Конспект уроку алгебри у 8 класі на тему
«Формула коренів квадратного рівняння.
Розв'язування квадратних рівнянь»
Тема уроку. Формула коренів квадратного рівняння. Розв'язування квадратних рівнянь.
Мета уроку: Вивести формулу коренів квадратного рівняння загального вигляду; навчити учнів застосовувати її до розв'язання квадратних рівнянь;
розвивати логічне мислення, увагу, культуру мови і запису; виховувати свідоме ставлення до вивчення математики;
формування компетентностей: математичної – уміння оперувати інформацією, виконувати обчислення, уміння розв'язувати раціональні рівняння; ключові – інформаційно-цифрова, соціальна і громадянська; спілкування державною мовою, уміння вчитися впродовж життя.
Учні повинні:
розпізнавати повне квадратне рівняння і визначати його коефіцієнти;
визначати кількість коренів квадратного рівняння залежно від знаку дискримінанта; знати формулу дискримінанта та коренів квадратного рівняння, застосовувати ці формули при розв'язуванні вправ;
визначати кількість коренів рівняння залежно від знаку дискримінанта.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Таблиця «Квадратні рівняння», картки–завдання для індивідуальної роботи; мультимедійний проектор.
Рєзнік Інна Григорівна
учитель математики
КЗ «ШАРІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ВАЛКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ»
Конспект уроку алгебри у 8 класі на тему
«Формула коренів квадратного рівняння.
Розв'язування квадратних рівнянь»
Тема уроку. Формула коренів квадратного рівняння. Розв'язування квадратних рівнянь.
Мета уроку: Вивести формулу коренів квадратного рівняння загального вигляду; навчити учнів застосовувати її до розв'язання квадратних рівнянь;
розвивати логічне мислення, увагу, культуру мови і запису; виховувати свідоме ставлення до вивчення математики;
формування компетентностей: математичної – уміння оперувати інформацією, виконувати обчислення, уміння розв’язувати раціональні рівняння; ключові – інформаційно-цифрова, соціальна і громадянська; спілкування державною мовою, уміння вчитися впродовж життя.
Учні повинні:
розпізнавати повне квадратне рівняння і визначати його коефіцієнти;
визначати кількість коренів квадратного рівняння залежно від знаку дискримінанта; знати формулу дискримінанта та коренів квадратного рівняння, застосовувати ці формули при розв’язуванні вправ;
визначати кількість коренів рівняння залежно від знаку дискримінанта.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Таблиця «Квадратні рівняння», картки–завдання для індивідуальної роботи; мультимедійний проектор.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання.
Вправи № № 785, 790 перевірити за готовими розв’язаннями.
Вправу № 787 перевірити коментуванням з місця.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
2) Назвати коефіцієнти квадратних рівнянь:
а) х2 – 2х + 24 = 0; б) 2х2 + 2х – 5 = 0; в) 16х2 + 8х + 1 = 0; г) х2 – 6х + 9 = 0.
3) Скласти квадратне рівняння, якщо відомі коефіцієнти:
а |
b |
с |
5 |
0 |
–7 |
–1 |
4 |
0 |
5 |
1 |
–2 |
6 |
–3 |
2 |
4) Які з рівнянь не мають коренів:
а) 3 = –18; б) –5 = –10; в) х2 – 64? Чому?
5) Розв’язати рівняння:
а) 16х2 + 8х + 1 = 0; б) х2 – 6х + 9 = 0.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
В домашньому завданні ви зустрічалися із зведеними квадратними рівняннями, де треба розкласти його ліву частину на множники, але якщо у вас зустрінуться
рівняння, які не є зведеними, необхідно знайти достатньо простий алгоритм розв’язування квадратних рівнянь загального вигляду. Розв’язання цієї проблеми і є головною метою нашого уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Виведемо формулу коренів квадратного рівняння ах2+ bх + с = 0.
Помножимо обидві частини рівняння на 4а (а ≠ 0), матимемо:
4а2 х2+ 4аbх 4ас = 0,
(2ах)2 + 2∙2ах∙b + b2 – b2+ 4ас = 0,
(2ах + b)2– b2 + 4ас = 0,
(2ах + b)2 = b2 – 4ас.
Вираз b2 – 4ас називають дискримінантом (від латинського diskriminns – той, що розрізняє) даного рівняння і позначають буквою D. Тоді
(2ах + b)2= D. За значенням D можна визначити кількість коренів квадратного рівняння ах2 + bх + с = 0.
2. Встановимо залежність кількості коренів рівняння від дискримінанта.
Питання для учнів:
– Скільки коренів може мати рівняння (2ах + b)2 = D і від чого це буде залежати?
Розглядаємо випадки:
1) Якщо D > 0, то, тобто
2ах + b = або 2ах + b = –
.
Короткий запис:
- формула коренів квадратного рівняння.
2) Якщо D = 0, то 2ах + b = 0, – єдиний корінь.
3) Якщо D < 0, то дане рівняння не має коренів, тому, що не існує такого значення х, для якого значення виразу (2ах + b)2 було б від’ємним.
Користуючись формулою коренів квадратного рівняння можна розв’язати будь-яке квадратне рівняння
Питання до учнів:
– Який алгоритм «Розв’язання повних квадратних рівнянь формулою»? Форма запису розв’язування повних квадратних рівнянь за формулою
Приклад. Розв’язати рівняння х2 + 5х +6 = 0.
D = b2 – 4ас; D = (5)2 − 416 = 25 – 24 = 1>0,рівняння має два корені;
х1 x2 = ; х1 = ; х2= ; х1 = -2; х2= - 3.
1) Вправи 807, 809 (усно)
2) Колективно №№ 810, 812, 814
3) Робота в парах. Розв’яжіть рівняння та перевірте отримані результати.
а) 5х2 +10х – 3 = 0;
б) 3х2 – 2х – 1= 0;
в) х2 – 2х – 14= 0;
г) 5х2 +4х – 5 = 0;
VIII. Підсумок уроку.
3. Оцінювання.
Опрацювати § 21, виконати №№ 811, 813, 815. Вивчити формулу коренів квадратного рівняння.
(Підручник О.С. Істер «Алгебра» 8кл. – К.: Генеза, 2016).