Конспект+презентація. Тема: "Сторінками книги "Україна""

Про матеріал

Розробка виховної години з мультимедійною презентацією для учнів початкових класів на тему: "Сторінками книги "Україна".

Мета. Узагальнити та систематизувати знання учнів про Україну, познайомити учнів з державним устроєм, символами, природними багатствами України. Розвивати увагу, збагачувати словниковий запас, діалогічне мовлення. Виховувати естетичні смаки, творчі та художні навички; любов до Батьківщини, викликати у дітей почуття гордості за неї; виховувати повагу до народних символів і сумісної праці.

Підготувала Богач Тетяна Сергіївна, вчитель початкових класів Бучанської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Бучанської міської ради Київської області .

Перегляд файлу

Тема: Сторінками книги «Україна».

Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів про Україну, познайомити учнів з державним устроєм, символами, природними багатствами України.     

Розвивати увагу, збагачувати словниковий запас, діалогічне мовлення.

Виховувати естетичні смаки, творчі та художні навички; любов до Батьківщини, викликати у дітей почуття гордості за неї; виховувати повагу до народних символів  і сумісної праці.

Обладнання: план-конспект, мультимедійна презентація, Конституція України, «віночок», роздаткові картки, квітка з прислів’ями.

Література: 1) http://kazkar.info/ua/pro_r_dnu_zemlyu/

                      2) http://valyakodola.com.ua/publ/klasnomu_kerivniku...

                      3) http://children.kmu.gov.ua/ukraine/symbols.html

4) http://www.ukrreferat.com/index.php?referat=38126                      5)http://dnz685.edukit.kiev.ua/patriotichne_vihovannya/narodni_simvoli_ukraini/

                      6) https://www.youtube.com/watch?v=wijLRx7ZJJk

Хід заняття

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА.

1.1. Організаційний момент.

Увага! Увага!

Вам у клас телеграма.

На пізнавальний ваш урок,

Несу цікавий подарунок,

До класу лише тоді увійду,

Коли розшифруєте назву мою.

1.2. Гра «Розшифруй та прочитай слово».

2

5

1

6

4

7

3

К

Ї

У

Н

А

А

Р

  • Переставте літери і отримайте слово. (Україна)
  • Сьогодні ми будемо створювати книгу. А назва її – «Україна».
  • Ви допоможете мені заповнити усі сторіночки цієї книги?

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

2.1. Емоційне налаштування.  (Звучить українська мелодія)

  • Урок, цінуючи, традиції розпочнемо хвилиною поезії.

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься – Україна.

На білому світі є різні країни,

Де ріки, ліси і лани.

Та тільки одна на землі Україна

А ми – її доньки й сини.

Усюди є неба, і зорі скрізь сяють  і квіти усюди ростуть

Та тільки одну Батьківщину

Ми маємо – її Україною звуть.


2.2. Сторінка перша – «СТОЛИЦЯ УКРАЇНИ».

  • Коли ми говоримо про нашу державу Україну, ми не можемо не згадати про нашу столицю Київ. Це і буде першою сторінкою.
  • Чи знаєте ви засновників цього міста? (Кий, Щек, Хорив, Либідь)

Київ – місто історичне,

Йому вже багато літ.

А воно красиве, вічне,

Навесні каштанів цвіт.

З нього почалась держава

У прадавні ще часи ...

В ньому наша міць і слава,

В ньому предків голоси.

2.3. Сторінка друга – «ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ».

  • Кожна держава світу має свої символи.
  • Символ — грецьке слово, означає «знак».
  • Ви знаєте державні символи України?
  • Перевіримо:

Символ нашої держави –

це тризуб жовто – яскравий.   (Герб)

  • Наш народ має герб — тризуб. Це старовинний знак. Багато століть тому запровадив його в Україні київський князь Володимир Мономах. Княжий тризуб зображає старовинну зброю.   Нею  наші прадіди мужньо билися з численними ворогами, виборювали волю для свого народу.
  • Є понад сорок версій, які пояснюють походження та тлумачать суть тризуба.
  • Найпростіші з них — це розшифрування тризуба як монограми «Володимир», «Василеве», або «воля».   
  • Головна ідея тризуба — це число три.                              

Синьо – жовте полотнище

гордо майорить.

Це – ознака сили й слави

Української держави.       (Прапор)

  • Український прапор. Він має давнє походження.
  • А що означають кольори прапора? (Жовтий колір — це колір пшеничного лану, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі; це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не заколосився б, не дозрів життєдайний хліб! Синій колір – символ мирного неба, життєдайної води)
  • Синь українського неба і золото неозорих пшеничних ланів переніс наш народ на свій прапор. Кольори ці мають ще інше значення «мир» і «багатство», бо народ наш є мирний і трудолюбивий. Працею в поті чола здобував він славу рідній землі. Коли ж злі вороги порушували спокій народу-трударя, він ставав воїном. А синьо-жовтий прапор кликав до бою, перемоги.

