Інтегрований урок з навчання та трудового навчання з використанням інтерактивних технологій для 1 класу на тему: "Буква Її.Бесіда на тему “ Україна- рідна,мила сторона". Читання вірша Г. Чубач “А живу я в Україні ". Письмо великої букви Ї.Колаж “ Моя Україна".
Тема. Букви Її. Бесіда на тему “ Україна- рідна,мила сторона”.
Читання вірша Г. Чубач “А живу я в Україні ”.
Письмо великої букви Ї.
Колаж “ Моя Україна”
Мета: формувати компетентності:
ключові (вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, соціальні – брати на себе відповідальність за ефективне здійснення презентації результатів роботи пари;
загальнокультурні – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту самостійно опрацьованого матеріалу підручника;
здоров’язбережувальні (життєві навички, що сприяють соціальному здоров’ю) та предметні: закріпити вивчену букву ї, її звукові значення; розвивати в учнів фонетичний слух; удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання віршованого тексту, увагу, пам’ять; поповнювати словниковий запас першокласників; вправляти учнів у вирізанні з паперу найпростіших форм; створити колаж “Моя Україна”; виховувати любов до Батьківщини.
Обладнання: Захарійчук М. Д., НауменкоВ. О. Буквар. – К.:Грамота, 2012. – С. 142-143; фішки на позначення голосних, твердих і м’яких приголосних звуків; музичний матеріал; презентація; папір, клей, ножиці.
Тип уроку: інтегрований урок
Хід уроку
І. Організаційна частина
Встаньте, діти, ви рівненько,
Посміхніться всім гарненько:
І сусіду, і мені.
Привітаймось: “Добрий день!”
Хочу всім я побажати здоров’я і добра,
А тепер до роботи нам братись пора!
- Діти, давайте об’єднаємось у пари і пограємо у гру “Сонечко і Хмаринка”. Поверніться один до одного обличчям.
Уявіть, що дівчатка – Сонечка, а хлопчики - Хмаринки.
Хмаринки затискають кулачки, а Сонечка говорять їм добрі, ніжні слова, щоб кулачок розтиснувся.
- Чи є такі, в кого кулачок не розтиснувся?
Якщо такі діти є, я сподіваюсь, що у них настрій скоро покращиться.
- Ми подарували один одному гарний настрій і тепер зможемо чудово, дружно працювати. Отже,розпочинаємо урок.
Девіз уроку
Правильно читаємо,
Чітко розмовляємо,
Мову розвиваємо!
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми вирушаємо в уявну подорож ...
Оберіть такий транспорт, щоб у його слові була літера Її.
Звичайно, це – поїзд.(Вчитель демонструє малюнок поїзда).
В ньому три вагони, усім вистачить місця. Влаштовуйтеся зручніше. Попереду у нас багато станцій. Тут треба буде виконувати різноманітні завдання: звуковий аналіз слів, читання слів, прислів’їв, віршів; складатимете асоціативний кущ; буде багато ігор.
На уроці ви дізнаєтесь багато цікавого про …
Не буду забігати наперед.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Послухайте вірш. Про що мова йде у ньому?(Про Україну.)
Красивий, щедрий, рідний край,
І мова наша – солов’їна.
Люби, шануй,оберігай
Наш край, що зветься Україна.
І. Січовик
- Отже, ми будемо подорожувати рідним краєм.
- Для кожної людини найдорожчим є місце, де вона народилась, де пройшло її дитинство, тобто її Батьківщина. “Кожному мила рідна сторона,” - кажуть у народі. Тому наша Україна уособлює в собі маму і тата, домашню оселю і стежину біля хати. Спогади про милі серцю краєвиди рідного міста, села, де біля людських хат селяться лелеки – вісники щастя, залишаються в пам’яті кожної людини і тривожать її почуття до глибокої старості.
- Ми вирушаємо у подорож.
Їдемо до станції “ Мовленнєвої ”
- Щоб подорожувати було весело, ми виконаємо ось такі вправи для нашого слухняного ротика:
- Як мукає корова?( “му-у-у-у”.)
- Як дзижчить джміль? (Діти розтягують губки, вимовляючи “дж-ж-ж”.)
- Як співають комарики? ( “Дз-з-з”.)
- Як поганяють коня?(“Но-но-но!”.)
- Як гарчить собака? (“Гр-р-р-р!”.)
- Як шипить гусак? ( “Шш-ш-ш!”)
- Як співає півень? ( “Ку-ку-рі-ку!”)
- Всі ці звуки нам дуже знайомі, бо ми чуємо їх часто вдома .
Таблиця із складами на дошці.
Ду-ду-ду-ду-дутт! Ву-ву-ву-ву-вуфф!
До-до-до-до-дотт! Во-во-во-во-вофф!
Да-да-да-да-датт! Ва-ва-ва-ва-вафф!
Ді-ді-ді-ді-дітт! Ві-ві-ві-ві-віфф!
Ди-ди-ди-ди-дитт! Ви-ви-ви-ви-вифф!
(Учні напівголосно читають хором, а потім окремі.)
