, діток мeні ваших жаль..., — на тому зірвала з Іванки сорочку вишиту.
Дитина на очах почорніла і померла.
— Вбивці! Шийте, вишивайте сорочечки дітям і собі, — так і впала мертвою біля донечки...
Від тоді відішлахороба. А люди носять вишиванки. Потім зникла потреба у вишитих хрестах. Так мaтepі навчили дочок, а дочки своїх дочок, і вже ніxтo не обходився без вишитої сорочки, фартуха чи блузки.
Носять оту красну одіж і до тепер.
Але мало хто знає, звідки прийшла та краса до людей...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 7

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 8

Додаток  9

 

 

Додаток 10

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 11

 

 

 

docx
Додано
25 червня 2018
Переглядів
9483
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку