Мета.
- створювати умови для формування ключової компетентності молодших школярів засобами ІКТ.
- розвиваюча: розвивати увагу, спостережливість, логічне і образне мислення;
- виховна: формувати ціннісне ставлення до природи, до себе, виховувати інтерес до інформатики, повагу до оточуючих. зосередженість, взаємодопомогу.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок
Обладнання: програма графічного редактора SCRATCH, роздаткові матеріали, презентація вчителя.
Фещенко Наталія Миколаївна
Інформатика 4 клас
УРОК 15
Тема: Вставлення підпису до малюнка. Зміна кольору й розміру шрифта.
Мета.
- створювати умови для формування ключової компетентності молодших школярів засобами ІКТ.
- навчальна: дати учням уявлення про вставлення підпису до малюнка у середовищі графічного редактора SCRATCH; формувати навички введення слів і розділових знаків за допомогою клавіатури; змінювати розмір і колір шрифта; зберігати створене зображення за вказаною адресою.
- розвиваюча: розвивати увагу, спостережливість, логічне і образне мислення;
- виховна: формувати ціннісне ставлення до природи, до себе, виховувати інтерес до інформатики, повагу до оточуючих. зосередженість, взаємодопомогу.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок
Обладнання: програма графічного редактора SCRATCH, роздаткові матеріали, презентація вчителя.
Тривалість уроку: 40 хвилин.
Хід уроку:
І. Підготовчий етап ( 1хв)
На фоні музики учитель починає урок.
1. Привітання; перевірка готовності до уроку; психологічне налаштування на роботу.
Учитель. Привітайте гостей, що до нас завітали.
Хочу чути, чого б ви усім побажали.
Діти. Всім присутнім здоров’я ми зичим й добра
Учитель. А тепер до роботи приступати пора.
Можливо хтось запропонує свої?
На уроці : Бажано… (гарно поводитись, уважно слухати…)
Обов’язково…(дотримуватись правил поведінки у комп’ютерному класі)
Не можна… (торкатись проводів…)
- Для чого ми вивчаємо цей предмет?
- А чого очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Знання та вміння Важливість уроку Настрій, емоції
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань. ( 3хв)
Сьогодні 15 грудня, за вікном зима. Вона принесла нам свою мелодію. Давайте підберемо слова, які виникають у вас в уяві при слові «зима».
(Зима: сніг, мороз, сніжинки, Дід Мороз, Снігуронька, Снігова баба, холод, рукавички, чоботи, шуба, саночки, ковзанка, ковзани, лід, бурулька, лижі, сніжки, Новий рік, Різдво…) Виберіть ілюстрацію, яка найбільше підходить до цієї музики?
- Який же Новий рік без ялинки? Традиційно її прикрашають яскравими іграшками. Давайте й ми прикрасимо нашу лісову красуню та пригадаємо раніше вивчений матеріал.
(Із корзинки діти виймають паперову іграшку, читають питання, після правильної відповіді прикріплюють на дошку)
1 фронтальне опитування; 4 іграшки прикріпити із групи, яка перша справиться із завданням, ще 1 робота у зошиті.
1. Назви об’єкти вікна графічного редактора. (Палітра кольорів, інструменти малювання, полотно для малювання, кнопки для виконання дій)
2. Робота в парах змінного складу.
1.Спеціальна програма, призначена для створення, перегляду і обробки зображень на комп'ютері – це…
ГРАФІЧНИЙ РЕДАКТОР
|
2.Які ви знаєте графічні редактори?
______________________________ SCRATCH, Paint |
3.Який потрібно використати інструмент, щоб скопіювати об’єкт у графічному редакторі SCRATCH?
Штамп |
4.Якою заливкою потрібно користуватися, щоб зображення видалось об’ємним?
Градієнтною заливкою
|
Градієнтна заливка визначається кольорами верхнього і нижнього квадратиків, що розташовані справа від палітри кольорів. Колір верхнього квадратика обирається на палітрі кольорів клацанням лівої кнопки миші, а нижнього – клацанням правої кнопки.
3.Робота у зошиті с.30 №1
ІІІ Робота над темою уроку. ( 10 хв.)
1.Мотивація навчання.
- Не знаю як у вас, а у мене передноворічний настрій з'являється за довго до свята, саме час зайнятися новорічними подарунками. А що можна подарувати своїм друзям, рідним на свято? (Подарунок: цукерки, книги, одяг, квіти, гроші, іграшки)
- Для чого дарують подарунки?
