Конспект комбінованого уроку з математики,
3 клас на тему:
“Множення чила на суму. Складання задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою”
Тема уроку. Множення чила на суму. Складання задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою.
Мета уроку: ознайомити учнів із властивістю множення числа на суму; формувати вміння складати задачу за даним рівнянням; розвивати вміння розв’язувати задачі, пов’язані з одиничною нормою, логічне мислення, увагу та обчислювальні навички у дітей; виховувати любов та інтерес до математики.
Обладнання: ноутбук, презентація, картки із завданнями для індивідуальної роботи, схеми задач, лист, аудіозапис.
Тип уроку: комбінований; форма проведення – урок-подорож.
Хід уроку:
І. Організація учнів до уроку.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
-
ПРИВІТАННЯ
1.2 Перевірка готовності до уроку
Девізом нашого уроку є :
СПОСТЕРІГАЮ.
ПОМІЧАЮ.
МІРКУЮ.
РОБЛЮ ВИСНОВОК.
1.3.Налаштування дітей до уроку
-
Сьогодні ми здійснимо подорож Країною знань, королеви Математики.
(стукіт у двері)
-
Діти, що це? Це лист, давайте прочитаємо, що там!
Любі третьокласники!
Я, Королева Математика, запрошую вас до Країни Знань!
Найкращим учням я відкрию свою таємницю, яка допоможе у навчанні. Щоб потрапити до Палацу мудрості, треба виконати мої завдання.
Успіхів Вам!
-
Діти, чи готові ви виконати завдання королеви?
-
Тож часу не гаймо, а мерщій до роботи.
ІІ. Контроль, корекція та закріплення знань.
-
Перевірка домашнього завдання.
А) індивідуальні завдання.
– Першим, нас зустрів пан Всезнайкін – це дуже талановитий і здібний чоловік. Чотирьом учням він передав індивідуальні завдання. Отож, ваше завдання уважно прочитати і виконати відповідні завдання якнайшвидше.
Б) фронтальна форма перевірки.
-
А зараз пан всезнайків хоче перевірити наскільки ви відповідально поставились до виконання домашнього завдання.
-
Вам слід було розв’язати задачу №813
Столяр робить за день 12 рам, а його помічник – 7. Скільки рам вони зробили разом за 5 днів?
-
Що ви дізнались спочатку? (скільки рам столяр і його помічний зробили за 1 день)
-
Якою дією ми можемо дізнатись? (дією додавання)
-
Що до чого будемо додавати? (12+7=19 рам).
-
Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? (так, можемо).
-
Якою дією? (множення)
-
Тож скільки рам вони зробили разом за 5 днів? (95 рам)
-
Молодці!
-
Пан Всезнайкін, пропонує вам скласти вираз до задачі. Запишіть його на дошці.
В) творча робота над задачею.
– На скільки 95 менше від 100? (на 5)
– Скільки рам повинен зробити помічник, якщо за 5 днів він із столяром разом зробить 100 рам? ( 8 рам).
-
Пан Всезнайкін надзвичайно сильно задоволений вашою роботою.
-
А також вдома ви повинні були розв’язати приклади, №814
28×3=84 3×9=27
84-72=12 27×3=81
12×5=60 81÷9=9
60÷20=3 9+19=28
-
Чим особливі ці приклади? (вони є кругові)
-
Як розв’язувати кругові приклади?
-
Зачитайте результат першого прикладу?
-
Зачитайте результат останнього прикладу?
-
Пан Всезнайкін радіє за ваші успіхи.
Слухай! Це перше слово з таємниці Королеви Математики.
-
Усні обчислення.
-
Діти, вашої допомоги потребує селянин він просить у вас допомогти йому зібрати багатий урожай.
33×3=99 32×2=64 24÷4=6 8×7=56 19×5=95 40÷8=5
-
Селянин дуже задоволений вашою роботою.
-
Підсумок підготовки дітей до уроку.
Дивись! Це друге слово з таємниці Королеви математики.
-
Королева Математика задоволена вашою підготовкою до виконання домашнього завдання. Всі учні 3 класу виконали домашнє завдання. Бажає вам математичних успіхів і завжди старанно готуватись до уроку.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
А нам, щоб потрапити до палацу мудрості, слід ще пройти довгий шлях. Ось і наступний острів видніється він називається островом «Новинка». На цьому острові діти завжди дізнаються щось нове. А ми на цьому острові навчимося множити число на суму, складати задачі за даним рівнянням, а також розв’язувати задачі, які пов’язані з одиничною нормою.
-
На цьому острові нас зустрів професор Задачкін, він пропонує нам розв’язати ряд задач.
IV. Вивчення нового матеріалу.
-
Підготовча робота.
-
Діти, як ви помножите двоцифрове число на одноцифрове. Обчисліть вираз 32×3. ( Запишемо число 32 як суму десятків і одиниць 32 = 30+2. Одержимо такий вираз: (30+2)×3)
-
Яке правило треба використати? (множення суми на число).
(30+2)×3=30×3+2×3=96
-
Отже, спочатку помножили десятки на 3, одержали 90, а потім помножили одиниці на 3, одержали 6. Разом буде 96.
-
Згадайте правило?! (Щоб помножити суму на число, можна помножити на це число кожний доданок і знайдені добутки додати).
