Конспект "Кількісні числівники (дробові)"

Про матеріал
Продовжити знайомити школярів із кількісними числівниками, а саме дробовими; розвивати самостійність, логічне мислення і мовлення, пам’ять; виховувати естетичні почуття, зацікавленість скарбами народної мудрості.
Перегляд файлу

Тема: Числівники кількісні (дробові)

 

Мета: навчальна –  продовжити знайомити школярів із кількісними числівниками, а саме дробовими; розвиваюча – розвивати самостійність, логічне мислення і мовлення, пам’ять;

виховна – виховувати естетичні почуття, зацікавленість скарбами народної мудрості

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

 

Хід уроку

 

І. Мотивація навчальної діяльності

 1. Ознайомлення з девізом уроку.

В рідній мові своїй

Мусиш вивчити кожне слівце,

Доглядати його,

Як старий садівник деревце.

 

2. Розгадати анаграму

 

6, 21, 19, 2, 19, 3, 12, 28, 11, 22, 16, 12, 3, 18, 11, 15, 11

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Гра «Зірви яблуко»

Кожне яблуко це питання. Необхідно «зірвати» яблуко і відповісти на питання)

  1. Що називається числівником?
  2. Яким членом речення виступають числівники?
  3. На які питання відповідає числівник?
  4. Чи змінюється числівник за відмінками?
  5. Привести приклади числівників?
  6. На які групи за значенням поділяються числівники?
  7. На які групи поділяються кількісні числівники?

 

2. Кодоване письмо

Вибрати й записати тільки цифри потрібних речень: у першу колонку з кількісними числівниками, у другу з порядковими.

 

  1. П’ять разів засумнівайся, а тоді до діла збирайся.
  2. Розумна голова прогодує краще, ніж п’ятдесят лінивих рук.
  3. Живи, працюй до сьомого поту.
  4. Хай вишня викидає цвіт і двісті літ, і триста літ.
  5. Ще треті півні не співали...
  6. Сідай швидко на коня: ще сто миль махнем до дня!
  7. Слухаю першого грому удари, наче найкращу симфонію в світі.
  8. Всі зайці вовків бояться, йде один, а бачать – двадцять.
  9. Хто ловить, той двох навчить

Перевірку роботи здійснити за зразком

 

Кількісні

порядкові

1; 2; 4; 6; 8; 9

3; 5; 7

 

 ІV. Сприймання, усвідомлення нових знань

Пояснення вчителя.

У дробових числівниках чисельник має форму жіночого роду, бо тут домислюється іменник саме жіночого роду – частина: одна третя частина.

V. Закріплення вивченого матеріалу

 

Робота з сигнальними картками.

Візьміть у руки сигнальні картки. Я називатиму вам числівники. Ваше завдання: якщо ви вважаєте, що числівник кількісний, піднімайте білу картку, а якщо порядковий – червону.

 Сто, перший, вісім, двадцять, сороковий, двадцять сьомий, чотири, шостий, десята, п’ятдесят, шістсот, п’ятнадцяте, дві третіх, четверо, сімдесятий, багато, десять цілих й чотири сотих, дві дев’ятих.

 

Конструктор (робота за варіантами)

 

утворити за поданим зразком цілі, збірні, дробові, порядкові числівники
Зразок: 2 – два – двоє – одна друга - другий

8,   12,   15

 

Розподільний коментований диктант

 записати подані словосполучення з числівниками  за значенням числівників у колонки – власне кількісні, дробові, збірні, неозначено-кількісні.

Четверо хлоп’ят, одна третя кілометра, дванадцятеро  поросят, вісімнадцять зошитів, чимало днів, дві п’ятих кілограма, кілька планшетів, двадцять сім учнів, десять років, одна сьома планети, п’ятеро друзів, три тижні, багато вражень, сто сорок стільців.

Із словосполученнями, у яких є дробові числівники скласти речення.

 

Робота з підручником

Вправа 10, с. 243 (усно розгадати кросворд)

 

Робота в парах (по рядах)

З відгаданими числівниками утворити методом «снігової кулі» дробовий числівник - словосполучення з дробовим числівником - речення.

 

VI. Підбиття підсумків роботи на уроці.

 

Виконання інтерактивної вправи

https://learningapps.org/24874078

 

Гра «Камінь, ножиці, папір»

(сусіди по парті грають в «камінь, ножиці, папір» і хто виграє  - ставить запитання іншому з щойно вивченої теми, а сусід по парті повинен відповісти на нього.)

 

-                     Які є розряди числівників за значенням?

-                     Що означають порядкові числівники?

-                     Що означають кількісні числівники?

-                     На які групи поділяються кількісні числівники?

 

VII. Рефлексія

 

 

VIII.Оцінювання навчальнихдосягнень учнів

 

Домашнє завдання

 

Скласти невеликий діалог із використанням дробових числівників.

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
22 лютого
Переглядів
239
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку