План-конспект уроку історії України у 5 класі.
Тема: Історія України на лінії часу. Практичне заняття
Мета:
Основні поняття: лінія часу, давня історія України (від появи людини на тер. У-ни (бл. 1 млн. років тому) до VII cт.), Русь-Україна (IX – XIII ст.), Галицько-Волинська держава (ХІІІ – сер. ХІV cт), Козацька Україна (XV – XVIII ст.) Україна (ХІХ – ХХ ст.) .
Обладнання: Online-вправа - «Ромашка» (Блок загадок про основні періоди історії України); роздатковий матеріал «Макет лінії часу та назви періодів історії України».
Тип уроку: урок засвоєння навиків та знань.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Учитель. Сьогодні, діти, ви розпочинаєте вивчення нового для вас предмета, який називається «історія». Предмет для вас новий, але слово, я сподіваюся, ви чули у своєму житті не раз. Скажіть, на яких уроках у початковій школі вам траплялося слово «історія»?
Діти відповідають.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Доброго дня, друзі. На минулому уроці ми з вами познайомилися з лінією часу та змогли зрозуміти, що кожна подія займає своє місце у часі. Сьогодні, я пропоную вам стати справжніми вченими істориками та всього за один урок дослідити історію нашого народу. Та як перед справжніми істориками, перед вами стоїть нелегке завдання, вам необхідно правильно розташувати у часі основні епохи нашої історії відгадавши цікаві історичні загадки.
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Вчитель. Шановні колеги-історики, пропоную вам розпочати дослідження історичного минулого України, розпочнемо з найдавніших часів. Увага на екран:
Учитель пропонує дітям відповісти на перше запитання-загадку відповідаючи на блок запитань online-вправи «Ромашка». Після кожної вірної відповіді учні прикріплюють до макету лінії часу надписи з назвами історичних періодів у хронологічній послідовності.
Учитель пропонує дітям виконати фізкультхвилинку, аби вони мали змогу відпочити.
Хвилинка відпочинку
— Ви втомились?
Саме час — дружно відпочити
І знайому фізхвилинку
В гості запросити.
Працювали ми, трудились
Наші пальчики втомились
А щоб далі працювати,
Треба пальці розім'яти.
Руки вгору потягніть
І до сонця підстрибніть!
Всі присядем, встанем враз,
Знов чекає праця нас.
Учитель разом з учнями проводить короткий аналіз послідовності та правильності розташування історичних епох на лінії часу.