-
Засвоєння нових знань.
-
А зараз уважно послухайте умову задачі.
На змаганнях у першому запливі було 4 човни, по 8 спортсменів у кожному. У другому запливі було 3 човни, також по 8 спортсменів. Скільки всого спортсменів брало участь у двох запливах?
-
Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? (ні, не можемо).
-
Чому? (тому що, ми не знаємо скільки спортсменів було у першому запливі).
-
Чи можемо ми дізнатись? (так, можемо)
-
Якою дією? (множення)
-
Що на що будемо множити? (8×4=32)
-
Чи відомо нам скільки спортсменів було у другому запливі? (ні)
-
Як ми можемо дізнатись?(8×3=24)
-
Чи можемо ми тепер відповісти на запитання задачі? (так можемо)
-
Якою дією? (додавання).
-
Що до чого будемо додавати? (до 32+24=56 спор.)
-
Первинне закріплення
Повторення плану розв’язання.
-
Яке перше запитання до задачі?
-
Скільки спортсменів було у 1 запливі?
-
8×4=32 (спор.)
-
Яке друге запитання до задачі?
-
8×3=24 (спор.)
-
Скільки спортсменів було у другому запливі?
-
8×3=24 (спор.)
-
Скільки всього спортсменів брало участь у двох запливах?
-
До 32+24=56 (спор.)
-
Запишіть вираз до задачі.
8×4+8×3=56 (спор.)
-
Чи можемо ми розв’язати задачу іншим способом? (так, можемо)
-
Що нам потрібно дізнатись спочатку? (скільки разом було човнів у 1 і 2 запливі)
-
Якою дією ми можемо дізнатись? (додавання)
-
Що до чого будемо додавати? (4+3=7 чов.)
-
Чи можемо ми відповісти на запитання задачі? ( так, можемо)
-
Якою дією? (множення)
8×7=56 (спор.)
-
Запишіть вираз до задачі.
8×(4+3)=56
-
Отже, щоб помножити число на суму, можна помножити число на кожний доданок і знайдені добутки додати.
-
Розгорніть підручники на сторінці 125, зачитайте правило.
-
Хто вже запам’ятав правило?
-
За ваші знання королева нам відкрила третє слово таємниці.
Думай!!!
Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Обчислення виразів.
-
Королева пропонує обчислити вирази, застосувавши правило. №817
7×(20+5)=7×20+7×5=140+35=175
3×(300+20)=3×300+3×20=900+60=960
(Учні виконують біля дошки з коментуванням)
-
Тож яке правило ви застосували? (множення числа на суму).
-
А №818 Королева сказала виконати вам самостійно, обчислити зручним способом.
14×(3+7)=14×10=140
8×(20+8)=8×20+8×8=160+64=224
-
Королева Математика приємно вражена працею і вашими знаннями.
2.Розв’язування задач.
-
Щоб ви отримали четверте слово таємниці королева наказує вам виконати №819
-
За рівнянням х+200=500 скласти і розв’язати задачу.
-
Наприклад, за 2 дні садівники посадили 500 дерев. Другого дня 200. Скільки дерев посадили першого дня?
х+200=500
х=500-200
х=300
-
Як називаються компоненти при додаванні? (доданок, доданок, сума).
-
Що нам невідомо? (перший доданок)
-
Як знайти невідомий доданок? (щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок)
-
Зачитайте свої задачі.
-
Королева Математика повідомила мені, що скажить вам останнє четверте слово таємниці, коли ви розв’яжете останню задачу №852.
-
Узимку корові на день дають 6 кг буряків. Скільки потрібно буряків 3 коровам на 5 днів?
-
Чи можемо ми одразу відповісти на запитання задачі?(ні, не можемо)
-
Чому? (тому що, ми не знаємо скільки буряків за 5 днів з’їдає одна корова).
-
А можемо ми дізнатися?(так можемо)
-
Якою дією? (дією множення)
-
Що на що будемо множити? (треба 6×5=30 (бур.))
-
Чи можемо відповісти на запитання задачі? (так, можемо)
-
Що нам слід зробити? (треба 30×3=90 (кг.)).
-
Яка відповідь до задачі? (90 кг. буряків потрібно 3 коровам на 5 днів).
6×5=30 (бур.) – з’їдає 1 корова за 5 днів.
30×3=90 (кг.) – з’їдають 3 корови за 5 днів.
-
Отже, королева задоволена вашою працею. Розкрила вам четверте слово з таємниці королеви Математики – ВИКОНУЙ!
VI. Підсумок уроку.
-
Підсумкова бесіда
-
Пригадайте правило, яке ми сьогодні вивчали.
-
Обчисліть із поясненням:
3×(10+4)=
5×(12+6)=
4×18=
6×16=
-
Що ми сьогодні вивчали на уроці? (Множення числа на суму. Складали задачі за даним рівнянням. Задачі, пов’язані з одиничною нормою.)
-
Королева математика надзвичайно сильно задоволена вашою роботою на уроці. Бажає вам математичних успіхів.
2.Оцінювання досягнень учнів
Повідомлення домашнього завдання.Інструктаж.
-
На дошнє завдання вам треба ще раз добре вивчити правило. Розв’язати приклади №822 і задачу №823