- Розшифруйте слово і ви дізнаєтесь який з подарунків найчастіше дарують на свято:
вкустіли
«Мозкова атака» Листівка. Учні висловлюють припущення, що таке листівка, звіряють з визначенням.
Тематичний словник школяра с. 47
Листівка – поштова картка для відкритого листа; а ще – рукописний або друкований листок з агітаційним змістом.
Листівка — це сувенір довільної форми, який виконує вітальну функцію.
Вітальні листівки - це невеликий, але надзвичайно важливий елемент свята, якому під силу створити неповторну урочисту атмосферу. А новорічні листівки з привітаннями дарують своїм власникам відчуття дитячої казки і дива, повертають в юні роки.
Традиція дарувати листівки на Різдво і Новий рік виникла в Англії. Перша новорічна листівка була створена в 1794 році англійським художником Добсоном. На ній він зобразив зимовий засніжений ліс і щасливу сім'ю, яка зібралася біля ялинки. Так зародився звичай дарувати один одному оригінальні новорічні привітання.
В Україну оригінальні новорічні листівки прийшли з Англії. Їх привозили готовими, а каліграфи прикрашали листівки написами, тому коштували такі поздоровлення недешево.
- А от яка листівка найкраща, вам розкаже Каріна:
Можна друзів привітати
Усмішкою тільки,
Можна ще й подарувати
Вітальну листівку.
І така листівка,
Буде сяяти скарбами,
Коли зможете зробити
Її власними руками.
2.Оголошення теми уроку.
Сьогодні ми розглянемо нові інструменти графічного редактора SCRATCH: Текст і Піпетка та створимо вітальну листівку.
Графічний редактор не призначений для роботи з текстом. Тому введення тексту в цій програмі є винятком, а не правилом. Текст у програмі SCRATCH застосовують, як засіб для створення заголовків, підписів.
3. Пояснення вчителя.
Інструмент Текст використовується для створення текстових підписів.
При виборі інструмента Текст у центрі поля для малювання з’являється маркер у вигляді чорного квадрата і текстовий курсор. Після цього можна вводити потрібний текст.
Для того, щоб відформатувати текст, слід відкрити список під панеллю інструментів і вибрати, наприклад, потрібний розмір і шрифт. Введений текст можна перемістити, тобто змінити місце його розташування.
Щоб перемістити введений текст:
1. Встанови вказівник на чорний квадратний маркер.
Натисни і не відпускай ліву кнопку миші.
2. Перемісти текст у потрібне місце.
3. Відпусти ліву кнопку миші.
Інструмент Піпетка використовується для, щоб намалювати або зафарбувати малюнок тим самим кольором, який уже використовувався під час створення малюнка.
Щоб вибрати колір:
1. Вибери інструмент Піпетка.
2.Встанови вказівник на потрібний колір вже намальованого фрагмента малюнка.
3. Клацни ліву кнопку миші та починай малювати.
Після цього вибраний колір встановлюється як колір верхнього квадратика на Палітрі кольорів і його можна використовувати для подальшого малювання.
IV. Сприймання і осмислення нового матеріалу.(5хв)
1)Робота з підручником (п.15, ст.65-66): читання тексту.
Гра «Дві правди й одна брехня» по змісту прочитаного.
Хвилинка відпочинку.
V. Практична діяльність учнів.(15хв)
1. Повторення правил безпечної поведінки у комп’ютерному класі.
2. Демонстрація листівки та аналіз.
- Роздивіться будь ласка цю новорічну листівку. Головний елемент листівки - ялинки.
- За допомогою яких інструментів можна їх намалювати?
- За допомогою яких інструментів намальовані ялинкові прикраси?
- Які ще пейзажні елементи можна додати?
- Коли можна писати текст? (перед фарбуванням)
3. Виконання практичного завдання з одночасним інструктажем .
Додаткове завдання для учнів, які швидко впорались із завданням.
Кожен хоче порадувати своїх друзів, рідних гарним привітанням. Як приємно спілкуватися з людиною, яка правильно висловлює свої думки, користуючись усіма багатими відтінками рідної мови. І, навпаки, співчуття викликає людина, яка не удосконалює своє мовлення. Тож давайте потренуємось складати привітання.
(Текс записаний без прикметників)
Напередодні Нового Року прийнято загадувати бажання і вірити, що вони обов’язково здійсняться. Від усієї душі зичу Вам великого людського щастя, міцного здоров’я, добра й радості, вірних друзів та близьких людей поруч. Нехай прийдешній рік виправдає ваші самі добрі надії і прагнення, принесе достаток і добробут вашим сім’ям. Нехай панують у ваших домівках мир, взаєморозуміння й любов.
