Тема. Сім’я та шлюб
Мета:
- допомогти познайомитися з основами сімейного права України;
Обладнання:
- ілюстрації до теми уроку;
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
– Сьогодні ми з вами – колеги, оскільки повинні обговорити проблему, з якою кожен стикається у своєму житті. (Слайд № 1.) Ви зрозуміли, що мова йтиме про сім’ю, шлюб, сімейні стосунки. Ми познайомимося з основами сімейного права України; з’ясуємо, що таке «сім’я» та «шлюб»; визначимо, що є основою сім’ї, ознайомимося з умовами та порядком укладання шлюбу, обов’язками та правами подружжя.
На деякі аспекти цих питань ви нещодавно звертали увагу на уроках біології, коли вивчали етапи розвитку людини, її будову. Ми ж будемо розглядати їх з точки зору права, закону.
Відомо, що стосунки між подружжям – це особисте. Сім’я в нашій країні відокремлена від держави. (Слайд № 2.) Чи повинна держава втручатися у сімейне життя? Наприкінці уроку ви висловите свою точку зору з цього питання.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Зверніть увагу на епіграф нашого уроку (Слайд № 3.)
А. С. Макаренко,125-річчя якого буде святкуватися в березні, писав: «Сім’я дає повноту життя, сім’я приносить щастя, але кожна сім’я... є насамперед великою справою, що має державне значення». Дійсно, сім’я – це витвір цивілізації, важливе джерело соціального та економічного розвитку суспільства, а також індивідуального розвитку особистості. Руйнування інституту сім’ї веде до ряду негативних наслідків: самотності, зниження рівня народжуваності, зростання кількості абортів, поширення негативних явищ, як то наркоманії, проституції, алкоголізму. Таке становище є наслідком недостатньої уваги, що приділяється сім’ї. За цією загальною причиною криється чимало конкретних. Одна з них – непідготовленість сучасної молоді до вступу в шлюб та створення власної сім’ї.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Життя кожної людини починається з сім’ї, оскільки в ній народжується і виховується більшість дітей. (Слайд № 4.) А що ж таке сім’я? Які асоціації виникають у вас зі словом «сім’я»? (Метод «Асоціативний кущ».) (Слайд № 5)
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Сім’я.
Що виникло раніше: держава чи сім’я?
Чому з виникненням держави постала необхідність реєструвати шлюби? Сімейні правовідносини регулюються(Слайд № 6.) Конституцією України (ст. 24, 32, 48, 51). Проте основним документом, який регулює сімейні відносини, є (Слайд № 7) Сімейний кодекс України, що визначає основні засади шлюбу, права та обов’язки подружжя, батьків і дітей, усиновлення, опіки та піклування.
Чи можливе створення сім’ї без реєстрації шлюбу?
У чому полягають позитивні та негативні сторони цивільних шлюбів?
А які якості людини потрібні для створення сім’ї?
(В учнів на столах лежать чисті аркуші.Після обговорення протягом 5 хв., вони повинні назвати якості, які необхідні людині для створення сім’ї, попередньо визначивши спікера групи, секретаря, хранителя часу.)
2. Шлюб.
Шлюб у перекладі зі старослов’янської мови означає «обіцянка». Шлюб є основою для створення сім’ї.
Згідно з Сімейним кодексом України (слайд № 8), шлюбом є добровільний, рівноправний союз чоловіка та жінки, що реєструється у порядку, визначеному законом, та охороняється державою.
В Україні визнається лише шлюб, укладений в органах реєстрації актів громадянського стану або ЗАГСу. І лише шлюб, укладений в органах ЗАГСу, породжує права і обов’язки подружжя.
Як ви вважаєте, чи існують якісь необхідні умови для того, щоб укласти шлюб, або умови, за яких укладення шлюбу неможливе?
Ви самостійно спробуєте визначити ці умови, а також права та обов’язки подружжя, які виникають після укладення шлюбу.
Робота з підручником, с. 127 – 129.
(Представник від кожної групи вибирає аркуш з завданням. Вчитель озвучує це завдання:
Після обговорення виступає спікер.Аркуш з записаними положеннями прикріплюється на дошку.)
У народі кажуть: «Життя прожити – не поле перейти». А прожити щасливе сімейне життя – це велике мистецтво, в якому головні ролі відіграє подружжя. Не випадково Л. М. Толстой свій роман «Анна Кареніна» починає такими словами: «Всі щасливі сім’ї схожі одна на одну, кожна нещаслива сім’я нещасна по своєму».
VI. Закріплення знань учнів.
Прочитайте положення і виділіть з них ті , які є моральними і ті, які є правовими нормами та обґрунтуйте свою думку (слайд № 9.)
Положення:
Чи правильно, що в нашій державі визначений шлюбний вік?
Чия точка зору на виховання дітей є визначальною – чоловіка чи дружини? Чи регламентує закон це питання?
(Слайд № 10.) Діти відповідають на проблемне питання уроку «Чи повинна держава втручатися у життя окремої сім’ї?»
VIІ. Підсумки уроку.
(Учні відповідають на питання: «Що дав мені урок?» Слайд № 11).
Сім’я – це не лише кохання, а ще й почуття відповідальності за свої дії перед іншими членами сім’ї. А знання норм сімейного права допоможе уникнути прикрих непорозумінь в житті та прожити щасливо зі своєю родиною.
VІІI. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Спікери груп виділяють членів своєї групи, що були найбільш активними та коментують свою думку.
ІX. Домашнє завдання. (Слайд № 11.)
(Звучить «Марш» Мендельсона)
Я бажаю всім у майбутньому створити свою власну чудову родину, стати гарним сім’янином, сумлінно виконувати подружні обов’язки, але й не забувати про свої права. (Слайд № 12.)
Умови, необхідні для укладення шлюбу.
Умови, за яких не можна укладати шлюб.
Права подружжя.
Обов’язки подружжя.
Права батьків.
Обов’язки батьків.
« Всі щасливі сім’ї схожі одна на одну,кожна нещаслива сім’я нещасна по своєму. А якщо у життя сім’ї втручаються фатальні обставини, то перш за все нещасними стають діти».
Давайте вирішимо таку правову ситуацію:
«До суду звернувся з позовом громадянин П. Він скаржився на черствість, безсердечність своїх дітей, на відсутність матеріальної допомоги з їхнього боку. Дорослі вже діти не бажають забути того, як він у молодості залишив сім’ю та не підтримував її. Батько старий, самотній, йому тяжко. Але ж це його діти, всяке трапляється в минулому».
Яке рішення, з вашої точки зору, ухвалив би суд ?
У м о в и,
необхідні для укладення шлюбу
У м о в и,
за яких не можна укладати шлюб
П р а в а подружжя
О б о в ’ я з к и подружжя
«Сім’я дає повноту життя, сім’я приносить щастя, але кожна сім’я... є насамперед великою справою, що має державне значення».
А. С. Макаренко