Конспект уроку алгебри для 8 класу «Функція y = »
Автор: Амеліна Любов Іванівна, вчитель математики ІІ-Іванівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Барвінківської районної ради Харківської області
Мета: узагальнити, повторити і закріпити знання учнів про властивості функції виду ; закріпити навички побудови графіка функції виду та вміння за графіком описувати властивості функції;
долучати учнів до самостійної діяльності, сприяти розвитку навичок самоконтролю і взаємоконтролю під час виконання завдань; активізувати пізнавану активність учнів, виховувати у учнів охайність , культуру поведінки, відповідальність; прививати графічну культуру, виховувати вміння аналізувати свою роботу та роботу однокласників; розвивати логічне мислення, швидкість, кмітливість; вчити грамотної математичної мови; формувати в учнів уміння прислухатися до відповідей своїх товаришів, відстоювати своє рішення, якщо впевнені в правильності відповіді.
Тип уроку: урок відпрацювання вмінь та навичок.
Наочність та обладнання: проектор, комп'ютер, картки із завданнями.
Хід уроку.
Девіз уроку: Трудіться, діти дорогі, до сьомого поту
Та дістаньте нагороду за свою роботу.
Пам’ятайте, нагорода – це оцінка гарна,
Здобута в чесному змаганні працею старанно!
І. Організаційний момент:
1) привітання;
2) перевірка присутності учнів
3) перевірка готовності учнів до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання
1). Відповісти на всі питання учнів, що виникли під час виконання домашнього завдання. 2). Знайдіть область визначення функції:
III. Формулювання мети і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми повторюємо властивості функції виду , закріпимо навички побудови графіка функції виду та вміння за графіком описувати властивості функції.
ІV. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
Кросворд з теми «Функція, основні поняття» (слайд 3) Питання до кросворду:
1. Незалежна змінна.
2. Залежна змінна. 3. Графік лінійної функції.
4. Частина гіперболи.
5. Множина всіх точок координатної площини, абсциси яких дорівнюють значенням аргументу функції, а ординати – відповідним значенням функції.
6. Один із способів завдання функції.
8. Графік квадратичної функції.
9. Функція, у якої графік симетричний відносно осі у.
2. Розповідь:
Гіпербола в переводе с грецької означає ”кидати далі цілі, надлишок”. Ця крива була відкрита математиками давньогрецької школи приблизно у IV в. до нашої ери. Термін ”гіпербола” ввів Аполлоній із м. Пергам (Мала Азія), який жив у III – II вв. до н.е. Він показав, що гіперболу отримуємо, якщо довільний круговий конус, порожнини якого простираються по обидві сторони від вершини, перетнути площиною, яка паралельна прямій АА1. (Слайди 4-6)
V. Усні вправи
Проводиться за допомогою презентації. Відпрацьовуємо навички побудови графіка функції виду ; формуються вміння визначати та описувати властивості функції за графіком. (слайди 7-16)
Питання до усних вправ:
1 слайд.
3 слайд.
4 слайд.
Дивимося, як на екрані комп’ютер будує графік функції виду у = k / х.
5 слайд.
6 слайд.
7 слайд.
На екрані представлені графіки двох функцій виду у = k / х.
8 слайд.
На екрані представлені графіки двох функцій виду у = k / х.
9 слайд.
10 слайд.
.
VІ. Закріплення матеріалу
1). Побудуйте в тій же координатній площині графік функції у = -2х + 4 і вкажіть координати точок перетину побудованих графіків
2). Самостійна робота
Самостійна робота с наступною самоперевіркою (слайд 17)
Г…пербола, в…зр…стающая функц…я, п…рабола.
Додаткові запитання:
Учні спочатку обмінюються зошитами, перевіряють та оцінюють друг друга.
VIІ. Підсумок уроку.
Чим ми сьогодні займалися на уроці ?
Сформулюйте алгоритм побудови графіка функції виду .
Сформулюйте залежність розташування віток гіперболи в координатній площині від коефіцієнта пропорційності k.
VIІІ. 12. Рефлексія.
Карточки рефлексії (роздаються кожному учневі, потім збираються для аналізу)
№1. Картка самооцінки рівня компетентності учня
№ |
Запитання |
Так |
Ні |
Важко сказати |
|
1 |
Чи знаю я, як виглядить графік функції виду ? |
|
|
|
|
2 |
Чи знаю я алгоритм побудови графік функції виду ? |
|
|
|
|
3 |
Чи зможу я самостійно побудувати графік функції виду ? |
|
|
|
|
4 |
Чи зможу я описати властивості функції виду за графіком? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№2. Картка самооцінки діяльності учня на уроці
1. На уроці я працював |
активно / пасивно |
2. Своєю роботою на уроці я |
задоволений / не задоволений |
3. Урок для мене показався |
коротким / довгим |
4. За урок я |
не втомився / втомився |
5. Мій настрій |
став краще / став гірше |
6. Матеріал уроку мені був |
зрозуміло / не зрозуміло
корисний / некорисний |
Більш за все мені сподобалося на уроці (вкажіть вид діяльності) |
|
Мені не сподобалося на уроці (вкажіть вид діяльності) |
|
VІІ. Домашнє завдання.