12.11.2019
Конспекти уроків із зарубіжної літератури
№ 19-20 для 6 класу
Тема. Роберт Льюїс Стівенсон «Острів скарбів». Моральні цінності. Композиція твору. Опис природи. Художня майстерність автора
Мета:
• навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст роману; розкрити образи героїв у їхньому розвитку; з’ясувати, які моральні цінності утверджують герої твору; допомогти учням з’ясувати композицію твору, її роль у розкритті теми і головних думок; з’ясувати значення пейзажів, художню майстерніст автора;
• розвивальна: розвивати в учнів образне і аналітичне , критичне мислення, навички роботи з художнім текстом, переказу, виділення ключових епізодів, характеристики героїв, висловлення своїх суджень;
• виховна: прищеплювати учням кращі людські якості, оптимістичне світобачення, наполегливість у досягненні меті, прагнення сповідувати загальнолюдські цінності, до пізнання, до самовиховання та самовдосконалення.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок; урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок.
Обладнання: портрети письменника (Додаток 1),ілюстрації до твору (Додаток 2)
Теорія літератури: пригодницький роман, композиція, герої художнього твору, художні засоби, система образів, пейзаж.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Роман Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів» сповнений незвичайних, небезпечних пригод героїв. Але найнапруженіший момент автор помістив наприкінці твору. І ми із завмиранням серця слідкуємо за тим, які ще випробування випадуть на долю улюблених героїв, чи зможуть вони врятуватись, оминути смертельну загрозу. Попри всю неймовірність того, що відбувається, ми розуміємо – у творі багато чого ґрунтується на фактах реального життя, такого, чого й ми можемо повчитися. Про це – сьогодні на уроці.
IIІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Узагальнення знань за прочитаним
Визначте ключові моменти роману Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів», прочитайте, перекажіть епізоди, які запам’ятались найбільше, а також згадайте про епізоди, не зазначені в підручнику.
2.Евристична бесіда
IV. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Узагальнення знань за прочитаним
Завдання 1.Заповніть таблицю.
Реальне |
Малоймовірне |
Опис природи, морських подорожей. Характери людей, прагнення легкої наживи |
Безліч пригод і критичних ситуацій, із яких герої виходять живими і неушкодженими |
Завдання 2. Поєднайте стовпчики.(Додаток 3)
Завдання 3. Заповніть таблицю.
Моральні цінності |
Герої твору |
|
|
2.Постановка та розв’язання проблемного питання
Чому в сучасному світі так багато прихильників легкого збагачення, яке зло воно приносить людям, як із цим боротися?
3. Літературна гра «Віднови події у хронологічному порядку»(Додаток 4)
4. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
На мою думку, в романі Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів» співвідношення ймовірного та малоймовірного є таким…
5.Слово вчителя
Наша мандрівка з юним Джимом та екіпажем шхуни «Еспаньйола» завершується. Але в пам’яті ще свіжі картини бурхливого моря, таємничого острова, заплутаних інтриг, благородних та жорстоких учинків героїв. Роберт Льюїс Стівенсон так зумів побудувати свій твір, що тримає читача в напружені весь час: ніколи не знаєш, що далі трапиться і чим все закінчиться. Про будову роману, його складові, їх роль у розкритті теми та ідеї твору й піде розмова на сьогоднішньому уроці.
6. Узагальнення знань за прочитаним
Завдання 1. Визначте елементи композиції твору Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів» (складіть «Сюжетний паспорт» твору). (Додаток 5)
Завдання 2. З’ясуйте роль пейзажів (описів природи) у творі, знайдіть їх у тексті.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст роману «Острів скарбів»
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
1.Бочка з яблуками |
А)Небезпечна подорож |
2.Стара карта |
Б)Довгий Джон |
3.Чорна мітка |
В) «Підзорна Труба» |
4.Милиця |
Г) Попередження |
|
Д) Підслуханий секрет |
1.Бочка з яблуками |
А)Небезпечна подорож |
2.Стара карта |
Б)Довгий Джон |
3.Чорна мітка |
В) «Підзорна Труба» |
4.Милиця |
Г) Попередження |
|
Д) Підслуханий секрет |
1.Бочка з яблуками |
А)Небезпечна подорож |
2.Стара карта |
Б)Довгий Джон |
3.Чорна мітка |
В) «Підзорна Труба» |
4.Милиця |
Г) Попередження |
|
Д) Підслуханий секрет |
1.Бочка з яблуками |