Коли звучить він – всі встають,

до серця руку прикладають,

і вголос, й подумки співають,

і Україну прославляють.          (Гімн)

  • Гімн — це найголовніша пісня країни.
  • Для гімну України написані слова, які виражають найсердечніші думки і прагнення нашого народу. Їхній автор — український поет Павло Чубинський. До тексту підібрана ніжна і одночасно горда мелодія Михайла Вербицького. Всі найбільші свята українського народу проходять з урочистим виконанням нашого прекрасного Гімну.

 

  • А як потрібно поводити себе, слухаючи гімн?
  • Зараз перевіримо!

(Звучить Гімн України)

2.4. Сторінка третя «ОБЕРЕГИ УКРАЇНИ».

  • Історично склалося так, що кожна країна має свої Державні та народні символи. Державні ми вже пригадали. Тепер черга народних.
  • Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. В одних народів їх більше, в інших менше. Називаючи народний символ, можна дізнатися, про яку країну йде мова. Українці мають свої традиції, які споконвіку шанують і бережуть – це батьківська хата, материнська пісня, святий хліб, вишитий рушник, червона калина, зажурена верба, хрещатий барвінок, дивовижна писанка, вірний своєму краю лелека. 

 

  • «Без верби і калини нема України», – казали у давнину і кажуть досі.   Верба і калина насправді, основні народні символи, які ще називають рослинними символами.
  • Окрім рослин в Україні є живі символи, серед яких лелека,  зозуля, соловей. У давнину українці вважали, що на своїх крилах лелека приносить весну. Окрім цього казали, що лелека є охоронцем роду і приносить щастя.
  • Українська милозвучна пісня також є символом нашого народу. Українці дуже співочі. У давнину казали, що одного разу, коли ще й ніхто не бачив солов’я,  він пролітав над нашою країною.

Випадково почув українську пісню, яка йому так сподобалася, що він назавжди залишився у нас. Відтоді ці птахи допомагають українцям співати, наслідують їх.

  • Хліб і сіль, рушник – гостинності ознака,

Теж культові і обрядові знаки.

Чудовий український наш рушник!

На щастя, він ще з побуту не зник.

  • Народним символом українців є батьківська хата. Батьківська хата — наша берегиня і родинне вогнище.

 

  • Які обереги України ви запам’ятали?

2.5. Сторінка четверта – «ГОЛОВНИЙ ЗАКОН УКРАЇНИ».

По ньому ми живем із вами –

це основний закон держави.  (Конституція)            

  • Конституція (основний Закон України) була прийнята 28 червня 1996 року – цей день став святковим у нашому календарі. Ми всі, дорослі і маленькі, – громадяни України. А всі громадяни мають рівні права і обов'язки.
  • А які права мають громадяни в Україні? (Право на працю; на безкоштовне навчання у школі і вузах; право на відпочинок; на свободу слова; недоторканість; право на житло і т. д.).
  • А які обов'язки мають люди?
  • Люди повинні наполегливо трудитися, щоб Україна була процвітаючою державою. Кожен громадянин зобов'язаний захищати свою Вітчизну. Діти повинні старанно вчитися, щоб у майбутньому здобути професію і працювати на благо України. Діти повинні любити свою Батьківщину, бути її патріотами. А ще діти повинні привчатися до різної праці, допомагати батькам. Обов'язок кожного — неухильно дотримуватися Конституції України, не порушувати права і свободи, честь і гідність інших людей.

2.6. Сторінка п’ята «МОВА НАША КАЛИНОВА».

• Вправа «Доповни вірш».

  • Наступну сторінку нашого уроку-свята ми присвячуємо нашій мелодійній, солов'їній, неповторній українській мові.
  • Слова, що йдуть від серця – найщиріші та найтепліші.
  • А зараз ми складемо колективно вірш.

 

  • Я почну, а ви будете добирати останнє слово 2-го рядка в риму.
  • Будьте творчими!

Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Батьківщина — найкраща у ______ світі!
Моя Батьківщина — це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні __________ джерельця.
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки ________ глибокі.
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна — це пісня ________ весела.
Її обереги — верба і калина,
Найкраща у світі — моя ________ Україна.
Моя Україна — козацькая слава!
Така волелюбна і мирна ________ держава.
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, ________ відкрила.
Вітчизна свята, дорога Україна,
Для кожного з нас ти у світі — ________ єдина. 