Чистомовка
На-на-на- рідна…..(сторона)
Ай-ай-ай- наш рідненький….(край)
Жу-жу-жу- землею…..(дорожу)
Ба-ба-ба- золоті….(хліба)
Ли-ли-ли- усе, щоб …..(зберегли)
Зустрічає станція “ Читанкова”
- Розгорніть буквар на сторінці 142, прочитайте слова у правому стовпчику. (Учні спочатку читають слова самостійно напівголосно. Потім окремі школярі зачитують слова вголос для всього класу.)
- Розумієте значення цих слів?( Так.)
- Де в них стоїть буква Ї? (Всередині.)
- Які звуки вона позначає? ([й‘і.]
край Ки |їв
кра | ї |на ки |їв |ський
У | кра | ї |на Ми |ко |ла | їв
(Учні читають слова і з’ясовують, що літера ї в словах “країна, Україна” є цілим окремим складом. Говорять,що буква ї завжди має два звуки [й’і]).
Складіть речення з прочитаними словами.
(Мій рідний край, моя земля, велика і красива.
Моя країна - Україна. Київ - головне місто країни.
Київський торт дуже смачний. Миколаїв – це місто України.)
- Наш поїзд приїхав до станції “Рідний край”.
- Послухайте вірш Ганни Чубач “А живу я в Україні…”.
Які почуття він у вас викликав? ( Радісні, веселі, гордість.)
Самостійне читання вірша учнями.
Робота над змістом вірша.
- Чи всі слова, вислови у вірші вам зрозумілі? (Так.)
- Як поетеса називає Україну у вірші? (Рідна, мила сторона.)
- Як змальовано сонечко у вірші? (Ніжне, усміхнене.)
А вітер який? (Вільний.)
- До чого закликає природа у рідному краї?
Як про це говорить поетеса? (…щоб радіти і хотілось в світі жити.)
Словесне мовлення
- Розгляньте малюнки у букварику.
Що на них зображено? (Кущ калини, під ним хлопчик і дівчинка в українських костюмах. Обличчя замріяні. На другому малюнку: хлопчик бігає із повітряним змієм на луках. Йому весело. Сонечко за ним спостерігає із височини.)
- Чи відповідають малюнки настрою вірша? (Так.)
( Хором, напівголосно учні читають вірш.)
Фізкультхвилинка
УКРАЇНА, (діти розводять руки)
РІДНИЙ КРАЙ, ( піднімають руки вгору )
ПОЛЕ, РІЧКА, ( повороти тулуба вправо-вліво )
СИНІЙ ГАЙ. (пританцьовують)
ЛЮБО СТЕЖКОЮ ІТИ ( ходьба на місці)
ТУТ ЖИВЕМО Я І ТИ! ( беруться за руки ).
Робота з прислів’ям.
- Їдемо далі. Щоб добратися до наступної станції, ми повинні виконати такі завдання:
- Складіть речення, рухаючись за стрілочками.
- Що у нас вийшло? (Без верби й калини немає України.)
- Як ви розумієте це прислів’я? (Діти розповідають, що ці рослини дуже часто можна зустріти у нашому рідному краю. Вони - рослинні символи України).
- Які ще рослинні символи ви знаєте? (Барвінок, чорнобривці, мальви…)
Без -кра- -би -є ка- не-
-ни. - ни
-ї- вер- У- й -ма- -ли-
- Наш поїзд прибуває до станції “Українка”.
Про що ми тут будемо говорити, дізнаєтесь, коли прослухаєте цей вірш.
Читання вірша вчителем.
- Чому вірш має таку назву? (Тому що дівчинка цьому дуже рада.)
- Від імені кого ведеться розмова у вірші?( Від імені поетеси.)
- Як вирозумієте вислів “Я володію Шевченковим словом”?Хто такий Шевченко? (Т.Г. Шевченко – великий український поет. Розмовляю мовою Великого Кобзаря).
- Якою? (Українською.)
Зустрічає станція “ Писанкова”
Робота в зошитах
Прочитайте речення.
Каліграфічно запишемо речення про нашу країну.
Станція “ Умілі рученята”
Побудова асоціативного куща.
Бесіда.
- Що ми уявляємо, коли говоримо про Україну?
наше село
cім’я школа
мама і тато
Україна БАТЬКІВЩИНА друзі
рідна хата рідний край
родина
Створення колажу “Моя Україна” в парах
Послідовність виконання роботи.
Презентація робіт
ІV. Підсумок уроку.
Гра “Продовж речення”.
- Підводимо підсумок нашої подорожі. Закінчіть речення.
Наша країна - … .
Її столиця - … .
Президент України - …
Ми говоримо мовою - …
- Ось і підходить до завершення наша уявна подорож Україною. Пам’ятайте, діти! Ви – це Україна!
Учень: Щоб цвіла Україна моя,
Ми даємо обіцянку нині
Вчитись так, щоб набуті знання
Знадобились моїй Батьківщині.
Шануйте себе і свою родину.
Знайте, що «Наш клас - родина дружна і єдина,
Цікава, неповторна, гомінка,
Ми - часточка маленька України,
Ми річечка, а Україна - це ріка.
Нехай же наша дружна сім'я
На повний голос скаже:
“Так, це я - громадянин великої країни, ім'я якої- славна Україна!”