А)Небезпечна подорож |
2.Стара карта |
Б)Довгий Джон |
3.Чорна мітка |
В) «Підзорна Труба» |
4.Милиця |
Г) Попередження |
|
Д) Підслуханий секрет |
1.Бочка з яблуками |
А)Небезпечна подорож |
2.Стара карта |
Б)Довгий Джон |
3.Чорна мітка |
В) «Підзорна Труба» |
4.Милиця |
Г) Попередження |
|
Д) Підслуханий секрет |
1.Бочка з яблуками |
А)Небезпечна подорож |
2.Стара карта |
Б)Довгий Джон |
3.Чорна мітка |
В) «Підзорна Труба» |
4.Милиця |
Г) Попередження |
|
Д) Підслуханий секрет |
1.Бочка з яблуками |
А)Небезпечна подорож |
2.Стара карта |
Б)Довгий Джон |
3.Чорна мітка |
В) «Підзорна Труба» |
4.Милиця |
Г) Попередження |
|
Д) Підслуханий секрет |
1.Бочка з яблуками |
А)Небезпечна подорож |
2.Стара карта |
Б)Довгий Джон |
3.Чорна мітка |
В) «Підзорна Труба» |
4.Милиця |
Г) Попередження |
|
Д) Підслуханий секрет |
Додаток 4
«Ми зупинились з тому самому місці, де на карті було намальовано якоря. Третя частина милі віддаляла нас від головного острова і третина милі – від острова Скелета». |
«Бандити, шукаючи мене і матір, зірвали зі стіни навіть годинника. І хоча вони нічого не забрали з собою, окрім мішка з грошима, який належав капітанові, і декількох срібних монет з нашої каси, я одразу зрозумів, що ми розорені». |
«Ти нічого не роби, доки вони не пришлють мені чорну мітку або поки знову не побачиш Чорного Пса чи моряка з однією ногою. Цього одноногого, Джиме, остерігайся найбільше». |
«Я пам’ятаю, немовби це було вчора, як, важко ступаючи,він доплентався до нашиш дверей, а його морську скриню везли за ним на тачці. Це був високий, сильний,гладкий чоловік з темним обличчям». |
«Я приходив сюди і зрідка молився, коли я гадав, що зараз неділя. Це не зовсім схоже на каплицю, та все ж якось урочистіше. Правда, я був один, без капелана. без Біблії».
|
«Ми зупинились з тому самому місці, де на карті було намальовано якоря. Третя частина милі віддаляла нас від головного острова і третина милі – від острова Скелета». |
«Бандити, шукаючи мене і матір, зірвали зі стіни навіть годинника. І хоча вони нічого не забрали з собою, окрім мішка з грошима, який належав капітанові, і декількох срібних монет з нашої каси, я одразу зрозумів, що ми розорені». |
«Ти нічого не роби, доки вони не пришлють мені чорну мітку або поки знову не побачиш Чорного Пса чи моряка з однією ногою. Цього одноногого, Джиме, остерігайся найбільше». |
«Я пам’ятаю, немовби це було вчора, як, важко ступаючи,він доплентався до нашиш дверей, а його морську скриню везли за ним на тачці. Це був високий, сильний,гладкий чоловік з темним обличчям». |
«Я приходив сюди і зрідка молився, коли я гадав, що зараз неділя. Це не зовсім схоже на каплицю, та все ж якось урочистіше. Правда, я був один, без капелана. без Біблії».
|
«Ми зупинились з тому самому місці, де на карті було намальовано якоря. Третя частина милі віддаляла нас від головного острова і третина милі – від острова Скелета». |
«Бандити, шукаючи мене і матір, зірвали зі стіни навіть годинника. І хоча вони нічого не забрали з собою, окрім мішка з грошима, який належав капітанові, і декількох срібних монет з нашої каси, я одразу зрозумів, що ми розорені». |
«Ти нічого не роби, доки вони не пришлють мені чорну мітку або поки знову не побачиш Чорного Пса чи моряка з однією ногою. Цього одноногого, Джиме, остерігайся найбільше». |
«Я пам’ятаю, немовби це було вчора, як, важко ступаючи,він доплентався до нашиш дверей, а його морську скриню везли за ним на тачці. Це був високий, сильний,гладкий чоловік з темним обличчям». |
«Я приходив сюди і зрідка молився, коли я гадав, що зараз неділя. Це не зовсім схоже на каплицю, та все ж якось урочистіше. Правда, я був один, без капелана. без Біблії».
|
Додаток 5
Експозиція |
|
Зав’язка |
|
Розвиток дій |
|
Кульмінація |
|
Розв’язка |
|
Позасюжетні елементи |
|
Експозиція |
|
Зав’язка |
|
Розвиток дій |
|
Кульмінація |
|
Розв’язка |
|
Позасюжетні елементи |
|
Експозиція |
|
Зав’язка |
|
Розвиток дій |
|
Кульмінація |
|
Розв’язка |
|
Позасюжетні елементи |
|
Експозиція |
|
Зав’язка |
|
Розвиток дій |
|
Кульмінація |
|
Розв’язка |
|
Позасюжетні елементи |
|
Експозиція |
|
Зав’язка |
|
Розвиток дій |
|
Кульмінація |
|
Розв’язка |
|
Позасюжетні елементи |
|
Експозиція |
|
Зав’язка |
|
Розвиток дій |
|
Кульмінація |
|
Розв’язка |
|
Позасюжетні елементи |
|
Експозиція |
|
Зав’язка |
|
Розвиток дій |
|
Кульмінація |
|
Розв’язка |
|
Позасюжетні елементи |
|