• Гра «Квітка».

  • Про Україну складено дуже багато прислів’їв. Можливо ви можете назвати мені кілька?
  • Добре. В мене є ось така квітка, на пелюстках якої написані прислів’я. Ви повинні відірвати одну пелюстку, прочитати прислів’я вголос, а потім пояснити його, якщо зможете.

 

  • Людина без батьківщини – що соловей без пісні.
  • Кожному мила своя сторона.
  • Вдома і стіни допомагають.
  • Не бувши на чужині, не оціниш по-справжньому рідної землі.
  • Додому і кінь жвавіше біжить.
  • Рідна земля — мов колиска золота.
  • Вкраїна – мати, за неї треба головою стояти. 
  • У чужій сторонці не так світить і сонце. 
  • Грудка рідної землі дорожча за золото. 

2.7. Сторінка шоста – «МОЛИТВА ЗА УКРАЇНУ».

  • У Криворізькій загальноосвітній школі № 45, учнями 3-Б класу був створений мультфільм. Але не просто мультфільм, а «Молитва за Україну», та ще й з пластиліну.

(Перегляд мультфільму «Молитва за Україну»)

2.8. Вікторина «Юні патріоти».

  • Тут ми перегортаємо останню сторінку книги про Україну. Ви її прочитали. Тож перевіримо, які ви були уважні.

 

  1. Якого кольору державний прапор України? (Жовто-блакитний)
  2. Основний закон України. (Конституція)
  3. Урочиста пісня, що є символом держави. (Гімн)
  4. Яка головна річка України? (Дніпро)
  5. Яка мова в Україні є державною? (Українська)
  6. Який вигляд має герб України? (Тризуб)
  7. Столиця нашої держави? (Київ)
  8. Як називають людину, яка любить свою батьків­щину? (Патріот)
  9. Які моря є в Україні? (Чорне, Азовське)
  10.  Який кущ вважають народним символом України? (Калина)
  11.  Що матері дарують своїм дітям на щастя, на долю, виряджаючи в дорогу? (Вишитий рушник)
  12.  З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.

3.1. Вправа «Віночок».

  • А зараз в гру пограємо,

    Що таке Батьківщина, ще раз згадаємо.

   Слова свої дружно усі запишіть,

   Та до віночка ви їх прикріпіть.

(На дошці «віночок», в кожного учня паперова стрічка. Кожен по черзі доповнює віночок своїми асоціаціями)

  • Напишіть на своїх стрічечках, що для вас Батьківщина. І прикріпіть їх до нашого віночка.

3.2. Заключне слово вчителя.

  • У кожної людини є своє місце, край, де вона народилася і живе, ходить до школи, де живуть її діди й прадіди.  Це рідний край, місто або село. А всі міста і села складають велику державу, країну і зветься вона УКРАЇНОЮ. Вона для кожного з нас є Батьківщиною.
  • Розмову про Україну та про її символи можна вести без кінця-краю, бо така багата і щедра наша земля, така славна її історія.

 

  • Хочу, щоб кожен з вас запам’ятав те, про що ми говорили сьогодні. Любімо свою землю, випрошуймо у Всевишнього ласки і допомоги, вивчаймо, знаймо і поважаймо її символи, не даймо нікому скривдити її.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Приготуйтесь слухати!

Номер слайду 2

{5940675 A-B579-460 E-94 D1-54222 C63 F5 DA}2516473 КЇУНААРУвага! Увага!1234567

Номер слайду 3

«Україна»Книга

Номер слайду 4

Сторінка перша «СТОЛИЦЯ УКРАЇНИ»

Номер слайду 5

Київ

Номер слайду 6

Сторінка друга «ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ»

Номер слайду 7

Герб

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Прапор

Номер слайду 10

Гімн. Михайло Вербицький. Павло Чубинський

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Сторінка третя «ОБЕРЕГИ УКРАЇНИ»

Номер слайду 13

«Без верби і калини нема України…»

Номер слайду 14

Сторінка четверта «ГОЛОВНИЙ ЗАКОН УКРАЇНИ»

Номер слайду 15

28 червня 1996 рік

Номер слайду 16

Сторінка п’ята«МОВА НАША КАЛИНОВА»

Номер слайду 17

Із народного джерела…

Номер слайду 18

Сторінка шоста«МОЛИТВА ЗА УКРАЇНУ»

Номер слайду 19

Номер слайду 20

2016

Номер слайду 21

Вікторина

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Завантаження...
zip
Додано
21 жовтня 2018
Переглядів
931
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку