Тема. Мікроскопічні гриби ,що викликають захворювання у рослин
Мета.: Освітня: Розширити знання учнів про різноманітність організмів на планеті: ознайомити із мікроскопічними грибами ,що викликають захворювання у рослин; дати їм коротку характеристику; розкрити їх відмінні ознаки у способахпристовання до життя.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову та процеси життєдіяльності грибів, робити відповідні висновки та узагальнення; розвивати уміння спостерігати, аналізувати.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, до грибів, лишайників, до рослин рідного краю; сприяти екологічному вихованню.
Тип уроку:комбінований
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: складання схем.
5.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв ́язки: історія, медицина, міфологія,географія
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці,ТЗН.
Основні поняття та терміни : паразитичні гриби.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
Привітання,визначення присутніх,готовності до уроку.(1хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів(10хв)
1. Які ознаки є характерними для грибів?
2. Чим гриби відрізняються від рослин?
3. Чим гриби відрізняються від тварин?
4. Яку будову мають шапкові гриби?
5. Які шапкові гриби є їстівними?
6. Які шапкові гриби є отруйними?
ІІ.Графічний біологічний диктант.(Дайте відповіддітак(+),ні-(-)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
+ + + – + + + – + – – +
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. (1хв)
Визначення теми, мети і завдань уроку
Перегляд відео фрагменту «трутовик»(0.35 сек.)
Як ви вважаєте крім трутовиків рослини мають ще ворогів-грибів?
Саме на уроці ми це вияснимо.
ІV.Вивчення нового матеріалу.(25хв)
Поглиблення теми
Я пропоную Вам переглянути фільм «гриби-паразити»
Будьте уважні,зробіть собі відповідні записи в зошити,тобто проаналізуйте фільм і приготуйте короткий опис.
Перегляд фільму «гриби –паразити» (18 хвилин)тривалість
Обговорення по запитаннях:
1.Про які гриби йшла мова?
2.Як відбувається проникнення грибів – паразитів до рослинного організму?
3.Як рослинни боряться з а виживання?
4.Які ще факти про паразитичні гриби ви можете привести в приклалви можете привести в приклад
5.Чим небезпечні гриби – паразити для людини?
▬Деякі паразитичні гриби є збудниками небезпечних хвороб людини і тварин. Гриб ахорюн, оселяючись на волосистій частині голови, спричинює хворобу паршу. Гриб трихофітон, який уражує волосся, нігті й шкіру, є збудником стригучого лишаю. Дріжджовий гриб сидіум спричинює захворювання слизової оболонки порожнини рота — пліснявку, яка спостерігається переважно у немовлят. Гриби з групи так званих променистих грибів, або актиноміцетів, є причиною низки захворювань, відомих під назвою актиномікозів, що виявляються у вигляді поверхневих нагноєнь або уражень внутрішніх органів.
V.Узагальнення вивченого(2хв.)Отже ми розглянули гриби-паразити.
Гриби-паразити |
||
Ольпідіум капустяний |
Нижчі |
Чорна ніжка розсади капусти |
Фітофтора |
Нижчі |
Захворювання пасльонових |
Трутовики |
Вищі |
Руйнують деревину дерев |
Чага |
Вищі |
Паразитує на березах, виготовлення ліків проти хвороб шлунково-кишкового тракту, раку |
Сажкові гриби |
Вищі |
Викликають хворобу «сажку» на злакових культурах (кукурудза) |
Ріжки |
Вищі |
Викликають хворобу ерготизм у людей; Виготовляють ліки проти серцево-судинних, психічних хвороб; паразитує на злаках (жито, пшениця) |
Іржасті гриби |
Вищі |
Паразитують на покритонасінних і вищих спорових рослинах, зумовлюючи хворобу іржу |
VI. Закріплення знань і вмінь (5хв)
Учні аналізують гриби ,які записані до таблиці.
VII. Домашнє завдання (1хв)
1.Опрацювати відповідний параграф підручника,та запитання після нього.
2.Приготувати кросворд з теми «Гриби»
3.Чому гриби паразити дуже швидко розповсюджуються?*