З Новим Роком та Різдвом Христовим!
Фізкультхвилинка для очей.
Ми з вами добре попрацювали. А тепер дамо можливість відпочити нашим очам. Вам зараз буде представлений ряд вправ, що знімають напругу очей. Будь ласка, повторіть поглядом всі пересування об'єктів по екрану.
VII. Закріплення набутих знань. (9хв)
Ви дуже уважні, тому зможете виконати ще одну вправу.
Диференційовано. Завдання з логічним навантаженням.
Підготовчий етап.
Вправа на розвиток уваги! (Вгадати кольори за описом) Учні, які у правильній послідовності викладуть кольори, працюють за комп’ютером, опрацьовують «флеш – вправу» про геометричні фігури. А інші – виконують завдання у зошиті.
Ведучий розповідає історію, в якій він розказує про кольори. Говорити слова "Чорний", "Синій" і т.д. - не можна. Потрібно називати предмети, які даватимуть розуміння, який колір мається на увазі. Інші гравці обирають кольорові квадратики, які будуть розміщені в тому ж порядку.
Б) Робота у зошиті с.31 №3 Практична робота Запросив до себе у гості Ох – чародій Лисичку – куму, Ворону. А семеро гномів не прийшли, бо по дорозі з’їли сливи, вишні, диню й прилягли відпочити біля ялинки.
Зелений оранжевий чорний синій червоний жовтий зелений
Я взяла лимон, він впав на траву, а з нього почав текти гранатовий сік. (Жовтий, зелений, червоний)
У горщику виросла фіалка, вона тянула голівку до неба і усміхалася лисичці.
(Фіолетовий, блакитний,оранжевий)
Зошит с. 30 №2 Розфарбувати ялинку.
Зошит с. 31 №4 Скільки трикутників зображено на малюнку? 14
VI. Підбиття підсумків навчальної діяльності.(2хв)
Знання та вміння |
Важливість уроку |
Настрій, емоції |
Я знаю… |
Урок важливий, тому що… |
Мені сподобалося … |
Я вмію… |
Я досяг успіху, тому що … |
Мій настрій… |
Я досягла успіху, тому що… |
Завдяки цьому уроку я зможу… |
Я досягла успіху, тому що… |
Тестування
1. Інструмент Текст у графічному редакторі використовується для:
текстових підписів +
заголовків +
великих текстів -
2. Графічний редактор - це
картинка, намальована на дисплеї -
програма, що дозволяє створювати зображення на комп'ютері вручну +
красива іграшка -
сортування картинок за кольором -
3. Інструмент, призначений для миттєвого зафарбовування обмеженої області малюнка
Заливка +
Піпетка -
Пензлик -
4. Для, того щоб намалювати або зафарбувати малюнок тим самим кольором використовують Інструмент
Піпетка +
Пензлик -
Штамп –
1.Спеціальна програма, призначена для створення, перегляду і обробки зображень на комп'ютері – це…
ГРАФІЧНИЙ РЕДАКТОР
|
2.Які ви знаєте графічні редактори?
______________________________ SCRATCH, Paint |
3.Який потрібно використати інструмент, щоб скопіювати об’єкт у графічному редакторі SCRATCH?
Штамп |
4.Якою заливкою потрібно користуватися, щоб зображення видалось об’ємним?
Градієнтною заливкою
|
1.Спеціальна програма, призначена для створення, перегляду і обробки зображень на комп'ютері – це…
ГРАФІЧНИЙ РЕДАКТОР
|
2.Які ви знаєте графічні редактори?
______________________________ SCRATCH, Paint |
3.Який потрібно використати інструмент, щоб скопіювати об’єкт у графічному редакторі SCRATCH?
Штамп |
4.Якою заливкою потрібно користуватися, щоб зображення видалось об’ємним?
Градієнтною заливкою
|
Дотримуйсь правил безпеки!
Намалюй новорічну вітальну листівку. Збережи малюнок як декорацію сцени.
1.Запусти на виконання програму SCRATCH.
2.Вибери ескіз сцени у правому нижньому куті вікна.
3.Перейди на вкладку Фони та вибери кнопку Малювати.
4.Створи малюнок за наведеним зразком.
Вбери ялинку прикрасами, та скопіюй її кілька разів.
Встав до малюнка текст-привітання з Новим роком.
5.Збережи створений малюнок в бібліотеці.
Відкрий контекстне меню об’єкта та вибери кнопку Експортувати цей об’єкт. У вікні, що відкрилося, введи ім’я малюнка та вибери кнопку Гаразд.