Тема. Читання та запис трицифрових чисел у нумераційній таблиці. Задачі на спільну роботу та обернені до них.
Мета: вчити читати та записувати трицифрові числа у нумераційній таблиці, розв’язувати задачі на спільну роботу та обернені до них; розвивати мислення, пам'ять, увагу; виховувати любов до математики.
Обладнання: підручник Лишенко 3 клас
Хід уроку
І.Організація класу
Клас готовий працювати?
Додавати й віднімати,
Числа й вирази рівняти,
Вчасно руку піднімати,
Щоб складну задачу розв’язати.
Проспівав дзвінок –
Починається урок.
Перевірте, чи є у вас на партах зошити, підручники, пенал.
ІІ.Актуалізація опорних знань
Усний рахунок. Вправа 458.
Пригадаємо:
-Скільки сантиметрів в одному дециметрі?(10)
-Скільки сантиметрів в одному метрі?(100)
-Скільки центнерів в одному кілограмі?(100)
-Скільки годин в одній добі?(24)
А зараз усно виконаємо вправу 458. (Відповідають діти фронтально.)
3дм=10*3=30 см
9м= 100*9=900 см
5 м=100*5=500 см
6ц= 100*6=600 кг
4ц=100* 4=400 кг
3 доби= 24+24+24=72 год
Каліграфічна хвилинка
Запишіть, будь ласка, у зошиті число, класна робота.
А далі запишіть число,у якому:
1 десяток та 2 одиниці(12)
3 десятки та 5 одиниці(35)
1 сотня, 3 десятки, 2 одиниці(132)
9 десятків 5 одиниць (95)
Перевірка( Відповідають діти фронтально.)
Назвіть двоцифрові числа які ви записали (12,35,95)
Назвіть трицифрове число (132)
Скільки в ньому одиниць?(2) сотень?(1) десятків?(3)
ІІІ. Повідомлення теми, мети.Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми з вами продовжимо знайомитися з трицифровими числами. Розв’язуватимемо задачі та приклади. Поглибимо наші знання та подолаємо труднощі, якщо вони виникатимуть. Числа живуть навколо нас, тому нам необхідно вміти виконувати з ними певні дії.
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником
Розгорніть свої підручники на сторінці 78. Розгляньте таблицю в номері 459. Скажіть, чи правильно записані числа в нумераційній таблиці? Відповідають діти фронтально.
236-правильно, адже в числі 2 сотні, 3 десятки, 6 одиниць.
408-неправильно, бо в числі 4 сотні,0 десятків, 8 одиниць.
530- неправильно, у числі 5 сотень, 3 десятків, 0 одиниць.
900-правильно, 9 сотень, 0 десятків, 0 одиниць.
-Яке з цих чисел найбільше? (900)
-Яке найменше?(236)
Зверніть увагу, що одиниці це перший розряд, десятки – другий розряд, сотні – третій розряд.
Прочитайте завдання до вправи 460. (Відповідають діти фронтально.)
237, 740, 508, 562, 47, 909
Найбільше-909, найменше-47.
Розгляньте таблицю, подану в вправі 462.( Відповідають діти фронтально.)
Прочитайте числа кожного розряду. Назвіть трицифрові числа, утворені розрядними числами,які в таблиці підреслено: однією рискою(324); двома рисками(540); хвилястою лінією(802).
Назвіть кілька чисел, котрі утворені двома розрядними числами та не підкреслені в таблиці(550, 202).
Прочитайте завдання вправи 463.
У цій вправі числа розклали на розрядні доданки.
Назвіть,які розрядні доданки позначено х.
Відповідають діти фронтально.
200+х+3=243(х=40)
400+х=408(х=8)
х+40+2=342(х=300)
900+90+х=999(х=9)
Для того, щоб виконати наступну вправи нам необхідно пригадати, скільки копійок у 1 гривні? (100)
Запишіть у зошит “завдання 464”
Тож напишіть, скільки всього копійок у:
Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=Mzhjp_Phf_g&list=PLUbeR5ILeI-Nw4LJaGHziOHc47gksTig4
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота над задачею 466(Потрібна допомога)
Прочитайте умову задачі.
-Про що йде мова в задачі?(про дерева які садили працівники)
Скільки було працівників? (два)
Ск. За год посадив перший працівник? (4)
А другий? (4)
Скільки вони мають посадити дерев? (45)
Яке питання задачі? (…)
Короткий запис
1пр.-4д. за 1год
45д. за? год
2пр.-5д. за 1год
Знаючи, що…..
1)4+5=9(д.)-посадять разом за 1 год;
Знаючи, що за 1 годину разом два працівники посадили 9 дерев,як дізнатися, за скільки годин вони разом посадять 45 дерев.
2) 45:9=5(год.)
Відповідь: за 5 годин посадять разом 45 дерев.
Розгляньте завдання 467. Вам необхідно за схемою скласти рівняння. Цю вправу виконаємо письмово, тому запишіть Рівняння 467.
Якій дії відповідає перша схема, якщо складати рівняння? (додавання)
На першій схемі показано, що перша частина невідома, друга частина дорівнює 21, а разом-дорівнюють 21.
Якій дії відповідає перша схема, якщо складати рівняння? (додавання)
Отже, запишемо утворене рівняння. Що у нас невідоме?(перший доданок)Що необхідно зробити, щоб знайти невідомий доданок?(Від суми віднти відомий доданок) Розв’яжемо рівняння.
У другому рівнянні відомо, що перша частина дорівнює 8, друга-56. А сума-невідомо. Якій дії відповідає друга схема, якщо складати рівняння?
Що невідомо? (другий доданок) Як знайти невідомий доданок? (необхідно від суми відняти відомий доданок). Розв’яжемо рівняння.
VI.Підсумок уроку
Вправа “Мікрофон”
-Що ми вивчали на сьогоднішньому уроці? (трицифрові числа)
-Що нового ви дізналися? (як вирішувати задачі на спільну роботу)
Якого розряду одиниці?(першого) сотні?(третього)десятки?(другого)
-Я знаю…
-Я вмію…
VII. Повідомлення домашнього завдання
На домашнє завдання у вас буде вправа 468, 469.