Конспект логопедичного заняття "Звук і буква Р. Автоматизація вимови в складах та словах."

Про матеріал
Логопедичне заняття з використанням технології біоенергопластики. Тема: Звук і буква Р. Автоматизація вимови в складах та словах. Індивідуальне заняття з учненицею 2-го класу (ЗПР)
Перегляд файлу

Заняття з використанням технології біоенергопластики.

Тема: Звук і буква Р. Автоматизація вимови  в складах та словах.

 Індивідуальне заняття з учненицею 2-го класу (ЗПР)

 

Мета: вчити дитину чітко вимовляти звук (р) ізольовано, в складах та словах; виховувати уміння визначати місце звуку в словах, добирати слова із заданим звуком. Розвивати артикуляційну моторику, фонематичні процеси (уявлення, сприймання, відтворення), слухову пам'ять, логічне мислення, почуття ритму. Виховувати інтерес до занять,  відчуття власного тіла за допомогою використання біоенергопластики.

 

Обладнання: дзеркало, профіль артикуляції звука (р), предметні малюнки, дидактична гра на розвиток мовленнєвого дихання «Ракета», конструктор, пластилін.

 

Хід заняття

 

І. Організаційний момент.

 

1. Створення нервово-психологічного настрою. (1 хв.)

- Сьогодні  у нас не звичайне заняття. Ми навчимось гарно вимовляти звук (Р), а допоможуть нам у цьому наші ручки.  Покажи  мені, будь-ласка, з яким настроєм ти прийшла. (Зображуємо у повітрі кистю руки смайлик).

- А ти знаєш, що у наших пальчиках і долоньках є такі маленькі моторчики і якщо їх завести та наш язичок стане більш слухняним (розігріваємо долоньки м'ячиком «су-джок»).

Давай спробуємо виконувати наші вправи допомагаючи собі рухами руки.

 

ІІ. Основна частина

 

1. Артикуляційна гімнастика та розвиток мовленнєвого дихання.

(Виконання артикуляційних вправ супроводжується відповідними рухами кистей рук).

- «Парканчик»

- «Трубочка»

- «Смачне варення»

- «Почистимо верхні зубки»

- «Годинничок»

- «Побілити стелю»

- «Лопатка»

- «Барабанщик»

- «Бджілка»

- «Ракета»

3. Уточнення артикуляції звуку [Р]:

(демонстрація профілю артикуляції звуку (Р) супроводжується відповідними рухами руки)

• положення губ, а також відстань між верхніми ї нижніми зубами залежить від наступних звуків;

• кінчик язика набуває форми «ложечки» й вібрує в струмені повітря зближуючись з альвіолами;

• бічні краї язика притиснуті до корінних зубів, корінь язика опущений;

• м'яке піднебіння закриває прохід в носову порожнину;

• голосові зв'язки зімкнуті і вібрують.

 

4. Гра на розвиток фонематичного слуху «Впіймай звук»

Я буду  називати різні звуки і слова, а ти коли почуєш звук [Р] «спіймай» його долоньками, а якщо чуєш інший звук – «відштовхни»: р-ш-ж-р-с-ш-з-л-р-ш-х-з-ж-р…рак, лак, ракета, лелека, ялинка, карета, колесо, помідор,…

 

5. Автоматизація ізольованої вимови звуку (Р).

Гра «Підбери звук»

Пригадаймо зараз вмить (супроводжуємо рухами рук)

              Як  наш трактор дирчіть?  ( ррррррр….)

              Як собачка ричить? (ррррррррр…)

              В небі гвинтокрил летить (ррррррр….)

              В машині мотор дрижить (ррррррр….)

 

6. Автоматизація звуку [Р] в складах і словах.

Читаємо склади, чітко вимовляючи звук [Р].

При вимові слідкуємо за артикуляцією в дзеркалі.

Ра-ра-ра-ракета              ар-ар-ар-комар

Ро-ро-ро-рот                  ор-ор-ор-мотор

Ру-ру-ру-рух                  ур-ур-ур-абажур

Ри-ри-ри-риба                ир-ир-ир-тир

Ре-ре-ре-ребус                ер-ер-ер-шофер

 

Пра-пра-пра-правда                бра-бра-бра-брат

Про-про-про-просо                 бро-бро-бро-бронза

Пру-пру-пру-пружина            бру-бру-бру-брухт

При-при-при-прийменник       бри-бри-бри-бритва

Пре-пре-пре-префікс                бре-бре-бре-брезент

 

7. Автоматизація звуку( Р) в словах.

Доповни речення назвами малюнків.

  •          Над річкою сяє ……(райдуга)
  •          У річці по дні повзає…..(рак)
  •          У кімнаті говорить …..(радіо)
  •          Літає у космос…….(ракета)
  •          Руслан змайстрував красиву …..(раму)
  •          Романові купили новий …..(ранець)

Про які малюнки ці загадки?

  •          Засвистіла, полетіла-

Хвіст вогнений залишила. (ракета)

  •          Через воду стежечка,

А по ній не перейдеш. (райдуга)

  •          Без язика живе, не їсть і не п'є.

А говорить і співає,

І новини сповіщає. (радіо)

  •          Має клешні і довгі вуса

Я й сама його боюся.

Бо щипає мов гусак.

Ну а звуть щипаку…(рак)

 

8. Вправи на розвиток дрібної моторики.

Звук (р) на письмі позначається буквою Р. Зобразимо букву руками.

Побудуємо її з конструктору та з пластиліну. Порівнюємо відчуття на дотик: «колючий – гладкий».

9. Визначення місця звука (Р) в словах.

Назви малюнок. Визнач місце звука у слові. Продемонструй це відповідним рухом руки.

 

ІІІ. Заключна частина.

 

Рефлексія.

Зняття нервової напруги. Оцінювання.

Ти сьогодні була дуже уважна, старанна, виконала всі завдання, якщо ми і далі будемо так працювати, ми будемо чітко і правильно розмовляти!

Намалюй на дошці схематично свій настрій (сонечко-хмаринка).

Дякую за увагу, наше заняття закінчено! До побачення. (Супроводжується рухом руки).

 

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
19 травня
Переглядів
2
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку